Методичні вказівки

 

Гідроліз є реакцією обмінної взаємодії іонів розчиненої солі з водою, в результаті якої утворюються малодисоційовані сполуки (молекули слабких кислот або основ, аніони кислих або катіони основних солей) і змінюється середовища.

Щоб зрозуміти суть гідролізу, треба знати, що усі солі є сильними електролітами. Іони основних і кислотних залишків, на які дисоціюють солі, можуть зв’язувати або іони води. Внаслідок зв’язування одного з іонів води відбувається зміщення рівноваги процесу дисоціації води вправо і нагромадження в розчині одного з іонів або , в результаті чого змінюється середовища. При цьому необхідно пам’ятати, що з іонів солі можуть зв’язуватися з іонами води тільки ті, які утворюють слабку кислоту або слабку основу. Тому гідролізують солі, до складу яких входить катіон слабкої основи () або аніон слабкої кислоти () або і катіон і аніон одночасно ().

Солі, утворені сильною основою і сильною кислотою, не гідролізують, тому що їхні іони не можуть утворити з водою слабких електролітів.

Залежно від типу солі процес гідролізу буде відбуватися по-різному. Розрізняють гідроліз солей: 1) за катіоном (катіон від слабкої основи), 2) за аніоном (аніон від слабкої кислоти), 3) за катіоном і аніоном (обидва від слабких електролітів).

 

де і відповідно умовні аніон слабкої кислоти і катіон слабкої основи .

Солі, утворені багатозарядним катіоном або багатозарядним аніоном, гідролізують ступінчасто. Взаємодія багатозарядних іонів (та ін.) з водою, звичайно відбувається до утворення основного або кислого іона (перший ступінь гідролізу), наприклад:

 

 

Гідроліз за катіоном призводить до зв’язування гідроксид–іонів води і нагромадження іонів водню, середовище кисле, .

Гідроліз за аніоном призводить до зв’язування іонів водню від води і нагромадження іонів , середовище лужне, .

Необхідно пам’ятати, що гідроліз – процес оборотний і в більшості випадків до кінця не проходить.

Найбільш сильно гідролізують солі, утворені слабкою основою і слабкою кислотою. У цьому випадку реакція гідролізу може практично відбуватися до кінця, необоротно, якщо продукти гідролізу виводяться із сфери реакції, наприклад:

 

Продуктами гідролізу є слабка основа і слабка кислота, крім того, вони виходять із сфери реакції, зміщуючи тим самим рівновагу гідролізу праворуч.