Живильне середовище для отримання ліпідів

Умови отримання ліпідів. Отже, основну роль в процесі біосинтезу ліпідів грають різні штами дріжджів. Вони використовують ті ж джерела сировини, що і для отримання кормового білка, причому від цінності вуглецевого живлення залежать вихід біомаси, кількість і склад ліпідів, що синтезуються. Для забезпечення направленого біосинтезу ліпідів в живильному середовищі уживаються джерела азоту, що легко асимілюються.

На зрушення біосинтезу у бік утворення ліпідів або білка впливає співвідношення вуглецю і азоту в середовищі. Так, підвищення концентрації азоту зумовлює зниження ліпідоутворення, а недолік азоту при забезпеченості вуглецем веде до пониження виходу білкових речовин і високого процентного вмісту жиру. Встановлено, що оптимальне співвідношення N:С тим менше, чим важче доступне для дріжджів джерело вуглецю. Зазвичай для вуглеводневої сировини співвідношення N:C = 1:30, а для вуглеводного – 1:40. Накопичення ліпідів можливе тільки за наявності в середовищі фосфору. При його недоліку джерела вуглецю використовуються не повністю, при надлишку – накопичуються неліпідні продукти. На фракційний склад ліпідів зміна вмісту фосфору впливу не надає. Дія решти елементів середовища (мікро- і макроелементів) позначається на інтенсивності зростання дріжджів і швидкості утилізації джерела вуглецю, що впливає і на кількість накопичених ліпідів, але не на їхню якість.

Умови культивування.На фракційний склад ліпідів, що синтезуються, надають інші умови культивування: аерація, рН і температура. Від інтенсивності аерації залежить синтез фосфогліцеридів, жирних кислот і триацилгліцеридів. При недостатній аерації ліпіди містять в 4 рази менше триацилгліцеридів, в 2 рази більше фосфогліцеридів і в 8 разів більше жирних кислот, ніж при нормальній. При інтенсифікації аерації зростає ступінь ненасиченості ліпідів і збільшується відносна кількість всіх груп ненасичених кислот. Підвищення рН середовища веде до збільшення вмісту фосфогліцеридів і жирних кислот при одночасному зниженні кількості триацилгліцеридів. Оптимальні температури зростання і ліпідоутворення для клітин збігаються, причому вміст ліпідів не залежить від температури культивування. Проте, регулюючи температуру, можна створювати різні співвідношення насичених і ненасичених жирних кислот у складі фосфоліпідних мембран.

Для вуглеводних субстратів найбільш відпрацьована технологія отримання ліпідів на гідролізатах торфу і деревини. Як показали дослідження, співвідношення гідролізатів торфу і деревини 1:4 забезпечує найбільший вихід біомаси у стадії культивування (до 10 г/л) при максимальному вмісті ліпідів (до 51% від АСВ) і високому коефіцієнті засвоєння субстрату (до 0,54). Із 1 тонни абсолютно сухого торфу після його гідролізу і ферментації можна отримати 50-70 кг мікробного жиру з переважним вмістом триацилгліцерідів.

Список джерел:

1. Власенко В.В. та ін Мікробіологія м’яса та м’ясопродуктів (практикум): Навч.посібник. / В.В. Власенко, В.Г. Скибіцький, І.Г. Власенко, Ф.Ж. Ібатулліна, Г.В. Козловська, М.В. Мельник. – Вінниця: «Едельвейс і К», 2008. – 308 с.

2. Гудзь С. П. та ін. Мікробіологія: підручник: (для студентів вищих навчальних закладів) / С.П. Гудзь, С.О. Гнатуш, І.С. Білінська. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2009. – 360 с.

3. Карпов О.В. Сучасні напрями в мікробіології. Конспект лекцій. / О.В. Карпов. – К.: НУХТ, 2004. – 84 c.

4. Клещев Н.С. и др. Общая промышленная биотехнология: Технология бродильных производств: Учеб. пособие / Н.С. Клещев, М.П. Бенько. – Х.: НТУ «ХПИ», 2007. – 200 с.

5. Климнюк С.І. та ін. Практична мікробіологія: Посібник / С.І. Климнюк, І.О. Ситник, М.С. Творко, В.П. Широкобоков. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – 440 с.

6. Кузнецова Л.С., Сиданова М.Ю. Технология приготовления мучных кондитерских изделий: Учебн. для студ. учреждений сред. проф. образования. / Л.С. Кузнецова, М.Ю. Сиданова. – М.: Мастерство, 2002. – 320 с.

7. Нетрусов А.И. и др. Микробиология: Учебник для студ. высш. учеб. заведений / А.И. Нетрусов, И.Б. Котова. – М.: Издательский центр «Академия», 2006. – 352 с.

8. Пирог Т.П. Загальна мiкробiологiя: Пiдручник. / Т.П. Пирог. – К.: НУХТ, 2004. – 472 c.

9. Скибіцький В.Г. та ін. Мікробіологія молока та молочних продуктів: Підручник / В.Г. Скибіцький, В.В. Власенко, І.Г. Власенко, Ф.Ж. Ібатулліна, Г.В. Козловська, А.М. Соломон, М.В. Мельник. – Вінниця: «Едельвейс і К», 2008. – 412 с.


Навчальне видання

ШатровськийОлександр Георгійович

Конспект лекцій з навчальної дисципліни «Мікробіологія» (для студентів 2 курсу денної та заочної форм навчання за напрямом підготовки 6.140101 ГОТ)

План 2011, поз. 6 Л (дод.)

____________________________________________________________________

Підп. до друку 26.12.2011 Формат 60×84/16

Друк на ризографі Ум. друк. арк. 6,1

Тираж 50 прим. Зам. №

Видавець і виготовлювач:

Харківська національна академія міського господарства,

вул. Революції, 12, Харків, 61002

Електронна адреса: rectorat@ksame.kharkov.ua

Свідоцтво суб’єкта видавничої справи:

ДК №4064 від 12.05.2011 р.