рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТЕМА №11

ТЕМА №11 - раздел Математика, ТЕОРІЯ ЙМОВІРНОСТЕЙ ТА МАТЕМАТИЧНА СТАТИСТИКА 1. Множинний Регресійний Аналіз. Багатофакторна Лінійна Регресія....

1. Множинний регресійний аналіз. Багатофакторна лінійна регресія.

2. Кореляційна матриця та її вибіркова оцінка.

3. Оцінка взаємозв’язку змінних. Перевірка значущості рівняння множинної регресії (адекватності моделі).

Множинний регресійний аналіз. Багатофакторна лінійна регресія.

 

На практиці економічний процес змінюється під впливом багатьох різноманітних факторів, які треба вміти виявити та оцінити.

Наприклад, на обсяги продажу (регресант) впливають (регресори) частина ринку, яку утримує фірма; якість продукції; імідж марки продукції серед населення; середня заробітна плата населення у регіонах продажу та інші фактори. До складу доходу консолідованого бюджету України входять прямі податки (на доходи) підприємств та домашніх господарств і непрямі податки (ПДВ, акцизні збори). Доход також може залучати стягнення із зарплати (Чорнобильський податок, пенсійний фонд) та нефіскальні стягнення (наприклад, доходи від приватизації) тощо. Отже, при аналізі та прогнозуванні доходу консолідованого бюджету України, необхідно дослідити вплив на його величину вищеперерахованих факторів, тобто, здійснити багатофакторний аналіз.

Підсумовуючи вищесказане, зазначимо, що саме багатофакторний регресійний аналіз допомагає знайти явний вигляд залежності досліджуваного показника від численних факторів, що впливають на його зміну, а також кількісно оцінити їх вплив.

Але треба підкреслити, що складність розрахунків та узагальнення інформації призводять до необхідності широкого використання обчислювальної техніки. Тому побудова та аналіз багатофакторних регресійних моделей базуються на сучасних пакетах прикладних програм. Економіст-статистик повинен уміти аналізувати отримані результати та робити за ними висновки, вміти оцінити найкращу модель для взаємозв’язку вихідних статистичних даних.

 

Класична лінійна багатофакторна модель.

Основні припущення.

Узагальнена багатофакторна лінійна регресійна модель (класична) може бути записана у такому вигляді:

,

де -залежна змінна (результативна, регресант);

- незалежні змінні (фактори, регресори);

- параметри моделі (константи), які потрібно оцінити;

- неспостережувана випадкова величина.

 

Регресійна модель називається лінійною, якщо вона лінійна за своїми параметрами. У багатьох випадках спеціальними прийомами від нелінійних залежностей можна перейти до лінійних.

Припущення 1.Математичне сподівання випадкової величини дорівнює 0.

.

Припущення 2.Випадкові відхилення незалежні між собою.

.

Припущення 3.Модель гомоскедастична, тобто має однакову дисперсію для будь-якого спостереження.

.

Припущення 4.Коваріація між випадковою величиною та кожною незалежною змінною дорівнює 0.

Зазначимо, що припущення 4 виконується автоматично, якщо незалежні змінні не стохастичні та справедливе припущення 1.

Припущення 5.Модель повинна бути правильно специфікованою.

Припущення 6.Випадкова величина нормально розподілена із нульовим математичним сподіванням та постійною дисперсією. Відзначимо, що це припущення випливає із попередніх (на підставі центральної граничної теореми).

Припущення 7(специфічне для багатофакторної регресії, на відміну від простої лінійної регресії). Відсутність мультиколінеарності між факторами , тобто фактори повинні бути незалежними між собою. Іншими словами, не повинно бути лінійного зв’язку між двома або більше факторами.

Етапи побудови багатофакторної регресійної моделі

1. Вибір та аналіз усіх можливих факторів (регресорів), які впливають на показник-результат (регресант), що вивчається.

2. Вимір та аналіз вибраних факторів.

3. Математико-статистичний аналіз факторів.

4. Вибір метода та побудова регресійної багатофакторної моделі.

5. Оцінка невідомих параметрів регресійної моделі.

6. Перевірка моделі на адекватність.

7. Розрахунок основних характеристик та побудова інтервалів довіри.

8. Аналіз отриманих результатів, висновки.

