У Ц А Р И Н І П Р И Р О Д Н О Ї Т Е О Л О Г І Ї

(нар. 1926)

 

Автор трьохтомного видання[988], яке побачило світ у видавництві отців домініканців у Італії, не потребував би якогось особливого знайомства з ним у інтелектуальному світі, щоб вийти на ширшу читацьку аудиторію. Та, зваживши на те, що українському читачеві практично це ім’я мало що говорить, таке знайомство необхідне ще й ось чому. На Україні, у видавництві “Місіонер” у Львові вийшла друком книга Баттісти Мондіна “Онтологія та метафізика” переклад якої мав би привернути увагу до цієї ключової філософської теми “Цариці наук”.

Отож, отець Баттіста Мондін народився у Монте ді Мало (Віченца) 29 липня 1926 року, закінчив студії філософії та теології у Конґреґації Місіонерів Северіанів, членом яких він є й досі. Був висвячений на священика в 1952 році.

Ось основні етапи його філософсько-богословської наукової діяльності: доктор філософії і релігії (у Гарвардському університеті), докторська праця стосувалася принципу аналогії у протестанській та католицькій теології (The Principle of Analogy in Protestant and Catholic Theology. Nijhoff, The Hague, 2ª вид. 1967); вільний викладач в Католицькому університеті св. Серця (Мілан); декан філософського факультету Папського університету Урбаніана (Рим); консультант Священної Конґреґації Клиру; Президент Асоціації Італійських Викладачів Філософії (ADIF); кавалер відзнаки «Марка Твена», за «outstanding contribution to Modern Journalism» (“За видатний внесок у розвиток модерної журналістики”); член професорського складу Академії св. Томи; Ординарний співпрацівник газети Osservatore Romano; член Спілки журналістів.

Відомий науковець Олена Казимирчак-Полонська (черниця Олена), доктор фізико-математичних наук, доктор філософії Варшавського університету і духовна дочка о. Сергія Булгакова, назвала Баттіста Мондіна “одним із провідних теологів сучасного католицизму”, поруч з іменем католиького німецького теолога Ганса Кюнга та ін., які нерозривно служать Богові і духовній культурі релігійного відродження Католицької церкви (Монахиня Елена, Профессор протоиерей Сергий Булгаков 1871-1944, М. с. 256). Автор цих рядків, як багато інших вихідців з України та діаспори, навчався у проф. Б. Мондіна, коли він очолював філософський факультет папського університету Урбаніана.

Баттіста Мондін – це захоплюючий історик філософії, самобутній культуролог, експерт у філософській антропології і метафізиці. До його творчого наукового доробку належать численні публікації в наукових журналах, понад півсотні книг. Багато його творів перекладено на основні мови світу.

Тут не місце висвітлювати всю багатогранну діяльність Мондіна у популяризації філософсько-богословської спадщини і розглядати коло його уподобань – воно вражаюче об’ємне. Тож зупинемось тільки на кількох його творах, що присвячені природній теології.

Науковий триптих “Історія метафізики” – це подорож маршрутами мислення людиною кінця ХХ ст. Коли зважити на той факт, що у книзі, яка складає 2192 сторінок тексту, представлені всі мислительні пояси у часі, то напрошується визначення – Грандіозна епопея людської думки про сутність і буття.

Це справжня енциклопедія у царині метафізики від античності до Гайдеґґера.

За цю працю, яка не знає аналогів у світі, Б. Мондін з рук Д. Реале у Римі нагороджений рідкісною золотою медаллю Данте Аліґ’єрі (1999 р.).