ЗАНЯТТЯ 8. КАРТОТЕКА МАЛОЦІННИХ НЕОБОРТНИХ АКТИВІВ

Малоцінні необоротні активи (МНА) відображаються в Системі на рахунках, для яких в плані рахунків повинна бути встановлена типова форма аналітичного обліку «1 – Малоценные необоротные активы». Обороти і залишки по таких рахунках відображаються також як обороти і залишки по інших «матеріальним» рахунках.

Для обліку інших необоротних матеріальних активів, які не входять до складу об’єктів, які обліковуються на рахунку 10 «Основні засоби», планом рахунків передбачений рахунок 11 «Інші необоротні матеріальні активи», який ведеться за субрахунками. При цьому на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» (МНА) відображається вартість предметів, термін корисного використання яких більше одного року. Аналітичний облік необоротних матеріальних активів ведеться по кожному об’єкту цих активів.

 

Облік операцій з малоцінними необоротними активами має ряд особливостей. Відображення таких операцій в обліку господарських операцій забезпечує тільки сумовий і кількісний облік руху МНА по матеріально-відповідальним особам і найменуванням матеріальних цінностей.

Об’єктом МНА можуть бути матеріальні цінності, які:

· включені у словник «Номенклатор товаров и услуг» Системи;

· віднесені до рахунку (субрахунку), для якого в плані рахунків Системи встановлена типова форма аналітичного обліку «1-МНА»;

· закріплені за матеріально-відповідальною особою, зареєстрованою у словнику «Организации, ответственные лица».

Кожному об’єкту картотеки МНА відповідає картка. До обов’язкових характеристик картки відносяться: тип (МНА або БСО ???), рахунок (субрахунок), на якому обліковується об’єкт, номенклатурний номер, номер картки, мнемокод матеріально-відповідальної особи, найменування об’єкта.

Під час роботи з картотекою МНА можна виконати наступні дії з об’єктами:

· реєстрація об’єкта в картотеці;

· відпрацювання надходження на склад;

· введення в експлуатацію;

· вибуття;

· внутрішнє пререміщення;

· дооцінка, псування;

· переоцінка;

· дооприбуткування.

Картка МНА буває двох типів: типу «Склад» (для обліку партії МНА на складі) і типу «Эксплуатация» (для обліку партії МНА, переданої із складу в експлуатацію).

Працюючи з картотекою МНА, можна виконати друк таких документів: «Опись инвентарных карточек», «Инвентарный список», «Инвентарную карточку», «Ведомость по драгоценным металлам».