Дослід 1. Дія кислот на алюміній.

1. Взаємодія алюмінію з соляною та сірчаною кислотами різної концентрації.

У три пробірки покласти по шматочку алюмінію і додати 5-10 крапель: у першу – 2 н розчину соляної кислоти, в другу – 2 н розчину сірчаної кислоти, у третю – концентрованої сірчаної кислоти (питома вага – 1,86 г/см3).

Порівняти активність взаємодії алюмінію з соляною та сірчаною кислотами за кімнатної температури. Підігріти пробірки з розведеними кислотами. Який газ виділяється в обох випадках за кімнатної температури та при нагріванні? За запахом визначити виділення при взаємодії алюмінію з концентрованою кислотою за кімнатної температури.

Обережно нагріти пробірку. Спостерігати помутніння розчину (виділяється вільна сірка).

2. Дія концентрованої азотної кислоти на алюміній (пасивація алюмінію).

Шматок алюмінієвої жерсті або дроту очистити наждаком, опустити в пробірку і долити 5-10 крапель концентрованої азотної кислоти (питома вага 1,4 г/см3). Чи взаємодіє алюміній з концентрованою азотною кислотою за кімнатної температури? Через 3-5 хвилин вилити кислоту з пробірки і обережно, не струшуючи металу, промити його 2-3 рази водою, після чого додати в пробірку 2-10 крапель концентрованої соляної кислоти. Чи взаємодіє зараз алюміній як у попередньому досліді? Відзначити пасивуючу дію концентрованої азотної кислоти на алюміній. Змити соляну кислоту з металу, знову промити його водою і додати в пробірку 5-10 крапель концентрованої азотної кислоти. Обережно нагріти пробірку в полум’ї пальника і відзначити взаємодію алюмінію з концентрованою азотною кислотою при нагріванні. Який газ виділяється? Написати рівняння реакції алюмінію з концентрованою азотною кислотою при нагріванні.