Одягання загальновійськового захисного комплекту

Ті, хто навчаються, у складі підрозділу знаходяться на не зараженій території (ведуть бойові дії, знаходяться в районі розташування, в укриттях або закритих машинах). Засоби захисту знаходяться при них.

а) за командою “Плащ в рукави. Гази” ті, хто навчається одягають захисні панчохи, протигази, плащі в рукави, рукавиці і при діях на машинах вишиковуються біля них.

Час виконання нормативу 4а приведено у табл.5.

Таблиця 5

Категорія тих, хто Оцінка за часом
навчається (підрозділу) “відмінно” “добре” “задовільно”
на відкритій місцевості
Військовослужбовці 3хв / 1хв 20с 3хв 20с / 1хв 40с 4хв / 2хв
Рота 4хв / 1хв 10с 4хв 20с / 2хв 5хв 10с / 2хв 30с
в укриттях або закритих машинах
Військовослужбовці 4хв 35с/ 2хв 20с 5хв / 2хв 40с 6хв / 3хв
Рота 5хв 40с/ 2хв 40с 6хв 10с / 3хв 7хв 20с / 3хв 30с

Примітка: Указано час одягнення у чисельнику – ЗЗК, у знаменнику – КЗП.

б) за командою “Захисний комплект одягнути. Гази” ті, хто навчається, одягають панчохи, плащі у вигляді комбінезону, протигази, підшоломники, рукавиці і при діях на машинах вишиковуються біля них.

Час виконання нормативу 4б приведено у табл.6.

Таблиця 6

Категорія тих, хто Оцінка за часом
навчається (підрозділу) “відмінно” “добре” “задовільно”
на відкритій місцевості
Військовослужбовці 4хв 35с 5хв 6хв
Рота 4хв 50с 5хв 20с 6хв 20с
в укриттях або закритих машинах
Військовослужбовці 7хв 7хв 40с 9хв 10с
Рота 8хв 50с 9хв 40с 12хв

Час виконання нормативу відраховується від моменту подачі команди до повного одягання ЗЗК (КЗП).

Оцінка знижується на один бал якщо: не повністю виконані окремі операції при одяганні засобів захисту; допущені помилки, які знижують оцінку на один бал при одяганні протигазу (норматив № 1).

Оцінка визначається “незадовільно”, якщо: не застібнути більше двох шпеньків, допущено помилки, які визначають оцінку “незадовільно” при одяганні протигазу (норматив № 1).

Костюм захисний плівковий (КЗП) в поєднанні з фільтруючими ЗІЗШ призначений для захисту шкіряних покровів особового складу від ОР, РП, БА, а також для зниження зараження обмундирування, спорядження, взуття та індивідуальної зброї

Склад КЗП: плащ захисний з капюшоном, панчохи захисні, що складаються з об’ємних ботиків з гуму і голеніщ з плівки, (ботики кріпляться до голенищу стяжками), захисні рукавиці БЛ-1М, БЗ-1М (як у ЗЗК), чохол, як у 33К, для носіння панчіх та рукавиць.

Костюм легкий захисний Л-1 призначений для захисту шкіряних покровів особового складу і запобігання обмундирування та взуття від зараження ОР, РП, БА. Костюм Л-1 має бути засобом періодичного ношення. При зараженні ОР, РП, БА костюм підлягає спеціальній обробці і використовується багаторазово. Костюм Л-1 (рис. 1.68) використовують спільно з ЗКЗК (ЗКЗК-М, ЗКЗК-Д), а при одяганні поверх натільної білизни (сорочки, кальсон) – з підшоломником ЗКЗК (ЗКЗК-М, ЗКЗК-Д).

Склад Л-1: куртка з капюшоном та горловим і проміжним хлястиками, брюки з ботинками і двома бретелями, рукавиці ( дві пари). Обов’язково використовується і імпригнований підшоломник.

Засоби захисту очей

Захисні окуляри ОПФ та ОФ призначені для захисту очей від опікових уражень та скорочення тривалості адапційного осліплення СВЯВ при дії особового складу поза ОВТ та сховищ.

Захист очей від СВЯВ досягається поглинанням енергії СВ фотохромними та інфрачервоними світловими фільтрами.

Підбір окулярів проводять за розміром, який визначається виміром ширини обличчя – відстань між скуловими кістьми. Набір складається з окулярів футляру, плівки, що не потіє, салфетки.

 

Питання №3. Спеціальне обладнання військових фортифікаційних споруд та рухомих об’єктів.

Для забезпечення захисту від усіх уражаючих факторів ЗМУ в умовах бойових дій застосування засобів індивідуального захисту може виявитися недостатнім. Зокрема, засоби індивідуального захисту не забезпечують захист особового складу від ударної хвилі і проникаючої радіації. Крім того, під час ведення бойових дій необхідно забезпечувати нормальну роботу командних пунктів, пунктів управління, необхідно дати відпочинок особовому складу без засобів індивідуального захисту і т.п. Усі ці питання, в основному, вирішуються за допомогою колективного захисту.

Під колективним захистом розуміють комплекси технічних засобів і заходів, що забезпечують найбільш повний захист групи людей від вражаючих факторів зброї масового ураження, з використанням захисних властивостей спеціальних фортифікаційних споруд і рухомих об'єктів військової техніки.

Спеціальні фортифікаційні споруди і рухомі об'єкти військової техніки, які обладнані системою захисту від зброї масового ураження прийнято називати об'єктами колективного захисту.

Устаткування об'єктів колективного захисту для захисту від ЗМУ є засіб колективного захисту. У більш повному розумінні слова під засобами колективного захисту прийнято розуміти сукупність спеціальних засобів і технічних пристроїв, які встановлені на об'єктах колективного захисту для герметизації огороджень і службових отворів, очищення повітря від шкідливих домішок, вентиляції населених приміщень і створення в них надлишкового тиску, забезпечення безпеки входу в об'єкти в умовах зараженої атмосфери, контролю за роботою спеціального устаткування й умов населеності.

Отже, зупинимося на характеристиці об'єктів колективного захисту.

До об'єктів колективного захисту належать різного роду герметизовані споруди і рухомі об'єкти (РО), що мають спеціальне устаткування, яке служить для групового захисту людей, складної і коштовної апаратури від уражаючої дії ЗМУ.

В умовах застосування противником ЗМУ об'єкти колективного захисту призначаються:

- для забезпечення безперервного управління військами шляхом створення умов для нормальної роботи командних пунктів (КП), пунктів управління (ПУ) усіх ступенів;

- для забезпечення безперебійної роботи медичних пунктів, госпіталів, санітарних машин;

- для безпосереднього захисту військових підрозділів (екіпаж, відділення, взвод) з метою збереження боєздатності особового складу, організації відпочинку, прийому їжі, надання першої медичної допомоги;

- для забезпечення безперервного управління в системі цивільної оборони і її місцевих органів;

- для захисту цивільного населення.

Усі об'єкти колективного захисту поділяються на дві групи:

- стаціонарні споруди;