Мода та медіана варіаційного ряду.

Вивчаючи варіації, застосовуються мода і медіана. Моду вираховують поряд із середньою величиною для характеристики значень варіантів, які найчастіше зустрічаються у сукупності, за допомогою моди запроваджують, наприклад, ходовий розмір взуття і одягу, плануючи масовий випуск. Коли вивчають товарообіг ринку, береться модальна ціна, за якою продається максимальна кількість товару. Вибираючи оптимальні варіанти, наприклад, будівництво пунктів масового обслуговування, контролюючи якість продукції і інших економічних розрахунків, замість середніх арифметичних використовують медіану - значення варіанта, розташованого в середині варіаційного ряду.

Мода - це величина ознаки, яка частіше всього зустрічається у варіаційному ряді, варіант з більшою частотою. Якщо два варіанти мають найбільшу частоту, то розподіл називається бімодальним, якщо більше двох, то мультимодальним.

Медіана - це величина ознаки, яка має варіанти, вона ділить сукупність на дві рівні частини - із значенням ознаки більшими медіани і із значеннями меншими медіани, медіана - середина варіаційного ряду.

Обчислення моди і медіани залежить від того, якого типу варіаційний ряд.

У ранжируваному ряді моди немає, а медіана - середина ряду.

Для визначення моди і медіани в інтервальному ряді застосовують такі формули:

 

М0 - мода, х0-нижня межа модального інтервалу, і довжина модального інтервалу, - частота модального інтервалу,

- частота інтервалу, попереднього модальному,

- частота інтервалу, який іде за модальним.

 

Ме - медіана, і-довжина медіанного інтервалу, x0 - нижня межа медіанного інтервалу, - накопичена частота інтервалу, який передував медіанному, - частота медіанного інтервалу. Якщо не є ціле число, округлюємо його до наступного за ним цілого.