рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи 1. Основні поняття і визначення

Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи 1. Основні поняття і визначення - раздел Информатика, Лекція 1. Тема: Введення В Інформаційні Системи...

Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи

План

1. Основні поняття і визначення.

2. Розвиток інформаційних систем.

3. Роль інформаційних систем в управлінні організаціями.

4. Класифікація інформаційних систем.

5. Функціональні компоненти інформаційних систем.

6. Інформаційне забезпечення інформаційних систем

 

Основні поняття і визначення

- цифровим засобам зв’язку, які не накладають суттєвих обмежень на відстань та час (глобальні комп’ютерні мережі); - апаратним та програмним засобам автоматизованої опрацювання інформації… У відповідності з визначенням, наведеним у Державному Стандарті України (ДСТУ),

Нформаційна система - це система, яка організовує накопичення і маніпулювання інформацією щодо конкретної проблемної сфери.

Ширше сутність інформаційної системи можна сформулювати в залежності від погляду наступним чином (табл.1):

Таблиця 1 - Сутність інформаційної системи з різних поглядів

 

З технічного погляду З ділового погляду З семантичного погляду
Набір взаємозалежних компонентів, які збирають, зберігають, опрацьовують і розподіляють інформацію з метою забезпечення управління організацією та підтримки прийняття управлінських рішень Сукупність інформації, апаратно-програмних і технологічних засобів, засобів комунікації, методів і процедур опрацювання даних та персоналу, які організовують збирання, зберігання, опрацювання і розподіл інформації для підготовки і прийняття управлінських рішень Сукупність різноманітних взаємопов’язаних або взаємозалежних відомостей про стан об’єкта управління та процеси, які відбуваються в ньому. Ці відомості виражені в показниках та інших інформаційних сукупностях, зібраних і опрацьованих за допомогою інформаційних технологій за визначеною методикою та за заданим алгоритмом

 

З наведених вище визначень та окреслення суті ІС випливає її основне завдання, яке полягає у підготовці і наданні інформації, необхідної для забезпечення управління всіма ресурсами підприємства чи організації, створенні інформаційного та технічного середовища для управління організацією.

Основне завдання можна розглядати як сукупність наступних складових:

- збір інформації з різних джерел;

- реєстрування, опрацювання та видача інформації, що характеризує стан виробництва та управління ним;

- розподіл інформації між фахівцями та керівниками, підрозділами та окремими виконавцями у відповідності до їх участі в процесах виробництва чи управління.

 

Розвиток інформаційних систем

Зараз в історії розвитку ІС прийнято виділяти чотири покоління: 1. Перше покоління (1960 - 1970рр.) будувалось на базі центральних ЕОМ за… 2. Друге покоління (1970 - 1980рр.) характеризується першими спробами децентралізації ІС, в процесі якої інформаційні…

Роль інформаційних систем в управлінні організаціями

З долученням України до світової економічної системи прискорились процеси впровадження в усі сфери соціально-економічного життя суспільства останніх досягнень інформатизації.

Нформатизація – це сукупність взаємопов’язаних правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних та виробничих процесів, які спрямовані на задоволення інформаційних потреб окремих громадян і суспільства в цілому, і які використовують для цього сучасні інформаційні технології та інформаційні системи.

Інформатизація в області управління економічними процесами ставить собі за мету підвищення продуктивності праці працівників за рахунок зниження співвідношення "затрати/обсяги виробництва". Для цього вона вимагає підвищення кваліфікації та професійної грамотності зайнятих управлінською діяльністю фахівців.

В залежності від рівня менеджменту (оперативний, тактичний, стратегічний) менеджеру доводиться приймати управлінські рішення в умовах різного ступеня невизначеності. При цьому часто доводиться вирішувати задачі типу "що, якщо …?". Використання досягнень інформаційних технологій дозволяє змоделювати результати прийняття різних варіантів управлінських рішень та вибрати оптимальне рішення. У цьому полягає одна з головних переваг інформаційних технологій над методом спроб і помилок при управлінні лише на основі досвіду.

Однак, спектр впливу ІС менеджменту на діяльність підприємства значно ширша. Зокрема, використання ІС дозволяє менеджерам різних рівнів наступне:

- використовувати єдиний інформаційний простір;

- ширше застосовувати математичні методи в економіці;

- узгоджувати економічні процедури з рекомендаціями світової спільноти.

Інформаційні системи і технології дають можливість оптимізувати і раціоналізувати управлінські функції за рахунок застосування сучасних засобів отримання, опрацювання та передавання інформації.

Комп’ютери і програмне забезпечення - це лише інструменти, але самостійно продукувати потрібну для організації інформацію вони не можуть. Щоб свідомо використовувати сучасні інформаційні технології, потрібно передусім розуміти проблеми, для розв’язання яких вони були створені, знати їх архітектуру та організаційні процеси, що забезпечують їх функціонування. Менеджерам в умовах сьогодення необхідно поєднувати комп’ютерну грамотність з розумінням управлінських, організаційних та економічних процесів.

 

Класифікація інформаційних систем

Більшість фахівців відзначає, що в класифікації ІС немає одностайності, хоча така одностайність сприяла би створенню налагодженню оптимальних… Одна з поширених класифікацій ІС за низкою ознак приведена в таблиці 2.

Таблиця 2 - Класифікація інформаційних систем

За рівнем в системі державного управління Загальнодержавні ІС Територіальні ІС Галузеві ІС Міжгалузеві ІС ІС підприємств та організацій
За рівнем інтелектуалізації Інформаційно-довідкові ІС Інформаційно-пошукові ІС ІС підтримки менеджменту ІС підтримки вищого керівництва ІС підтримки прийняття управлінських рішень ІС з використанням баз знань
За ступенем централізації опрацювання інформації Централізовані ІС Децентралізовані ІС ІС колективного використання
За принципом інтеграції Багаторівневі ІС з інтеграцією за рівнями управління Багаторівневі ІС з інтеграцією за функціями управління Однорівневі ІС
За видами процесів ІС для наукових досліджень ІС для автоматизованого проектування ІС організаційного управління ІС управління організаційно-технічними процесами ІС управління виробничими процесами ІС управління

 

За сферою діяльності Культурологічні ІС Владні ІС Науково-технічні ІС Соціальні ІС Фінансово-економічні ІС ІС міжнародних організацій
За режимом опрацювання інформації ІС в режимі реального часу ІС в автономному режимі

 

З усього наведеного різноманіття критеріїв класифікації ІС виділимо системи інформаційного забезпечення менеджменту.

