Бром. Йод.

 

Бром та Йод у вигляді калієвих і натрієвих солей містяться у морській воді, у водах бурових свердловин нафтових родовищ, ропі соляних озер (Сакське озеро у Криму).

Бром – темно-червона рідина з різким подразнюючим запахом. Слово «бромос» грецькою мовою означає «сморідний». Температура кипіння брому +58,8 оС, плавлення - +7,2 оС.

Йод – це чорно-сіра тверда речовина з металічним блиском. Він легко сублімується, утворюючи фіолетову пару, яка складається з молекул І2.

Бром та йод – достатньо сильні окисники, однак їх активність значно нижча за активність хлору і фтору. З багатьма металами і неметалами бром взаємодіє за звичайної температури, а йод – при нагріванні. Вони безпосередньо не реагують з киснем, азотом, вуглецем та благородними газами.

Якщо взаємодія фтору з воднем відбувається з вибухом на холоді, хлору при кімнатній температурі при освітленні, то бром з воднем реагує при значному нагріванні, а реакція йоду з воднем навіть при нагріванні перебігає не до кінця – в системі встановлюється рівновага у зв’язку з цим HBr і HI як правило одержують гідролізом броміду та йодиду фосфору (ІІІ):

РГ3 + 3Н2О = 3НГ + Н2[PHO3].

Бромід та йодид гідрогену за звичайних умов газоподібні. У водному розчині вони утворюють сильні кислоти – бромідну та йодидну.