рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Статистика

Статистика - раздел Математика, Статистика Стати...

Статистика

Статистика

Статистика

Вступ

Навчальна дисципліна «Статистика» вивчається студентами у четвертому семестрі. До структури курсу входять лекції, практичні заняття, індивідуальна та самостійна робота студентів.

Студенти денної форми навчання виконують індивідуальну розрахункову роботу з курсу «Статистика», яка вміщує 6 завдань. Для виконання кожного завдання необхідно вивчити не тільки відповідний розділ із теорії статистики, але засвоїти всі попередні теми.

Методичні вказівки до вивчення теми: Методологічні засади статистики

Слово "статистика” виникло від латинського "статус", що означає стан (становище речей), держава. Статистик - знавець держави, статистика - державознавство.

В широкому значенні слово статистика - вид суспільної діяльності, спрямованої на отримання, обробку та аналіз інформації, яка характеризує кількісні закономірності життя суспільства у нерозривному зв’язку з й якіснім змістом. В більш вузькому значенні слова статистика - сукупність даних про будь-яке явище або процес.

Статистика займається виявленням статистичних закономірностей, тобто таких закономірностей, у яких необхідність пов’язана у кожному конкретному випадку з випадковістю, але у множині явищ виявляє себе як закономірність.

Для вивчення свого предмету статистика, розробляє і використовує різні методи, сукупність яких утворює статистичну методологію.

Статистика вивчає суспільство за допомогою статистичних сукупностей.

Статистична сукупність – множина одноякісних хоча б по якому одному признаку варіаційних явищ, існування яких обмежено простором та часом.

Статистична сукупність складається з одиниць сукупності. Одиниця сукупності - це окремий елемент статистичної сукупності, при якому зберігаються всі властивості процесу, який вивчається. Вирішення питання про одиницю та границю сукупності, що вивчається, залежать від її цілі та глибини дослідження.

Одиниці сукупності мають певні властивості. Вони називаються ознаками. Наприклад, ознаки людини: зріст, вага, вік, освіта і т.і; ознаки підприємства: форма власності, галузь, кількість робітників, статутний фонд і т.і.

 

За формою вираження ознаки діляться на:

· атрибутивні (якісні, описові), які передаються словесне;

· кількісні, передані числами.

 

Статистичне дослідження складається з 3 стадій:

1) Статистичне спостереження;

2) Первинна обробка, зведення та групування результатів спостереження;

3) Аналіз отриманих зведених матеріалів.


Методичні вказівки до вивчення теми: Статистичне спостереження.

Статистичне спостереження – масовий, планомірний, науково-організований збір даних про соціально–економічні явища. Підготовка спостереження починається із складання плану спостереження — сукупності програмно-методологічних та організаційних питань. Програмно-методологічні питання плану — це перелік пунктів, які відповідатимуть на питання: для чого проводиться обстеження (мета обстеження); що обстежується (об'єкт обстеження); складові частини об'єкта (одиниця сукупності); джерело інформації (одиниця спостереження); на які питання плануєть­ся одержати відповіді (програма спостереження).Об’єкт спостереженняце статистична сукупність в якій виникають досліджувані явища та процеси. Одиниця спостереження — це первинна одиниця, від якої одержують інформацію. Ціллю спостереження є отримання достовірної інформації для виявлення закономірностей розвитку явищ та процесів. Достовірність - відповідність даних тому, що є насправді.

Зібрані дані повинні бути порівнянними, повними. Порівнянність - можливість порівнювати, зіставляти. Повнота - достатність для висновків.

Статистичні спостереження за часом реєстрації фактів розподіляються на:

1) безперервні;

2) періодичні;

3) одноразові

Безперервні статистичні спостереження ведуться систематично (реєстрація в ЗАДРі народження, смерті, шлюбу), періодичні - проводять через певні, в основному рівні проміжки часу (облік успішності студентів за результатами екзаменаційних сесій), одноразові - проводять один раз для вирішення якоїсь задачі або повторюються через невизначені проміжки часу (перепис населення).

За охопленням одиниць сукупності статистичні спостереження розподіляються на суцільні та несуцільні.

Суцільним спостереженням охоплені всі одиниці сукупності.

