Опрацювання результатів

 

За допомогою правила важеля з діаграми можна визначити не лише число рівноважних фаз та їх склад, але й кількісні співвідношення між масами фаз: маси рівноважних фаз обернено пропорційні до відрізків, на які поділяє ноду фігуративна точка системи (рис. 2.1):

(2.2)

Ступені вільності системи (число змінних термодинамічних параметрів в системі) визначаються за правилом фаз Гіббса (2.1).

Оскільки досліди з визначення температури гомогенізації та розшарування шляхом нагрівання та охолодження двохкомпонентних систем проводять за сталого тиску, правило фаз Гіббса для двохкомпонентної системи можна записати:

(2.3)

Оскільки студент одержує системи фенол–вода та ізоаміловий спирт–гліцерин у запаяних ампулах, похибка проведення експерименту буде залежати тільки від вимірів температури розшарування, яка визначається за допомогою термометра на 100 °С. Вимірювання температури проводиться з точністю до одного градуса. Тоді загальна похибка експерименту:

.

 

Питання для самоперевірки

 

1. У чому суть фізико-хімічного аналізу?

2. Дайте визначення поняттям фаза, фазовий перехід, компонент, незалежний компонент, ступінь вільності?

3. Сформулюйте правило фаз Гіббса.

4. Застосуйте правило фаз до двокомпонентних систем за умови змінних тиску та температури. Розрахуйте максимальну кількість рівноважних фаз.

5. Дайте визначення поняттю «нода»?

6. Сформулюйте правило Алексєєва щодо визначення кількісного співвідношення між масами рівноважних фаз в даній точці за діаграмою стану.

7. Фізичний зміст критичної точки двокомпонентної рідкої системи.

8. Які системи називають системами з верхньою КТР? Накреслити, як приклад, діаграму стану.

9. Які системи називають системами з нижньою КТР? Накреслити, як приклад, діаграму стану.