рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

У натуральному виразі

У натуральному виразі - раздел Математика, Значення і основні завдання статистики. Сучасна організація статистики в Україні   Продукція А = ...

 

продукція А = = 0,33 шт./людино-год;

продукція Б = = 1,00 шт./людино-год.

 

Відомо також, що попит на продукцію необмежений, але обмеженими є ресурси фірми, а звідси – кількість робочої сили, яку можна використати. З огляду на це для збільшення прибутку в плановому періоді передбачається збільшити виробництво більш прибуткової продукції – продукції А – з 10 до 15 тис. од. Досягти цього можна двома способами:

1) перерозподілити робочу силу ( 50 тис. людино-год ) так, щоб необхідна її кількість

була зайнята виробництвом продукції А:

15 тис. шт. * 3 людино-год/шт. = 45 тис. людино-год,

а решта ( 50 тис. людино-год – 45 тис. людино-год = 5 тис. людино-год ) – виробництвом продукції Б;

2) провести технічне переоснащення виробництва, що вплине на збільшення виробництва продукції А та продукції Б і, отже, дасть змогу також досягти запланованої мети.

Оскільки тема, яку вивчаємо, – це ефективність праці, розглянемо спочатку другий варіант, бо він безумовно має забезпечити підвищення продуктивності праці. Якщо затрати праці на виробництво продукції лишаться ті самі, а випуск її збільшиться однаково – на 5 тис. од., то результати роботи в плановому періоді будуть такі:

 

Вид продукції Затрачено праці, тис. людино-год, Т пл Вироблено, тис. шт., q пл Продуктивність праці, шт./людино-год,
А Б 30 20 15 25 0,50 1,25

 

Отже, у разі збільшення виробництва обох видів продукції продуктивність праці зросте пропорційно до приросту випуску продукції (адже знаменник відповідного виразу лишається той самий, що й для звітного періоду):

 

іaw = = 1,500 (щодо продукції А);

 

іbw = = = 1,250 (щодо продукції Б).

 

Звісно, що рівною мірою зміняться й показники трудомісткості за кожним видом продукції:

iat = = 0,667 (-33,3%);

ibt = = 0,800 (-20,0%).

 

І це зрозуміло, бо вони пов’язані між собою співвідношенням

 

t = або навпаки: w = .

 

З погляду статистики робота з аналізу та планування потребує завершення шляхом розрахунку узагальнюючих для всієї фірми показників. Це стосується, зокрема, і показника продуктивності праці, який впливає на кінцеві результати діяльності. Зробимо узагальнення за допомогою як натурального, так і трудового показників.

Оскільки показники продуктивності праці є відносними, для узагальнення необхідно обчислити й порівняти їх середні значення:

IW = = 1,333 ;

I t = = 0,750 .

 

А якщо W = , то IW = = 1,333 .

Проведемо тепер розрахунки для випадку, коли передбачаються зміни в структурі робочої сили (перший варіант):

 

Вид продукції Випуск продукції, тис. шт., q пл Продуктивність праці, шт./людино-год, w пл Затрати праці, тис. людино-год, Т пл
А Б 15 5 0,33 1,00 45 5

 

Яких змін зазнає продуктивність праці? Згідно з умовами завдання за окремими видами продукції вона не зміниться. А що ж станеться із середньою продуктивністю? До певного часу вважатимемо, що це питання цікавить нас суто теоретично, хоча, як побачимо далі, воно має неабияке практичне значення.

Використаємо ті самі індекси:

 

IW = = 0,500 ;

І t = = 1,500 IW = = 0,667 .

 

На відміну від першого варіанта розрахунків ми за допомогою натуральних і трудових показників дістали два різні результати: у разі використання натурального показника індекс показує, що середня продуктивність праці зменшилася на 50%, а в разі використання трудового – лише на 33,3% .

Згідно з теорією індексного аналізу індекси середніх величин ураховують зміну середнього якісного показника, що відбувається, як відомо, під впливом двох факторів: значень показника за окремими елементами сукупності та структури самої сукупності. Отже, у разі розрахунку середньої продуктивності праці в натуральному виразі йдеться про структуру затрат праці робітників з різною продуктивністю, яка впливає на середню:

 

.

 

У разі використання трудового показника продуктивності праці середня залежить від структури продукції з різною трудомісткістю:

 

.