Несуцільні спостереження охоплюють частину сукупності, висновки переносяться на всю сукупність. Несуцільне спостереження проводиться способом основного масиву, вибірковим методом або монографічним.

За способом основного масиву вивчається та частина сукупності, яка вносить більший внесок у процес. Вибіркове спостереження виконується за відібраною в певному порядку частиною сукупності. При цьому відбір м.б. випадковим або за якоюсь схемою. За монографічним спостереженням описуються окремі одиниці сукупності Головну увагу надають якості, наприклад, етнографічне дослідження, коли вивчають спосіб життя однієї або кількох сімей.

Джерелом отримання первинних даних можуть бути:

1) безпосередні спостереження;

2) документи;

3) опитування.

У безпосередньому спостереженні одиниці, які вивчаються, оглядають, роблять заміри, зважують і т.і Наприклад перепис вагонів - огляд кожного вагону, метеорологічні дослідження - виміри температури, величини снігового покрову, суми опадів і т.і.

Дані можуть поступати в статистичні органи у вигляді документів звітності Звіти бувають річні, поточні, оперативні Спосіб подачі звітів - телефонний, телеграфний, поштовий.

Перше і друге джерела забезпечують найбільшу достовірність даних. При опитуванні відомості надходять від осіб, яких опитують. Розрізняють три форми опитування:

1) експедиційний;

2) кореспондентський;

3) самореєстраційний.

Експедиційний полягає в тому, що спеціально підготовлені реєстратори на основі опитування особисто заповнюють переписні листи, одночасно здійснюючи контроль правильності відповідей. Спосіб дорогий (дорого коштує), але забезпечує достовірність даних.

У кореспондентському спеціально розроблені бланки і інструкції, які заповнюють, розсилаються організаціям і спеціально підібраним особам, які погодилися брати участь в опитуванні. Заповнені бланки періодично надсилають в органи статистики. Перевага цього способу - дешевизна, недолік - мала достовірність.

Самореєстраційні листи роздає і збирає статистик, він виходить на місце знаходження одиниць спостереження (організація, де проводиться опитування). Статистик тільки пояснює, як заповнити лист і перевіряє його заповнення.

Помилки статистичного спостереження.

Випадкові або ненавмисні не мають ніякої направленості. Це - обмовки (помилки у слові), описки, помилки показників вимірювальних приладів, технічні… Систематичні помилки - навмисні. Наприклад, применшування прибутків (як для… Для виправлення використовують лічильний і логічний контроль даних. Лічильний контроль - перевірка арифметичними діями…

Питання до перевірки знань

2. Назвіть види статистичних показників? 3. Що є статистичне спостереження? 4. В якій послідовності здійснюється статистичне спостереження?

Зведення.

Зведення є комплекс послідовних операцій по узагальненню конкретних одиничних фактів, утворюючих сукупність, для виявлення типових ріс та… Зведення може бути централізованим, коли весь матеріал спостережень відразу… За глибиною обробки матеріалу зведення буває просте та складне. Просте зведення є операція підрахунку загальних…

Групування.

Для проведення групування необхідно: 1) визначити типи явищ, які повинні бути виділені та зіставити з видом… 2) вибрати ознаки групування, які формують опис типів;

Питання до перевірки знань

2. Дайте визначення групування? 3. В чому відмінність між типологічним і структурним групуванням? 4. Дайте визначення та наведіть приклад аналітичного групування?

Графіки.

Основні елементи графіка – поле, графічний образ, просторові та масштабні орієнтири, експлікація. За способом побудови графіки поділяються на: 1) діаграми;

Питання до перевірки знань

2. Що таке підмет та присудок? 3. Які бувають види таблиць за характером підмету? 4. Які бувають таблиці залежно від структури присудка?

Рішення типових задач.

Застосовуючи метод групувань, проаналізуйте структуру пропозиції по районам міста. Розв'язання: У відповідності с умовою задачі в основу групування покладемо признак «Район». Оскільки ознака групування описова,…

Рішення типових задач.

