Загальні вказівки

Під час виконання завдання необхідно приділити особливу увагу вибору положення осей аксонометрії і показників спотворення, щоб найбільш вичерпно була представлена об’ємно-просторова композиція об’єкту. Це досягається виконанням декількох попередніх ескізів. Рекомендуємо вибирати наступні види аксонометричних зображень.

2.2.1 Прямокутна ізометрія. У цьому виді аксонометрії всі кути між осями дорівнюють 120°, а всі показники спотворення дорівнюють 0,82. Для зручності побудови замість показника 0,82 приймають приведений показник, який дорівнює 1(рис.1).

 

 
Рисунок 1 - Осі в прямокутній ізометрії

Треба мати на увазі, що масштаб зображення буде більший масштабу ортогонального креслення у 1 : 0,82 = 1,22 рази.

Зображення в прямокутній ізометрії має гарну наочність, зручне в побудові (рис.2). Але об’єкти в формі куба та ті, що мають квадратний план, в такій аксонометрії виконувати не рекомендується, оскільки зображення не буде достатньо наочним. В цьому випадку напрям проектування співпадає з однією діагоналлю куба, яка на зображенні вироджується в точку.

 
 
Рисунок 2 – Зображення в прямокутній ізометрії


2.2.2 Прямокутна диметрія. У цьому виді аксонометрії кути будуть: між осями Х¹ і – 90° + 7° = 97°; між осями У¹ і Z¹– 90° + 41° = 131° (рис. 3). Показники спотворення дорівнюють 0,94 по осях Х¹ і Z¹ і 0,47 – по осі У¹. Звичайно приймають приведені показники відповідно 1 і 0,5. Тоді розмір зображуваного об’єкта буде більше зображення на ортогональному кресленні в 1 : 0,94 = 1,06 рази.

 

 

Завідсутністю транспортира положен ня осей Х¹ і У¹ треба будувати таким чином: для осі Х¹на горизонтальній прямій відкладають вісім рівних відріз- ків, а в кінці на вертикальній прямій відкладають один такий же відрізок і одержану точку з’єднують з початком координат; для осі У¹ на горизонтальній прямій відкладають вісімрівних відріз- ків,а в кінці на вертикальній прямій – сімтаких же відрізків і одержану точку з’єднують з початком координат (рис. 4).

Р Рисунок 3 – Осі в прямокутній

диметрії

 

Рисунок 4 – Побудова осей в прямокутній

диметрії

Зображення в прямокутній диметріі має добру наочність, просте в побудові і може бути рекомендовано для використання в архітектурному проектуванні.

2.2.3 Косокутна ізометрія.У цьому виді аксонометрії кути будуть: між осями Х¹ і – 90°; між і У¹ – 90°+45° = 135° (рис. 5). Показники спотворення по всіх осях дорівнюють 1. Цей вид аксонометрії доцільно застосовувати для будівель круглої форми, оскільки в цьому випадку не буде спотворень.

2.2.4 Косокутна диметрія (фронтальна).У цьому виді аксонометрії кути будуть між осями Х¹ і – 90°; і У¹– 90° + 45° = 135° (рис. 6). Показники спотворення по осям Х¹ і дорівнюють 1; по осі У¹ – 0,5. Цей вид аксонометрії достатньо наочний і простий в побудові (рис. 7). Його також слід використовувати в роботі.

 

 

 


 

 

Рисунок 6 – Осі в косокутній диметрії
Рисунок 5 – Осі в косокутній

ізометрія

 

 
Рисунок 7 – Зображення в косокутній диметрії

Якщо в плані будівля має багато кривих ліній, то доцільно застосовувати таке розташування аксонометричних осей, при якому кут між осями Х¹ і У¹(в плані) дорівнює 90°(рис. 8).