 

Зміна цих двох структур у плановому періоді порівняно зі звітним відбувалася по-різному, про що свідчать дані такої таблиці:

 

Вид продукції Структура затрат праці, % Зміна структури затрат праці, п. п. Структура випуску продукції, % Зміна структури випуску продукції, п. п.
d To d Tpl d qo d qpl
А Б 60,0 40,0 90,0 10,0 +30,0 -30,0 33,3 66,7 75,0 25,0 +41,7 -41,7
Усього 100,0 100,0 - 100,0 100,0 -

 

Здобуті результати неминуче породжують запитання: а який же результат правильний – середня продуктивність праці зменшилася на 50,0% чи на 33,3% ? Неправильних результатів у статистиці не буває. Буває лише їх неправильна інтерпретація. Отож у нашому випадку вибір відповідного показника залежить від мети аналізу. Якщо нас цікавить продуктивність праці саме робітників, то вона зовсім не змінилася! Адже, як і раніше, 1 робітник у плановому періоді вироблятиме в середньому чи 1 шт. виробу А за 3 год., чи 1 шт. виробу Б за 1 год. А як же індекси? Потрібно розрахувати правильний індекс для відповіді на запитання: як зміниться в середньому продуктивність праці робітників? Це індекс середньої продуктивності праці фіксованого складу, на який не впливають зміни в структурі і який у нашому випадку

дорівнюватиме 1.

А якщо ми маємо намір проаналізувати, як зміна середньої трудомісткості продукції (що зумовлює, як ми пам’ятаємо, зміну витрат на оплату праці та відповідну зміну собівартості) вплинула на результати діяльності фірми, то тоді слід використати індекс, одержаний за допомогою трудового показника продуктивності праці. І тоді ми матимемо таку інформацію: якщо вважати, що годинна оплата праці становить 2 грн., то у звітному періоді витрати на оплату праці становлять:

2 грн. * 50 тис. людино-год. = 100 тис. грн.;

їх частка в собівартості продукції:

 

= 0,3846 або 38,46 % ,

 

тоді в плановому періоді в разі зниження продуктивності праці на 33,3% собівартість становитиме:

 

+ 0,6154 = 0,5766 + 0,6154 = 1,192 ,

або 119,2 % щодо звітного періоду.

Аналіз покаже, що фірма не просто одержить менше прибутку в абсолютному виразі: Пq – Пq = 4 грн./шт. * 15 тис. шт. + 2 грн./шт. * 5 тис. шт. –

4 грн./шт. * 10 тис. шт. – 2 грн./шт. * 20 тис. шт. = -10 тис. грн., а й знизить рівень показника ефективності діяльності (рентабельності):

 

Ke = R = ,

 

а саме:

звітний рівень

 

R o = = 0,307 ,

 

або 30,7 % ;

плановий рівень

 

R пл. = = 0,148 ,

 

або 14,8 % .

А таке зниження одного з основних показників діяльності фірми позначиться на її інвестиційній привабливості, вартості капіталу, ринкових цінах акцій і, як наслідок – майбутньому розвитку. Отже, варіант з перерозподілом робочої сили буде для фірми збитковим з усіх поглядів. А головною причиною стане зниження середньої продуктивності праці, яке ми зуміли виявити, скориставшись статистичними методами аналізу.

Але ж зрозуміло, що це не тільки, і не стільки структура, яка потребує свого окремого вивчення, коли йдеться про аналіз продуктивності праці. Головним чинником, що на неї впливає, поряд із кваліфікацією робітників, які безпосередньо виробляють продукцію, є технічний та організаційні фактори. Перший – відповідне і належним чином використовуване устаткування, другий – організація виробничого процесу, розробка та впровадження якого – справа інженерного персоналу та економічних служб фірми. Зауважимо, що в галузях, продукція яких пов’язана з природою (добувна, сільськогосподарська, лісова та інші), результати діяльності безпосередньо зумовлені станом відповідних природних ресурсів, які є складовою показників продукції цих галузей. І статистика має враховувати вплив природного фактора при порівняльному аналізі та для об’єктивної оцінки ефективності діяльності окремих підприємств, у тому числі – й ефективності праці зайнятих на них робітників.

Річ у тім, що в згаданих галузях, на відміну від обробної промисловості, зв’язок між затратами праці та ефектом не функціональний, а стохастичний. Це означає, що з огляду на вплив природного фактора однаковий трудовий вклад може приводити до різних результатів. А тому для його виявлення та кількісної оцінки необхідно використовувати методи регресійного аналізу.

