Значення і основні завдання статистики.

При переході України до ринкових відносин значення обліку і статистики значно зростає.

Велика роль статистики в управлінні народним господарством. Тільки через статистику органи управління отримують всесторонню характеристику об'єкта, яким управляють, незалежно чи це народне господарство в цілому, чи окремі його галузі або підприємства. Статистика сигналізує про неблагополучні моменти в окремих місцях механізму управління, показуючи таким чином потребу зворотного зв'язку - управлінських рішень.

Велике значення статистики для планування. Перш ніж планувати розвиток об'єкта, потрібно мати цифрові дані про цей об'єкт.

В даний час планування є багатоваріантним, тому його потреба в статистичних даних постійно зростає.

Статистика показує, як виконується план на окремому підприємстві, об'єднанні, галузі і народному господарству в цілому, виявляє можливі диспропорції в народному господарстві, що служить сигналом для керівних органів про необхідність їх усунення. За допомогою статистики чітко прослуховується пульс економіки, що дозволяє постійно контролювати хід виконання народногосподарських програм, виявляти резерви підвищення народногосподарського виробництва.

Корінним питанням здійснення радикальної економічної реформи в Україні є перехід від командно-адміністративних форм управління до ринково-економічних. Це ставить перед статистикою як

складовою частиною системи управління народним господарством нові завдання, основними з яких на сучасному етапі її розвитку є:

1) всебічне дослідження глибоких перетворень економічних і соціальних процесів в суспільстві на основі використання науково обґрунтованої системи показників;

2) узагальнення, планування і прогнозування тенденцій розвитку народного господарства;

3) виявлення резервів росту ефективності суспільного виробництва;

4) своєчасне і повне забезпечення надійною інформацією законодавчих органів влади, управлінських, виконавчих і господарських органів та широкої громадськості.

Для статистики як фактора формування суспільної свідомості особливе значення має суттєве розширення гласності і доступності зведеної статистичної інформації при збереженні принципу конфіденційності індивідуальних даних. Це один з необхідних напрямків демократизації суспільства.

Головні напрямки розвитку статистики полягають у вдосконаленні аналізу статистичної інформації, впорядкуванні звітності та забезпеченні її вірогідності.

Засобом підвищення вірогідності статистичної інформації є подальше вдосконалення методології її формування.

Перед статистикою постають важливі проблеми теоретичного обґрунтування об'єму і структури статистичної інформації, яка відповідала б сучасним і перспективним умовам розвитку економіки.

Потрібно вирішити питання про перехід від суцільної звітності до несуцільних видів статистичного спостереження, що підвищить 1, оперативність реагування на кон'юнктурні зміни, забезпечить управління інформацією для прийняття своєчасних рішень.

Особливе значення для статистичної науки має посилення прогнозованості аналітичної роботи. Вона повинна містити елементи передбаченості і виявлення критичних точок зміни явища, вказувати, на можливі наслідки ситуації, що складається.

Перехід до ринкової економіки України зумовлює крайню необхідність впровадження в статистичний і бухгалтерський облік системи національних рахунків. У зв'язку з цим дуже важливо розвивати і поглиблювати прогресивні контакти з міжнародними статистичними службами ООН, з її Статистичною комісією.

Статистична комісія ООН здійснює розробку методології статистичних праць, порівняльності показників, готує рекомендації для Статистичного бюро Секретаріату ООН, координує роботу спеціалізованих статистичних органів ООН, здійснює консультації з питань збору, нагромадження, розробки, аналізу і розповсюдження статистичної інформації.

Статистичне бюро Секретаріату ООН, як виконавчий орган, збирає статистичну інформацію від держав-членів ООН, публікує ці дані, готує доповіді з різних питань статистики.

Регіональні економічні комісії розглядають питання статистики для Європи, Азії, Африки і Латинської Америки.

Міжнародним статистичним органом є Міжнародний статистичний інститут, який здійснює узагальнення наукових досліджень в області теорії і методології статистики.