Послідовність виконання роботи

Видається сім тиглів, що містять бензойну кислоту, нафталін та їх суміші:

№1 - бензойна кислота;

№ 2 -15% нафталіну і 85% бензойної кислоти;

№ 3 - 30% нафталіну і 70% бензойної кислоти;

№ 4 - 50% нафталіну і 50% бензойної кислоти;

№ 5 - 70% нафталіну і 30% бензойної кислоти;

№ 6 - 85% нафталіну і 15% бензойної кислоти;

№ 7 - нафталін.

Тигель № І ставлять на нагріту піщану баню. Коли його вміст розплавиться, у чохол для термопари, що є в кожному тиглі, вставляють термопару, включають потенціометр, переносять тигель разом з термопарою у вогнетривкий тигель, наповнений піском, і роблять діаграмний запис. Після зміни на діаграмній стрічці нахилу кривої, що відповідає початку кристалізації, запис припиняють, термопару виймають. Подібним чином роблять вимірювання з іншими тиглями, що послідовно нагрівають один за одним. Тиглі потрібно нагрівати вище темпе­ратури плавлення вмісту для одержання достатньої ділянки кривої на діаграмній стрічці, що відповідає гомогенному розчину. При більшому перегріванні зростає час вимірювання, змінюється склад суміші, тому що нафталін більш леткий у по­рівнянні з бензойною кислотою. Через точку на початку і наприкінці кривої охо­лодження, де швидкість охолодження рівномірна, проводять прямі. Точка пере­тину прямих відповідає початку кристалізації досліджуваного розчину. За графі­ком градуюровки термопари необхідно перевести отримані значення в температуру в градусахС, дані звести в табл. 4.2.

На підставі дослідних даних будують діаграму температура-склад. На осі абсцис відкладають склад в масових частках, на осі ординат - температуру в градусах °С. За діаграмою визначають склад і температуру кристалізації евтектичної суміші.

Таблиця 4.2

Номер тигля Склад суміші, % Початок кристалізації
Температура, 0С
№1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 бензойна кислота 15% нафталіну і 85% бензойної кислоти 30% нафталіну і 70% бензойної кислоти 50% нафталіну і 50% бензойної кислоти 70% нафталіну і 30% бензойної кислоти 85% нафталіну і 15% бензойної кислоти нафталін