Визначити загальну кількість молока, яке надійшло на молокозавод в перерахунку на умовне за жирністю 3,2 %, а також ступінь виконання договорів. Розв'язування. Перерахунок молока в умовне здійснюють за коефіцієнтами… Ступінь виконання договорів щодо здачі молока обчислюють як відношення обсягу фактично зданого умовного молока до…

Середні величини.

Приклад. Одним із завдань органів державної статистики є характеристика рівня життя населення в цілому й, зокрема, рівня його доходів у розрізі… Найважливіша властивість середньої величини укладається в тім, що вона… Типовість середньої безпосереднім образом пов'язана з однорідністю статистичної сукупності. Середня величина тільки…

Середня арифметична.

Середня арифметична проста (незважена). Ця форма середньої використовується в тих випадках, коли розрахунок здійснюється по не згрупованим даним. … Приклад: Припустимо, сім членів бригади мають наступний стаж роботи: Табельний номер робітника 1 2 3 4 5 6 7

Розподіл працівників підприємства за віком

22,5 27,5 35,0 45,0 55,0 65,0. Використовуючи середню арифметичну зважену, визначимо середній вік працівника…  

Середня гармонійна

Валовий збір і врожайність соняшника (у господарствах всіх категорій) Область Валовий збір, тис.… Середня урожайність будь-якої сільськогосподарської культури по декількох територіях, агрофірмам, селянським…

Середня геометрична

Ще однією формулою, по якій може здійснюватися розрахунок середнього показника, є середня геометрична:

• незважена:

 

• зважена:

Найбільш широке застосування цей вид середньої одержав в аналізі динаміки для визначення середнього темпу росту тому її також називають динамічною середньою.

Приклад: Розрахувати середній темп обсягу реалізованої продукції

Розподіл обсягу реалізації продукції по кварталах

  Приклад: Максимальний розмір виграшу в лотерею 10 000грн., мінімальний - 1грн.…  

Середня квадратична

• незважена: • зважена: Найбільше широко цей вид середньої використається при розрахунку показників… Середня гармонічна, арифметична, квадратична - поодинокі (окремі) випадки середньої степеневої:

Питання до перевірки знань

1. Назвіть основні форми середньої величини.

2. Що характеризує середня величина?

3. Для яких рядів розподілу використовується середня арифметична?

4. У чому відмінність між розрахунком середньої арифметичної для інтервального та дискретного рядів?

Рішення типових задач.

Розв'язання. При визначенні середньої з інтервального ряду насамперед слід обчислити середину інтервалу кожної з груп як напівсуму нижньої і…    

Класифікація рядів розподілу

Варіант – це окреме значення групувальної ознаки. Частота – число, яке характеризує, як часто варіант зустрічається в ряді. Частота, виражена у відносних величинах, називається відносною частотою.

Мода та медіана варіаційного ряду.

Мода - це величина ознаки, яка частіше всього зустрічається у варіаційному ряді, варіант з більшою частотою. Якщо два варіанти мають найбільшу… Медіана - це величина ознаки, яка має варіанти, вона ділить сукупність на дві… Обчислення моди і медіани залежить від того, якого типу варіаційний ряд.

Рішення типових задач.

Мода значення 2, так як цьому значенню відповідає найбільша частота 75. Медіанний інтервал визначається так, /2=(10+30+75+45+20+15+6)/2=201/2=100,5 … Якщо поділивши, отримуємо неціле число, то округлюємо до наступного за ним цілого: 101.

Рішення типових задач.

    Варіація виробки 16,33 % може бути оцінена як середня.

Питання до перевірки знань

Методичні вказівки до вивчення теми: Аналіз інтенсивності динаміки Процес розвитку, руху соціально – економічних явищ у часі у статистиці… В залежності від способу вираження рівнів ряди динаміки поділяють на абсолютних, відносних та середніх величин.

Питання до перевірки знань

Методичні вказівки до вивчення теми: Індексний метод Індексу статистиці – узагальнюючий відносний показник, який характеризує… Індекси використовуються для порівняльної характеристики сукупності в часі, для порівняння фактичного випуску з…

Питання до перевірки знань

  1. Для чого використовують індекси?
  2. Що характеризує індекс?
  3. Які ознаки покладено в основу класифікації індексів?
  4. У чому відмінність між індивідуальними та загальними індексами?

