ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

 

Термохімія     - розділ хімії, який вивчає теплові ефекти хімічних реакцій і фазових перетворень.
Термохімічні рівняння - рівняння процесів, в яких указані теплові ефекти та агрегатні стани речовин.
Ентальпія (Н) - тепловміст системи, що включає внутрішню енергію і роботу розширення.  
Тепловий ефект хімічної реакції (ентальпія реакції, ΔН) - кількість теплоти, що виділяється або поглинається під час перебігу хімічної реакції, якщо система не здійснює ніякої роботи, окрім роботи розширення. В ізобаричних процесах тепловий ефект дорівнює зміні ентальпії системи ΔН. Він називається також ентальпією реакції. Розмірність кДж.  
Стандартна ентальпія реакції ΔН0 - тепловий ефект реакції за стандартних умов (Р = 101,3 кПа, Т=298К).  
Екзотермічна реакція - реакція, що відбувається з виділенням теплоти Q > 0, тобто з пониженням ентальпії системи ΔН < 0.  
Ендотермічна реакція - реакція, що відбувається з поглинанням теплоти Q < 0, тобто з підвищенням ентальпії системи ΔН > 0.  
Ентальпія (теплота) утворення (ΔНутв) - тепловий ефект утворення 1 моль речовини з простих речовин, стійких за стандартних умов (Т = 298К, Р = 101,3 кПа). Розмірність кДж/моль.  
Закон Гесса - тепловий ефект реакції залежить від природи і стану вихідних речовин і продуктів реакції і не залежить від шляху перебігу реакції, тобто від числа і характеру проміжних стадій.
Перший наслідок із закону Гесса - тепловий ефект (ентальпія) хімічної реакції дорівнює різниці між сумою теплот утворення продуктів реакції та сумою теплот утворення вихідних речовин з урахуванням стехіометричних коефіцієнтів ,
Другий наслідок із закону Гесса - тепловий ефект (ентальпія) реакції дорівнює різниці між сумою теплот згоряння вихідних речовин і сумою теплот згоряння продуктів реакції з урахуванням стехіометричних коефіцієнтів. .  
Теплота (ентальпія) згоряння ΔНзг - тепловий ефект реакції окиснення 1 моль речовини киснем з утворенням вищих оксидів. Розмірність кДж/моль.  
Теплотворна здатність Q - теплота, що виділяється при згорянні 1 кг твердого або рідкого палива та 1 м3 газоподібного палива. Розмірність кДж/кг, кДж/м3.