Послідовність виконання роботи

У мірній колбі на 100 см3 готують розчин бензойної кислоти (наважка 2-4 г) в органічному розчиннику (бензол, толуол, ксилол). Відбирають 50 см3 отри­маного розчину піпеткою за допомогою груші і переносять у мірний ціліндр з притертою пробкою. Послідовно з розчину, що залишився, готують ще три ро­бочих розчини (відбираючи 25, 15 і 10 см3 в мірні ціліндри на 50см3), до­ливають органічний розчинник до мітки 50. У кожен розчин додають по 50см3 другого розчинника - дистильованої води. Мірні ціліндри закривають пробками й енергійно струшують вміст 3-4 рази по 2 хв. з інтервалом у 2 хв., після чого розчини переносять в ділильні лійки і залишають стояти протягом 1год. до повного розшарування рідин (встановлення рівноваги). Шари послідовно розділяють, пе­реносять у колби і з кожної беруть по три проби для титрування піпетками на 5 см3 за допомогою груші. Відібрану пробу переносять у колбу для титрування, додають 2-3 краплі індикатора - фенолфталеїну і 20 см3 дистильованої води, струшують, повільно титрують 0,1 М розчином NaOH до появи забарвлення, що не зникає при енергійному струшуванні колби. Титрування обо­в'язково повторюють 2-3 рази до одержання близьких результатів (результати по­винні відрізнятися не більше ніж на 0,1 см3) і беруть середній результат. Для ко­жного шару потрібна окрема піпетка.

Концентрацію досліджуваної речовини в кожнім шарі визначають за рівнянням:

(5.8)

де V1 і V2 - відліки по бюретці до і після титрування, см3;

V - об'єм взятого для титрування розчину, см3;

- концентрація лугу, моль/л.

 

Усі розчини, що містять органічні розчинники, необхідно зливати в окрему колбу. По закінченні роботи органічний розчинник за допомогою ділильної лійки відокремлюють від водного шару, зливають у банку для збереження залишків.

Отримані дані зводять у табл. 5.1.

По отриманим даним будують залежність СІІІ від СІ і визначають коефіцієнт розподілу речовини між двома рідинами, що незмішуються, по складам фаз і константу асоціації кислоти в органічному розчиннику, по формулі:

(5.9)

де К¢ - константа асоціації.

Таблиця 5.1

Номер пробірки Кількість лугу витраченого на титрування, см3 (мл)
Водного шару концентрація бензойної кислоти в водному шарі, СІ Органічного шару концентрація бензойної кислоти в органічному шарі, СІІ
1-е титрування 2-е титрування 3-е титрування середнє 1-е титрування 2-е титрування 3-е титрування середнє