Питання та задачі до контрольних робіт з теми

“Швидкість хімічних реакцій. Хімічна рівновага”

91. Швидкість хімічної реакції при концентраціях реагуючих речовин та дорівнює 1,2×10-3 . Розрахувати значення константи швидкості реакції. Чи однакова розмірність констант для різних реакцій?

92. При змішуванні газообразних речовин та перебігає хімічна реакція

Відомо, що через деякий час після початку реакції концентрація речовин дорівнювала: ; ; . Розрахувати вихідні концентрації речовин і.

93. Реакція перебігає згідно з рівнянням При певній температурі константа швидкості цієї реакції дорівнює 0,16. Вихідні концентрації реагуючих речовин Розрахувати початкову швидкість та швидкість реакції в момент, коли концентрaція водню зменшується вдвічі.

94. Як зміняться концентрації реагуючих речовин (вихідні концентрації та однакові), коли швидкість реакції, що перебігає згідно з рівнянням зменшиться в 100 разів?

95.Як зміниться швидкість реакції якщо реакційну суміш вдвічі збагатити киснем при сталому тиску?

96. Як зміниться швидкість реакції при збільшенні вдвічі: а) тиск у системі; б) об’єм системи (без зміни кількостей речовин); в) концентрацію йоду в системі?

97.У скільки разів слід збільшити тиск газової суміші, щоб швидкість реакції ) збільшилась у 1000 разів?

98. У скільки разів слід збільшити концентрацію речовини , щоб при зменшенні концентрації речовини у 4 рази швидкість реакції не змінилась?

99.Температурний коефіцієнт швидкості реакції дорівнює 3. Як зміниться швидкість цієї реакції при збільшенні температури від 80 до 130°С?

100. На скільки градусів слід збільшити температуру системи, щоб швидкість реакції, яка в ній перебігає, збільшилась в 50 разів? Температурний коефіцієнт швидкості реакції дорівнює 1,8.

101.Розрахувати температурний коефіцієнт швидкості реакції, якщо константа швидкості її при 100°С складає 6×10-4, а при 150°С - 7,2×10-2.

102. Температурний коефіцієнт швидкості однієї реакції дорівнює 3, другої - 4. При певній температурі константа швидкості другої реакції в 3 рази більше константи швидкості першої. На скільки слід збільшити температуру, щоб константа швидкості другої реакції в 5 разів була більша, ніж константа швидкості першої?

103. При температурі 100°С швидкість однієї реакції в 2 рази більше швидкості другої. Температурний коефіцієнт першої реакції дорівнює 2, другої - 4. При якій температурі швидкості обох реакцій зрівняються ?

104. Записати вирази констант для рівнянь таких зворотних реакцій:

1)

2)

3)

4)

105. Виразити константу рівноваги реакції через константи рівноваги реакцій:

1)

2)

3)

106. Виразити константу рівноваги кожної реакції через константи рівноваг трьох інших реакцій:

107. Розрахувати константу рівноваги в системі якщо відомо, що спочатку була приготовлена суміш, яка містила 4 моль нітроген(II) оксиду та 2 моль кисню, а в момент рівноваги в суміші залишилось 20 % початкової кількості нітроген(II) оксиду. Який тиск газової суміші в момент рівноваги, якщо реакція перебігає в закритому посуді об’ємом 1 л та вихідний тиск дорівнював 2,026×105 Па, а температура була сталою?

108. Хімічна реакція проходить в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо концентрацію збільшити в два рази, а концентрацію залишити незмінною.

109. Хімічна реакція проходить в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо концентрацію обох речовин збільшити в два рази?

110. В який бік зміститься рівновага в реакції при підвищенні тиску?

111. Хімічна реакція проходить в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо концентрацію обох речовин збільшити в два рази?

112. В який бік зміститься рівновага в реакції при підвищенні тиску?

113. Хімічна реакція проходить в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо збільшити тиск на реагуючу суміш в два рази, вважаючи, що реакція перебігає між газоподібними речовинами?

114. В який бік зміститься рівновага в реакції при зниженні тиску?

115. Хімічна реакція проходить в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо концентрацію зменшити в два рази, а концентрацію залишити незмінною.

116.В який бік зміститься рівновага в реакції при зниженні тиску?

117. Хімічна реакція перебігає в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо концентрацію обох речовин зменшити вдвічі?

118. В який бік зміститься рівновага в реакції при зниженні тиску (всі речовини знаходяться в газоподібному стані)?

119. Хімічна реакція перебігає в розчині згідно з рівнянням . Як зміниться її швидкість, якщо зменшити тиск на реагуючу суміш в два рази, вважаючи, що реакція перебігає між газоподібними речовинами?

120. В який бік зміститься рівновага в реакції при зниженні концентрації азоту?

 

2.11 Приклади рішення типових задач з теми

“Теорія електролітичної дисоціації”

 

Приклад 1. Якою є молярність розчину сульфатної кислоти з масовою часткою 15 % (?

Розв’язання: Молярна концентрація визначається кількістю молів розчиненої речовини в об’ємі розчину:

.

Відомо, що масова частка сульфатної кислоти складає 15 %. Це означає, що у 100 г розчину міститься 15 г сульфатної кислоти.

де - маса розчиненої речовини, ;

- молекулярна маса речовини,

=2×1+32+4×16=98

==0,15

де - маса розчину,

- густина розчину,

,

Відповідь:

Приклад 2. Яку масу натрій хлориду необхідно розчинити в колбі на 200 мл, щоб одержати 0,2 н. розчин?

Розв’язання: Нормальність розчину (молярна концентрація еквіваленту) дорівнює відношенню кількості моль еквівалентів розчиненої речовини до об’єму розчину:

Кількість моль розчиненої речовини визначають за формулою:

де - маса розчиненої речовини, ,

- еквівалентна маса речовини, .

Вираз для нормальної концентрації можна записати у вигляді: ,

.

Еквівалент складної речовини можна розрахувати за формулою:

,

де - молекулярна маса речовини,

- кількість атомів металу,

- валентність металу.

Відповідь:

 

Приклад 3. Розрахувати 0,1 н. розчину , якщо ступінь дисоціації складає 1 %.

Розв’язання: Дисоціацію амоніаку можна відобразити схемою:

Ступінь дисоціації дорівнює відношенню кількості молекул, що розпалися на іони до загальної кількості молекул, тобто

%.

Звідси ;

, .

Відповідь: .