Система інформаційного забезпечення менеджменту базується на засобах автоматизованого збору інформації та її опрацювання на підприємстві чи в організації. Важливе місце в такій системі займають автоматизовані робочі місця (АРМ), які забезпечують збір та опрацювання інформації в режимі виробництва. Крім цього, така система забезпечує менеджера необхідною регламентуючою та нормативною інформацією.

АРМ- це професійно орієнтований комплекс техничних, інформаційних і програмних засобів, призначений для автоматизації функцій спеціаліста в конкретній предметній області, яка виконється на його робочому місці.

Організаційні мережі АРМ на підприємствах охоплюють три рівні управління: нижній, середній та вищий.

На першому рівні організується АРМ персоналу управління з метою формування фактичної інформації.

На другому рівні організуються АРМ спеціалістів відділів, на яких формується нормативно-планова, директивна, звітна інформація, розв’язуються задачі та реалізуються функції управління, необхідні для кожної служби та професійної діяльності.

На третьому рівні організуються АРМ директора та його заступників, головного бухгалтера, головного економіста, головного інженера. Керівницьво використовує узагальнену інорфмацію для прийняття рішень, користується власною базою даних і мережі з АРМ.

 

Функціональні компоненти інформаційних систем

Декомпозиція ІС за функціональною ознакою містить її окремі частини, які називають функціональними підсистемами, які в сукупності реалізують систему… Незважаючи на різноманітні сфери застосування ІС, низка функціональних… Специфічні особливості кожної функціональної підсистеми визначаються "функціональними завданнями"…

Нформаційне забезпечення інформаційних систем

Для організації взаємодії різних інформаційних систем з різними користувачами та між собою дані потрібно відповідним чином одно типово описати в усіх системах на різних рівнях, тобто вирішити проблему їх інформаційної сумісності в найширшому розумінні.

Це досягається створенням інформаційного забезпечення.

Під інформаційним забезпеченням розуміють сукупність форм документів, нормативної бази та реалізованих рішень щодо обсягів, розміщення та форм існування інформації, яка використовується в інформаційній й системі.

Інформаційне забезпечення повинно відповідати наступним вимогам:

- цілісність;

- вірогідність;

- контроль;

- захист від несанкціонованого доступу;

- гнучкість;

- стандартизація та уніфікація;

- адаптивність;

- мінімізація введення та виведення інформації.

Докладніше ці вимоги можна інтерпретувати наступним чином:

1. Інформаційне забезпечення має бути достатнім для виконання всіх функцій ІС, які автоматизуються.

2. Для кодування інформації, яка використовується лише в даній ІС, повинні застосовуватись класифікатори, які є у замовника ІС.

3. Для кодування в ІС вихідної інформації, яка застосовується на вищому рівні, слід використовувати класифікатори цього рівня, крім спеціально обумовлених випадків.

4. Інформаційне забезпечення ІС має бути сумісним з інформаційним забезпеченням систем, які взаємодіють з нею, за змістом, системою кодування, методами адресації, форматами даних і формою подання інформації, яка надходить у систему і виходить з неї.

5. Форми документів, які створюються ІС, мають відповідати вимогам стандартів та нормативно-технічним документам замовника ІС.

6. Сукупність інформаційних масивів ІС має бути організована у вигляді БД на машинних носіях.

7. Форми подання вихідної інформації ІС мають бути погоджені із замовником та користувачем системи.

8. Терміни і скорочення, які застосовуються у вихідних повідомленнях, мають бути загальноприйнятими в цій предметній області.

9. В ІС мають бути передбачені необхідні заходи щодо контролю та оновлення даних в інформаційних масивах, оновлення масивів після відмови довільних технічних засобів, а також контролю ідентичності однойменної інформації в БД.

 


Лекція 2. Тема: Інформаційні системи управління організаціями

План

1. Ресурси і технології інформаційних систем.

2. Класифікація інформаційних технологій.

3. Види інформаційних технологій

 

Ресурси і технології інформаційних систем

До апаратних ресурсів, як відомо, відносяться комп’ютери, периферійні пристрої, мережеве та комунікаційне обладнання. Людським ресурсами ІС є користувачі, адміністратор та технічний обслуговуючий… Інформаційними ресурсами ІС є та частина інформаційних ресурсів підприємства, яка використовується інформаційною…

Нформаційна технологія - це система методів і засобів збирання, передавання, накопичення, опрацювання, зберігання, подання та використання інформації.

Базовим складовими інформаційних технологій є:

- технічне забезпечення для збирання, передавання, опрацювання, збереження і представлення даних;

- системне і прикладне програмне забезпечення;

- інформаційні послуги і телекомунікації.

Основною метою ІТ є отримання необхідної інформації відповідної якості на заданому носії.

Інформаційні технології можуть бути реалізовані або в автоматизованому (не паперовому), або в традиційному (паперовому) вигляді.

Обсяг автоматизації спосіб використання технічних засобів залежить від характеру кожної конкретної технології. В широкому розумінні автоматизація - це заміна діяльності людини роботою машин. Степінь автоматизації може мінятись в широких межах - від систем, де управління повністю здійснює людина (ручні системи), до систем, де управління здійснюється лише машиною (автоматичні системи).

Автоматизація доцільна, коли:

- фізіологічні та психологічні можливості людини є недостатніми для управління;

- об’єкт управління знаходиться в недосяжному або небезпечному для людини середовищі;

- безпосередня участь людини в управлінні вимагає від неї надзвичайно високої кваліфікації;

- процес, яким управляють, перебуває в критичній або небезпечній фазі.

