ВИЗНАЧЕННЯ СТУПЕНЯ АСОЦІАЦІЇ

ОЦТОВОЇ КИСЛОТИ В БЕНЗОЛІ (ЧИ ХЛОРОФОРМІ)

 

Оцтова кислота, як і інші карбонові кислоти, в органічному розчиннику знаходиться у вигляді подвійних молекул чи навіть у більш високому ступені агрегації за рахунок водневих зв'язків. У воді оцтова кислота дисоціює незначно і її дисоціацією можна знехтувати. При екстрагуванні в бензольному розчині встановлюється рівновага димер — мономер, а між бензольним і водним розчинам відбувається обмін тільки молекулами мономеру. У системі оцтова кислота - бензол - вода відношення рівноважних концентрацій кислоти у воді і в бензолі знижується з підвищенням концентрації і коефіцієнт розподілу розраховується за рівнянням (5.4).

Завдання:

1) Визначити рівноважні концентрації оцтової кислоти у воді і бензолі.

2) Розрахувати коефіцієнт розподілу за рівняннями (5.1) і (5.4); зробити висновок щодо стану молекул оцтової кислоти в органічному розчиннику.

3) Розрахувати відсотковий вміст кислоти в бензолі.

Виконання роботи. Приготувати три розчини оцтової кислоти —1,5; 1 і 0,5н. У ділильні лійки ємкістю 100 мл відібрати по 25 мл кожного розчину. До­дати по 25 мл бензолу. Лійки щільно закрити притертими пробками і помістити на 30 — 40хв. в апарат для струшування. Після струшування лійки залишити на 20хв. для розшаровування. Потім злити нижній (водний) шар, відкриваючи спо­чатку пробку, а потім кран. Піпеткою відібрати по 5мл рівноважного водного розчину й титрувати його 0,5н. розчином лугу по фенолфталеїну. Проби з орга­нічного шару відбирати грушею по 5мл. Додати по 15 — 20мл води й титрувати 0,02н. розчином лугу, струшуючи до появи не зникаючого слабо-рожевого забарвлення. Результати звести в табл. 5.2.

Роботу можна проводити і з іншими карбоновими кислотами, наприклад з бензойною кислотою

 

Таблиця 5.2

 

Номер розчину Об'єм лугу витраченого на титрування  
водний шар бензольний шар  
 
             
                                             

 

.