ЗАВДАННЯ 7. ІНВЕНТАРНА КАРТОТЕКА

Операції з основними засобами (нематеріальними активами) повинні бути відображені в обліку господарських операцій так само, як операції з будь-якими матеріальними цінностями. Але в обліку господарських реєструється тільки переміщення (в сумовому і кількісному вираженні) матеріальних цінностей відповідних номенклатур між рахунками і матеріально-відповідальними особами, а цього для обліку основних засобів мало. Облік основних засобів передбачає ряд особливостей:

· вести облік окремо для кожної одиниці основних засобів;

· зберігати інвентарні номери і інші індивідуальні характеристики основних засобів;

· вести облік залишкової вартості інвентарного об’єкта на поточний обліковий період;

· розраховувати амортизаційні відрахування;

· зберігати історію дій над об’єктом;

· суворо узгоджувати зміни залишкової вартості об’єкта з даними господарських операцій, які відображають знос основних хасобів.

Усе це забезпечує розділ Системи ИНВЕНТАРНАЯ КАРТОТЕКА.

У інвентарній картотеці реєструються картки – по одній на кожний інвентарний об’єкт, тобто на об’єкт обліку (матеріальну цінність), який:

· включений до словника «Номенклатор материальных ценностей» Системи;

· віднесений до рахунку (субрахунку), для якого в плані рахунків Системи встановлена типова форма аналітичного обліку «1 – Основные средства»;

· закріплений за матеріально-відповідальною особою, зараєстрованим у словнику «Организации, ответственные лица».

Кожна інвентарна картка містить такі обов’язкові відомості по інвентарному об’єкту – це рахунок (субрахунок), на якому враховується інвентарний об’єкт, інвентарний номер, мнемокод матеріально-відповідальної особи, найменівання інвентарного обєкта, дата введення в експлуатацію, норма зносу, номера рахунків для проведення нарахування зносу.

Усі операції з інвентарним об’єктом реєструються в історії інвентарного об’єкта. За її допомогою можна не тільки з’ясувати коли і за яких обставин із інвентарним об’єктом виконувалась та чи інша операція. Через історію операцій Система дозволяє виконувати відкат виконаних операцій, тобто видаляти із бази даних Системи помилково занесену господарську операцію.