 

Перший етапскладається з вибору усіх можливих факторів, які впливають на процес або показник, що вивчається. На цьому етапі дослідник повинен глибоко зрозуміти сам економічний процес, розглянути його з макро і мікроекономічних позицій; виявити якомога більше факторів, які в конкретному випадку можуть справити суттєвий або несуттєвий вплив на його зміну. На цьому етапі можуть знадобитись поради практиків, які працюють у галузі або на фірмі, що вивчається і т.і.

На другому етапідослідник повинен оцінити можливість кількісного вираження відібраних факторів, провести вимірювання або зібрати статистику для кількісних факторів; підібрати або розробити балову шкалу оцінок для якісних даних. Якщо деякі фактори неможливо кількісно виразити, наприклад, імідж продукції у населення, їх треба вилучити із подальшого розгляду. Із подальшого розгляду вилучаються також фактори, для яких немає або недоступна статистика.

Третій етапматематико-статистичного аналізу є найважливішим підготовчим етапом для побудови регресійної багатофакторної моделі. На ньому проводиться перевірка основних припущень класичного регресійного аналізу та перевірка факторів на мультиколінеарність. Для цього спочатку будується матриця коефіцієнтів парної кореляції, яка є симетричною і має такий вигляд:

,

де - коефіцієнт парної кореляції між -им та -им факторами; - коефіцієнт кореляції між залежною змінною та -им фактором. Потім аналізуються коефіцієнти парної кореляції між факторами. Якщо значення деяких з них близьке до 1, то це вказує на щільний (сильний) зв’язок між ними (тобто, на мультиколінеарність). У такому випадку один із факторів потрібно вилучити, а інший – залишити. Найчастіше залишають фактор, який з економічної точки зору більш вагомий для аналізу впливу на залежну змінну. Можна також залишити фактор, який має більший коефіцієнт кореляції із залежною змінною . В результаті знаходиться множина незалежних між собою факторів, які є базою для побудови регресійної моделі.

Розглянемо приклад (див.Додаток , на якому усі дані наведені у безрозмірних умовних одиницях).

Маємо вибіркові дані по n=12 однотипним підприємствам, які відображають залежність об’єму випуску продукції V від трьох факторів: капіталу K, живої праці L та коефіцієнту змінності обладнання k.

Модель такого процесу – це виробнича функція

,

тобто, маємо мультиплікативну степеневу регресію. Зауважимо, що вона є лінійною за параметрами . Прологарифмуємо обидві додатні частини:

.

Введемо нові змінні: . Відносно нових змінних отримали лінійну регресію:

, де .

Для зручності вводять «фіктивну» факторну змінну , усі значення якої дорівнюють одиниці. Таким чином, маємо лінійну модель:

.

Спочатку, використовуючи функцію «КОРРЕЛ» Excel будуємо матрицю парних коефіцієнтів кореляції, по яким оцінюємо взаємозв’язок факторів (див.Додаток ). Можна зробити висновок, що фактори Х1 та Х2 досить суттєво впливають на результуючий фактор У, а вплив Х3 на У незначний. Також малі по модулю коефіцієнти кореляції між факторними ознаками дозволяють припустити відсутність мультиколінеарності.

 

Оцінка параметрів лінійної моделі здійснюється за МНК, розв’язуванням системи нормальних рівнянь, яка записується у матричному вигляді:

,

де - матриця, стовпцями якої є значення факторів (регресорів),

- транспонована матриця ,

- матриця-стовпець оцінюваних параметрів,

- матриця-стовпець результативної ознаки (регресанта).

Розв’язок системи нормальних рівнянь знайдено матричним методом (див.Додаток ):

.

Лінійна модель має вигляд:

.

Після оберненої заміни, враховуючи, що , дістаємо вихідну виробничу регресію:

.

Після знаходження параметрів моделі проводиться при рівні значимості 0,05 перевірка моделі на адекватність за допомогою -критерія Фішера із 3=кількості аргументів та 8=12-1-3 ступенями вільності (аналогічно простій однофакторній лінійній регресії), а також перевірка значимості знайдених параметрів (що еквівалентно значимості факторів) за -критерієм Стьюдента (див.Додаток ). При цьому використовується кореляційна матриця:

.

По близькому до одиниці значенню коефіцієнта детермінації та порівнюючи можна із надійністю 0,95 стверджувати, що наша лінійна модель адекватна вибірковим даним (іншими словами, 95% зміни результату обумовлені змінами факторів).

Значення t-статистик факторів Х1 та Х2 по модулю перевищують критичне значення, тому можна вважати суттєвим їх вплив на результат. А ось фактор Х3 можна виключити із моделі, оскільки його t-статистика по модулю менша критичного значення.

