Технологія виробництва

Процес утворення емульсії складається з розподілення однієї рідини в іншій і утворення стійких крапель при наявності ПАР у системі, яка знижує поверхневий натяг середовища. Рідина з низьким поверхневим натягом (ПАР) розтікається по рідині (воді) з більш високим поверхневим натягом.

Розмір крапель емульсії залежить від властивостей змішуваних рідин (в’язкості, поверхневого натягу і ін.), а також від їх кількісного співвідношення. Крім того, від засобу отримання емульсії і часу перемішування. Так при механічному змішуванні вона обумовлюється розмірами робочих елементів і ємності, у якій готується емульсія, швидкістю елементів, що обертаються, кількістю ультразвукових або електрогідравлічних імпульсів, а при хімічному – якістю ПАР і кількісним співвідношенням компонентів дисперсної системи.

Для забезпечення найбільш сприятливих умов у процесі диспергування необхідно, щоб консистенція суспензії емульгатора і розплаву бітуму були приблизно однакові. Тому бітум, що вводиться у диспергатор, повинен мати температуру, яка при деякому оптимумі забезпечувала б йому консистенцію рівну консистенції розчину емульгатора. У результаті температура бітуму і розчину емульгатора не повинна перевищувати 200°С, інакше може статися спінення суміші бітуму і розчину емульгатора і викидання емульсії із диспергатора.

Рис.10.26. Однодисковий гомогенізатор ДБ-1
При механічному емульгуванні використовують диспергатори. Наприклад, однодисковий гомо-генізатор ДБ - 1 (рис. 10.26) має укріплений у корпусі 4 на горизонтальному валу 5 стальний диск (ротор) 2 з конічною робочою поверхнею, що примикає до контакту 6 поверхні корпуса (статор).

Зазор між конічними поверхнями регулюється вісьовим переміщенням ротора. Компоненти емульсії поступають до ротора через канал 1 кришки 3 у запону.