Біологічна роль лужних та лужноземельних металів

Літій відноситься до біогенних елементів. Він входить до складу крові, тканин і органів людини. Найбільша кількість літію концентрується у м’язах. Солі літію приймають участь у воднево-електронному обміні у мозку.

Іони К+ і Na+ є одним з основних компонентів рідких середовищ організму. Розподіл концентрації катіонів К+ і Na+ у живих клітинах організму приводить до різних захворювань. Серцевий м’яз реагує на підвищенний вміст калію зменшенням процесів збудження і провідності. Добова потреба організму людини в натрії 4-7 г. Доросла людина на добу споживає калію в середньому 2-3 мг на 1 кг маси. Більшу частину калію, необхідного для організму, людина одержує з рослинною їжею.

Магній має спазмолітині та судинорозширювальні властивості, тонізує м’язові оболонки серця, знижує рівень холестерину, активізує діяльність серцевих м’язів. Організм людини масою 60 кг містить 420-840 г кальцію. Близько 99% його кількості припадає на кісткову і зубну тканини. Основну масу кальцію людина споживає з продуктами харчування (молоко, овочі, злаки). Як показали медичні дослідження, кальцій необхідний для здійснення передачі нервових імпульсів, скорочення кісткових м’язів і м’язів серця, для формування кісткової тканини, зсідання крові. Недостача кальцію в організмі приводить до багатьох захворювань. В сучасній фармації нараховується близько двадцяти лікарських препаратів, які містять катіон кальцію. Найбільш широке використання має кальцію хлорид СаСІ2, який застосовують при алергічних захворюваннях.

Схожий за властивостями з кальцієм стронцій також приймає участь в обміні, і відкладається у кістковій тканині замість кальцію.

Сульфат барію використовують як рентгеноконтрастну речовину при рентгеноскопії шлунку.