Модель адекватна, тому можемо працювати далі: виконувати прогнозування, будувати інтервали довіри, аналізувати та інтерпретувати отримані результати.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРІЯ ЙМОВІРНОСТЕЙ ТА МАТЕМАТИЧНА СТАТИСТИКА

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... В М МАЦКУЛ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТЕМА №11

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Одеса 2010
  УДК 519.2 ББК 22.17я73 М 36     Рецензенти:   С.В.Левинський –кандидат фізико-мат

Переставлення (перестановки).
  Нехай потрібно підрахувати число способів, за якими можна розмістити в ряд

Приклади.
Властивості: 1.Для довільної події

Приклади.
Геометричне означення імовірності. Означення. Імовірність події

Приклади.
Статистичне означення імовірності. Означення.Нехай проводиться

ТеМА №2
1. Події залежні та незалежні. 2. Умовна імовірність. 3. Теорема добутку та наслідки з неї. 4. Теорема додаванн

ТЕМА №4
1. Незалежні повторні випробування (НПВ). 2. Формула Бернуллі. 3. Біноміальний закон розподілу (закон Бернуллі).

ТЕМА №5
1. Інтегральна функція розподілу та її властивості. 2. Диференціальна функція розподілу та її властивості. 3. Числові характеристики непе

Центральна гранична теорема.
4. Інтегральна теорема Муавра-Лапласа та її частинні випадки.   Група теорем, які встановлюють відповідність між теоретичними та експериментальними характери

Система випадкових величин.
2. Закон розподілу двохвимірної ДВВ. 3. Функції розподілу двохвимірної ВВ. Залежність та незалежність ВВ. 4. Числові характеристики двохв

ТЕМА №8
1. Предмет математичної статистики. Статистичні сукупності (генеральна та вибіркова). 2. Способи відбору. Проста випадкова вибірка. Впорядкування даних та їх розпо

Приклади.
  Часто необхідно знати закон розподілу ознаки у генеральній сукупності. Наприклад, є підстави вважати, що він має вигляд А. Тоді висувають гіпотезу (припущення): генеральна с

ТЕМА №10
  1. Функціональна, статистична та кореляційна (регресійна) залежності. 2. Проста лінійна регресія. Основні положення. 3. О

Прогнозування.
Після побудови моделі (теоретичної регресійної залежності) та перевірки її адекватності можна виконувати прогнозування. При цьому отримуємо точкові та інтервальні прогнози. Точковий прогноз дає оці

Теорема добутку.
ЗАДАЧІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ В АУДИТОРІЇ. Приклад 1.1. Дана множина

Теореми добутку (продовження) та суми.
2. Повна імовірність. 3. Формула Байєса. ЗАДАЧІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ В АУДИТОРІЇ.   Приклад 2.1. Два

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №3
1. Дискретні випадкові величини (ДВВ), їх закони розподілу. 2. Операції над ДВВ. 3. Числові характеристики ДВВ та їх властивості.

Локальна формула Лапласа, формула Пуассона.
15. Закон Пуассона (закон рідкісних подій). ЗАДАЧІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ В АУДИТОРІЇ. Приклад 4.1. В середньому 30% пакетів акцій продаються н

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №5
1. Функція розподілу імовірностей (інтегральна функція) та її властивості. 2. Щільність розподілу імовірностей (диференціальна функція) та її властивості.

Центральна гранична теорема.
4. Інтегральна теорема Муавра-Лапласа та її частинні випадки. ЗАДАЧІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ В АУДИТОРІЇ   Приклад 6.1. Середня кі

Система випадкових величин.
2. Закон розподілу двохвимірної ДВВ. 3. Функції розподілу двохвимірної ВВ. Залежність та незалежність ВВ. 4. Числові характеристики двохв

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №8
1. Статистичні сукупності (генеральна та вибіркова), ознаки та їх розподіли. Числові характеристики статистичних розподілів. 2. Точкові та інтервальні оцінк

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №9
1. Статистичні гіпотези. Похибки перевірки гіпотез. 2. Критерії узгодження для перевірки гіпотез. Критична область та її знаходження. 3.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №10
5. Функціональна, статистична та кореляційна (регресійна) залежності. 6. Проста лінійна регресія. Основні положення. 7. Оцінка щільності

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №11
1. Багатофакторна регресія. Основні положення. Особливості (відмінності від однофакторної). 2. Оцінка взаємозв’язку між змінними. Матриця коефіцієнтів парної корел

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги