Будівельні матеріали

1. Скло – це твердий прозорий матеріал. Сировина для виготовлення: сода Na2CO3, вапняк СаСО3, пісок SiO2. При сплавленні відбуваються такі реакції:

Na2CO3 + SiO2 = Na2SiO3 + CO2

CaCO3 + SiO2 = CaSiO3 + CO2

Види скла: а) віконне - Na2О ∙ СаО ∙ 6SiO2;

б) тугоплавке скло - К2О ∙ СаО ∙ 6SiO2;

в) кришталь - К2О ∙ PbО ∙ 6SiO2.

2. Кераміка. Вироби з глини називають керамікою, а керамічне виробництво – гончарним. Із керамічних виробів важливе значення мають порцеляна і фаянс.

Порцеляна – тонка кераміка, складається з K2O, AI2O3 і SiO2. Використовують глину - каолін, кварцовий пісок і польовий шпат (K2O ∙ AI2O3 ∙ 6SiO2).

Фаянс- керамічний матеріал, схожий на порцеляну, вкритий склоподібною плівкою – поливою. Містить такі самі компоненти як і фарфор, але в інших співвідношеннях. Велика група спеціальних керамічних виробів використовується в будівництві. З кераміки виготовляють пористу цеглу, панелі для стін, черепицю.

Фарфор– білий матеріал, що складається в основному з SiO2, Al2O3 і K2O. Має високу механічну міцність і термостійкість, електроізоляційні властивості. З фарфору виготовляють санітарно-технічні вироби, електроізолятори, предмети побуту.

3. Цемент – сірий порошок, основними компонентами якого є СаО (64-67%), SiO2 (21-24%), AI2O3 (4-7%).

Сировиною для добування цементу служить вапняк, глина та інші речовини. Цемент – важливий будівельний матеріал. Із суміші цементу, піску і води виготовляють будівельні розчини.

Бетон– цемент, змішаний з водою і наповнювачами (пісок, щебінь, гравій, шлак).

Залізобетон– якщо бетоном залити сталевий каркас, дістанемо залізобетон.