На завершення наведемо визначення економічної інформаційної системи, яке може виглядати наступним чином:

Економічна інформаційна система - це сукупність зовнішніх і внутрішніх потоків прямого і зворотного зв’язку економічного об’єкта, методів, засобів та менеджерів різних рівнів, які беруть участь в процесі опрацювання інформації і прийняття управлінських рішень.

Класифікація інформаційних технологій

Один із способів класифікації інформаційних технологій наведено в табл.4.

Таблиця 4 - Класифікація інформаційних технологій

За охопленням завдань управління Електронне опрацювання даних Автоматизація функцій управління Підтримка прийняття управлінських рішень Електронний офіс Експертна підтримка
За класом технологічних операцій, що реалізуються Робота з текстовим редактором Робота з електронними таблицями Робота з системами управління базами даних Робота з графічними об’єктами Мультимедійні системи Гіпертекстові системи
За типом інтерфейсу користувача Пакетні Діалогові Мережеві
За способом побудови мережі Локальні Багаторівневі Розподілені
За предметною областю Бухгалтерський облік Банківська діяльність Податкова діяльність Страхова діяльність Митна діяльність тощо

2.3 Види інформаційних технологій.

Інформаційна технологія - це інформаційна технологія з«дружнім» інтерфейсом роботи користувача, що використовує персональні комп'ютери і телекомунікаційні засоби. Новаі нформаційна технологія базується на таких основних принципах: Інтерактивний (діалоговий) режим роботи з комп'ютером, Інтегрованість з іншими програмними продуктами, Гнучкість процесу зміни даних і постановок задач.

В якості інструментарію інформаційної технології використовуються поширені види програмних продуктів: текстові процесори, видавничі системи, електронні таблиці, системи управління базами даних, електронні календарі,інформаційні системи функціонального призначення.

До основних видів інформаційних технологій відносятьсянаступні

Нформаційна технології обробки даних

Нформаційна технологія управління

Автоматизація офісу

Нформаційна технологія підтримки рішень

На рівні операційної діяльності вирішуються такі завдання: ¾ Обробка даних про операції, які здійснює фірма; ¾ Створення періодичних контрольних звітів про стан справ у фірмі;

Основні компоненти

   

Основні компоненти

  Рис. 2 - Основні компоненти інформаційної технології управління

Основні компоненти

Текстовий процесор. Це вид прикладного програмного забезпечення, призначений для створення і редагування текстових документів. Електронна пошта. Електронна пошта (E-mail), грунтуючись на мережевому… Аудіопочта. Це пошта для передачі повідомлень голосом.

Лекція 3. Тема: Інформаційні системи управління організаціями

План

1. Автоматизація документообігу

2. Системи підтримки прийняття управлінських рішень

3. Забезпечення колективної роботи

4. Технічне забезпечення інформаційних систем

Автоматизація документообігу

Ця система передбачає виконання наступних основних операцій: - збору та реєстрації інформації; - передавання інформації для опрацювання;

Документообіг - процес проходження документів всередині системи управління - від джерела їх формування до використання в управлінні.

Усі документи поділяють на: - документи загального призначення - накази, інструкції, циркулярні листи,… - специфічні для діяльності об’єкта, серед яких виділяють вхідні, вихідні та внутрішні.

Системи підтримки прийняття управлінських рішень

Сутність систем підтримки прийняття управлінських рішень.

Проблема використання комп’ютерних технологій в управлінні організаціями полягає у переведенні інформаційних технологій з кількісного опрацювання в зону змістовних аспектів управління. Новий напрям у використанні ІТ ґрунтується на синтетичному, змістовому аспекті використання комп’ютерів, втілюючись у системах підтримки прийняття рішень (СППР).

Нижче пропонується таке визначення СППР, яке найповніше враховує окремі аспекти цього явища.

Системи підтримки прийняття рішень – це інтерактивні інформаційні системи, які використовують устаткування, програмне забезпечення, дані, базу моделей і знання менеджера для підтримки прийняття напівструктурованих і неструктурованих рішень на всіх етапах в процесі аналітичного моделювання на основі доступного набору технологій.

Специфіка СППР насамперед виявляється під час порівняння цілей різних видів ІС. Традиційні інформаційно-звітні системи узагальнюють і регулярно надають поточну регламентовану інформацію про основні функції ділової діяльності (маркетинг, виробництво, фінанси). отримання звітів на робочих місцях менеджерів відбувається за графіком або за запитом.

СППР створюються для неструктурованих тат напівструктурованих проблем. генеруючи нетипові специфічні рішення, менеджери самі формують інформацію в інтерактивному режимі. Для планування і контролю на тактичному і стратегічному рівні менеджерам потрібна додаткова, унікальна, разова інформація.

Порівняння технології формування інформації в традиційних звітних ІС та в СППР розкриває основну особливість СППР. Регламентовані звіти, які менеджери отримують готовими від ІС, сформовані на основі чітко визначеної технології, описаної в проектній документації до ІС і контрольованої її інженерно-технічним персоналом. Формування інформації засобами СППР також передбачає використання певних технологій доступу до наявних ресурсів, однак цю технологію визначає сам менеджер.

Технологія підтримки прийняття рішень не виконується повністю автоматично, оскільки здійснюється під управлінням менеджера. СППР – це така людино-машинна система, де процеси формування і використання інформації не розділяються.

Основними компонентами СППР є:

- база даних;

- підсистема управління базою даних;

- інтерфейс користувача;

- база моделей;

- система управління базою моделей.

Характеристики та переваги сучасних СППР:

1. СППР надає особі, яка приймає рішення (ОПР), допомогу в процесі прийняття рішення і забезпечує підтримку в усьому діапазоні структурованих, напівструктурованих і неструктурованих задач.

2. СППР не замінює і не скасовує судження та оцінки ОПР, а лише підтримує їх.

3. СППР підвищує ефективність генерування альтернативних рішень.

4. СППР здійснює інтеграцію моделей та аналітичних методів зі стандартним доступом до них.

5. СППР проста в роботі і придатна для використання менеджерами, які не мають значного досвіду роботи з ЕОМ.

6. СППР побудована за принципом інтерактивного розв’язання задач.

7. СППР орієнтована на гнучкість та адаптивність у пристосуванні до змін середовища або підходів до розв’язання задач.

8. СППР не нав’язує певний процес прийняття рішення. Користувач має можливість вибору альтернатив, використовуючи їх відповідно до свого пізнавального стилю.

СППР класифікуються за рівнем, призначенням, галуззю та функціональною приналежністю.

 

Забезпечення колективної роботи

- зв’язуватись; - координувати дії; - співпрацювати.

Нструментальні засоби програмного забезпечення

Нструменти зв’язку

1. Електронна пошта

2. Звукова пошта

3. Факс

4. Web-публікації

5. ІР-телефон

6. Пейджинг

 

Нструменти електронного конференційного зв’язку

1. Конференція даних

2. Звукова конференція

3. Відео конференція

4. Форуми

5. Система дружньої бесіди

Нструменти спільногоуправління

1. Календарні засоби планування

2. Завдання проекту і керівництва ним

3. Знання з управління

Рис.4. Структура інструментальних засобів програмного забезпечення колективної роботи

Технічне забезпечення інформаційних систем

1. Засоби управлінського зв’язку: 1.1. транкінговий зв’язок; 1.2. комірковий зв’язок;

Лекція 4. Тема: Корпоративні інформаційні системи

План

1. Загальна характеристика корпоративних інформаційних систем

2. Приклади програмних продуктів, успішно впроваджених на українському ринку

Загальна характеристика корпоративних інформаційних систем

Останнім часом в Україні на підприємствах різного масштабу широко почали впроваджуватись корпоративні інформаційні системи (КІС).

Вони поступово витісняють традиційні для великих підприємств автоматизовані системи управління підприємством (АСУП), що створювались у 80-х роках минулого століття на базі потужних обчислювальних центрів та тогочасної ідеології управління та опрацювання інформації.

Корпоративна інформаційна система (КІС) - це інформаційна система, яка підтримує автоматизацію функцій управління і надає інформацію для поглиблення знань та прийняття управлінських рішень. В ній реалізована сучасна управлінська ідеологія, яка поєднує бізнес - стратегію підприємства і прогресивні інформаційні технології.

Сучасні КІС мають такі основні характеристики:

¾ масштабованість. Це одна з важливих характеристик КІС, оскільки вони повинні створюватись на масштабованій програмно-апаратній платформі (сервери, операційні системи, системи комунікації, СУБД). Оскільки варіантів конфігурації базового устаткування і програмного забезпечення може бути багато, то КІС має бути багатоплатформовою;

¾ багатоплатформність. В КІС виникає потреба втому, щоб прикладна програма працювала на кількох апаратних і програмних платформах.;

¾ розподілені обчислення. Це один із видів роботи в клієнт- серверній архітектурі, коли дані чи запити, які надходять з робочих станцій, розподіляються між кількома серверами, що забезпечує можливість багатозадачної роботи та оптимізацію використання обчислювальних ресурсів.

КІС бувають локальними та великими інтегрованими інформаційними системами:

Локальнісистеми успішно справляються з вирішенням окремих задач обліку на підприємстві, але, як правило, не надають цілісної інформації для автоматизації управління. Перевагою цих систем є порівняно невисока ціна і відносна простота впровадження.

Великі інтегровані системи - цей функціонально найрозвинутіші, найскладніші і найдорожчі системи. В них реалізуються зазвичай західні стандарти управління рівня MRP та ERP.

MRP (Material Requirement Planning — планування потреби в матеріалах) – система планування потреб в матеріалах, одна з найбільш популярних у світі логістичних концепцій, на основі якої розроблено і функціонує велика кількість мікрологістичних систем

Основні цілі MRP:

¾ задоволення потреби в матеріалах, компонентах і продукції для планування виробництва і доставки споживачам;

¾ підтримка низьких рівнів запасів;

Frac34; планування виробничих операцій, розкладів доставки, закупівельних операцій.

Система MRP дозволяє визначити скільки і в які терміни необхідно виготовити кінцевої продукції. Потім система визначає час і необхідні кількості матеріальних ресурсів для задоволення потреб виробничого розкладу.

Основні недоліки MRP-систем:

Frac34; значний обсяг обчислень і попередньої обробки даних

Frac34; зростання логістичних витрат на обробку замовлень і транспортування за умови прагнення фірми ще більше зменшити запаси або перейти на роботу з малими замовленням з високою частотою їх виконання

Frac34; нечутливість до короткочасних змін попиту

Frac34; велика кількість відмов через велику розмірності системи та її складності

MES (Manufacturing Enterprise Solutions -корпоративні системи управління виробництвом) - спеціалізоване прикладне програмне забезпечення, призначене… WMS(Warehouse Management System - система управління складом) --система… Спеціалізована програмна платформа для автоматизації різних типів складів, в тому числі територіально розділених.…

Frac34; • управління та аналіз.

Основні принципи CRM

4.2 Приклади програмних продуктів, успішно впроваджених на українському ринку: Система Галактика ERP (http://galaktika.ua) - це повномасштабна управлінська… Основні функціональні можливості системи Галактика ERP:

Лекція 5. Тема: Безпека інформаційних систем

План

1. Інформаційна політика та політика безпеки.

2. Сервіси безпеки та механізми її порушень.

3. Шифрування даних.

4. Засоби захисту операційних систем.

5. Захист апаратних пристроїв.

6. Безпека та захист комп’ютерних мереж.

 

Нформаційна політика та політика безпеки

- нормативно-правових; - адміністративних; - спеціального обладнання та програмного забезпечення.

Політика безпеки - це формальний виклад правил, яких повинні дотримуватись особи, що отримують доступ до корпоративних технологій та інформації.

1. Реєстрація всіх ресурсів, які повинні бути захищені 2. Аналіз та створення списків можливих загроз для кожного ресурсу 3. Оцінка ймовірності появи кожної загрози

Сервіси безпеки та механізми її порушень

Сервіс безпеки - це сукупність механізмів, процедур та інших заходів управління для зменшення ризиків, пов’язаних із загрозою втрати або розкриття даних.

