Природа Карпат

Велика г рська система Карпат почина ться недалеко в д Брат слави Словаччина зак нчу ться нап вденному сход поблизу Зал зних вор т Румун я . Довжина Карпат приблизно1500 км. Дугою з трьох стор н оточують вони Середньо вропейську низовину.Уп вн чно-зах дн й частин хня ширина становить 240 км, у п вденно-зах дн й -340, а в п вн чно-сх дн й, де розташован укра нськ Карпати, вона звужу тьсядо 100-120 км.Залежно в д розташування,б огеограф чного районування та особливостей Карпати под ляються на Зах дн ,Сх дн П вденн . Зах дн - розташован на територ Словаччини, Чех ,Польщ , частково, Угорщини, де й найвища точка Карпат - гора Герлах 2655 м . П вденн - мерид ально розкинулися на територ Румун . Сх дн за виняткомСх дних Бескид в, що у Словаччин та Польщ , а також Семиградських г р, що уРумун - на територ Укра ни.Середня висота укра нськихКарпат - 1000 м. На них припада 10,3 площ ус х Карпат 3,5 територ Укра ни.Простягаються вони з п вн чного заходу на п вденний сх д майже на 280км при середн й ширин - 100 км. Найвища вершина - гора Говерла 2061 м . Вмежах Укра ни Карпати д ляться на зовн шн Скибов , куди входять Бескиди,Горгани Покутсько-Буковинськ Карпати центральн або Верховинськ внутр шн або Полонинсько-Чорног рськ . Карпати належать до в дносно молодих г рськихсистем. Вони з явились в альп йськ й геолог чн й зон в мезозойський пер од переважно у кайнозойську ру приблизно 50 м л он в рок в тому . Молода крейда палеогенн в дкладення, що м стять деяк п щаники та глину, дом нують врег он . В результат х ероз й була сформована скеляста область, яканазива ться греготи . Нова ера принесла з собою актив зац ю тектон чн хпроцес в в рег он , що призвело до формування скибових Карпат.Укра ньськ Карпати центральноюй найб льшою частиною зах дних Карпат.

Вони починаються в д переш йка на Лупк вськ й гор на сход зак нчуються Бучецьким масивом в Румун . Загальна довжина г рсько системи 240 км, 110 км з П вноч на П вдень в сво й найширш й частин . Укра нськ Карпати зростають за висотою з П вн чного заходу на П вденний сх д г. Гусля 1405 , г. Негровець 1712 , г. Петрос 2020 , г. Говерла 2061 .В дпов дно стають менш густими буков та смереков л си, на найвищих г рськихвершинах зах дних Карпат формують альп йськ луги. В дносно вологост та опад вкл мат трьох рег он в може бути охарактеризований так нап вволог й теплий прикарпатськ р внини - в д 200 до 500мм дощу 9С середньор чна температура вологий прохолодний Кобилецькаполяна 400 600 м над р внем моря, 1000 мм опад в та 6С - середньор чн показники дуже вологий прохолодний висота б льш н ж 800 м, 1400 мм опад в та 3С - сереьор чн показники .Хоч гори обжит Гуцулами, Бойкамита Лемками вже дек лька стол ть, там все одно збер га ться багато незайманихкуточк в природи.

Найб льшими територ ями, як знаходяться п д охороноюдержави, Карпатський нац ональний запов дник, Синев рський нац ональнийзапов дник та Стужицький нац ональний парк. Гуцульский народ традиц йнопрожива в зах дн й частн укра нських Карпат,тод як лемки оселилися натеритор ях, як зараз належать Польщ . Частина карпатськихг р назива ться Беск дами. Це доситьмаленький рег он зах дной Укра ни сх дно Польш , под лений м ж лемками табойками.

П сля друго св тово в йни в 1947 роц м сцев жител в б льшост лемки та бойки були вимушен м грувати в нш рег они Польш Беск д ставпустельною зелею, повною покинутих с л, зруйнованих церков та забутих цвинтар в.Тепер ситуац я зм ню ться на краще, хоча й дос Беск ди залишаються одним знайменш розвинутих рег он в Польщ .Маючи ун кальн р зноман тн рекреац йн ресурси, укра нськ Карпати оц нюються спец ал стамияк найперспективн ший район для орган зац масового в дпочинку та л куваннянаселення.