Крім того, в окремих галузях вимірювання ефективності праці має свої особливості. Не маючи змоги зупинятися на всіх, зробимо зауваження щодо кількох найважливіших галузей, щоб наголосити на тому, наскільки специфічні знання про кожну діяльність є необхідними для аналізу загальновідомих економічних показників.

У сільському господарстві такою специфікою є колективна діяльність робітників, які одночасно працюють не із сировиною (як у згадуваній уже обробній промисловості), а із засобами виробництва – землею та тваринами, впливаючи на які своєю працею, очікують від них появи продукції – рослинницької чи тваринницької, що відповідатиме вкладеним зусиллям. Тут багато, навіть більше, ніж від праці робітників, залежить від сировини, але це специфічна сировина – чи посадковий матеріал, чи молодняк тварин. Цей розрив між працею та ефектом зумовлює специфіку їх обліку в сільському господарстві: працю обліковують щодо засобів виробництва (обчислюють трудомісткість їх одиниці) і саме щодо них (а не працівників) обчислюють ефект – урожайність у рослинництві чи продуктивність у тваринництві. Зрозуміло, що зв’язок між ними можна виміряти лише, як уже зазначалося, методами регресійного аналізу. При цьому слід не забувати про таке:

1) розрахунки мають виконуватися для достатньо, зі статичного погляду, однорідної сукупності, причому це стосується як засобів виробництва, такі сировини;

2) не досить істотний зв’язок у цьому разі має об’єктивно доведену негативну інтерпретацію: праця робітників була неефективною і не вплинула на кінцевий результат, хоча без цієї праці кінцевого результату – продукції – не було б зовсім! Тобто необхідно знайти, оцінити та елімінувати вплив якогось іншого чинника – погоди, добрив, харчування, ветеринарного обслуговування – після чого частковий вплив фактора праці обов’язково виявить свою істотність.

У будівництві потрібно врахувати такі особливості:

1) специфіку кожного об’єкта, що дозволяє виміряти лише окремі види робіт, але не всю кінцеву продукцію в цілому, оскільки завжди її обсяг буде зумовлений проектом, за яким проводиться будівництво; навіть у разі застосування типового проекту існує необхідність індивідуального прив’язування до місцевості, що й потягне за собою специфічні витрати;

2) значний вплив зовнішнього фактора, такого як ціна використовуваних матеріалів, що становить переважну частку в собівартості будівельної продукції.

Таким чином, у будівництві аналізується ефективність праці при виконанні тільки окремих видів робіт – настилання підлоги, монтування конструкцій, малярні, електротехнічні, сантехнічні роботи і т. ін., що, звісна річ, істотно утрудняє як планування, так і ведення контролю за виконанням робіт і часто призводить до порушення термінів будівництва і його подорожчання порівняно з проектною вартістю.

Причому це подорожчання, у тому числі виконання окремих видів робіт, може бути спровоковано підвищенням цін будівельних матеріалів, що аж ніяк не відбиває реального підвищення продуктивності праці. Вивчаючи динаміку вартісних показників чи виконуючи їх порівняльний аналіз, цю зміну вартості за рахунок зовнішніх виключають з розрахунків. Наприклад, індекс продуктивності праці під час виконання електромонтажних робіт подають у вигляді

 

I W = ,

 

де п – тариф на встановлення окремих видів електроустаткування, ціни яких зафіксовані на рівні базового періоду.

Істотні особливості має вивчення ефективності праці в торгівлі. Ефектом у торгівлі є обсяг товарообороту, який вимірюється в грошових одиницях і залежить від обсягу проданих товарів та цін на них. Водночас затрати праці, необхідні для реалізації одиниці товару, – його трудомісткість, не залежать від його ціни.

Тобто постає проблема розрахунку трудомісткості для однотипних товарів із різною ціною. Щоб її розв’язати, можна використати типову (модальну) або середню (просту чи зважену) ціну товарів цього типу для розрахунку показника продуктивності праці:

 

W = ,

 

де р у – одна з умовних запропонованих раніше цін для перерахунку товарообороту;

t і – трудомісткість продажу одиниці продукції одного типу.

Інша проблема полягає не стільки в тому, що звичайно в торговельному закладі реалізуються товари кількох типів з різною трудомісткістю, скільки в тому, що асортимент їх реалізації (структура товарообороту) постійно змінюється. Щоб елімінувати вплив структури, для порівняльного аналізу продуктивності праці в торгівлі використовують індекс фіксованого складу:

 

І ФС = ,

 

де d і – частка продажу окремих товарів у загальному обсязі товарообороту звітного періоду (структура товарообороту звітного періоду).

