Загальні вказівки

 

Характерною властивістю металів є їхня здатність лише віддавати електрони й утворювати позитивно заряджені іони. Отже, метали можуть бути тільки відновниками. Як відновники метали взаємодіють з окисниками, наприклад, з киснем, сіркою, галогенами, азотом, фосфором. Лужні та лужноземельні метали взаємодіють також з воднем.

Активні метали взаємодіють з водою за кімнатної температури, середньої активності – при нагріванні, малоактивні метали з водою не взаємодіють.

Метали взаємодіють з кислотами з утворенням солей. У залежності від активності металу, природи та концентрації кислоти продукти відновлення кислоти можуть бути різними.

Деякі метали, що утворюють амфотерні гідроксиди (наприклад, ) взаємодіють з лугами.

Метали взаємодіють з розчинами солей менш активних металів. Явище витіснення одних металів іншими металами з їхніх солей вперше було вивчене російським вченим М.М.Бекетовим у 1865 р. Розмістивши всі метали в порядку послаблення електрохімічної активності він установив “витискувальний ряд”, який тепер називається рядом стандартних електродних потенціалів. Зіставивши значення стандартних потенціалів двох металів, можна визначити, який з них буде витісняти інший метал з розчинів його солей.