Для розвитку санаторно-курортного господарства сприятлив ус районил систих Карпат.

За переконаннями фах вц в Льв вського держун верситету мен вана Франка, найперспективн шою п вн чно-сх дна частина, яка ма вс можливост стати центром туризму в дпочинку св тового р вня. Вперше назва Карпати згадана ще у другомустол тт нашо ери римським письменником Клавд м Птоломе м. Походження назви Карпати Одн досл дники вважають, що назва Карпати виникла з назви фрак йськогоплемен карпи, що проживало на територ Передкарпаття у третьому - четвертомустол тт нашо ери. нш - що це слово ма корен з до ндо вропейського слова kar - кам нь кам ян гори , пор внюють його з такими топон мами, як Каринт я п вденна областьАвстр , остр в Карпатос у Критському мор та Крас вапнякове море уСловен . ще й нша думкавчених, за якою назва цих г р виплива з слов янських терм н в хрб , харабат - хребет.

У л тератур цей терм нзустр ча ться ще у батька стор та географ Геродота у назв одн з л вихприток Дунаю - Karpis.

Вважа ться, що ця притока отримала свою назву в д г р, вяких брала початок.

Однак людська пам ять зберегла багато легенд, переказ в,казок та опов док про виникнення назви Карпат.

Ось одна з них.Легенда про Силуна КарпаУ стар прадавн часи, коли на наш й земл жили люди-велети, що головоюсягали до хмар, на цьому м сц була велика р внина, пишно встелена кв тами помережана чистими син ми пот чками. володарем був Силун, який мав безл чр зно худоби та добра, жив у величезному палац з б лого мармуру спав узолот й колисц , заслан й дорогими килимами.

З ранку до ноч важко працювалина нього слуги. Однак н хто не наважувався покинути волод ння газди та йти напошуки ново роботи.В дслужив у нього тринадцять рок в один хлопець на м я Карпо-Дн провський,бо прийшов сюди у пошуках шматка хл ба з берег в Дн пра. Ус слуги його дужелюбили за працьовит сть, чесн сть справедлив сть. Коли ж Карпов виповнилосядвадцять рок в, вир шив в н повернутися додому.

Вважаючи, що за роки важко прац в н дещо заробив у володаря той належно оц нить його службу, хлопецьпочав шукати нагоди порозмовляти про це з Силуном. ось, одн ноч , колитой обходив сво газд вство, Карпо й наважився на розмову - Довго у вася прослужив чесно в ддано. Тепер же маю нам р повернутися до р дно дом вки хот в би просити платню за свою службу.

Силун подумав,що слуга жарту , адже н хто ще з ним так ран ше не говорив.Але Карпо повторивсво слова. це не на жарт розлютило Силуна, в н сказав - Я знаю, кудимо слуги повинн ходити що робити. ти в д мене н куди не п деш. Коли ж хлопець втрет повторив свою вимогу, щобуло, на думку господаря, надзвичайною зневагою, яко пробачити н як не можна,Силун вигукнув - Т льки п дземлю тебе в дпущу! , схопивши Карпа дужими руками, вдарив ним об землю, аж утворилась великаяма.

П дв вся парубок на ноги, н би н чого й не сталось, в дчувши лише припливнебувало сили, схопив Силуна так вдарив ним об землю, що та розкололась тапоглинула гр зного газду. як не намагався той вибратися на поверхню бивсяголовою й кулаками об земну кору, тиснув плечима та руками, копав ногами ,земля не в дчинялася.Зате в д цих старань колишнього володаря на ще недавн йр внин почали утворюватися горби. чим б льше удар в робив п д землею Силун,тим вищими виростали гори. Кажуть, що й донин в н ще живий п д землею, аледуже постар в не ма колишньо сили, щоб дуже битись, однак не втратив над вирватись на поверхню.

А люди на честь Карпа назвали гори, що постали,Карпатами.