Одні сервіси забезпечують захист від загроз, інші - виявляють слабкі місця в системі безпеки.

Основними сервізами безпеки є:

- сервіс аутентифікації;

- сервіс конфіденційності;

- сервіс цілісності;

- сервіс дотримання зобов’язань.

 

Аутентифікація користувача передбачає два кроки: ідентифікацію - уведення імені, під яким користувач зареєстрований в системі, та верифікацію - уведення пароля, присвоєного даному користувачу.

Останнім часом великого розповсюдження набули системи біометричної аутентифікації.

Конфіденційність означає, що доступ до інформації може бути наданий лише тим користувачам, які мають на це право.

Сервіс цілісності даних забезпечує захист від навмисної чи випадкової зміни даних. Він дозволяє виявити факт зміни, часткового вилучення або доповнення даних.

Сервіс дотримання зобов’язань гарантує, що учасники інформаційного обміну не можуть заперечити факт своєї участі в ньому.

Виділяють чотири основних механізми порушень безпеки даних:

- роз’єднання, коли порушується доступність даних;

- перехоплення, що спричиняє порушення конфіденційності даних;

- модифікація, що призводить до порушення цілісності;

- фальсифікація. В цьому випадку порушується автентичністьданих.

 

Шифрування даних

Ускладнити чи унеможливити читання даних сторонніми особами дозволяє шифрування даних.

Шифрування - це перетворення даних у форму, яка не дає можливості безпосереднього сприйняття зашифрованої інформації.

Використовують два основних методи криптографії (шифрування) даних - симетричний та асиметричний. Якщо відправник і отримувач користуються одним і тим же ключем, то говорять… Асиметрична криптографія передбачає використання двох різних ключів. Розрізняють відкриті і таємні ключі. При цьому…

Засоби захисту операційних систем

Цей документ, виданий в США 1983 року національним центром комп’ютерної безпеки (NCSC - National Computer Security Center), називають… Основними є наступні методи захисту операційних систем: 1. Паролі та облікові записи користувачів. Компанія RSA Security під час вибору паролів рекомендує:

Захист апаратних пристроїв

- будь-який механічний або електронний пристрій рано чи пізно відмовить; - якість електричної енергії, необхідної для живлення апаратних засобів,…  

Безпека та захист комп’ютерних мереж

Для захисту мереж використовуються наступні засоби:

1. Брандмауер.

Брандмауер - апаратно-програмний комплекс, що дозволяє розділити мережу на кілька частин, в кожній з яких можна визначити свій окремий набір правил проходження пакетів з одної частини в іншу

Розрізняють три типи брандмауерів:

- фільтри пакетів;

- лінійні шлюзи;

- шлюзи прикладного рівня.

2. Система збору статистики та попередження про атаку

3. Захищені мережеві і транспортні протоколи (IPSec для VPN, SSL

4. Протоколи прикладного рівня для забезпечення захисту (S/MIME, SET).


Лекція 6 .Тема: Работа з формами в MS Word

 

План

1.Підготовка форм

2. Види полів

3. Параметри полів

4. Захист форм

Підготовка форми

Форма, додатково до шаблону та певного тексту, має порожні поля для заповнення їх визначеними значеннями з деякого списку. Форма – це структурований документ з полями різного типу, призначеними для… До переваг електронних форм відноситься автоматична перевірка введення даних (наприклад табельного номеру…

Лекція 7 .Тема: створення документів в MS Word шляхом злиття

План

1. Призначення злиття документів

2. Створення основного документу

3. Стоврення файлу з даними

4. Вставка полей злиття

5. Друк стандартного документу

Призначення злиття документів

       

Створення основного документу

Створення документа на бланку. Існує два способи створення основного документа на бланку: Перший спосіб - створення документа на бланку на основі вже наявного документа.

Стоврення файлу з даними

Джерелом даних можуть бути файли Word і Excel, бази даних Access, списки адрес Microsoft Outlook і т.д., що містять організовані дані у вигляді таблиць. Перший рядок таблиці є полями для злиття

Вставка полей злиття

В результаті в області завдань Майстер злиття відобразить перший етап Вибір типу документа (рис. ). Область завдань Злиття складається з трьох… 1. Перша, верхня частина, містить заголовок і меню відповідного кроку. 2. Друга, середня частина - опис вибраного пункту.

Крок 1 з 6: Вибір типу документа

В області завдань в групі Вибір типу документа виберіте лист.

Щоб продовжити, натисніть кнопку Далі: відкритий документ.

При цьому ви переміщує до наступного кроку майстра злиття

Крок 2 з 6: виберіть початковий документ

У полі Виберіть відкритий документ побачите наступні параметри:

Поточний документ: використання поточного документа на екрані як основний документ.

Шаблон: виберіть один з шаблонів злиття готових до використання.

Почати з існуючого документа: відкриття існуючого документа для використання в якості основний документ злиття.

Виберіть потрібний параметр.

Щоб продовжити, натисніть кнопку Далі: Вибір одержувачів.

Крок 3 з 6: Вибір одержувачів

   

Крок 5 з 6: Перегляд листа

Перегляд створенного документу та внесення необхідних змін, натисніть кнопку Далі: Завершення злиття для продовження.

Крок 6 з 6: Завершення злиття

Для об'єднання у литсті , виконайте такі дії.

Натисніть кнопку новий документ.

У діалоговому вікні Складені нові документи вкажіть записи, які потрібно об'єднати.

Натисніть кнопку ОК, щоб виконати злиття записів.

 

 


Лекція 8 Тема: Використання функцій MS Excel для автоматизації роботи

1. Функції MS Excel 2. Фінансові функції MS Excel 3. Функції для обробки баз даних

Фінансові функції

Групи функцій ¾ функції для аналізу інвестицій; ¾ функції для обчислення швидкості обороту;

Фінансові розрахунки

¾ визначення початкової суми (поточна вартість); ¾ визначення терміну виплат та ставки відсотку; ¾ розрахунок періодичних виплат, пов’язаних з погашенням кредитів чи боргів.

