Загальні відомості про файлових системах

 

Сукупність каталогів і системних структур даних, що відстежують розміщення файлів на диску і вільний дисковий простір, називається файловою системою. Основною структурною одиницею будь-якої файлової системи є файл і каталог.

Файл - мінімальна структурована іменована послідовність даних. Каталог (папка) є своєрідною об'єднує структурою для розташованих на диску файлів. Каталог може містити в собі файли та інші (вкладені) каталоги. Каталоги та файли утворюють на диску деревоподібну ієрархічну структуру - дерево каталогів. Єдиний каталог не входить ні в одну з директорій називається кореневим каталогом.

Всі файли в комп'ютері зберігаються на магнітних дисках, які є частиною його конструкції. Магнітні диски є пристроями довільного доступу. У них кожна запис даних має свій унікальний адреса, що забезпечує безпосередній доступ до неї, минаючи всі інші записи. Для зберігання даних не тільки диск (пакет з декількох дисків), покритий феромагнітним шаром. Запис на магнітний диск і зчитування даних з нього здійснюється головками читання / запису.

 

 

Рис. 1 Структура поверхні магнітного диска

 

Поверхня диска розбита на доріжки представляють собою кола (рис. 1). Доріжки поділені на сектори. Розмір сектора зазвичай становить 512 байт.

У більшості файлових систем простір на диску виділяється кластерами, які складаються з декількох секторів. Кластер - мінімальний розмір місця на диску, яке може бути виділено для зберігання одного файлу. Перед тим, як диск може бути використаний для запису даних, він повинен бути розмічений - на його доріжки повинні бути записані заголовки секторів з правильними номерами доріжки та сектори, а також, якщо це необхідно, маркери. Як правило, при цьому ж відбувається тестування поверхні диска для пошуку дефектів магнітного шару. Не слід плутати цю операцію - фізичне форматування диска - з логічним форматуванням, що полягає у створенні файлових систем. Сучасні жорсткі диски зазвичай вимагають фізичної розмітки при їх виготовленні.

 

Один фізичний жорсткий диск може бути розділений на декілька розділів - логічних дисків (томів). Кожний логічний диск являє собою як би окремий пристрій. Отже, на ньому може бути своя файлова система і свій кореневий каталог.

В операційних системах MS - DOS і Windows кожне дисковий пристрій позначається латинською літерою. Для імені логічного диска використовуються букви від A до Z. Літери A і B позначають дисководи гнучких магнітних дисків (FDD). Починаючи з літери C, іменуються розділи жорсткого диска (HDD), дисководи оптичних дисків та віртуальні диски.