Структурні групування.

Виділені в результаті типологічних групувань, окремі типи явищ вивчаються за їх складом. Групування дозволяє також охарактеризувати структуру і структурні зрушення досліджуваного явища. Так, за допомогою групувань вивчають склад населення за віком, статтю, освітою, національністю, сімейними положеннями; склад працівників – за професіями, стажем роботи, віком та іншими ознаками.

Отже, структурним групуванням в статистиці називається розчленування якісно однорідної сукупності одиниць на групи, які характеризують її структуру і структурні зрушення за відповідний період часу.

Велике значення мають структурні групування при вивченні концентрації промислових та інших підприємств.

Для вивчення процесу концентрації в промисловості, підприємства групують за вартістю основних виробничих фондів, за середньоспискової чисельністю працюючих, за обсягом виробленої чи реалізованої продукції, за

рівнем механізації і автоматизації виробництва і т.д. Кожна з наведених групувальних ознак по-своєму відображають концентрацію. Для трудомістких галузей економіки концентрацію відображають через групування за числом робітників, для енергомістких галузей – з допомогою групувань за енергозатратами, а в деяких випадках групування за однією ознакою доповнюють групуваннями за іншими ознаками.

Структурні групування широко використовують в аналізі виконання плану.

Групування підприємств певної галузі за процентом виконання плану дозволяє виявити які з них виконали і перевиконали план, а які його не виконали, встановити причини невиконання плану і показати шляхи ліквідації відставання від планових завдань. Це дозволить розрахувати певні резерви для виконання і перевиконання плану по галузі в цілому.

Метод структурних групувань дає можливість аналізувати статистичні

сукупності за економічними і адміністративними регіонами, за галузями економіки, за географічними зонами та іншими ознаками.

В зміні структури суспільних явищ відображаються важливі закономірності їх розвитку. Наприклад, індустріалізація економіки проявляється в рості частки промислової продукції у всій продукції економіки, а також в збільшенні питомої ваги виробництва засобів виробництва в складі продукції промисловості.

Зростання культурного рівня населення простежується в підвищенні його грамотності і частки людей із середньою спеціальною і вищою освітою.

Якщо в структурних групуваннях порівняти дані в часі, то отримаємо

інформацію, яка характеризуватиме закономірності в зміні структури, тобто про структурні зрушення в досліджуваному явищі. Тому структурні групування часто подаються в динамічних таблицях.

В багатьох випадках структурне групування представляється цілою системою показників, що дозволяє вивчати розподіл підприємств за рядом показників, які характеризують їх роботу.

Багато показникове структурне групування покажемо на прикладі групування промислових підприємств одного з економічних регіонів України за обсягом виробництва валової продукції.