Механзми клтинно резистентност на рвн цитоплазматично мембрани

Механзми клтинно резистентност на рвн цитоплазматично мембрани. Одним з основних механзмв клтинно резистентност до цисплатина розглядають особливост будови цитоплазматично мембрани та прямого та зворотнього транспорту крзь не. Одню з особливостей пухлинних клтин, резистентних до д цисплатина, зменшена у порвнянн з чутливими клтинами акумуляця препарату 31,32. Дана модель поясню, чому так багато клтинних лнй резистентних до д цисплатина вдрзняються зменшеним накопиченням цисплатина.

Мутац, що призводять до змн структури каналв чи гперполяризац клтинно мембрани, можуть спричинити виникнення резистентного клона клтин.

Нещодавно до клтин мишино лмфоми R1.1, резистентних до д цисплатина були одержан антитла, як реагували з глкопротедом з молекулярною масою 200кД, гперекспресованим на поверхн цих клтин. Кльксть блка на клтиннй поверхн знаходилась у зворотнй залежност вд акумулювання цисплатина у клтинах та корелювала з рвнем х чутливост до цисплатина.

Було запропоновано, що даний блок може бути аналогом Р-глкопротеда Pgp непрацездатним каналом, що гперекспресований на клтиннй поверхн для компенсац дефектно функц 33. В резистентних до цисплатина клтинах з пдвищеним вмстом глутатона часто спостергаться гперекспреся ГS-Х-помпи.

В цитоплазматичних везикулах таких клтин знаходиться бльше конюгатв ГS-Pt, нж в чутливих клтинах 34. Така внутршньоклтинна компартменталзаця лкв та продуктв х метаболизму також вважаться одним з механзмв лкарсько резистентност.

В багатьох випадках резистентн пухлинн клтини вдрзняються розвинутою везикулярною сткою, що дозволя м просторово нейтралзувати токсини та виводити х шляхом екзоцитозу.

В експериментах з використанням бутионнсульфоксимна BSO, нгбтора синтезу глутатона, було показано, що при витощенн внутршньоклтинного глутатона активнсть ГS-Х-помпи лише трохи зменшуться 35. Таким чином, ефективнсть транспорту ГS-Pt-конюгатв визначаться не тльки концентрацю останнх, а й експресю переносника.

Останнм часом зявилися роботи, що засвдчують, що блок, асоцйований з загальною лкарською резистентнстю MRP але не Pgp може функцонувати як ГS-Х-помпа 36,37. Ця гпотеза пдтверджуться такими фактами 1 клтини, що гперекспресують MRP секретують у культуральне середовище бльше глутатона 2 витощення внутршньоклтинного глутатона за допомогою BSO запобга виведенню лкв з клтин за допомогою MRP 3 гперекспреся MRP вдповда пдсиленому АТФ-залежному транспорту конюгатв ГS-Х 4 антитла до MRP реагують з блком з молекулярною масою 190 кД, який може звязуватись з ГS-конюгатами та лейкотрном С4. Таким чином, видалення з клтин комплексв глутатон-S-платина переносниками з активнстю ГS-Х-помпи важливим механзмом резистентност, завдяки якому внутршньоклтинна концентраця препарату пдтримуться на низькому рвн, що сприя зменшенню його пошкоджуючого ефекту. 4.2.