ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

Органічні сполуки - сполуки вуглецю за винятком оксидів вугільної кислоти та її солей, карбідів, ціанідів та деяких інших речовин, що мають більше спільних властивостей з неорганічними ніж з органічними речовинами.
Вуглеводні - органічні сполуки, молекули яких складаються з атомів двох елементів: вуглецю і водню.
Насичені вуглеводні (алкани) -вуглеводні, в молекулах яких атоми вуглецю зв’язані між собою простим (одинарним) зв’язком , а всі інші валентності насичені атомами водню. Вони утворюють гомологічний ряд з загальною формулою , де n – число атомів вуглецю.
Гомологічний ряд - ряд сполук, у якому кожний наступний представник відрізняється від попереднього на групу атомів - , яка називається гомологічною різницею.
Ізомери - сполуки, молекули яких мають однаковий якісний і кількісний склад і однакову молекулярну масу, але різну будову, а тому відрізняються фізичними і хімічними властивостями.
Ненасичені вуглеводні - вуглеводні, молекули яких містять атоми вуглецю, сполучені подвійними і потрійними зв’язками.
Алкени (олефіни, етиленові вуглеводні) - вуглеводні, в молекулах яких є один подвійний зв’язок між атомами вуглецю . Вони утворюють гомологічний ряд з загальною формулою .
Алкіни (ацетиленові вуглеводні) - вуглеводні, в молекулах яких є атоми вуглецю, сполучені потрійним зв’язком . Вони утворюють гомологічний ряд з загальною формулою .
Алкадієни (діенові вуглеводні) - ненасичені вуглеводні, які містять у вуглецевому ланцюгу два подвійних зв’язки. Вони утворюють гомологічний ряд з загальною формулою .
Ароматичні вуглеводні - сполуки, молекули яких містять стійкі циклічні структури – бензольні ядра .
Полімери - високомолекулярні сполуки, молекули яких (макромолекули) побудовані з великої кількості з’єднаних між собою хімічними зв’язками однакових або різних мономерних ланок, що багатократно повторюються. Вони характеризуються молекулярною масою від декількох тисяч до багатьох мільйонів.
Полімеризація - реакція утворення полімерів шляхом послідовного сполучення молекул низькомолекулярної речовини (мономеру), що відбувається за рахунок розриву кратних зв’язків (подвійних або потрійних).
Поліконденсація - реакція утворення полімерів із низькомолекулярних речовин, яка відбувається за рахунок взаємодії функціональних груп і супроводжується виділенням побічних низькомолекулярних продуктів ( та інш.)
Пластмаси - матеріали, основу яких складають полімери, які знаходяться в період формування виробів у в’язкоплинному або високоеластичному станах, а при експлуатації у склистому або кристалічному станах.