Повертає одне значення, якщо вказана умова при обчисленні дає значення ІСТИНА, та інше значення, якщо ЛОЖЬ.

Значение_если_истина - це значення, яке повертається, якщо лог_вираз TRUE. Значение_если_ложь - це значення, яке повертається, якщо лог_вираз дорівнює… В якості аргументів функції ЕСЛИ можна використовувати інші функції. У функції ЕСЛИ можна використовувати текстові…

СЧЁТЕСЛИ (діапазон; крітерій) має 2 параметри

Функція СЧЁТЕСЛИ підраховує кількість не пустих комірок в заданому діапазоні, які відповідають одному зазначеного користувачем критерієм. Наприклад, можна підрахувати кількість усіх комірок, які починаються з певної букви або в яких містяться числа, більші чи менші вказаного значення

Діапазон. Обов'язковий аргумент. Одна або кілька комірок, за якими потрібно виконати підрахунок. У цих комівках можуть знаходитися числа або імена, масиви або посилання, що містять числа. Порожні комірки та текстові значення не враховуються.

Критерій. Обов'язковий аргумент. Число, вираз, посилання на комірку або текстовий рядок, який визначає, які комірки потрібно підраховувати.

Функції посилань та підстановок використовуються для визначення або задання адресів чарунок, масивів, стовпчиків, рядків, створення гіперпосилань.

ПРОСМОТР Шукає значення у векторі або масиві.

Повертає значення з рядка, з стовбця або з масиву. Функція ПРОСМОТР має дві синтаксичні форми:

 

Вектор. Векторна форма функції ПРОСМОТР переглядає діапазон, до якого входять значення лише одного рядка або одного стовпця (так званий вектор) у пошуках певного значення та повертає значення з іншого стовпця або рядка.

 

=ПРОСМОТР(искомое_значение; просматриваемый_вектор; вектор_результатов) має 3 параметри

Искомое_значение -Значення, яке функція ПРОСМОТР шукає в першому векторі. Искомое_значение може бути числом, текстом, логічним значенням, ім'ям або посиланням, що посилаються на значення.

Посматриваемый_вектор - Інтервал, що містить тільки один рядок або один стовпець. Значення в аргументі просматріваемий_вектор можуть бути текстами, числами або логічними значеннями.

Вектор_результатов - Інтервал, що містить тільки один рядок або один стовпець. Він повинен бути того ж розміру, що й просматріваемий_вектор.

 

Масив. Форма масиву функції ПРОСМОТР переглядає перший рядок або перший стовпець масиву, знаходить вказане значення і повертає значення з аналогічної позиції останнього рядка або стовпця масиву.

= ПРОСМОТР(искомое_значение;массив) має 2 параметри

Искомое_значение - Значення, яке ПРОСМОТР шукає в масиві. Шукане_значення може бути числом, текстом, логічним значенням, ім'ям або посиланням, що посилаються на значення.

Масив Інтервал окомірок, що містять текст, числа або логічні значення, які потрібно порівнювати з Искомое_значение.

=ВПР(искомое_значение;таблица;номер_столбца;интервальный_просмотр)

Шукає значення в першому стовпці масиву таблиця та повертає значення в тому ж рядку з іншого стовпця масиву «таблиця».

«В» в ВПР позначає «вертикальний». ВПР використовується замість ГПР, якщо значення для порівняння знаходяться в стовпці ліворуч від даних, які потрібно знайти..

Искомое_значение. Значення, яке повинно бути знайдено в першому стовпці масиву «таблиця». Искомое_значение може бути значенням або посиланням.

Таблиця. Два або більше стовпців даних. Можна використати посилання на інтервал або ім'я інтервалу. Значення в першому стовпці масиву «таблиця» є значеннями, пошук яких виконується за допомогою аргументу «Искомое_значение». Ці значення можуть бути текстовими рядками, числами або логічними значеннями. Текстові рядки порівнюються без урахування регістру літер.

Номер_столбца. Номер стовпця в масиві «таблиця», в якому повинно бути знайдено відповідне значення. Якщо «номер_стовпчика» дорівнює 1, то повертається значення з першого стовпця аргументу «таблиця»; якщо «номер_стовпчика» дорівнює 2, то повертається значення з другого стовпця аргументу «таблиця» і так далі..

Интервальный_просмотр. Логічне значення, яке визначає, чи потрібно, щоб функція ВПР шукала точне або наближене відповідність (0 – точнее співпадіння; 1 –наближине)

= ГПР (искомое_значение; таблица; номер_строки; интервальный_просмотр)

Шукає значення у верхньому рядку таблиці або масиву значень і повертає значення в тому ж стовпці з заданої рядки таблиці або масиву. Функція ГПР використовується, коли порівнювані значення розташовані у верхньому рядку таблиці даних, а повертаються значення розташовані на декілька строк нижче. Якщо порівнювані значення розташовані в стовпці ліворуч від шуканих даних, то слід використовувати функцію ВПР.

Буква Г в ГПР означає «горизонтальний».

Искомое_значение - це значення, яке потрібно знайти в першому рядку таблиці. Шукане_значення може бути значенням, посиланням або текстовим рядком.

Таблиця - це таблиця з інформацією, в якій шукаються дані. Можна використати посилання на інтервал або ім'я інтервалу.

Номер_строки - це номер рядка в масиві «таблиця», з якої буде повернуто зіставляти значення. Якщо «номер_рядка» дорівнює 1, то повертається значення з першого рядка аргументу «таблиця», якщо «номер_рядка» дорівнює 2, то повертається значення з другого рядка аргументу «таблиця», і так далі.

Интервальний_просмотр - це логічне значення, яке визначає, чи потрібно, щоб функція ГПР шукала точне або наближене відповідність.


Лекція 9 Тема: Використання функцій MS Excel в комерційній діяльності

План

1. Використання фільтрів

2. Використання сортування

3. Аналіз даних за допомогою таблиць

Списки

Однією з важливих задач, що розв’язуються в Excel, є обробка списків. Excel дозволяє створювати на робочих листах таблиці, що є базами даних, до яких можна застосовувати команди пошуку, сортування, фільтрації даних для отримання конкретної інформації.