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Значення і основні завдання статистики. Сучасна організація статистики в Україні

Рекомендована література...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: У натуральному виразі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Значення і основні завдання статистики.
При переході України до ринкових відносин значення обліку і статистики значно зростає. Велика роль статистики в управлінні народним господарством. Тільки через статистику органи управління

Сучасна організація статистики в Україні.
Вивченням економічного і соціального розвитку країни, окремих її регіонів, галузей, об'єднань, фірм, підприємств займаються спеціально створені з цією метою органи, які в сукупності називаються

Помилки статистичного спостереження і способи контролю зібраних даних.
Точність статистичного спостереження являється важливою і основною вимогою органів державної статистики. Однак, хоч як би старанно не було18 підготовлене статистичне спостереження

Типологічні групування.
Аналізуючи розвиток суспільних явищ і процесів в часі, потрібно виділити соціально-економічні типи, так як в зародженні, розвитку, боротьбі і відмиранні різних соціально-економічних типів заключаєт

Структурні групування.
Виділені в результаті типологічних групувань, окремі типи явищ вивчаються за їх складом. Групування дозволяє також охарактеризувати структуру і структурні зрушення досліджуваного явища. Так, за доп

Аналітичні групування.
Одним з основних завдань, яке розв’язується за допомогою статистичних групувань є дослідження взаємозв’язків варіаційних ознак в межах, як правило, однорідної сукупності. Аналітичними груп

Комплексне використання абсолютних і відносних величин в статистиці.
  Явища суспільного життя надзвичайно складні і багатогранні. Будь-який узагальнюючий показник спроможний відтворити лише одну грань предмета пізнання. Розмір соціально-економічних яв

Основні правила застосування середніх в статистиці.
  В статистичних дослідженнях вірну характеристику сукупності за варіаційною ознакою в кожному окремому випадку дає тільки правильно визначений вид середньої. В залежності від утворен

Види дисперсій і правило їх додавання.
Для більш детального вивчення варіації тієї чи іншої ознаки, статистика за допомогою правила додавання дисперсій виявляє і досліджує вплив окремих факторів і умов, які зумовили дану варіацію в ціло

Виявлення тенденцій розвитку явищ.
Виявлення основної тенденції (тренду) ряду, є одним з головних методів аналізу і узагальнення динамічних рядів. Зображена на графіку лінія тренду динамічного ряду покаже плавну зміну досліджуваного

Вимірювання сезонних коливань.
  Сезонними коливаннями називаються більш-менш стійкі внутрішньо річні коливання в рядах динаміки, обумовлені специфічними умовами виробництва чи споживання певного виду продукції.

Ндекси змінного, постійного складу і структурних зрушень.
У статистичному аналізі часто буває необхідним дослідити зміну у часі або просторі середнього значення якісного показника, наприклад, ціни, собівартості, урожайності, заробітної плати тощо. У цьому

Поняття, значення та завдання статистичного вивчення національного багатства.
  Людське суспільство, незалежно від його масштабів, може існувати лише в тому разі, якщо додержує певних економічних законів. Бажання окремих осіб, груп людей чи цілих країн нехтуват

Статистика вивчення ринку.
  Ринок — це система господарських зв’язків, що реалізуються через купівлю-продаж. Основною метою статистичного дослідження ринку є інформаційне забезпечення управлінн

Механічний рух населення та його статистичні показники. Перспективні розрахунки населення.
  Механічний рух – це переміщення людей через кордони регіона, яке пов’язано зі зміною їх місця проживання. Проте механічний рух або міграція має глибші наслідки, ніж просто скороченн

Фрагмент перспективних розрахунків чисельності хлопчиків України за даними останнього перепису
  Вік, років Табличний коефіцієнт дожиття, P x Чисельність хлопчиків за даними перепису S x , осіб

Перспективна чисельність населення регіону в цілому
  S i =

Статистика витрат.
  Для виробництва і реалізації продукції будь-якого виду потрібні затрати живої праці і різноманітні раніше вироблені живою працею предмети і засоби праці (минула і уречевлена праця).

Статистика ефективності праці.
  Праця є визначальною складовою одержання корисного результату від будь-якої діяльності: чи то видобування природних багатств, чи створення нової продукції, чи надання послуг. Адже в

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги