Аналітичні групування.

Одним з основних завдань, яке розв’язується за допомогою статистичних групувань є дослідження взаємозв’язків варіаційних ознак в межах, як правило, однорідної сукупності.

Аналітичними групуваннями в статистиці називаються такі, за допомогою яких виявляють і вивчають взаємозв’язок між окремими ознаками досліджуваного соціально-економічного явища.

Всі явища суспільного життя і їх ознаки зв’язані між собою і залежать одне від одного. Взаємозв’язані ознаки діляться на факторні і результативні.

Факторною називається ознака, під впливом якої змінюється залежна від неї інша ознака.

Результативною називається ознака, яка змінюється під впливом факторної ознаки. Наприклад, внесення добрив – це фактор того, що в результаті буде вища врожайність сільськогосподарських культур. Внесення добрив впливає на урожайність, яка, в свою чергу, змінюється від кількості і якості цих добрив.

Отже, внесення добрив – це факторна ознака, а вища врожайність сільськогосподарських культур – результативна ознака.

Аналітичне групування показує закономірність, яка заклечається в тому, що із ростом обсягу виробництва підвищується ефективність роботи підприємств.

Взаємозв’язок між досліджуваними ознаками проявляється також в тому,

що із збільшенням факторної ознаки результативна може не тільки збільшуватись, але й зменшуватись. Наприклад, із збільшенням рівня продуктивності праці зменшується собівартість одиниці продукції, із ростом обсягу виробництва знижується фондомісткість продукції і т.д.

Аналітичне групування може проводитись як за факторною, так і за результативною ознаками в залежності від того, що є основним при статистичному дослідженні. Якщо вивчається вплив якоїсь однієї причини на

різні явища – групування проводять за факторною ознакою, а якщо вивчають вплив різних причин на яке-небудь одне явище, то групують сукупність за результативною ознакою.

Характерною особливістю аналітичного групування є те, що кожна група, утворена за суттєвою факторною ознакою, характеризується середніми величинами результативних ознак.

Аналітичні групування дозволяють, при більш глибокому аналізі, знайти форму і виміряти тісноту зв’язку між варіаційними ознаками і на цій основі зробити важливі практичні висновки для планування і прогнозування.

 

Самостійна робота № 4.

Тема 4. Комплексне використання абсолютних і відносних величин в статистиці.

Час виконання – 2 год.

 

Мета заняття: вивчити поняття комплексного використання абсолютних і відносних величин в статистиці.

 

 

Питання для самоконтролю.

1. Комплексне використання абсолютних і відносних величин.

2. Питання порівнянності порівнюваних абсолютних величин при розрахунку відносних величин.

3. Приклад використання абсолютних і відносних показників в економіко-статистичному аналізі.