Загальні вказівки

 

Під теплотою гідратації солі слід розуміти тепловий ефект реакції утворення кристалогідрату з безводної солі, віднесений до одного молю речовини.

Оскільки в хімії часто відбуваються процеси при сталому тиску і сталій температурі, то слід мати на увазі, що в ізобарно-ізотермічних процесах тепловий ефект реакції визначається зміною ентальпії системи в процесі реакції, яка пов’язана з теплотою, що виділяється або поглинається співвідношенням:

 

 

У зв’язку з тим, що безпосередньо теплоту гідратації солі визначити важко, її знаходять на основі закону Гесса, визначаючи теплоти розчинення безводної солі та її кристалогідрату.

Згідно з законом Гесса, тепловий ефект реакції не залежить від шляху її перебігу, а залежить лише від природи і фізичного стану вихідних речовин та продуктів реакції.

Таким чином, загальний тепловий ефект процесу розчинення кристалічної речовини дорівнює сумі теплових ефектів окремих стадій, що складають процес розчинення:

 

У даній роботі процес розчинення у воді сульфату міді можна зобразити у вигляді двох стадій:

 

 

Перша стадія  процес гідратації солі, тобто утворення кристалогідрату сульфату міді, друга стадія  розчинення кристалогідрату у воді. Сумарне рівняння процесу розчинення безводної солі має вигляд:

 

Визначивши експериментально за допомогою калориметра теплові ефекти процесів розчинення , можна розрахувати теплоту гідратації солі за законом Гесса