Вимоги до списку

l Кожен стовпчик повинен вміщувати однорідну інформацію (називається полем);

l один чи два верхні рядки в списку повинні мати позначення, що описують призначення відповідного стовпчика;

l необхідно уникати порожніх рядків та стовпчиків всередині списку.

Сортування списку

Для цього використовується команда Дані->Сортування  

Фільтри

Дані->Фільтр Для застосування автофільтру натисніть ту ж кнопку, що і при сортуванні - "Сортування і фільтр" і виберіть пункт…  

Дані->Фільтр->Додатково

Аналіз даних за допомогою таблиць

Консолідація

Данные->Работа с даннями->Консолидация  

Зведені таблиці

Зведені таблиці – це специфічні таблиці, в яких узагальнюється інформація з інших існуючих таблиць чи списків. При їх створенні вказуються початкові дані, форма таблиці, а також вид і формули для обчислень: Вставка->Таблиця->Зведена Таблиця

 
 


Рис.

У цьому вікні Excel пропонується вказати вихідну таблицю або діапазон значень, на підставі яких буде будуватися зведена таблиця та місце розташування зведеної таблиці.

 
 


Рис.

У лівій частині знаходиться область розміщення зведеної таблиці. Праворуч вікно налаштування зведеної таблиці під назвою "Список полів зведеної таблиці".

Якщо Ви випадково закрили це вікно, Вам достатньо клікнути по області розміщення - і вікно настройки знову відкриється.таблиці,

(http://detc.ls.urfu.ru/assets/acomp0021/61.htm)

В області розміщення таблиці є 5 функціональних поля

Поле сторінки - це поле Вашого вихідного списку, за яким слід підбивати підсумки. Це поле представлене у вигляді списку, що розкривається, елементами якого є значення відповідної колонки у вихідному списку. При виборі певного значення зі списку, зведена таблиця перераховується для відображення підсумків, пов'язаних з цим значенням.

Поле рядка - це поле вихідного списку, поміщене в область рядкової орієнтації зведеної таблиці. Значеннями поля рядка є значення відповідного поля у вихідному списку.

Поле стовпця - це поле вихідного списку, поміщене в область стовпців зведеної таблиці. Значення для цього поля беруться з відповідного стовпця вихідної таблиці.

Поле даних - це поле вихідного списку, значення якого є джерелом даних для обчислень у зведеній таблиці. Якщо поле даних одне, воно знаходиться в області виділення таблиці. Якщо таких полів декілька, для них відводиться окрема колонка, яка називається Дані.

Область даних - це частина зведеної таблиці, містить підсумкові дані. В осередках області даних відображаються підсумки по полю даних для елементів полів рядка і стовпця, відповідних значенням поля сторінки. Всі відображувані значення відповідають вихідним даним.

У списку Операція перераховані припустимі операцій: Сума, Кількість значень, Середнє, Максимум, Мінімум, Добуток, Кількість чисел, Зміщене відхилення, Незміщене відхилення, Зміщена дисперсія; Незміщена дисперсія. У даному випадку виберіть Сума. Список, що розкриває, Додаткові обчислення дозволяє розширити безліч припустимих операцій. Його значення: Ні, Відмінність, Частка, Приведена відмінність, З наростаючим підсумком у полі, Частка від суми по рядку, Частка від суми по стовпці, Частка від загальної суми, Індекс. У даному випадку виберіть Ні і натисніть кнопку ОК. Відбудеться повернення у вікно Майстер зведених таблиць і діаграм: макет.

• Для того, щоб помістити елементи поля в рядках, з міткою в лівій частині таблиці, перетягнете кнопку для обраного поля в область Рядок.

• Для того, щоб помістити елементи поля в стовпцях з міткою у верхній частині таблиці, перетягнете кнопку для обраного поля в область Стовпець.

Для того, щоб помістити елементи поля по сторінках, що дозволить працювати зі зведеною таблицею, як зі стопкою аркушів, перетягнете кнопку для обраного поля в область Сторінка.

 

Аналіз даних таблиці http://on-line-teaching.com/excel/lsn033_ukr.html


Лекція 10 Тема: Програма Парус-Підприємство 7.40

Програма Парус-Підприємство 7.40 – відноситься до CRM класу інформаційних систем. Управління взаємовідносин з клієнтом Для прикладу наведемо перелік об’єктів інформації для менеджерів різних… 1. ПАРУС - Бухгалтерія;

Маркетинг та Менеджмент

1. Управління взаємовідносин з клієнтами на всіх етапах їх життєвого циклу; 2. Аналіз та управління роботою співробітників, як ключової складової в мережі… 3. Аналіз накопиченої інформації для підтримки прийняття управлінських рішень

Лекція 11 Тема: Налаштування та підготовка системи «Парус-Менеджемен. Маркетинг» до роботи

 

План

 

 

Довідники

Довідники – це місце, де зберігаються деякі додаткові дані для забезпечення вашої роботи

Довідники можна заповнювати у ході роботи. Проте рекомендується деяку інформацію заповнювати на початку роботи.

 

Найменування та курси валют

В системі є можливість вести облік фінансових та матеріальних витрат в різних валютах. Кількість валют, що використовуються одночасно не обмежено. … Система зберігає не тільки поточні курси валют, але і всі попередні. Одна з валют зареєстрована як БАЗОВА. Це валюта, яка є основною і за якою ведеться головний облік операцій, формуються…

Одиниці вимірювання

Довідник використовується для зберігання одиниць вимірювання. Тут надаються співвідношення між базовими та похідними одиницями вимірюванн, а також різними видами пакування

При встановленні Системи довідник має вже де які данні. Ви можете їх редагувати, а за необхідністю заповнювати новими даними.

Для покращення роботи з довідником передбачено можливість групування записів довідника за розділами.