Паврпав

Вибірковий метод

Основні поняття та категорії

Сукупність, з якої відбираються елементи для обстеження, називають генеральною, а сукупність, яку безпосередньо обстежують, — вибірковою.… При організації вибіркового обстеження важливо запобігти виникненню… У практиці вибіркових спостережень використовують два типи вибіркових оцінок — точкові та інтервальні. Точкова оцінка…

– Конец работы –

Используемые теги: Статистика0.023

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Статистика

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Краткий курс лекций по статистике Модуль 1. Теория статистики Глава 1. Статистика как наука и методы статистического исследования
Модуль Теория статистики... Глава Статистика как наука и методы статистического исследования... Цель ввести основные понятия статистики рассмотреть задачи статистики на современном...

Краткий курс лекций по статистике Модуль 1. Теория статистики Глава 1. Статистика как наука и методы статистического исследования
Модуль Теория статистики... Глава Статистика как наука и методы статистического исследования... Цель ввести основные понятия статистики рассмотреть задачи статистики на современном...

Предмет и метод статистики Предмет статистики 2. Основные понятия статистики
План... Предмет статистики... Основные понятия статистики Статистическая методология и организация статистики в РФ...

Програма самостійної роботи з дисципліни Статистика Значення і основні завдання статистики. Сучасна організація статистики в Україні
Рекомендована література Базова Закон України Про внесення змін до Закону України Про державну статистику Відомості Верховної ради України К...

Статистика как общественная наука. Предмет, метод и задачи статистики. Основные понятия, используемые статистикой.
Статистика как общественная наука... Предмет метод и задачи статистики... Основные понятия используемые статистикой...

Лекции по статистике Лекция . Предмет, метод и задачи статистики. Аналитическая статистика
Лекция Предмет метод и задачи статистики... Статистика это общественная наука которая присущими ей методами изучает... Общая теория статистики отрасль статистической науки о наиболее общих принципах правилах и законах цифрового...

Введение. Статистика. Предмет и методы исследования. Медицинская статистика Раздел I. Этапы статистического исследования
Введение... Статистика Предмет и методы... Раздел I...

Введение в статистику. Понятие статистики
Предмет и метод статистической науки Предмет ее исследований массовые... Абсолютные и относительные... Выборочный метод в статистических исследованиях Понятие о...

Значення і основні завдання статистики. Сучасна організація статистики в Україні
Рекомендована література...

Предмет и метод статистики. Правовая статистика как часть статистической науки. Статистическое наблюдение его задачи. Формы, виды и способы статистического наблюдения
Негосударственное образовательное учреждение высшего профессионального образования... Санкт Петербургский институт внешнеэкономических связей экономики и права...

0.023
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • РАЗДЕЛ I ТЕОРИЯ СТАТИСТИКИ Глава 1. Статистика как наука Глава Статистика как наука... Понятие статистики и краткие сведения из ее истории... Термин статистика происходит от латинского слова status что в Средние века означало политическое состояние...
  • Введение в статистику. Понятие статистики Предмет и метод статистической науки Предмет ее исследований массовые явления... Абсолютные и относительные... Выборочный метод в статистических исследованиях Понятие о...
  • Международная статистика и статистика внешнеэкономических связей XIX век. Наибольшие достижения в части международной статистики - результаты достижений отдельных людей. 3. Лига Наций. Достижения вчасти… Существует много центров при отсутствии строгого подчинения. Выполняя координирующую роль СК или ЮНСТАТ, имеет статус первого среди равных.ЮНСТАТ для координации ведет центральный…
  • Моральная статистика или статистика преступности В настоящее время моральная статистика имеет огромное значение.Она составляет существенную часть социальной статистики,поэтому она содержит… Она широко используется при принятии правительственных решений по… Долгое время в нашей стране практически все направления науки были идеологизированы.
  • Вопрос 1 ОБЪЕКТ И ПРЕДМЕТ СТАТИСТИКИ. ЗАДАЧИ СТАТИСТИКИ Вопрос ОСНОВНЫЕ КАТЕГОРИИ СТАТИСТИКИ С точки зрения статистической методологии... Вопрос... СТРУКТУРА СТАТИСТИЧЕСКОЙ НАУКИ...