 

Номенклатор товарів та послуг

Також в довіднику зберігається історія змінення цін, за якими товар поступ на склад та ціни реалізації. Вся інформація поділена на тематичні розділи – товарні групи. Склад каталогів…

Організації и МВО

Довідник призначено для зберігання та використання в Системі назви та найменувань постійних організацій – контрагентів, їх банківські і податкові реквізити, а також прізвища, посади, паспортні дані матеріально-відповідальних осіб.

На початку роботи це довідник порожній

Заповнюється вами самостійно

Списки можуть бути достатньо великими тому всю інформація рекомендується поділяти на тематичні розділи

Співробітники

Довідник складається з трьох елементів: дерево каталогу, що відображає штатну структуру підприємства , переліку підрозділів, що зареєстровані в…

Контактні особи

Довідник призначено для зберігання, відображення та використання інформації про відвідувачів вашого підприємства.

Константи

Значення чистового типу про відвідувачів вашого підприємства. ДОКУМЕНТИ В розділах меню «Документи» здійснюється підготовка, облік та друк документів, якими супроводжується автоматизація…

Вихідні рахунки на оплату

Головне вікно розділу складається з трьох елементів: дерево каталогу, основна таблиця, що містить записи про рахунки на оплату та таблиці… На основі рахунків на оплату Система дозволяє підготувати такі документи: ■ Податкова накладна;

Реєстрація рахунку на оплату

■ вводя все их данные "вручную" (функция "Добавить"); ■ скопировав часть данных из аналогичного документа, зарегистрированного… ■ используя заранее подготовленный образец (функция "Добавить пообразцу");

Лекція 12. Електронна комерція: принципи та види е-комерції

2. Принципи формування доменної адреси 3. Види е-комерції. 4. Служби забезпечення бізнесу.

Е-бизнес та Е-коммерция?

Електронний бізнес (E-бізнес) Давайте не плутати два поняття: е-комерція і e-бізнес. Згідно визначенню… Електронна комерція визначається, як використання електронних комп'ютерних технологій в наступних цілях:

Бізнес-бізнес

Інформаційна взаємодія між компаніями з використанням спеціальних технологій і стандартів електронного обміну даними, такими як EDI (Electronic Data Interchange). Наприклад, ви можете розмістити замовлення, працюючи з базами даних постачальників і, таким чином, отримуючи необхідну інформацію про кількість і якість його продукції.

Бізнес-споживач

Дуже перспективне і динамічно розвивається напрямок, в основі котороголежіт електронна роздрібна торгівля. В Інтернет з'являється все більше електронних магазинів, віртуально виставляють на продаж свої товари та послуги.

Бізнес - уряд

Взаємодія бізнесу і держави передбачає розвиток ділових контактов між комерційними та державними структурами, починаючи з місцевої влади і заканчуючи міжнародними організаціями.

Споживач-уряд

Переваги е-комерції в порівнянні з традиційними видами делової актівності досить значущі: Використання електронних форм комунікації дозволяє существенноснізіть витрати… Знижуються витрати на рекламу та обслуговування і як наслідок - ціна на товар.

Функціональні елементи і основні служби Інтернет

Служби забезпечення е-комерції

Лекція 13. Електронна комерція: сучасний електроний бізнес

 

1. Види сучасного електронного бізнесу.

2. Електроний підпис

3. Перспективи розвитку технологічних рішень в е-комерції

Види сучасного електронного бізнесу

Перераховані нижче види вибрані з врахуванням того, що вони дока­зали свою життєздатність в Internet. Існують і інші види, але для того щоби… До першого виду відносять електронні аукціони. Але при цьому організація і… Internet зробив аукціон більш демократичним, дозволивши кожному, в кого є доступ в глобальну Мережу, приймати участь в…

Електроний підпись

 

 

Перспективи розвитку електроної комерції в Україні

 


 

Основна література

 

Додаткова література

 

1. Батюк А.Є. та ін. Інформаційні системи в менеджменті: Навчальний посібник. - Львів: НУ "Львівська політехніка", 2004.

2. Гордієнко І.В. Інформаційні системи і технології в менеджменті. - К.: КНЕУ, 2003.

3. Гужва В.М. Інформаційні системи і технології на підприємствах. - К.: КНЕУ, 2001.

4. Дубина А.Г. и др. Excel для экономистов и менеджеров. - СПб.: Питер, 2004.

5. Інформаційні системи і технології в економіці. / за ред. В.С.Пономаренка. - К.: ВЦ "Академія", 2002.

6. Мур Джеффри и др. Экономическое моделирование в Microsoft Excel, 6-е изд.: Пер. с англ. - М.: ИД "Вильямс", 2004.

– Конец работы –

Используемые теги: Лекція, Тема, Введення, Інформаційні, системи, Основні, Поняття, Визначення0.068

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи 1. Основні поняття і визначення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи 1. Основні поняття і визначення
План... Основні поняття і визначення... Розвиток інформаційних систем Роль інформаційних систем в управлінні організаціями...

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

Тема 1: Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень. Основні поняття та визначення 1. Області застосування та основні задачі цифрової обробки сигналів
Тема Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень Основні поняття та...

Основні поняття системи та моделі. Поняття моделі. Співвідношення між моделлю та системою
Людина постійно моделює оскільки моделі спрощують об єкти і явища... Величезні можливості мають комп ютери для розв язування математичних задач Числовими методами для більшості задач...

Тема 1. Предмет, система і основні поняття навчальної дисципліни «Судоустрій України»
Судоустрій України... тези лекцій для І курсу юридичного факультету... Навчальний рік...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Ефективність контролю в організації: поняття, основні параметри, система показників, проблеми
Керівники починають здійснювати функцію контролю з того самого моменту, коли вони сформулювали цілі та задачі. Контроль дуже важливий для того, щоб… Важливо і те, що самі по собі цілі, плани і структура організації визначають… Багато різноманітних обставин може перешкодити тому, щоб задумане реалізувалось.Зміни законів, соціальних цінностей,…

ТЕМА 1 Основні поняття мови Паскаль
ТЕМА Основні поняття мови Паскаль... Алфавіт мови... Ідентифікатори та правила їх утворення...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам