рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН - раздел Биология, Вступ Процес Перебудови В ...

ВСТУП

Процес перебудови в Україні відкритої, конкурентоспроможної аграрної економіки ринкового типу, інтегрованої у світову сільськогосподарську систему, набув незворотного характеру, що дозволяє наблизити сільськогосподарське виробництво до рівня економіки розвинутих країн.

Спеціалістам сільського господарства належить велика роль у забезпеченні потреб населення України м'ясом, молоком, яйцями, а також у забезпеченні легкої промисловості цінною сировиною.

Перехід ринкової економіки відкриває широкі можливості для розвитку приватної власності. Така тенденція буде зберігатися в плані реалізації Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки".

Найближчим часом у господарствах прогресивного типу буде зосереджуватись основна кількість поголів'я худоби і птиці. У нових умовах необхідна і переорієнтація фахівців для роботи в приватних і приватно-орендних підприємствах.

Для підвищення ефективності роботи, фермерові (господареві), необхідно мати глибокі знання і практичні навички з технології та організації виробництва не лише на рівні випускника вищого закладу освіти НІ рівнів акредитації.

Ті з фермерів (господарів), які займаються вирощуванням тварин, потребують всебічної підготовки в галузі тваринництва і бджільництва. їм треба усвідомити, що однією з умов підвищення ефективності тваринництва є створення здорових стад високопродук­тивних тварин, які можуть дати максимум високоякісної продукції, окупити використані корми.

Після завершення навчання організатор-технолог повинен уміти оцінювати екстер'єр, конституцію, кондиції сільськогосподарських тварин, проводити добір і підбір, визначати середньодобовий приріст живої маси тварин, підбирати методи розведення, оцінювати сперму, осіменяти самок, надавати рододопомогу, діагностувати вагітність самок, уміти організовувати збалансовану годівлю, заготовляти та обліковувати корми, організовувати та обладнувати пасіку, проводити комплектування бджолиних сімей, проводити ревізії на пасіці, відкачувати мед.

Посібник написано відповідно до навчального плану програми підготовки фахівців із спеціальності "Організація і технологія ведення фермерського господарства" у вищих закладах освіти І—II рівнів акредитації.

Посібник складається із 4 розділів, у яких висвітлено основи анатомії і фізіології сільськогосподарських тварин, розведення і відтворення сільськогосподарських тварин, годівля сільськогоспо­дарських тварин та основи бджільництва.

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Нині відомо близько півтора мільйона різних видів тварин, у тому числі 4500 видів ссавців. Історичний розвиток певного виду тварин називається… Морфологія і фізіологія доповнюють одна одну її тісно пов'язані між собою. Без… Без знань будови і функцій організму важко розпізнати хворобу і поставити діагноз, надати допомогу хворій тварині,…

ПОНЯТТЯ ПРО КЛІТИНУ, ТКАНИНИ І ОРГАНИ

Клітинна будова тваринного організму

Розміри клітин коливаються від 10 до 150 мкм (мкм - мікро­метр), тому їх вивчають під світловим або електронним мікроскопами. Клітина складається з… У цитоплазмі розміщені постійні структурні елементи кліти­ни .- органели… Ядро складається з оболонки ядерного соку (каріоплазми), ядерця і хроматину, з якого під час поділу клітини…

Вчення про тканини

Епітеліальні тканини побудовані тільки з клітин різної форми (плоскі, кубічні, циліндричні), що розміщуються в один або кілька шарів (одношаровий і… Сполучні (опорно-трофічні) тканини за призначенням і функцією поділяються на… М'язові тканинистановлять основу м'язової системи і мають здатність до скорочування і розслаблення. Вони поділяються…

Органи, апарати та системи органів

Органом називають частину організму, яка має певну форму, виконує специфічну функцію і складається з кількох тканин. Розрізнюють два види органів:… Трубчасті органи мають три оболонки: внутрішню (слизову), покриту певним… Взаємопов'язані функцією органи різної будови об'єднуються в апарати, а органи подібної будови - у системи органів. …

Контрольні запитання

1.Як побудована клітина?

2.Який хімічний склад клітини? 3.Які є типи тканин ?

 

4.Назвіть види епітелію.

5.Назвіть види сполучної тканини.

6.Які є види м'язової тканини?

7.Як побудований нейрон?

8.Що називається органом?

9.Як побудовані трубчасті і паренхіматозні органи? 10. Назвіть апарати та системи органів.

СИСТЕМА ОРГАНІВ РУХУ

Апарат руху складається із пасивної та активної частин, які разом забезпечують опору тіла та приводять у рух органи й тіло тварин. Пасивною частиною є скелет, активною - м'язова система.

Будова скелета

Рис. 1.2. Скелет коня: 1 - череп; 2 - шийні хребці; 3 - грудні хребці; 4 - поперек; 5 - крижова… Скелет тулуба - це хребетний стовп і трудна клітка. Хребетний стовп (хребет) поділяється на шийний, грудний,…

З'єднання кісток скелета

Більшість кісток скелета з'єднані рухомо - суглобом. Суглоби складаються з капсули, суглобового хряща й синовіальної рідини, яка змащує суглобові… Кістки черепа, в основному, з'єднані нерухомо швами. Тільки нижня щелепа… Кістки хребта (хребці) з'єднуються за допомогою міжхреб-цевих дисків, суглобових відростків, загальних і спеціальних…

Контрольні запитанні!

1.З чого складається скелет?

2.На які відділи поділяється скелет?

3.Як побудований типовий хребець?

4.Скільки хребців у різних відділах хребта?

5.Перелічіть кістки черепа, передньої ізадньої кінцівок, б.іік побудований суглоб?

 

7.Перелічіть суглоби кінцівок.

8.Які є типи м'язів?

9.Яка причина стомлення м'язів?

10. Назвіть групи м'язів.

ОРГАНИ ШКІРНОГО ПОКРИВУ

До шкірного покриву відноситься власне шкіра та її похідні: волосся, копита, ратиці, роги, м'якушки, потові, сальні і молочні залози. Шкірний покрив є зовнішньою оболонкою тіла і виконує такі функції: захисну, терморегулюючу, видільну, рецепторну тощо.

Шкіра

Вона складається з.трьох шарів: епідерміс (надшкір'я), дерма (основа шкіри) і підшкірна клітковина (рис. 1.6).

Риє. 1.6. Розріз шкіри:

1 - епідерміс; 2 - основа шкіри (дерма); 3 - підшкірний шар; 4 - волосина; 5 - сальна залоза; 6 - потова залоза; 7 - нерви і судини

Епідерміс - зовнішній шар, побудований з плоского багаїошарового епітелію. У ньому багато нервових закінчень, але немає кровоносних судин. Тут виробляється пігмент меланін, який надає шкірі певного кольору.

Дерма - середній шар, побудований з пухкої та щільної сполучної тканин. Тут знаходяться потові і сальні залози, коріння волосся, волокна та ін.

Підшкірна клітковина побудована з пухкої сполучної тканини, яка доповнюється жировою тканиною. У свиней цей шар особливо розвинений і його називають шпиком (салом).

Похідні шкіри

процесі старіння та із зміною сезону волосся змінюється - линяє. Линька буває трьох видів: постійна - протягом всього року; вікова -впродовж перших…

Копита, ратиці, роги

А - кінцівка коня збоку; Б - кінцівка з підошовного боку; 1 - копитна кістка; 2 - роговий башмак (стінка); 3 - основна шкіра копита; 4… кайма; 5 - вінчик; 6 - рогова стрілка;

СИСТЕМА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ

Корм у шлунково-кишковому тракті піддається механічній (фізичній), хімічній (ферментативній) та біологічній обробці. Органи травлення поділяються на чотири відділи: ротоглотка,…

Органи ротової порожнини та глотка

Губи - шкірно-м'язові складки, які закривають вхід у ротову порожнину. У корів верхня губа малорухома і утворює носо-губне дзеркало, а у свиней -… Воно переходить у м'яке піднебіння, яке вільно звисає, відокремлюю­чи ротову… Язик - м'язовий рухомий орган, який служить для захоплення і перемішування їжі. Він має верхівку, тіло і корінь. На…

Стравохідно-шлунковий відділ

Черевна порожнина - це простір між діафрагмою і тазом. її умовно поділяють на три відділи і десять ділянок. Спочатку двома сегментальними площинами… У передньому відділі є три ділянки: праве і ліве підребер'я, ділянки… Очеревина — серозна оболонка, яка вкриває стінку черевної порожнини й органи, що лежать у ній (їх серозна оболонка).…

Відділ товстих кишок

розвинута. У прямій кишці вона має кілька кільцеподібних перехватів. У товстих кишках завершується травлення і всмоктування речовин. . Тут…

Контрольні запитання

1.Яке значення травлення ?

2. На які відділи поділяється травний тракт ?

3. Назвіть органи ротової порожнини.

4. Як побудовані зуби і яка їх кількість у різних видів тварин ?

5. Як проходить травлення в одно- і багатокамерному шлунку.та кишківнику ?

6. Назвіть усі кишки і застійні залози.

7. Як проходить всмоктування поживних речовин ?

СИСТЕМА ОРГАНІВ ДИХАННЯ

Дихання - це обмін газів між організмом і зовнішнім середовищем, що здійснюється спеціальними органами. Кожній клітині організму для її життєдіяльності потрібен кисень. Суть дихання полягає в поглинанні та засвоєнні тваринами кисню і виділенні вуглекислого газу. Розрізняють легеневе, або зовнішнє, і внутрішнє, або тканинне дихання. До органів дихання належать: носова порожнина, дихальна частина глотки, гортань, трахея, і легені.

Будова органів дихання

Гортань побудована з п'яти хрящів: щитоподібного, кільце­подібного, двох черпакуватих і надгортанника. Останній закриває вхід у гортань при… тому вона має високу чутливість. Потрапляння сторонніх частинок у гортань… Трахея — трубчастий орган, основу якого складають хрящові кільця, не замкнуті зверху. У трахеї корів їх 48-50, у…

СИСТЕМА ОРГАНІВ КРОВООБІГУ

Кровообіг :.— це рух крові по кровоносній системі, яка складається із серця, судин (артерії, вени і капіляри), кровотворних органів і крові.

Лімфообіг - це рух лімфи по лімфатичній системі, до складу якої входять лімфатичні судини й вузли, лімфа.

Органи кровотворення

Кровотворення відбувається протягом усього життя тварин. Селезінці властива також функція кроворуйнування (у ній гинуть еритроцити). Майже усі клітини крові розвиваються з одного виду недиференційованих, так… Кровотворення регулюється нейрогуморальною системою організму і може змінюватись від неповноцінної годівлі тварин, а…

Серце

Серце - це центральний орган системи, порожнистий м'язовий. Конусоподібний, поділений перегородками на чотири камери: два передсердя і два шлуночки (рис, 1.15). Між передсердями і шлуночками є атріовентрикулярні отвори. Стінка серця має три оболонки: зовнішня - епікард, середня - міокард і внутрішня -ендокард. Міокард лівого шлуночка товщий від правого.

Серце знаходиться у серцевій сумці - перикарді. Клапанний апарат серця представлений двома стулковими клапанами (у просвіті атріовенгрикулярних отворів, зліва дво-, а справа - тристулковий) і двома півмісяцевими, що знаходяться у просвітах аорти і легеневої артерії.

Рис. 1.15. Схема будови серця в розрізі:

а - серце корови з лівого боку; б - схема будови серця на розрізі; 1 - правий шлуночок серця; 2 - иервово-м'язовий пучок Пса; 3 - соскоподібні м'язи; 4 - сухожильні струни; 5 - стулкові клапани; 6 - задня порожниста вена; 7 - праве передсердя; 8 - передня порожниста вена; 9 - скнусовий вузол; 10 - атріовентрикулярний вузол; 11 - ліве передсердя; 12 - легеневі вени; 13 - лівий шлуночок; 14 - верхівка серця; 15 - легенева артерія; 16 - аорта

■ Ритмічність роботи серця зумовлена наявністю в ньому особливої нервово-м'язової (провідної) системи, яка складається з синусного й атрювентрикулярного вузлів, атрювентрикулярного пучка (пучок Пса) і волокон Пуркіньє.

Серце знаходиться в грудній порожнині, переважно зліва, у межах гретього-п'ятого ребер. Воно працює ритмічно. Це зумовлюєть­ся безперервною зміною скорочень м'язів (систола) та їх розслаблень (діастола). Систола і діастола становить серцевий цикл. За одну хвилину серце скорочується в корів, овець, кіз, свиней 60-80 разів, коней - 25-40, курей - 130-200 разів. Під час роботи серця прослуховуються певні звуки - тони, їх два: протяжний і низький -систолічний і короткий та високий дзвінкий - діастолічний. У працюючому серці утворюються біоструми, які можна записати графічно у вигляді електрокардіограми. Діяльність серця регулюється нервовою системою та гормонами, особливо адреналіном, який прискорює його роботу.

Кровоносні судини та кола кровообігу

Кровоносні судини і серце утворюють замкнену систему, яка має велике і мале коло кровообігу. Велике коло починається з лівого шлуночка аортою, а… Артерії тулуба починаються аортою, від якої відходять магістральні артерії: до… Рух крові по судинах здійснюються завдяки скороченню серця та судин, а також роботі скелетних м'язів. Все це створює…

Лімфообіг та лімфа

Лімфа - прозора, жовтувата рідина, до складу якої входить 94-96 % води і 4-6 % сухого залишку, в основному (4 %) білка. Із клітин крові в ній… По ходу лімфатичних судин є велика кількість лімфовузлів, протікаючи через які…

Контрольні запитання

3. Де розміщене серце? 4. Назвіть мале і велике коло кровообігу. 5. Перелічіть кровотворні органи.

СИСТЕМА ОРГАНІВ СЕЧОВИДІЛЕННЯ

Будова і значення органів сечовиділення

Система органів сечовиділення складається з парних органів -нирок і сечоводів і непарних - сечового міхура, сечовипускного каналу (сечівника), який… Через органи сечовиділення разом з сечею з організму тварини виводяться… Нирки - парні паренхіматозні органи буро-червоного кольору, розміщені в черевній порожнині під поперековими хребцями.…

Фізіологія сечоутворення і сечовиділення

Перша фаза сечоутворення - фільтраційна - відбувається в капсулах Шумлянського-Боумена нефронів нирок. При цьому з плазми крізь стінку кровоносних… З порожнини ниркової капсули первинна сеча перемішується в систему звивистих… Друга фаза - реабсорбційна, або фаза зворотного всмоктування, третя - фаза канальцевої секреції.

Контрольні запитання

Перелічіть органи виділення.

Які є типи нирок?

Який склад сечі?

51к проходить утворення сечі?

Скільки сечі за добу виділяють тварини?

СИСТЕМА ОРГАНІВ РОЗМНОЖЕННЯ

Розмноження - одна з характерних властивостей усіх живих організмів, що забезпечує безперервність і спадкоємність життя і збереження кожного виду… Розрізняють статеві і нестатеві розмноження. Усі сільськогоспо­дарські тварини… Необхідною умовою статевого розмноження є об'єднання двох статевих клітин (гамет) - чоловічої (сперматозоона) і…

Органи розмноженнясамців

1 - нирка; 2 - сечопровід; З - сечовий міхур; 4 - пряма кишка; 5 - міхурцеподібна залоза; 6 - передміхурова залоза; 7 - цибулинна залоза;

Органи розмноження самок

  5 - шийка матки; б - піхва; 7 - иереддвер'я; 8 - зовнішні

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

1.9.1.Обмін білків Білки (протеїни) складають основу живої матерії. Структурною одиницею простого… В організмі білки не відкладаються про запас, а тому повинні надходити до нього постійно. Через це важливо визначати…

Обмін вуглеводів

Обмін жирів

жуйних молекули жиру, особливо жиру молока, утворюються із легких жирних кислот, у першу чергу - з оцтової.

Обмін води і солей

Солі складають основу тканий, особливо кісткової, беруть участь у процесах обміну речовин, підтримують кислотно-лужну рівновагу, осмотичний тиск… Одні мінеральні речовини містяться в організмі в значних кількостях - їх…

Вітаміни

Кальциферол (вітамін Б) - регулює обмін кальцію і фосфору. За його нестачі розвивається рахіт (молодняк) та остеомаляція (дорослі тварини). Вітамін О міститься у тваринних кормах. У рослинах міститься… Токоферол (вітамін Е) і філохінон (вітамін К) містяться в рослинних кормах. Вітамін Е впливає на статеві функції.…

Обмін енергії теплорегуляція

Тварини є тепло- і холоднокровні. У ссавців і птахів темпе­ратура тіла не змінюється залежно від температури середовища. Вона постійна, тому вони -… Під впливом умов зовнішнього середовища механізм теплорегуляції може…

Контрольні запитання

1. Яке значення обміну речовин?

2. Яке значення для організму мають білки, жири, вуглеводи, вода?

3. Назвіть основні мікро- та макроелементи.

4. Назвіть жиро- та водорозчинні вітаміни.

5.Яка температура тіла в різних видів тварин?

ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ

Гіпофіз - непарна залоза, яка розміщена біля основи головного мозку. Це центральна залоза, яка узгоджує діяльність всіх інших. Має три частки.… Епіфіз виробляє гормони, які гальмують діяльність передньої та середньої… Щитовидбиа залоза лежить з боків перших кілець трахеї. Складається з двох часток, які у корів з'єднані перешийком. У…

Контрольні запитання

2. Назвіть гормони, які виробляють різні залози. З.У яких залозах виробляється інсулін і адреналін?   4. Як впливає на органи адреналін?

Периферична нервова система

Спинномозкові нерви за розміщенням поділяються на шийні, грудні, поперекові, крижові й хвостові. Після виходу із спинно­мозкового каналу кожний нерв… Черепно-моікові нерви відходять від головного мозку. їх 12 пар. Усі вони, крім…

Вегетативна (автономна) нервова система

Вегетативна нервова система регулює функції внутрішніх органів, кровоносних судин, залоз тощо. Поза ЦНС вона має ганглії (вузли). Вегетативна система поділяється на симпатичну і парасимпатичну частини, діяльність яких здебільшого протилежна. Наприклад, подразнення симпатичних нервів прискорює роботу серця, підвищує тиск крові, а парасимпатичних, навпаки, гальмує роботу серця, знижує тиск крові.

Вища нервова діяльність

висновок, що умовні рефлекси - основна форма діяльності кори великих півкуль - набуті. Безумовні рефлекси - постійні, а умовні - тимчасові. Безумовні рефлекси -… У корі мозку поряд із процесами збудження відбуваються і процеси гальмування. Це значить, що в організмі умовні…

ОСНОВИ РОЗВЕДЕННЯ І ВІДТВОРЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

При розв'язанні теоретичних і практичних проблем із розве­дення сільськогосподарських тварин велике значення має генетика, яка розробила методи…

СУТЬ ГЕНЕТИКИ

Генетика, вивчаючи закономірності спадковості і мінливості, відкриває нові шляхи для селекції. Як відомо, сорт рослини або порода тварини є засобом… 2.1.1. Спадковість і мінливість Явище спадковості - властивість живих організмів передавати свої ознаки й особливості потомству - відоме з глибокої…

Методи вивчення мінливості

Як кількісні, так і якісні види мінливості пов'язані між собою. Тому для вивчення мінливості використовують поняття корелягивноі' мінливості, яка… Кореляція - це співвідношення або взаємозалежність між окремими частинами,… Кореляційний зв'язок може бути додатним і від'ємним.

Контрольні запитання

2. Дайте пояснення поняттям "генотип", "фенотип", "доміну­вання", "рецесивність". 3. Доведіть суть першого і другого законів Менделя. 4. Охарактеризуйте модифікаційну і комбінативну мінливості.

ПОДІЛ КЛІТИН

Живій клітині властиві ріст, розвиток, подразливість, рухли­вість, старіння і відмирання, поділ. Відомо три види поділу: амітоз, мітоз і мейоз.

Розмноження клітин

Розрізняють прямий, непрямий та редукційний поділи клітини. Для соматичних клітин організму тварини характерними є прямий -амітоз і непрямий -… Суть поділу клітини амітозом полягає в тому, що спочатку перешнуровується… Мітоз — (непрямий поділ) супроводжується точним розподілом спадкової речовини між дочірніми клітинами. Він проходить у…

Контрольні запитання

 
 

1. Що таке мейоз?

2. Чим відрізняється поділ статевих клітин?

3. Що таке зигота?

4. Генетичне значення запліднення.

5. Які є види поділу клітин?

6. Як проходить розвиток зародка? 7.3 чого побудована плацента? 8.Які знаєте зародкові листки?

2.3. ЗАКОНОМІРНОСТІ УСПАДКУВАННЯ ОЗНАК ПРИ СТАТЕВОМУ РОЗМНОЖЕННІ

Моної ібрндне. дніїбрндне і нолігібридне схрещування

(ЗА+1а)х(ЗВ+Ів), то одержимо 9АВ + ЗАв+ЗаВ+Іав (9 насінин жовтих гладеньких; 3 - жовтих зморшкуватих; 3 - зелених гладеньких; 1 - зелена… Аналізуючи ці досліди, Мендель прийшов до висновку про вільне комбінування…

Хромосомна теорія спадковості

У птахів і метеликів самки мають різні хромосоми (ХУ), а самці - однакові (XX). Стать тварини, у якої гамети однакові (XX), називаються… Механізм успадкування статі є доказом ролі хромосом у пере­дачі ознак і…

Контрольні запитання

2. Про що свідчить третій закон Менделя? 3. Якими літерами позначаються чоловічі і хромосоми?

Контрольні запитання

і.Охарактеризуйте модифікаційну і комбінативну мінливість

2»Назвіть причини йформи мутаційної мінливості, дайте їй характеристику.

3. Якими методами можна визначити мінливість?

4.Яке значення мінливості для підвищення продуктивності тварин?

ПОХОДЖЕННЯ І ЕВОЛЮЦІЯ СВІЙСЬКИХ ТВАРИН

Сільськогосподарські тварини походять від диких предків і одомашнювалися впродовж: багатовікової діяльності людини для забезпечення її потреб. До сільськогосподарських тварин належать: велика рогата худоба, свині, вівці, кози, коні, віслюки, верблюди, буйволи, яки, зебу, кролі, індики, качки, гуси, цесарки та ін.

Походження сільськогосподарських тварин

Природний добір — це виживання найпристосованіших організ­мів в умовах навколишнього середовища. При цьому діяли такі факто­ри еволюції, як… Для мінливості характерна здатність до змін в організмі по-томства. У нових… Походженню видів сприяла боротьба за існування, під якою розуміється активність до життя у формах живлення,…

Одомашнення тварин

Вважається, що одомашнення тварин відбувалося у кількох місцях земної кулі, які збігаються з джерелами розвитку давньої культури людини. Це Південна… Диким предком великої рогатої худоби був тур - велика тварина з важкою… Вівці приручені та одомашнені в далекому минулому, їхніми предками вважають баранів, які й нині трапляються у дикому…

Контрольні запитання

1. Що таке добір тварини?

2. Під дією чого були створені види тварин?

3. Що сприяло походженню видів тварин? 4.3 чим пов'язане одомашнення тварин?

5. Які зміни відбулися у процесі одомашнення тварин?

РІСТ І РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

У 1866 р. німецький вчений Е. Геккель обгрунтував і сформу­лював так званий біогенетичний закон і ввів у біологію терміни "онтогенез" та… Професор К.Б. Свєчин в індивідуальному розвитку розрізняє два основних… Кількісні та якісні зміни в різні періоди розвитку організму зумовлені еволюційно і відбуваються за постійної…

Періоди індивідуального розвитку тварин

Період внутрішньоутробного розвиткуорганізму починається з моменту запліднення яйцеклітини й утворення зиготи і закінчується народженням особин. Він… У зародковий підперіодподіляється зигота, формуються основні органи і тканини,… Тривалість підперіодів і періоду ембріонального розвитку зумовлена спадково й у різних сільськогосподарських тварин…

Закономірності росту окремих частин тіла та основних тканин і фактори, що впливають на ріст і розвиток

Вивчаючи інтенсивність росту тканин та органів великої рогатої худоби у другій половині ембріонального і в постембріональному періоді, А.О. Малігонов і Г.Ф. Расходов дійшли висновку, шо органи, які… Нерівномірність росту тканин і органів зумовлена необхідністю пристосування тварин до певних умов існування, які…

І

де С„-середньодобовий приріст;

¥і— показник у кінці облікового періоду; тривалість періоду;

)¥(,- показник на початку облікового періоду;

і - тривалість періоду.

Абсолютні показники певною мірою характеризують швидкість росту тварин і мають велике практичне значення, оскільки дають можливість порівнювати фактичні результати з плановими, контролю­вати виконання завдань, робити розрахунки щодо заробітної плати працівників господарства.

Молоді тварини ростуть нерівномірно, тому показники абсолютного приросту не відображують дійсної інтенсивності процесів росту, ступеня їхньої напруженості, тобто взаємовідношення між величиною маси тіла, яка збільшується, і швидкістю росту. З цією метою визначають відносний приріст, який вираховують у відсотках або разах за формулою

£ = ^х100%,

Де В„ - відносний приріст у відсотках за певний проміжок часу; Уі- показник у кінці облікового періоду; тривалість періоду; І¥п- показник на початку облікового періоду. Наприклад, двоє телят чорно-рябої породи при народженні мали живу масу 32 і 38 кг, через місяць - 55 і 61 кг. Абсолютний приріст у


них був однаковим - 23 кг, проте відносний (або напруженість ростових процесів) виявився різним: у першого теляти В,,/- 100%х(55-32): 32=72%, у другого Д,т=100%х(61-38):38=61%, тобто за інтенсивністю росту перше теля мало переваги перед другим.

Точніше результати під час обчислення відносної швидкості росту за тривалий період можна отримати, використовуючи формулу, запропоновану С. Броді:

в __(№,-№,)* 00.

" (ІГг+І¥0)х2

Встановлено, що молоді тварини мають значно вищу інтенсив­ність росту й розвитку, ніж дорослі. За відносною швидкістю росту оцінюють господарські біологічні особливості -тварин, інтенсивність процесів дисиміляції в організмі.

Контрольні запитання

2. Загальні закономірності росту і розвитку тварин. 3. Що таке ембріоналізм, інфантилізм та неотенія? 4. Як визначають абсолютний приріст ?

Фактори, які впливають на формуванні! конституції тварин

Організм є єдиною складною системою, частини якої зна­ходяться у взаємному зв'язку один з одним. Вивчення корелятивних зв'язків організмів,… Наприклад, у овець існує зворотна залежність між густиною і довжиною шерсті.… На формування конституції впливає також тривалість і напрям відбору (комплексний або односторонній): для створення…

Класифікація тинів конституції

Груба конституція - тварини мають товсту шкіру, масивний кістяк, важку голову, коротку шию. Як правило, це малопродуктивні тварини - сіра українська… Ніжна конституція - протилежна грубій; тварини мають тонкий скелет, тонку… Щільна конституція - шкіра середньої товщини, добре розвинена мускулатура, міцний кістяк, слабо розвинена жирова…

Рис. 2.4. Корова ніжної щільної конституції

Послаблення конституції приводить до захворювання тварин, втрати плодючості, короткого періоду їх використання, тип конституції тварин значною мірою залежить від умов годівлі, догляду, утримання, спадковості, цілеспрямованого добору та підбору тварин. Конституція і пов'язані з нею якості тварин більш повно розкриваються при вивченні екстер'єру.

2.8.3. Екстер'єр сільськогосподарських тварин

Екстер'єр - це зовнішні форми тіла тварини та особливості його окремих частин (статі), які тісно пов'язані з конституцією.

У тваринництві екстер'єр використовують для визначення породних особливостей, напрямку продуктивності, недоліків окремих частин тіла, які знижують продуктивні якості. Екстер'єрні особливості тварин оцінюються фахівцями при проведенні комплексної оцінки -бонітування. При цьому тварина оцінюється за статтями екстер'єру.

Існує декілька методів оцінки екстер'єру - окомірний, за допомогою промірів тіла тварини і фотографування. Всього нараховується 52 проміри, для виставок беруть 22 проміри.

Для великої рогатої худоби існує 11 промірів, для коней - 4, свиней - 1, овець - 5. На основі отриманих промірів вираховують індекси будови тіла та розробляють відповідні графіки росту. За отриманими промірами та за таблицями 2.1, 2.2 є також можливість визначити живу масу рогатої худоби, свиней, коней (рис. 2.5, 2.6).


Рис.2.5, 2.6. Визначення живої маси:

1 - великої рогатої худоби; 2 - свиней; а-в - довжина тулуба; с-о-п - обхват грудей за лопатками

Для визначення живої маси великої рогатої худоби необхідно знати два проміри - косу довжину тулуба (від плеча - лопаткового з'єднання - до заднього виступу сідничних бугрів). Цей промір знімається по діагоналі мірною палицею. Другий промір - обхват


грудей за лопатками, який вимірюється мірною стрічкою. Точка перетину цих двох промірів і покаже приблизну живу масу тварини.

При визначенні живої маси свиней за системою взаємозв 'язку промірів тулуба тварин враховується обхват грудей за лопатками та довжина тулуба (від середини між вухами до кореня хвоста).

Таблиця 2.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Визначення живої маси великої ро гатої худоби за промірами  
Коса довжина тулуба (см) Жива маса (кг)                
190 185 180 І75~ Тю 165 160              
           
- - - - -
- - - -
- - -
- - -
- -  
- - -
150 145 - - - -
- - -    
           
             
               
Обхват лопаткі руд* іми ( ;й за см)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Визначення живої маси свиней за промірам* [       Таблищ [2.2
Обхват грудей за лопатками (см)   -         - - -               176 181
- - - - - - - - - - - - - - - - -
  -         -                 ТзТ - -
  -         -               - - -
  -         -               - - - -
  -         -           ПО          
  -         -         ПО            
  -         -                  
  -         -                  
  -         -                  
  -         -   Г74-                    
  -         -                    
                               
- - - -                        
- - -                          
- - зо                            
-                              
                               
                                 
                                   
||і ПО

Нтер'єр сільськогосподарських тварин

Це дозволило встановити, наприклад, що високопродуктивні тварини мають прискорене дихання, частоту пульсу, середню темпера­туру тіла. Відповідно…

Кондиції тварин

Заводська - характеризується доброю вгодованістю, жвавим темпераментом тварини, який мусить бути під час парування. Виставкова - тварини вище середньої вгодованості, відпові­дають вимогам… Робоча кондиція - властива робочим коням, волам, віслюкам при середній вгодованості з високою працездатністю.

Контрольні запитання

1.Дайте визначення конституції, екстер'єру та інтер'єру
сіл ьськогосподарських тварин.

2. Назвіть основні типи конституції тварин за М.П.Кулешовим.
З.Якою мас бути тварина з міцним типом конституції?

4. Які основні кондиції тварин?

5. Якими методами можна оцінити екстер'єр тварин?

6. Основні показники інтер'єру сільськогосподарських тварин.


ОСНОВНІ СТАТІ і РОЗВИТОК ЇХ У ТВАРИН РІЗНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ

35 34 ■?•'/ зз зі зо за Рис.2.7. Статі молочної корови: 1 - горло; 2 - щелепа; З - морда; 4 - перенісся; 5 - лоб; 6 - потиличний гребінь;

ДОБІР І ПІДБІР СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Відбір і підбір - важливі методи поліпшення стад та порід тварин, пристосованих до певних умов існування. Підбір - це спрямо­вана система парувань,… 2.10.1. Відбір сільськогосподарських тварин ■

Підбір сільськогосподарських тварин

Підбирають тварин для парування на підставі матеріалів боніту­вання, тобто за конституцією та екстер'єром, живою масою і продук­тивністю,… У практиці племінної роботи залежно від мети й завдань, що стоять иеред… Розрізняють дві форми підбору - індивідуальний і груповий.

Зоотехнічний облік у тваринництві

Велику рогату худобу мітять за допомогою вищипів на вухах, нластикових бірок, татуювання на внутрішній стороні вуха, випалювання на рогах,… .

Рис.2.8. Ключдо нумерації свиней впщниаімн

При будь-якому способі мічення в господарстві не допускають повторення однакових номерів. Таврування проводять холодним і гарячим способом. При гарячому - тавро добре нагрівають і прикладають на 10-20 секунд на лопатці нижче верхньої частини холки або на крупі. При холодному методі - тавро охолоджують до мінус 190 градусів у рідкому азоті і на 20-30 секунд прикладають до тулуба. На місці тавра виростає біле волосся.

Татуювання проводять спеціальними щипцями на внутрішній поверхні вуха, цифри голчастого типу вставляються в щипці до номера 9999.

Крім мічення, тваринам присвоюють клички, які одночасно з індивідуальним номером заносять до акту про приплід і у всі інші документи. Клички повинні бути простими, короткими, зрозумілими,


не збігатися з іменами людей, організацій, назвами національностей, міст, країн.

У свинарстві клички молодняку беруться по матері або по баїькові, наприклад, всі свинки отримані від Волшебниці мають кличку матері, а самці - кличку батька. У більшості господарств клички самців і самок великої рогатої худоби дають за першою літерою матері. У конярстві з давніх часів існує дещо інший порядок: у кличці тварини обов'язково мусять бути перші літери батька і матері, наприклад, видатний плідник орловської рисистої породи Г1ІОН -батько Отклік, мати Гіриданіца. Вибираючи клички для худоби, користуються словниками, енциклопедіями та іншою довідковою літературою.

 

Контрольні запитання

1. Що таке добір і підбір, який між ними зв'язок? 2. Який добір називають природним, а який штучним? 3. Методи і форми добору.

Схрещування сільськогосподарських тварин

Залежно від мети розведення практикують такі види схрещуван­ня: вбирне, або перетворювальне; ввідне, або прилиття крові; відтвор­не, або заводське;… Вбирне, або перетворювальне, схрещування застосовують із метою перетворення… У процесі вбирного схрещування в кожному наступному поко­лінні зростає (математично) кровність поліпшувальної породи:…

Схема вбирного схрещування

Ввідне схрещування, або прилиття крові,застосовують для поліпшення порід - посилення цінних якостей, виправлення вад, підвищення жіптсздатності, чого при чистопородному розведенні за короткий період неможливо досягти.

Для успішного схрещування дуже важливо правильно вибирати ноліпшувальну породу. За напрямом продуктивності та типом будови тіла вона має: бути схожою із поліпшуваною, але бажаними ознаками повинна значно її переважати.

При ввідному схрещуванні найкращих, перевірених за складо­вими ознаками плідників поліпшувальної породи парують із найкращими матками поліпшуваної (можна й навпаки). На наступному етапі роботи ведуть із найкращими помісними плідниками, які успадкували бажані якості поліпшувальної породи. їх парують із


кращими матками поліпшуваної породи. Використовують також ц'омісних маток, паруючи їх із плідниками поліпшуваної породи. Одержаних помісей П покоління після відповідного добору можна розводити "у собі" і вважати чистопородними, хоч вони мають нестійку спадковість (рис. 2.10).

Поліпшена порада



Розведення б собі"

 


 


Поліпшувана порада (матка)


Подіптуваяьна порода


Поліпшувана породи (плідника)


Схема ввідного схрещування

За такого схрещування "приливається кров" поліишувальної породи і вносяться нові якості до поліпшуваної.

Так, підвищення жирномолочності й поліпшення форми вим'я червоної степової породи досягають за допомогою анпіерської чи червоної датської, а чорно-рябої - за допомогою голштинеької.

Ввідне схрещування практикують у племінних і товарних господарствах.

Відтворне, або заводське схрещування. Для виведення нових порід застосовують відтворне схрещування. Воно -найскладніше.

У ньому можуть брати участь 2-5 порід і більше, при цьому за материнську беруть переважно місцеву.

М. Ф. Іванов зазначав, що для успішного заводського схре­щування потрібні: чітке уявлення про тип нової породи, складання


правильної схеми схрещування (рис. 2.11), вмілий вибір вихідних порід, залучення до роботи великої кількості тварин, використання спорідненого парування, суворий добір, створення належних умов годівлі й обґрунтованої системи вирощування ремонтного молодняку.

При виведенні нової породи схрещування переважно проводять до II - III поколінь.

Виявивши серед помісей уявний новий тип тварин, починають розводити їх "у собі" й створювати лінії породи.

Методом заводського схрещування виведено більшість порід.

2.11. Схема відтворного схрещування при виведенні української степової білої породи свиней (лінія Аскаиія 46)

Промислове схрещування - це парування тварин кількох порід для одержання високопродуктивнихкористувальних помісей І покоління. За правильного добору схрещуваних порід і підбору батьківських пар у помісей І покоління виявляється ефект гетерозису,


який сприяє збільшенню виробництва м'яса, яєць, молока, вовни до 10-17 %.

При простому схрещуванні користувальними тваринами є помісі І покоління, одержані від парування двох порід. При трипородному (складному) схрещуванні чоловічі особини 1 покоління, одержані за двопородного схрещування, використовують для виробництва м'яса, а маток парують із плідниками третьої породи, і все одержане погомство є користувальним (із виявом гетерозису).

Промислове схрещування використовують у товарних господар­ствах із метою збільшення виробництва м'яса. Так, при паруванні корів молочного або молочно-м'ясного напрямів із плідниками м'ясних порід одержують приплід, який інтенсивно росте і має забійний вихід на 8-12% більший, ніж приплід материнських порід за чистопородного розведення. Ефективно застосовують 2-3-породне схрещування у свинарстві. Досить помітно виявляється гетерозис при вирощуванні бройлерів. При схрещуванні курей породи плімутрок із півнями корнішами курчата за повноцінної годівлі досягають живої маси до 1,5 кг за 49-70 днів, тоді як чистопородний молодняк цих порід має таку масу через 70-90 днів.

При паруванні напівкровних помісей із плідниками їхньої батьківської породи явище гетерозису в II поколінні зникає.

Перемінне, або ротаційне, схрещування є різновидом промислового. При ньому маток у кожному наступному поколінні парують поперемінно із чистопородними'плідниками різних порід. Погомство від такого схрещування користувальне і в усіх поколіннях має прояви гетерозису.

Перемінне схрещування може бути дво-, три- і чотирипород-ним. Суть двопородного перемінного схрещування полягає в чому, що помісне погомство, одержане і залишене від парування матерів породи А із плідниками породи Б, знову схрещують, але при цьому беруть плідників породи А. Одержаних помісей парують із плідниками породи Б, наступних - із плідниками А і т.д. (рис. 2.12). При 3-4-нородному перемінному схрещуванні ротацію плідників здійсню­ють за аналогічною схемою.

 



 

 

 


 

Матки породи А Плідники різних порід (А,Б)

Схема простого перемінного схрещуваний

Просте і складне перемінне схрещування застосовують у свинарстві та птахівництві. Непогані результати дає воно в молочному скотарстві. Ефективність його залежить від дотримання правильної ротаціїплідників, оскільки завдяки цьому в усіх поколіннях підтримується гетерозис.

Гібридизація сільськогосподарських тварин

Міжвидова гібридизація. Під міжвидовою гібридизацією розуміють парування тварин різних видів із метою одержання користувальних тварин і виведення нових порід, Потомство, одержане при цьому, називається гібридами.

Прикладами гібридизації, що проводилась з давніх-давен, є використання мулів, яких одержують від парування кобил із ослами.


Зустрічаються гібриди від диких і свійських свиней, вовків і собак, коней і зебр та куланів, великої рогатої худоби і зебу, яків, зубрів тощо.

У гібридів є вияви гетерозису, що використовують для одержання користувальних тварин. Так, мули характеризуються підвищеною витривалістю, міцністю будови тіла, силою, працездат­ністю, тривалістю життя, високою стійкістю проти захворювань. Вони дуже вигідні для використання в гірській місцевості. Аналогічні переваги мають інші види гібридів.

Гібридизацію застосовують для створення та поліпшення порід. Зебуподібну худобу виведено гібридизацією аравійського зебу із червоною степовою породою. Ця худоба відрізняється жирномолоч­ністю, високими м'ясними якостями, несприйнятливістю до піроплаз­му, пристосованістю до жаркого клімату.

М'ясну породу саитагертруда створено в США за участю зебу і шортгорнської породи. Там же за допомогою гібридизації виведено інші м'ясні породи великої рогатої худоби.

Гібридизація дикого барана муфлона із тонкорунною породою рамбульє дала можливість створити нову породу тонкорунних овець -гірський меринос. Завдяки осіменінню вівцематок породи прекос спермою гірського барана архара у Казахстані виведено тонкорунну породу - казахський архаромеринос.

Останнім часом в Інституті тваринництва степових районів ім. М.Ф. Іванова "Асканія-Нова" УААН проводиться робота щодо виведення антилопи канни, молоко якої має високий вміст жиру (10-14 %) і цілющі та бактерицидні властивості.

Викликають інтерес гібриди, одержані від свійської курки й павича, цесарки й фазана, індички й цесарки, свійської качки й крижня, звичайного фазана й дикого кавказького тощо.

Гібридизація сприяє виживанню деяких видів тварин. Завдяки їй збережені європейський зубр, кінь Пржевальського, бізон та ін. Перешкодами для гібридизації є несумісність організмів, повна або часткова неплідність гібридів та їхня нежиттєздатність.

Стримують гібридизацію різні сезони парування у диких видів тварин, відсутність статевого рефлексу у самця на самку іншого виду, відміни у будові статевих органів різних видів, незапліднюваність різновидових статезих клітин, дегенерація і розсмоктування зародків на різних стадіях їхнього розвитку, загибель гібридних плодів у зв'язку з важкими родами.


Ці та інші перешкоди гібридизації усувають за допомогою штучного осімєніння, трансплантації зародків, хірургічного втручання, переливання крові, зміни білка в яйцях птиці тощо.

Класичним прикладом промислової гібридизації, який відомий із давніх-давен, є виведення мулів для господарського користування від схрещування кобил з віслюками. Віслюк - дуже витривала тварина, у гірських районах ним перевозять вантажі (в'юки), але він невеликого зросту. Мул же ввібрав у себе цінні якості батьків. Його використовують не тільки під в'юком, а у запряжці та для верхової їзди. Мул значно більший за віслюка, сильний, міцний, стійкий проти багатьох хвороб, характеризується довголіттям, витривалістю й високою працездатністю. Він добре пристосований до жаркого клімату й гірської місцевості, має спокійний норов. Мули - самці безплідні. Від схрещування ослиць із жеребцями одержують лошаків, які за своїми якостями поступаються перед віслюками й мулами і великого господарського значення не мають.

Контрольні запитання

1. Дайте визначення поняття "методи розведення тварин".

2. У чому суть розведення за лініями?

3. Схрещування, його біологічна суть.

4. Основні типи схрещування.

5.Яка різниця між поняттями "інбридинг" і "гетерозис"?

6. Роль схрещування у процесі породоутворення.

7. Яка суть і значення гібридизації ?

СПЕРМА, її СКЛАД, ОЦІНКА ЯКОСТІ СПЕРМИ

Основна складова частина сперми — спермії (чоловічі статеві клітини). Вони складаються з головки, шийки, тіла і хвостика. їхня довжина - 60-70 мкм.… Спермії дуже чутливі до дії різних факторів середовища -ультрафіолетових… Запліднюваність самок залежить від якості сперми, тому обов'язково досліджують кожну порцію сперми, одержану під час…

Будова мікроскопа

Рис. 2.15. Будова мікроскопа: 2 - окуляр; 3 - призма; 4 - об'єктив; 5 - предметний столик; 6 - препарат; 7 - конденсор; 8,10- діафрагма; 9 -…

Контрольні запитання

1.Що таке сперма?

2. Який приклад використовують при взятті сперми?

3. Що таке анабіоз?

4. Будова мікроскопа.

5.Який хімічний склад сперми? 6. Будова сперміїв.

РОЗВЕДЕННЯ СПЕРМИ, ЗБЕРІГАННЯ ТА ТРАНСПОРТУВАННЯ

Розведення сперми

Для збереження сперми поза організмом потрібно створювати умови, які б гальмували витрати внутрішніх енергетичних запасів в сперміях, зберігали б їх запліднювальну здатність і не викликали б загибель. … Середовища для розбавлення повинне мати певні фізико-хі.мічні властивості і таку концентрацію складових частин, при…

Способи зберігання сперми

Зберігання сперми при температурі від 0 до 20°. При цих температурах використовують спеціальні синтетичні середовища, при яких спермії переходять до… Задовільні результати збереження сперми бика при температурі 5° за рахунок… Термін зберігання сперми - до трьох діб. При зберіганні сперми при температурі 8-Ю ° в середовище потрібно додати 3-4…

Транспортування сперми

Основні вимоги до транспортування сперми в термосах і місткостях - оберігати останні від трясіння, не допускати пошкод­ження і порушення… Сперму биків і баранів-плідників при температурі зберігання 0-5° перевозять у… Під час транспортування сперми взимку слід враховувати, щоб навколишня температура повітря була не нижче-5°. Якщо вона…

Контрольні запитання

І.Яке значення має розбавлення сперми?

2. Які загальні вимоги до розріджувачів?.

3. Які основні принципи зберігання сперми?

4. Основні вимоги доставки сперми в господарства.

ШТУЧНЕ ОСІМЕНІННЯ САМОК

Під час штучного осіменіння сперму від самця беруть на штучну вагіну, розбавляють спеціальними розріджувачами, потім вводять її самці (без парування… спермою цінного в племінному відношенні самця можна осіменити значно більше… Успіх штучного осіменіння залежить від ряду факторів: своєчасне осіменіння тварин, дотримання технології осіменіння,…

Трансплантація ембріонів

Трансплантація ембріонів - прогресивний напрям прискореного відтворення поголів'я, який має можливість вирішувати такі завдання: інтенсивне… Для одержання ембріонів у виробничих умовах застосовують нехіруртічний метод,… 3-4 рази на рік, тільність настає у 40-50% реципієнтів, тобто поки реально можна розрахувати на одержання до десяти…

Осіменіння корів і телиць

Осіменіння - це введення сперми у статеві іиляхи самки. Воно буває природним (при статевому акті) і штучним (за допомогою спеціальних інструментів).… Найбільш застарілий і малоефективний спосіб - візо-церсі-капьпий. Його… Ректо-цервікальчиіі спосіб має ряд переваг: створюється мож­ливість контролю за станом статевих органів, усувається…

Контрольні запитання

2. У чому полягає суть трансплантації ембріонів? 3. Від яких факторів залежить успіх штучного осіменіння тварин? 4. Назвіть способи введення сперми.

Будова і функції яєчників

Оогенез, або овогенез, починається в фолікулах яєчника і закінчується в яйцепроводах. Розрізняють три стадії овогенезу: розмноження, росту і… Яйцеклітина ссавців овальної форми і не здатна до самостійного руху. Серед… Яйцепроводи - тонкі довгі звивисті трубки, що знаходяться в яГіцепровідній складці. Починається яйцепровід широкою…

Будова і функція матки

Стінка матки також побудована з трьох оболонок: слизової, м'язової і серозної. Слизова оболонка - ендометрій - вкрита одношаровим призматичним… М'язова оболонка - міометрій - складається з двох шарів гладенької м'язової… Серозна оболонка - періметрій - вкриває матку зовні і утворює широку маткову зв'язку, яка прикріплюється до хребта і…

Статева циклічність у самок

Статевий цикл у самок сільськогосподарських тварин поді­ляється на дві основні стадії: перша стадія - статева охота і тічка; друга - міжтічковиїі… Кожний статевий цикл протікає стадійно і супроводжується морфологічними й… Згідно з вченням О.П. Студенцова, у статевому циклі самки розрізняють три стадії: збудження, гальмування і…

Утримання і годівля вагітних самок

При недостатній і неповноцінній годівлі фолікули розвиваються поволі і нерівномірно, а тому охота після пологів довго не настає. Запліднення маток у таких випадках є безрезультатним, оскільки овуляція не… Якнайкращі результати заплідненості досягаються, якщо маток утримують на раціоні з переважанням зелених кормів.…

Контрольні запитання

І.Яка будова і функції яєчників?

2.Що таке овогенез?

3.Процес запліднення.

4.Будова і функції матки.

5.Яка тривалість вагітності і статевого циклу?


ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ

При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але перш за все встановлювати безплідність щоб своєчасно вжити… ІСНУЮЧІ МШД1І ДІаґНОСгЖИ вагітності і безплідності можуть бути підрозділені на… І. Методи клінічно! діагностики вагітності і безплідності.

Механізм пологів

Матка функціонує, як і будь-який інший порожнистий м'язовий орган, наприклад, серце, сечовий міхур. її можна порівняти з гумовим мішком, стінки… Тиск, що створюється в порожнині матки, через присутність в ній плодових вод… Розкриття шийки матки не можна пояснити одними механічними факторами. Спостереження показують, що процес цей протікає…

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок

Під пологове відділення відводять спеціальне приміщення. Воно повинне бути сухим, світлим, добре вентильованим, з просторими станками і теплою… для спостереження, бокс з облицьованими стінами для ведення патологічних… У пологовому відділенні необхідно мати захищені від протягів вигульні дворики (загороди), щоб кожна породілля могла…

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою

Роль обслуговуючого персоналу при пологах полягає в спостереженні і сприянні, але не в активному втручанні. Практика показує, що чим активніше… Допомога при нормальних пологах незалежно від виду тварини складається з низки… Витягання плоду проводять силою максимум двох осіб; операцію що виконують виключно під час потуг. Одним з істотних…

Післяпологовий період

існування під час вагітності і після пологів. У сільськогосподарських тварин за нормальних умов існування післяпологовий період закінчується через… У післяпологовому періоді відбувається перебудова всього організму,… У перші три дні після пологів стінка матки товщає (до 4-5 см у великих тварин), об'єм матки зменшується в 2-3 рази. З…

Контрольні запитання

'■ - '

1. Назвіть передвісники пологів.

2.Які м'язи беруть участь у виведенні плода?

3.Чим відрізняються перейми від потуг?

4.Яка надається допомога при нормальних пологах?

5.Який догляд надається матері в післяпологовий період?

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ

Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів… Пункти слід розташовувати в блоці з тваринницькими приміщеннями або… Для запліднення корів і телиць на пасовігшах необхідно мати для кожного стада пересувний пункт.

Контрольні запитання

1.Що таке пункт штучного запліднення?

2.Які кімнати входять в пункт штучного запліднення? ,-.„., З.Для чого необхідна лабораторія пункту?


З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів

Живлення тварин — це процес надходження в організм і засвоєння речовин. Це одна з основних ланок обміну речовин. Живлення включає такі процеси, як… Хімічні реакції, що відбуваються в організмі, здійснюються за допомогою… Для забезпечення продуктивності тварини повинні одержувати у кормах не тільки необхідну кількість енергії, а й…

ХІМІЧНИЙСКЛАД КОРМІВ І ТІЛА ТВАРИН

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин

Годівля сільськогосподарських тварин як наука й практика безпосередньо пов'язана з матеріальним виробництвом, тому в широкому значенні основним… Свос. конкретне втілення вона знаходить у розробці науково обгрунтованих норм… Сучасна наука вирішує багато питань теорії і практики годівлі сільськогосподарських тварин. Вона вивчає хімічний склад…

Поняття про поживність кормів

Поживність корму - це його властивість задовольняти природні потреби організму в живленні у відповідних умовах. Чим більше корм або кормовий раціон… Поживність корму можна визначити за фізіологічним станом тварини і зміною її… Споживання корму є основною і необхідною умовою нормального обміну речовин. Корм потрібен тварині як джерело енергії…

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності

До складу рослин і тіла тварин входять майже всі хімічні елементи, багато з яких є життєво необхідними. Основну масу рослин і тварин становлять так… Елементи, яких в організмі тварин або у кормах міститься не менше ніж 0,01%,… Макро еле- ■ менти

Рис. 3.1. Схема хімічногоскладу кормів

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин

Вода. Завдяки своїм особливостям вода виконує різноманітні функції в організмі. Вона - важлива складова рослин і тіла тварин, один з основних… жиру в організмі, половини білків і до 40% маси тіла не загрожує житію тварин,… Вода бере участь у багатьох життєвих функціях: прийманні та перетравленні корму (гідролізі), всмоктуванні…

Контрольні запитання

2.Що таке поживність корму? 3.Фактори, що впливають на поживність корму. 4.Що необхідно знати для визначення поживності?

ПЕРЕТРАВШСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ

Методи визначення перетравності поживних речовин

речовини корму розщеплюються до простих сполук (амінокислот, глюкози, жирних кислот тощо), які і надходять у кровоносну та лімфатичну системи. Неперетравлені частинки поживних речовин виводяться з організму з калом. Отже,… Оскільки перетравність вважається узагальненою характеристи­кою корму, який можна згодовувати у різній кількості, то…

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.

Отже, перетравлено протеїну 169,60-57,4=112,2 г, а коефіцієнт перетравності його становить (112,2:.169,6*100)=66%. Аналогічно визначають коефіцієнти перетравності жиру, клітко­вини і БЕР. Перетравність поживних речовин кормів визначають у спеці­альних дослідах, для яких підбирають не менше трьох тварин…

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ

Молоді тварини, у яких недостатньо розвинені органи трав­лення, перетравлюють грубий корм гірше, ніж дорослі тварини. У старих і виснажених тварин,… Перетравність залежить і від хімічного складу корму, структури кормової… (пЖ х2,25)+пК+пБЕР пїі

Контрольні запитання

2.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах? 4. Які фактори впливають на перетравність кормів і раціонів?

Контрольні запитання

1.Що таке поживність корму?

2.Якими способами визначають поживність корму?

3.Що виражає вівсяна кормова одиниця?


ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів

Протеїнова поживність кормів характеризується вмістом сиро­го або перетравного протеїну (у відсотках або у грамах) в 1 кг корму чи 1 корм. од. Для… Однією з найбільш важливих складових частин корму є "сирий протеїн".… Тварини потребують систематичного надходження протеїну з кормом, гак як у організмі іде постійний розпад білків тіла і…

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну

• збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких… • ефективне використання переважно для моногастричних тварин підходів… • використання у годівлі моногастричних тварин синтетичних амінокислот (лізину, метіоніну, триптофану) для…

Контрольні запитання

2.Що входить до складу сирого протеїну? 3.Які функції білків у організмі тварин? 4.Як впливає нестача або надлишок білків на тваринний організм?

ВУГЛЕВОДНА, ЛІПІДНА І МІНЕРАЛЬНА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ

Вуглеводна поживність кормів

Оскільки сільськогосподарські травини використовують в основ­ному рослинні корми, то значення вуглеводів у забезпеченні організму поживними… Вуглеводи необхідні тварині як джерело енергії, енергія може надходити до… Вуглеводи - це група різноманітних сполук, які відрізняються за своїми фізичними та хімічними властивостями.…

Класифікація вітамінів

До жиророзчиннихвідносяться вітаміни А, Д, Е, К. ВітамінА (регинол).Найбільш розповсюдженою і активною є форма А1- регинол. Він… Багатими на каротин є зелені корми (50-150 мг/кг), сіно, силос та сінаж (20-40 мг/кг), трав'яне борошно (до 250…

Контрольні запитання

-

1. Вітаміни і їх значення в живленні і обміні речовин.

2.Яка роль водорозчинних вітамінів?

3.До чого приводять порушення вітамінного балансу?

4.Назвіть основні причини гіпо- та авітамінозів.

5.Що таке комплексна оцінка поживності кормів?


КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА

Основні вимоги щодо якості кормів встановлені державними й галузевими стандартами. Якість корму визначають залежно від походження, вмісту вологи,… Для зручності використання під час вирішення низки організаційних питань…

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів

Кліматичні умови.Кількість опадів та їх розподіл за період вегетації, сума ефективних температур, світловий режим впливають на накопичення… Ґрунтові умови.Урожайність та хімічний склад рослин тісно пов'язані з… Видові та сортові особливості.Хімічний склад та поживність рослин різних видів, а також різних сортів одного виду…

ЗЕЛЕНІ КОРМИ

Хімічний склад і поживність зелених кормів

Джерелом надходження зеленої маси для годівлі тварин є природні угіддя і сіяні трави. Безперебійне постачання зеленої маси тваринам забезпечується…

Зелений конвеєр

Для розробки зеленого конвеєра потрібно встановити потребу у зеленій масі для тварин за декадами вееняно-осіннього сезону. При цьому враховують… Зелені корми у кормовому балансі займають до 30%, тривалість використання… Є два способи використання зелених кормів:випасання і скошування та згодовування з годівниць. У зв'язку з високою…

Культурні та природні пасовища

Т

де X — кількість загонів;

Щ~ швидкість відростання трави на пасовищі в днях;

Т - тривалість використання загону в днях (2-4 дні).

Особливості згодовування та випасання зелених кормів різним видам тварин.Весною переводити жуйних із раціонів стійлового періоду на соковиту зелену масу слід поступово, упродовж


7-10 днів. У цей перехідний період обов'язково перед згодовуванням зеленої маси чи випасанням тварин необхідно підгодовувати їх іншими об'смистнми кормами (сіном., соломою, силосом) або ж згодовувати її у суміші з цими кормами. Тривалість випасання у перші дні повинна бути 2-3 год із поступовим щоденним його подовженням.

Восени також поступово слід переводити жуйних від пасовищ­ного утримання до годівлі кормами стійлового періоду. Для цього у пер­шій половині жовтня місяця до раціонів, крім зеленої маси, включають невелику кількість сіна, силосу, сінажу, коренеплодів та інших кормів. Перехідні періоди необхідні для того, щоб мікрофлора передшлунків пристосувалась до нового типу корму.

Введення зелених кормів до раціонів свиней та птиці також повинно бути поступовим.

3.8.4. Хлорела

Хлорела. Своєрідним, зеленим кормом є одноклітинна водорість -хлорела, У сухій масі її міститься 45-50% сирого протеїну, що включає велику кількість амінокислот, зокрема незамінних. Багата хлорела вуглеводами. Велику цінність вона має як джерело ряду вітамінів (А, В|, В2, Ви, В12, РР та ін.) і мінеральних речовин (фосфор, сірка, магній, калій, натрій, залізо, йод, бром та ін.).

Хлорела швидко розмножується. Подвоєння маси відбувається через кожні 12 год, так що за короткий строк вирощування можна одержати значну кількість біомаси. Хлорелу вирощують на спеціальних установках (зокрема басейнових), у ваннах і дерев'яних ємкостях на живильному середовищі, що включає мінеральні речовини. Біомасу згодовують тваринам у вигляді суспензії, пасти і в сухому вигляді за нормами.

Гідропонна зелень. Зелені корми можна вирощувати в зимовий час на водно-мінеральних розчинах, тобто гідропонним способом. Використовують для цієї мети насіння кукурудзи, ячменю, жита, гороху і інших культур, причому зерно повинне бути чистим, без ознак грибкових захворювань і механічних пошкоджень.

Зелений корм, одержаний гідропонним способом, багатий протеїном, мінеральними речовинами і вітамінами. Згодовують його в першу чергу молодняку птиці і поросятам, а також телятам і ягнятам. Курчатам з добового віку вводять в раціон по 10 г гідропонної зелені, поросятам і ягнятам - 50, телятам - 150-200 г.


Контрольні запитання

2..Який хімічний склад зелених кормів? 3.Яка поживність зелених кормів? 4..Які є джерела надходження зелених кормів?

Рис. 3.1. Закладання наземної силосної траншеї

Технологія заготівлі силосу

Для свиней і птиці готують комбінований силос. Основними компонентами його є коренебульбоплоди, качани кукурудзи молочно-воскової й воскової… Доброякісний силос має ароматно-фруктові їй запах, зелений чи жовто-зелений… Згодовують силос усім видам сільськогосподарських тварин: дійним коровам - 4-6 кг, сухостійним - 2-3, худобі на…

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу

При заготівлі сінажу консервування корму здійснюється завдяки фізіологічній сухості маси й відсутності доступу кисню. Під час заготівлі сінажу масу… Технологія заготівлі сінажу. Траву скошують і залишають у валках для… Якість сінажу залежить від сировини, фази її збирання, вологості вихідної маси, її подрібнення та ущільнення,…

Облік силосу і сінажу

д{+д2уш{ + ш2> в 2 2 де Ді ІД2~ відповідно довжина траншеї по верху та низу, м; III і і Ш: - відповідно ширина маси у траншеї зверху і по…

Контрольні запитання

2.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 3.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації необхідно заготовляти кукурудзу на силос?

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди

У коренебульбоплодах багато води (70-90%) і мало протеїну (1-2%), жиру -0,1-0,2% та клітковини- 1-1,5%. Основну масу пожив­них речовин їх становлять… Зберігають коренебульбоплоди в спеціальних сховищах, кагатах і траншеях. У годівлі тварин найширше використовують кормові буряки. Вони містять 12% сухої речовини, 9 - безазотистих…

Контрольні запитання

1.Які коренеплоди використовують для годівлі сільськогоспо­
дарських тварин?

2. Який хімічний склад коренебульбоплодів та баштанних
культур?

3. Яка поживність коренебульбоплодів та баштанних кормів?

4. Чому їх відносять до дієтичних кормів?

5. Орієнтовані норми згодовування цих кормів тваринам.

ЗЛІ. ГРУБІ КОРМИ

Грубі корми (сіно, солома, полова та ін.) займають значне місце у кормовій базі. їх використовують переважно в зимовий період. Цін­ність цих кормів у годівлі тварин велика. Високий вміст клітковини у них надає раціонам певного об'єму, нормалізує роботу шлунка, кишок, сприяє кращому виділенню травних соків. Особливо важливе значення мають грубі корми для жуйних.

Сіно

Одержують його висушуванням скошених трав до вологості 15-17% у польових умовах або штучним способом за допомогою спеціальних агрегатів. Поживність цього корму залежить від бота­нічного складу рослин, фази вегетації при скошуванні, умов виро­щування, заготівлі та зберігання. В середньому поживність і кг сіна


становить 0,4-0,5 к. од., 40-80 г перетравного протеїну, 3-9 г кальцію, 1-4 г фосфору і 10-35 мг каротину. Жиру в сіні - 1-2,5%. кліткови­ни - 25-30 і безазотистих екстрактивних речовин - 38-42%.

Технологія заготівлі сіна складається з кількох операцій. Якщо його заготовляють розсипним, трави скошують (бобові для швидшого висихання плющать) і у разі потреби розтрушують. При втраті 45-55% води згрібають у валки, де досушують до вологості 22-35% і підбирають у копиці, а при вологості не вище 20% скиртують. Під час скиртування сіно з вищою вологістю пошарово перекладають сухою соломою або солять. Кухонну сіль вносять пошарово через кожні 40-50 см по 8-12 кг на 1 т сіна.

Для зменшення втрат поживних речовин під час сушіння засто­совують активне вентилювання розсипного, подрібненого і пресовано­го сіна в скиртах або сіносховищах. Прив'ялену до вологості 35-40% масу складають пошарово на трапецієподібний дерев'яний чи мета­левий каркас (повітророзподільник) (висота кожного шару 1,5-2 м) і подають за допомогою вентилятора гаряче або холодне повітря. Перші два дні вентилюють безперервно, потілі, коли сіно у верхніх шарах стане сухим, періодично. При висиханні першого шару сушать другий і так продовжують доти, доки загальна висота скирти не досягне 4-5 м (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Досушування сіна в скирті примусовим вентилюваншім

Заготівля сіна із застосуванням активного вентилювання забез­печує краще зберігання поживних речовин (табл.3.3).


Таблиця 3.3 Вилив різних способів сушіння трави на поживність 1 кг люцернового сіна (в середньому за два роки)

 

Спосіб сушіння Кормові одиниці Перетравний протеїн, г Каро­тин, мг
У полі Із застосуванням активного вентилювання 0,45 0,64 81 136

Середня добова даванка сіна в раціонах корів у зимовий період становить 5—7 кт, молодняку великої рогатої худоби до року - 2-4, старше року — 4-6, овець - 1—2 і коней - 8—10 кг.

Трав'яне борошно

При подрібненні сіна дробаркою одержують сінне борошно. Воно має нижчу поживність, ніж трав'яне, і залежить від якості сіна. Трав'яне та сінне борошно згодовують різним видам і групам тварин. Коровам та…

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів

Полову одержують при обмолоті зерна. До її складу входять плівки зерен, дрібні частинки стебел, биті колоски, домішки бур'янів. Вона мас вищу… Внаслідок низької поживності солому використовують як ба­ластний корм для… Дорослій великій рогатій худобі на день дають 5-6 кг соломи, робочим коням - до 5, вівцям - 1-2 кг. Телятам до…

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ

високих гостроверхих О = (П * 0,52 -Щ х 0,46) * ПІД середніх і низьких гостроверхих О = (П х 0,52 - III х 0,44) х ]ЦД плоских О = (П х 0,56 - Ш х 0,55) х ШД

ВІДХОДИ ТЕХНІЧНИХ ВИРОБНИЦТВ, ГРОМАДСЬКОГО ТА ІНДИВІДУАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

У процесі переробки сировини рослинного і тваринного поход­ження одержують побічні продукти, які використовують як корми. Це залишки борошномельного, олійного, цукрового, крохмале-патоково­го, спиртового, пивоварного виробництв, відходи молочної, м'ясної й рибної промисловості, підприємств громадського харчування та індивідуального.

Залишки борошномельного виробництва

Найширше в годівлі тварин використовують пшеничні висівки. Вони містять 15,1% протешу, 8,5-12 - клітковини, 4,5-5,5 - жиру, 48-50 - БЕР і близько 6… Пшеничні висівки згодовують коровам, коням, вівцям. Для сви­ней на відгодівлі… Борошняний тіл утворюється при розмелюванні зерна на борошно. До його складу входить різний пил, зібраний з…

З.І3.2. Залишки олійного виробництва

Макуха і шрот багаті на протеїн (30-40 %), фосфор, вітаміни групи В, проте в них відсутні каротин і вітамін О. Кількість клітковини залежить від… Згодовують макуху й шрот як у чистому вигляді, так і в суміші з іншими… Лляні макуха і шрот мають високі кормові якості. У них міс­титься 30-35 % протеїну, понад 30 % безазотистих…

Залишки крохмале-иатокового виробництва

Згодовують переважно свіжою, а також силосують. Свіжої й силосованої м'язги дають великій рогатій худобі на відгодівлі 30-40, свиням - 5-8 кг' на… У свіжій кукурудзяній м'яззі 80-85 % води. В 1 кг її міститься 0,2 к. од. і 17…

Залишки спиртового і пивоварного виробництва

Брага - залишок при виробництві харчового спирту з картоплі, пшениці, жита, кукурудзи та меляси. У процесі бродіння дріжджі переводять вуглеводи в… Згодовують свіжою і силосують. Свіжу тварини поїдають краще, ніж силосовану.… Сушена брага - хороший концентрований корм, її використову­ють у комбікормовій промисловості. Мелясну брагу внаслідок…

Контрольні запитання

2.Яка їх поживність? 3.Особливості і норми згодовування тваринам. 4.Назвіть відходи олійного виробництва.

КОРМИ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

До цієї групи кормів належать незбиране молоко і продукти ного переробки - збиране молоко, сколотини, сироватка; відходи м'ясокомбінатів - м'ясне, м'ясо-кісткове, кров'яне борошно, шквара, технічний жир; відходи рибної промисловості - рибне борошно, риб'ячий жир і фарш, нехарчова риба; пір'яне борошно тощо.


Молока і продукти його переробки

Склад молока в однієї й тієї самої тварини змінюється протягом лактаційного періоду. В перші дні після отелення молочною залозою продукується… При переробці молока на масло та сири одержують відходи: збиране молоко… Згодовують переважно телятам і свиням у свіжому (свиням і в кислому) вигляді або у вигляді ацидофільного молока, яке…

Будова і функції яєчників

Оогенез, або овогенез, починається в фолікулах яєчника і закінчується в яйцепроводах. Розрізняють три стадії овогенезу: розмноження, росту і… Яйцеклітина ссавців овальної форми і не здатна до самостійного руху. Серед… Яйцепроводи - тонкі довгі звивисті трубки, що знаходяться в яГіцепровідній складці. Починається яйцепровід широкою…

Будова і функція матки

Стінка матки також побудована з трьох оболонок: слизової, м'язової і серозної. Слизова оболонка - ендометрій - вкрита одношаровим призматичним… М'язова оболонка - міометрій - складається з двох шарів гладенької м'язової… Серозна оболонка - періметрій - вкриває матку зовні і утворює широку маткову зв'язку, яка прикріплюється до хребта і…

Статева циклічність у самок

Статевий цикл у самок сільськогосподарських тварин поді­ляється на дві основні стадії: перша стадія - статева охота і тічка; друга - міжтічковиїі… Кожний статевий цикл протікає стадійно і супроводжується морфологічними й… Згідно з вченням О.П. Студенцова, у статевому циклі самки розрізняють три стадії: збудження, гальмування і…

Утримання і годівля вагітних самок

При недостатній і неповноцінній годівлі фолікули розвиваються поволі і нерівномірно, а тому охота після пологів довго не настає. Запліднення маток у таких випадках є безрезультатним, оскільки овуляція не… Якнайкращі результати заплідненості досягаються, якщо маток утримують на раціоні з переважанням зелених кормів.…

Контрольні запитання

І.Яка будова і функції яєчників?

6.Що таке овогенез?

7.Процес запліднення.

8.Будова і функції матки.

9.Яка тривалість вагітності і статевого циклу?


ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ

При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але перш за все встановлювати безплідність щоб своєчасно вжити… ІСНУЮЧІ МШД1І ДІаґНОСгЖИ вагітності і безплідності можуть бути підрозділені на… І. Методи клінічно! діагностики вагітності і безплідності.

Механізм пологів

Матка функціонує, як і будь-який інший порожнистий м'язовий орган, наприклад, серце, сечовий міхур. її можна порівняти з гумовим мішком, стінки… Тиск, що створюється в порожнині матки, через присутність в ній плодових вод… Розкриття шийки матки не можна пояснити одними механічними факторами. Спостереження показують, що процес цей протікає…

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок

Під пологове відділення відводять спеціальне приміщення. Воно повинне бути сухим, світлим, добре вентильованим, з просторими станками і теплою… для спостереження, бокс з облицьованими стінами для ведення патологічних… У пологовому відділенні необхідно мати захищені від протягів вигульні дворики (загороди), щоб кожна породілля могла…

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою

Роль обслуговуючого персоналу при пологах полягає в спостереженні і сприянні, але не в активному втручанні. Практика показує, що чим активніше… Допомога при нормальних пологах незалежно від виду тварини складається з низки… Витягання плоду проводять силою максимум двох осіб; операцію що виконують виключно під час потуг. Одним з істотних…

Післяпологовий період

існування під час вагітності і після пологів. У сільськогосподарських тварин за нормальних умов існування післяпологовий період закінчується через… У післяпологовому періоді відбувається перебудова всього організму,… У перші три дні після пологів стінка матки товщає (до 4-5 см у великих тварин), об'єм матки зменшується в 2-3 рази. З…

Контрольні запитання

'■ - '

1. Назвіть передвісники пологів.

2.Які м'язи беруть участь у виведенні плода?

5.Чим відрізняються перейми від потуг?

6.Яка надається допомога при нормальних пологах?

5.Який догляд надається матері в післяпологовий період?

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ

Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів… Пункти слід розташовувати в блоці з тваринницькими приміщеннями або… Для запліднення корів і телиць на пасовігшах необхідно мати для кожного стада пересувний пункт.

Контрольні запитання

3.Що таке пункт штучного запліднення?

4.Які кімнати входять в пункт штучного запліднення? ,-.„., З.Для чого необхідна лабораторія пункту?


З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів

Живлення тварин — це процес надходження в організм і засвоєння речовин. Це одна з основних ланок обміну речовин. Живлення включає такі процеси, як… Хімічні реакції, що відбуваються в організмі, здійснюються за допомогою… Для забезпечення продуктивності тварини повинні одержувати у кормах не тільки необхідну кількість енергії, а й…

ХІМІЧНИЙСКЛАД КОРМІВ І ТІЛА ТВАРИН

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин

Годівля сільськогосподарських тварин як наука й практика безпосередньо пов'язана з матеріальним виробництвом, тому в широкому значенні основним… Свос. конкретне втілення вона знаходить у розробці науково обгрунтованих норм… Сучасна наука вирішує багато питань теорії і практики годівлі сільськогосподарських тварин. Вона вивчає хімічний склад…

Поняття про поживність кормів

Поживність корму - це його властивість задовольняти природні потреби організму в живленні у відповідних умовах. Чим більше корм або кормовий раціон… Поживність корму можна визначити за фізіологічним станом тварини і зміною її… Споживання корму є основною і необхідною умовою нормального обміну речовин. Корм потрібен тварині як джерело енергії…

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності

До складу рослин і тіла тварин входять майже всі хімічні елементи, багато з яких є життєво необхідними. Основну масу рослин і тварин становлять так… Елементи, яких в організмі тварин або у кормах міститься не менше ніж 0,01%,… Макро еле- ■ менти

Рис. 3.1. Схема хімічногоскладу кормів

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин

Вода. Завдяки своїм особливостям вода виконує різноманітні функції в організмі. Вона - важлива складова рослин і тіла тварин, один з основних… жиру в організмі, половини білків і до 40% маси тіла не загрожує житію тварин,… Вода бере участь у багатьох життєвих функціях: прийманні та перетравленні корму (гідролізі), всмоктуванні…

Контрольні запитання

11.Що таке поживність корму? 12.Фактори, що впливають на поживність корму. 13.Що необхідно знати для визначення поживності?

ПЕРЕТРАВШСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ

Методи визначення перетравності поживних речовин

речовини корму розщеплюються до простих сполук (амінокислот, глюкози, жирних кислот тощо), які і надходять у кровоносну та лімфатичну системи. Неперетравлені частинки поживних речовин виводяться з організму з калом. Отже,… Оскільки перетравність вважається узагальненою характеристи­кою корму, який можна згодовувати у різній кількості, то…

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.

Отже, перетравлено протеїну 169,60-57,4=112,2 г, а коефіцієнт перетравності його становить (112,2:.169,6*100)=66%. Аналогічно визначають коефіцієнти перетравності жиру, клітко­вини і БЕР. Перетравність поживних речовин кормів визначають у спеці­альних дослідах, для яких підбирають не менше трьох тварин…

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ

Молоді тварини, у яких недостатньо розвинені органи трав­лення, перетравлюють грубий корм гірше, ніж дорослі тварини. У старих і виснажених тварин,… Перетравність залежить і від хімічного складу корму, структури кормової… (пЖ х2,25)+пК+пБЕР пїі

Контрольні запитання

4.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах? 4. Які фактори впливають на перетравність кормів і раціонів?

Контрольні запитання

4.Що таке поживність корму?

5.Якими способами визначають поживність корму?

6.Що виражає вівсяна кормова одиниця?


ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів

Протеїнова поживність кормів характеризується вмістом сиро­го або перетравного протеїну (у відсотках або у грамах) в 1 кг корму чи 1 корм. од. Для… Однією з найбільш важливих складових частин корму є "сирий протеїн".… Тварини потребують систематичного надходження протеїну з кормом, гак як у організмі іде постійний розпад білків тіла і…

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну

• збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких… • ефективне використання переважно для моногастричних тварин підходів… • використання у годівлі моногастричних тварин синтетичних амінокислот (лізину, метіоніну, триптофану) для…

Контрольні запитання

10.Що входить до складу сирого протеїну? 11.Які функції білків у організмі тварин? 12.Як впливає нестача або надлишок білків на тваринний організм?

ВУГЛЕВОДНА, ЛІПІДНА І МІНЕРАЛЬНА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ

Вуглеводна поживність кормів

Оскільки сільськогосподарські травини використовують в основ­ному рослинні корми, то значення вуглеводів у забезпеченні організму поживними… Вуглеводи необхідні тварині як джерело енергії, енергія може надходити до… Вуглеводи - це група різноманітних сполук, які відрізняються за своїми фізичними та хімічними властивостями.…

Класифікація вітамінів

До жиророзчиннихвідносяться вітаміни А, Д, Е, К. ВітамінА (регинол).Найбільш розповсюдженою і активною є форма А1- регинол. Він… Багатими на каротин є зелені корми (50-150 мг/кг), сіно, силос та сінаж (20-40 мг/кг), трав'яне борошно (до 250…

Контрольні запитання

-

6. Вітаміни і їх значення в живленні і обміні речовин.

7.Яка роль водорозчинних вітамінів?

8.До чого приводять порушення вітамінного балансу?

9.Назвіть основні причини гіпо- та авітамінозів.

10.Що таке комплексна оцінка поживності кормів?


КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА

Основні вимоги щодо якості кормів встановлені державними й галузевими стандартами. Якість корму визначають залежно від походження, вмісту вологи,… Для зручності використання під час вирішення низки організаційних питань…

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів

Кліматичні умови.Кількість опадів та їх розподіл за період вегетації, сума ефективних температур, світловий режим впливають на накопичення… Ґрунтові умови.Урожайність та хімічний склад рослин тісно пов'язані з… Видові та сортові особливості.Хімічний склад та поживність рослин різних видів, а також різних сортів одного виду…

ЗЕЛЕНІ КОРМИ

Хімічний склад і поживність зелених кормів

Джерелом надходження зеленої маси для годівлі тварин є природні угіддя і сіяні трави. Безперебійне постачання зеленої маси тваринам забезпечується…

Зелений конвеєр

Для розробки зеленого конвеєра потрібно встановити потребу у зеленій масі для тварин за декадами вееняно-осіннього сезону. При цьому враховують… Зелені корми у кормовому балансі займають до 30%, тривалість використання… Є два способи використання зелених кормів:випасання і скошування та згодовування з годівниць. У зв'язку з високою…

Культурні та природні пасовища

Т

де X — кількість загонів;

Щ~ швидкість відростання трави на пасовищі в днях;

Т - тривалість використання загону в днях (2-4 дні).

Особливості згодовування та випасання зелених кормів різним видам тварин.Весною переводити жуйних із раціонів стійлового періоду на соковиту зелену масу слід поступово, упродовж


7-10 днів. У цей перехідний період обов'язково перед згодовуванням зеленої маси чи випасанням тварин необхідно підгодовувати їх іншими об'смистнми кормами (сіном., соломою, силосом) або ж згодовувати її у суміші з цими кормами. Тривалість випасання у перші дні повинна бути 2-3 год із поступовим щоденним його подовженням.

Восени також поступово слід переводити жуйних від пасовищ­ного утримання до годівлі кормами стійлового періоду. Для цього у пер­шій половині жовтня місяця до раціонів, крім зеленої маси, включають невелику кількість сіна, силосу, сінажу, коренеплодів та інших кормів. Перехідні періоди необхідні для того, щоб мікрофлора передшлунків пристосувалась до нового типу корму.

Введення зелених кормів до раціонів свиней та птиці також повинно бути поступовим.

3.8.4. Хлорела

Хлорела. Своєрідним, зеленим кормом є одноклітинна водорість -хлорела, У сухій масі її міститься 45-50% сирого протеїну, що включає велику кількість амінокислот, зокрема незамінних. Багата хлорела вуглеводами. Велику цінність вона має як джерело ряду вітамінів (А, В|, В2, Ви, В12, РР та ін.) і мінеральних речовин (фосфор, сірка, магній, калій, натрій, залізо, йод, бром та ін.).

Хлорела швидко розмножується. Подвоєння маси відбувається через кожні 12 год, так що за короткий строк вирощування можна одержати значну кількість біомаси. Хлорелу вирощують на спеціальних установках (зокрема басейнових), у ваннах і дерев'яних ємкостях на живильному середовищі, що включає мінеральні речовини. Біомасу згодовують тваринам у вигляді суспензії, пасти і в сухому вигляді за нормами.

Гідропонна зелень. Зелені корми можна вирощувати в зимовий час на водно-мінеральних розчинах, тобто гідропонним способом. Використовують для цієї мети насіння кукурудзи, ячменю, жита, гороху і інших культур, причому зерно повинне бути чистим, без ознак грибкових захворювань і механічних пошкоджень.

Зелений корм, одержаний гідропонним способом, багатий протеїном, мінеральними речовинами і вітамінами. Згодовують його в першу чергу молодняку птиці і поросятам, а також телятам і ягнятам. Курчатам з добового віку вводять в раціон по 10 г гідропонної зелені, поросятам і ягнятам - 50, телятам - 150-200 г.


Контрольні запитання

11..Який хімічний склад зелених кормів? 12.Яка поживність зелених кормів? 13..Які є джерела надходження зелених кормів?

Рис. 3.1. Закладання наземної силосної траншеї

Технологія заготівлі силосу

Для свиней і птиці готують комбінований силос. Основними компонентами його є коренебульбоплоди, качани кукурудзи молочно-воскової й воскової… Доброякісний силос має ароматно-фруктові їй запах, зелений чи жовто-зелений… Згодовують силос усім видам сільськогосподарських тварин: дійним коровам - 4-6 кг, сухостійним - 2-3, худобі на…

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу

При заготівлі сінажу консервування корму здійснюється завдяки фізіологічній сухості маси й відсутності доступу кисню. Під час заготівлі сінажу масу… Технологія заготівлі сінажу. Траву скошують і залишають у валках для… Якість сінажу залежить від сировини, фази її збирання, вологості вихідної маси, її подрібнення та ущільнення,…

Облік силосу і сінажу

д{+д2уш{ + ш2> в 2 2 де Ді ІД2~ відповідно довжина траншеї по верху та низу, м; III і і Ш: - відповідно ширина маси у траншеї зверху і по…

Контрольні запитання

5.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 6.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації необхідно заготовляти кукурудзу на силос?

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди

У коренебульбоплодах багато води (70-90%) і мало протеїну (1-2%), жиру -0,1-0,2% та клітковини- 1-1,5%. Основну масу пожив­них речовин їх становлять… Зберігають коренебульбоплоди в спеціальних сховищах, кагатах і траншеях. У годівлі тварин найширше використовують кормові буряки. Вони містять 12% сухої речовини, 9 - безазотистих…

Контрольні запитання

1.Які коренеплоди використовують для годівлі сільськогоспо­
дарських тварин?

2. Який хімічний склад коренебульбоплодів та баштанних
культур?

6. Яка поживність коренебульбоплодів та баштанних кормів?

7. Чому їх відносять до дієтичних кормів?

8. Орієнтовані норми згодовування цих кормів тваринам.

ЗЛІ. ГРУБІ КОРМИ

Грубі корми (сіно, солома, полова та ін.) займають значне місце у кормовій базі. їх використовують переважно в зимовий період. Цін­ність цих кормів у годівлі тварин велика. Високий вміст клітковини у них надає раціонам певного об'єму, нормалізує роботу шлунка, кишок, сприяє кращому виділенню травних соків. Особливо важливе значення мають грубі корми для жуйних.

Сіно

Одержують його висушуванням скошених трав до вологості 15-17% у польових умовах або штучним способом за допомогою спеціальних агрегатів. Поживність цього корму залежить від бота­нічного складу рослин, фази вегетації при скошуванні, умов виро­щування, заготівлі та зберігання. В середньому поживність і кг сіна


становить 0,4-0,5 к. од., 40-80 г перетравного протеїну, 3-9 г кальцію, 1-4 г фосфору і 10-35 мг каротину. Жиру в сіні - 1-2,5%. кліткови­ни - 25-30 і безазотистих екстрактивних речовин - 38-42%.

Технологія заготівлі сіна складається з кількох операцій. Якщо його заготовляють розсипним, трави скошують (бобові для швидшого висихання плющать) і у разі потреби розтрушують. При втраті 45-55% води згрібають у валки, де досушують до вологості 22-35% і підбирають у копиці, а при вологості не вище 20% скиртують. Під час скиртування сіно з вищою вологістю пошарово перекладають сухою соломою або солять. Кухонну сіль вносять пошарово через кожні 40-50 см по 8-12 кг на 1 т сіна.

Для зменшення втрат поживних речовин під час сушіння засто­совують активне вентилювання розсипного, подрібненого і пресовано­го сіна в скиртах або сіносховищах. Прив'ялену до вологості 35-40% масу складають пошарово на трапецієподібний дерев'яний чи мета­левий каркас (повітророзподільник) (висота кожного шару 1,5-2 м) і подають за допомогою вентилятора гаряче або холодне повітря. Перші два дні вентилюють безперервно, потілі, коли сіно у верхніх шарах стане сухим, періодично. При висиханні першого шару сушать другий і так продовжують доти, доки загальна висота скирти не досягне 4-5 м (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Досушування сіна в скирті примусовим вентилюваншім

Заготівля сіна із застосуванням активного вентилювання забез­печує краще зберігання поживних речовин (табл.3.3).


Таблиця 3.3 Вилив різних способів сушіння трави на поживність 1 кг люцернового сіна (в середньому за два роки)

 

Спосіб сушіння Кормові одиниці Перетравний протеїн, г Каро­тин, мг
У полі Із застосуванням активного вентилювання 0,45 0,64 81 136

Середня добова даванка сіна в раціонах корів у зимовий період становить 5—7 кт, молодняку великої рогатої худоби до року - 2-4, старше року — 4-6, овець - 1—2 і коней - 8—10 кг.

Трав'яне борошно

При подрібненні сіна дробаркою одержують сінне борошно. Воно має нижчу поживність, ніж трав'яне, і залежить від якості сіна. Трав'яне та сінне борошно згодовують різним видам і групам тварин. Коровам та…

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів

Полову одержують при обмолоті зерна. До її складу входять плівки зерен, дрібні частинки стебел, биті колоски, домішки бур'янів. Вона мас вищу… Внаслідок низької поживності солому використовують як ба­ластний корм для… Дорослій великій рогатій худобі на день дають 5-6 кг соломи, робочим коням - до 5, вівцям - 1-2 кг. Телятам до…

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ

високих гостроверхих О = (П * 0,52 -Щ х 0,46) * ПІД середніх і низьких гостроверхих О = (П х 0,52 - III х 0,44) х ]ЦД плоских О = (П х 0,56 - Ш х 0,55) х ШД

ВІДХОДИ ТЕХНІЧНИХ ВИРОБНИЦТВ, ГРОМАДСЬКОГО ТА ІНДИВІДУАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

У процесі переробки сировини рослинного і тваринного поход­ження одержують побічні продукти, які використовують як корми. Це залишки борошномельного, олійного, цукрового, крохмале-патоково­го, спиртового, пивоварного виробництв, відходи молочної, м'ясної й рибної промисловості, підприємств громадського харчування та індивідуального.

Залишки борошномельного виробництва

Найширше в годівлі тварин використовують пшеничні висівки. Вони містять 15,1% протешу, 8,5-12 - клітковини, 4,5-5,5 - жиру, 48-50 - БЕР і близько 6… Пшеничні висівки згодовують коровам, коням, вівцям. Для сви­ней на відгодівлі… Борошняний тіл утворюється при розмелюванні зерна на борошно. До його складу входить різний пил, зібраний з…

З.І3.2. Залишки олійного виробництва

Макуха і шрот багаті на протеїн (30-40 %), фосфор, вітаміни групи В, проте в них відсутні каротин і вітамін О. Кількість клітковини залежить від… Згодовують макуху й шрот як у чистому вигляді, так і в суміші з іншими… Лляні макуха і шрот мають високі кормові якості. У них міс­титься 30-35 % протеїну, понад 30 % безазотистих…

Залишки крохмале-иатокового виробництва

Згодовують переважно свіжою, а також силосують. Свіжої й силосованої м'язги дають великій рогатій худобі на відгодівлі 30-40, свиням - 5-8 кг' на… У свіжій кукурудзяній м'яззі 80-85 % води. В 1 кг її міститься 0,2 к. од. і 17…

Залишки спиртового і пивоварного виробництва

Брага - залишок при виробництві харчового спирту з картоплі, пшениці, жита, кукурудзи та меляси. У процесі бродіння дріжджі переводять вуглеводи в… Згодовують свіжою і силосують. Свіжу тварини поїдають краще, ніж силосовану.… Сушена брага - хороший концентрований корм, її використову­ють у комбікормовій промисловості. Мелясну брагу внаслідок…

Контрольні запитання

11.Яка їх поживність? 12.Особливості і норми згодовування тваринам. 13.Назвіть відходи олійного виробництва.

КОРМИ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

До цієї групи кормів належать незбиране молоко і продукти ного переробки - збиране молоко, сколотини, сироватка; відходи м'ясокомбінатів - м'ясне, м'ясо-кісткове, кров'яне борошно, шквара, технічний жир; відходи рибної промисловості - рибне борошно, риб'ячий жир і фарш, нехарчова риба; пір'яне борошно тощо.


Молока і продукти його переробки

Склад молока в однієї й тієї самої тварини змінюється протягом лактаційного періоду. В перші дні після отелення молочною залозою продукується… При переробці молока на масло та сири одержують відходи: збиране молоко… Згодовують переважно телятам і свиням у свіжому (свиням і в кислому) вигляді або у вигляді ацидофільного молока, яке…

Відходи м'ясокомбінатів

М'ясо-кісткове борошно виготовлять із туш і внутрішніх органів тварин, не придатних для харчування людей, а також із трупів тварин, які загинули від… Кров'яне борошно виготовляють із крові, фібрину, шламу та кісток (не більше 5… Щквара - залишок після витопки тваринного жиру. В борошні першого сорту міститься 54 % протеїну, 19 % жиру і 16 %…

Відходи рибної промисловості

Для молодняку птиці й свиней воно є ціннішим кормом, ніж м'ясо-кісткове. Але при згодовуванні його бройлерам і свиням на відгодівлі аж до забою у м'ясі може з'явитися запах риби. Тому не менш як за… Пір'яне, борошно виробляють на птахофабриках і птахокомбіна­тах із свіжого махового та хвостового пір'я всіх видів…

Контрольні запитання

2. Який хімічний склад молока? 3. Назвіть відходи переробки молока. 4. Яка поживна цінність молока та молочних відходів?

ЗЕРНОВІ КОРМИ І КОМБІКОРМИ

Зернові корми залежно від вмісту і складу поживних речовин поділяють на три групи: злакові (ячмінь, овес, кукурудза, пшениця, жито, просо та ін.),… сочевиця тощо) й олійні (насіння соняшнику, льону, ріпаку, арахісу, рицини,…

Злакові зернові культури

Серед зернових злаків найвищою поживністю відзначається зерно кукурудзи. У ньому багато вуглеводів, переважно крохмалю (до 70 % і більше), жиру (до… Ячмінь - один із кращих зернових кормів для всіх видів сіль­ськогосподарських… Овес - цінний дієтичний корм і найважливіший компонент ком­бікормів. Розмелене зерно без плівок, (вівсянка) є основним…

Зернобобові культури

Таблиця 3.4 Вміст деяких амінокислот у зерні   Культура Лізин Метіонін Триптофан … При згодовуванні значної кількості зерна бобових у тварин по­силюється газоутворення в травному каналі,…

Комбікорми

Деякі корми не містять усіх необхідних поживних речовин для тварин. При їх змішуванні вони взаємно доповнюють один одного окремими елементами… Рецептуру комбікормів розробляють науковці на основі сучасних знань про… У межах окремого виду тварин кожному рецепту присвоюється порядковий номер. Вид комбікорму вказується літерами: ПК…

СИНТЕТИЧНІ КОРМИ, ДРІЖДЖІ Й ВІТАМІННІ ДОБАВКИ, АНТИБІОТИКИ ТА БІОЛОГІЧНІ РЕЧОВИНИ

У годівлі тварин найширше використовують кухонну сіль для поповнення нестачі натрію і хлору. Рослинні корми бідні на ці елементи, а потреба в них,… Свиням і птиці згодовують кухонну сіль подрібненою, ретельно нормуючи її… Нестачу кальцію в раціонах поповнюють крейдою (37% кальцію), вапняками (33%), подрібненими черепашками (38%). Останні…

ПОТРЕБА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН У ПОЖИВНИХ РЕЧОВИНАХ

Поняття про потребу і норму годівлі

Тварини постійно витрачають енергію і поживні речовини на підтримання життєдіяльності і утворення продукції. Тому їх організм потребує безперервно… Отже, норма годівлі - це кількість енергії і поживних речовин, які… Сучасні норми включають достатню кількість показників для організації правильної годівлі, забезпечення різноманітних…

Методи контролю за повноцінністю годівлі тварин

Більш всього порушень в обміні речовин зустрічається у висо­копродуктивних корів. Прояви цих порушень - збільшення яловості, народження слабкого… На фермах повноцінність годівлі контролюється як зоотехніч­ним, так і… Зоотехнічний контроль включає склад, поживність, збалансова­ність і якість кормів, а також рівень молочної…

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ НОРМОВАНОЇ ГОДІВЛІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Принципи складання раціонів для різних видів і статево-вікових груп тварин

• норму годівлі; • поживність кормів; • наявність кормів у господарстві;

Особливості годівлі жуйних тварин та тварин з однокамерним шлунком

раціонах великої рогатої худоби не контролюють якісний склад протеїну (за амінокислотами), рівні забезпечення водорозчинними вітамінами. Слід… Залежно від зони ведення свинарства розрізняють такі типи годівлі:…

Контрольні запитання

1. Дати визначення раціону.

2. Що необхідно, щоб скласти раціон ?

3. Від чого залежить потреба лактуіочих тварин у поживних речовинах?

4. Від чого залежить потреба тварин на відгодівлі у поживних речовинах?

ТИПИ ГОДІВЛІ І ТИПОВІ РАЦІОНИ

Типи годівлі

Типи годівлі великої рогатої худоби прийнято характеризувати за вмістом концкормів або співвідношенням за поживністю між сухими і соковитими кормами… Таблиця 3.5 Типи годівлі великої рогатої худоби залежно від кількості…   Тин годівлі Кількість концкормів у структурі раціону, % Кількість концкормів на 1 кг…

Способи годівлі

Вологовіш - усі корми згодовують у вигляді вологих мішанок. За сучасних умов у тваринництві застосовують не індивідуальну годівлю, а… В іншому варіанті потребу в енергії та поживних речовинах виражають через їхню концентрацію у сухій речовині й…

Контрольні запитання

1.Що таке тип годівлі с.~г. тварин?

2. Які бувають типи годівлі?

3. Способи годівлі.

4. Що таке витрати корму?

ОСНОВИ БДЖІЛЬНИЦТВА

БІОЛОГІЯ БДЖОЛИНОЇ СІМ'Ї

Народногосподарське значення бджільництва

Бджільництво - галузь, яка забезпечує людей медом, цінним лікувальним продуктом, а також бджолиною отрутою, маточним моло­ком, прополісом. ОСНОВНИМ Продуктом, <>&@ра<-утаю№м> яія &ЯЖШ> Є -МЄД,… виробляють мед з солодкої цукристої рідини (нектару), яку вони зби­рають з квіток рослин. За час цвітіння рослин…

Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур

У зв'язку з різким збільшенням площ під комахозанилюваними сільськогосподарськими культурами і зменшенням числа диких комах, використання бджіл для… Встановлено, що в районах, в яких є великі площі садів, посівів гречки,… Таким чином, бджолозапилення сільськогосподарських куль­тур - це дуже важливий елемент агротехніки, в результаті якого…

Біологічна та господарська оцінка бджолиної сім'ї

разом тісно співіснують. Ні матка, ні робочі бджоли, ні трутні окремо існувати не можуть і не спроможні утворити нову сім'ю. Сім'я бджіл - це своєрідна біологічна одиниця. Характеристику звичайно дають… Розмножуються бджоли також цілими сім'ями способом роїння. Не будь у бджіл здатності утворювати в результаті роїння…

Контрольні запитання

1.Яке значення мають бджоли у запиленні сільськогосподар­ських культур?

2. Що таке бджільництво?

3. Яке народногосподарське значення бджільництва?

ВКЛАД ВІТЧИЗНЯНИХ ВЧЕНИХ У РОЗВИТОК БДЖІЛЬНИЦТВА

Вперше вітчизняне бджільництво докладно вивчив і описав член-кореспондент Російської академії наук П.І. Ричков (1712-1777). У праці про утримання… Основоположником раціонального бджільництва в Росії є П.І. Прокопович… бджолиних сімей, племінної справи, поліпшення кормової бази для бджіл, боротьби з заразними хворобами бджолиних сімей…

Рис. 4.1. Видатні вчені, які внесли вклад в розвиток бджільництва

Для розвитку вітчизняного бджільництва багато зробив академік О. М. Бутлеров (1828-1886). Він опублікував де кілька популярних книг з бджільництва, які мали надзвичайно великий вплив на розвиток в Росії прогресивного рамкового бджільництва, його перу належать такі друковані праці, як "Пчела, ее жизнь и главньїе правила ■голкового пчеловодства", "Как водить пчел" і багато інших. О. М. Бутлеров був засновником і редактором першого в Росії журналу з бджільництва ("Русский пчеловоднмй листок"). Він винайшов роївню, яка названа його прізвищем. Продовжувачем справи О.М. Бутлерова був члеи-кореснондент Російської академії наук, дійсний член Білоруської академії наук і Всесоюзної академії сільськогосподарських наук імені В.1. Леніна професор М. М. Кулагін (1859-1940). Він провів ряд досліджень з бджільництва і написав багато праць про роїння бджіл, вибір рамкового вулика, годівлю бджіл і з інших питань. М. М. Кулагін здобув велику популярність серед бджолярів.

БУДОВА ТІЛА БДЖОЛИ 4.3Л. Загальна будова бджоли

Будова тіла бджоли.Тіло кожної особини бджолиної сім'ї ділиться на три частини - голову, груди і черевце. Опорою тіла служить його зовнішній твердий…   Голова (рис. 4.3) є твердою міцною коробкою, в якій знаходяться головні нервові вузли (мозок). На поверхні голови і…

Контрольні запитання

1. Яка будова бджоли?

2. Чим відрізняється матка від трутнів і робочих бджіл? 3.3 чого складаються органи розмноження матки?

4. Як відбувається розвиток матки?

РОЗВИТОК І РОЗМНОЖЕННЯ БДЖІЛ 4.4.1. Розмноження бджіл

З метою збільшення розміру пасіки практикують штучне розмноження сімей. Для цього використовують сильні сім'ї масою не менше ніж 3 кг (12 і більше…

Розвиток бджіл протягом року

Дуже виснажує організм бджіл тривале вигодовування розплоду; виховання розплоду вкорочує життя бджіл більше, ніж будь-яка інша діяльність. Велика… У літній час склад бджолиної сім'ї постійно змінюється. Щоденно одні бджоли… Сезонна мінливість бджіл в сім'ї проявляється не тільки в кількісному співвідношенні їх весною, літом та осінню, а і в…

ДВОМАТОЧНЕ УТРИМАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ

Підготовку бджолиних сімей до зимівлі розпочинають з оцінювання їхнього стану і створення оптимальних умов для осіннього нарощування молодих бджіл.… стільники з пергою переносять до стільникосховища, темно-коричне­ві -… Щоб забезпечити успішну зимівлю слабких сімей, їх гнізда розміщують через глуху перегородку поряд з сильними або…

Контрольні запитання

2. Що таке двоматочне утримання бджолиних сімей? 4.6. ОРГАНІЗАЦІЯ БДЖІЛЬНИЦЬКОГОГОСПОДАРСТВА Пасіка - земельна ділянка, на якій розміщують вулики з бджо­лами разом з будівлями з необхідним обладнанням та…

Рис. 4.7. Графік потреби в бджолиних сім'ях для запиленая сільськогосподарських культур

Кількість бджолиних сімей для запилення сільськогосподар­ських культур слід зменшити, якщо недалеко від посівів розташовані бджоли інших господарств.

Вибір місця під пасічну садибу

Вибирати місця для розміщення бджолиних сімей доводиться при організації нової пасіки, а також в тих випадках, коли наявна пасовищна ділянка не відповідає основним вимогам доходного бджільництва.

До визначення місця для розставлення вуликів з бджолами треба підходити дуже уважно, бо від того, наскільки вдало вибрано таке місце, залежить продуктивність сімей бджіл (рис. 4.8).

 

Рис. 4.8. Розташування вуликів з бджолами в плодовому розсаднику

Головна вимога при виборі ділянки для пасічної садиби -наявність належної кормової бази навколо місця майбутнього розташування пасіки. Треба віддавати перевагу місцевості, на якій є великі масиви медоносних рослин, що можуть дати бджолам багатий і тривалий взяток. На тривалість медозбору впливає видовий склад рослин, що цвітуть в різний час. Тому на пасовищній ділянці бажано мати весною, наприклад, вербу, клен гостролистий, жовту акацію, глід, ягідні кущі, плодові дерева; в літній час - еспарцет, липу, гречку,

соняшник, лучні, медоноси та ін. При такому поєднанні рослинності утворюється медоносний конвеєр і не буває тривалих перерв у взятку.

Тим же умовам відповідає місцевість з порізаним рельєфом (яри, горби, низини та ін.); медоносна рослинність в такій місцевості цвіте неодночасно, а отже, і більш тривалий час, ніж на рівнинах. Відповід­ними є також пасовищні ділянки, які складаються з найрізноманіт­ніших угідь (ліс, поля, луки та ін.).

Дуже важливою умовою є близькість майбутньої пасічної садиби до основних джерел взятку. Треба завжди пам'ятати: чим ближче бджолині сім'ї розмішені до масивів медоносних рослин, тим більше за день бджоли зроблять вильотів і тим більше принесуть у вулики нектару. А тому пасіку треба розташовувати в самому центрі масиву медоносів.

Не можна розміщати пасіку на перельоті бджіл іншої пасіки. Велике значення має. захист пасіки від вітрів, особливо від вітру, що панує в даній місцевості. Щоб захистити пасіки від вітрів, необхідно розміщати їх серед насаджень (рис.4.9).

 

Пасічна садиба повинна бути розташована не ближче як за 100-200 м від великих проїзних доріг, скотопрогінних трактів і тваринницьких приміщень.

Тиші вуликів

• надійний захист бджіл від несприятливих умов погоди (холоду, вітру, дощу та ін.); • можливість Легко змінювати внутрішній об'єм залежно від потреб; • легкість, придатність до кочування і зручність для роботи пасічника;

Контрольні запитання

} .Як визначити розмір пасіки?

2. Вибір місця і розміщення пасіки.

3. Класифікація і будова пасіки.

УПОРЯДКУВАННЯ САДИБИ ПАСІКИ 4,7.1. Зимівники

Враховуючи особливості кліматичних умов різних зон, зимівники будують в основному заглиблені в землю на різну глибину, залежно від місцевих умов, і… У Сибіру, на Півночі та в інших районах з тривалими холодними зимами найбільш… Для зимівника на території пасічної садиби треба вибрати найбільш підвищене місце, яке захищене від пануючих холодних…

Контрольні запитання

 

і. З якою метою будують зимівники?

2. Які бувають зимівники?

З.Який матеріал використовують для спорудження зимівників?

4.3 яких приміщень складається пасічний будиночок?

ПАСІЧНИЙ ІНВЕНТАР і ОБЛАДНАННЯ

 

Нвентар, який застосовується нридогляді за бджолами

Стамеска пасічназастосовується для роз'єднання складових частин вулика, розсовування в ньому рамок, очищення дна, стінок вулика, брусків рамок,…

Рис. 4.1.3. Пасічна стамеска

Рамкоочиїдувачвикористовують для очищення вуликових рамок від воскових споруд і прополісу. Складається із сталевих скребків, деталей щитка і кріплення. В порівнянні із стамескою рамкоочиїдувач зручніший і продуктивніший. На час очищення рамок його міцно закріплюють на робочому місці.

Клітинка матковапризначена для тимчасового відокремлення матки або маточника від бджіл. Застосовується при підсадці маток і ізоляції зрілих маточників при виведенні маток. Клітинка виготовлена з лудженої металевої сітки. Зверху на жерстяній пластині зроблено отвір для підвішування запечатаного маточника. При вмісті в клітинку матки цей отвір закривається засувкою. Корм для матки кладуть у поглиб­лення, зроблене, з внутрішньої сторони рухомої колодочки (рис. 4.14).

Рис. 4.14. Кліточки для маток

Ковпачок маткмвийвикористовується для накриття матки на стільнику при її підсадці в сім'ю бджіл. Ковпачок складається з обідка, виготовленого з білої жерсті, металевої сітки, прикріпленої зверху до обідка, і трьох шпильок для закріплення ковпачка на стільнику.

Решітка розділовазастосовується для відділення частини кубла, коли потрібно обмежити відкладання яєць маткою, а також виготовлення ізоляторів, використовуваних при виведенні маток. Решітку роблять з білої жерсті з рядами довгастих отворів завдовжки 28 мм і шириною 4,4 мм. Для вказаних цілей зручніші решітки дротяні або пластмасові.

Скребок-лопаткувикористовують для чищення ден у вуликах. Він складається і яеіа., ашгогкоїьмжої» ^ «ергж»»и©пє;і етаяі, і дерев'яної ручки, сполученої з лезом.

Годівниці застосовуютьдля згодовуваная бджолам цукрового сиропу при заміні їм частини кормового меду і у разі недоліку в сім'ях бджіл кормів. Є декілька видів годівниць.

Найбільш зручні дерев'яні годівниці ящичного типу, встановлю­вані зверху кубла. Широкого поширення набула і дерев'яна рамкова годівниця (на 4 л) у вигляді рамки, кубла. Щоб бджоли не тонули а сиропі, годівницю забезпечують легким дерев'яним плотом.

Загороджувача литковоговикористовують для обмеження розміру вічка і захисту кубла від проникнення в нього мишей через вічко. При перевезенні бджолиних сімей загороджувачем закривають литкову щілину у вулику. Загороджувач складається ч металевого «оряусу з-асувии, що Вільно переміщається в ньому, з отворами для

проходу бджіл.

Роївнязастосовується при природному роїнні бджолиних сімей для збору і тимчасового вмісту ройових бджіл. Існує декілька видів роївень, що мають різну форму і величину. В даний час випускають роївні, каркас яких складається із смуги тришарової фанери. З обох боків каркас обтягують дротяною сіткою, що прикріплюється до нього за допомогою фанерного обідка. Нижню розширену частину роївні з одного боку роблять відкидною до половини просвіту каркаса. У центрі верхньої частини каркаса кріплять петлю з дроту для підвішування роївні. Довжина роївні - 490 мм, ширина - 310, висота -220 мм (рис. 4.15).

Дирокол пасічнийнеобхідний на пасіках для проколювання отворів в бічних планках вуликових рамок, через які пропускають натягнутий в них дріт. Ним роблять отвори в рамках з постійними роздільниками, а також в рамках, що не мають роздільників. Підприємства, що випускають вулики, рамки виготовляють з отворами для дроту. При виготовленні рамок безпосередньо в господарствах цю трудомістку роботу прагнуть механізувати, застосовуючи верстати, що працюють за допомогою електрики.

Дріт для рамок. Придатний для цих цілей сталевий світлий дріт діаметром 0,4-0,5 мм. Випускають його в металевих котушках по 250 і 500 г. Дротом котушки на 250 г можна оснастити приблизно 65 рамок (435x300 мм) кубел, а 500 г- 130 рамок.

Лекало потрібне при виконанні роботи з навощення рамок. Воно складається з дошки завтовшки 18 мм (для навощення рамок без роздільників - 12 мм). З нижньої сторони дошки прибивають два поперечні бруски, які виступають за її краї на 25-30 мм і служать опорою для рамок. У довжину і ширину дошка лекала повинна бути трохи менше внутрішнього просвіту вуликових рамок (рис. 4.16).

Рис. 4.15. Роївня Рис.4.16. Лекало

Каток комбінованийзастосовують для прикріплення листів іющини до рамок на пасіках, що не мають пристосувань для електронавощення. Каток складається з рифленого валика, металевого зубчатого диска (шпори) і металевого стержня. Щоб шпора не зіскакувала з дроту, по її колу зроблений кільцевий паз.

Скріплення вуликові використовують для того, щоб скріпляти окремі частини вулика на пасіках, що не мають контейнерів.

Контейнер для транспортування вуликів є зварною металевою конструкцією, що складається з верхньої рами, піддону і двох стяжних пристроїв. Кожний такий пристрій включає спеціальну гайку і ланцюг, до одного кінця якого приєднаний болт. Виготовляють контейнери звичайно на 3-4 вулики. Вантажопідйомність контейнера на 3 вулики -400 кг, на 4 вулики - 500 кг. Маса конструкції відповідно - 30 і 36 кг.

На пасіці необхідно також мати паяльну лампу для дезінфекції вуликів, щітку або гусяче перо для змітання бджіл, робочий ящик для інвентарю, ящик для перенесення рамок, термометри і психрометри для вимірювання температури і вологості повітря та ін.

Нвентар, який застосовується при виробництвімеду і воску

Рис. 4.17. Ножі для розпечатування стільників: А - паровий; Б - електричний; В - віброніж

Контрольні запитання

1.Інвентар, який застосовується при догляді за бджолами.

2. Для чого використовуються: димар, клітинка маткова, рамкоочищувач, годівниці?

3. Інвентар, який застосовується при виробництві меду і воску?

4. Для чого застосовують ножі пасічні, медогонки, фільтри для меду, медовідсгійники?

КОРМИ І ГОДІВЛЯ БДЖІЛ

Основними кормами для бджіл здебільшого є сільськогосподар­ські культури та ті, що ростуть на природних угіддях, з яких бджоли збирають нектар і… Особливо цінною для бджільництва є різноманітність медонос­них угідь;… Кормибджіл. Складовими частинами їжі бджіл є вуглеводи, білки, вода, жири і в невеликій кількості мінеральні солі та…

Зернові культури

Щоб подовжити строк медозбору і дати можливість бджолам повніше використати взяток, гречку висівають в кілька строків. Це одночасно сприяє більш… Для кращого запилення гречки бджолами необхідно на і га її посіву на період… На посівах гречки довжиною понад і км пасіки розміщують по краях ділянки (організовують зустрічне запилення, при якому…

Олійні і технічні культури

Соняшник, так само як і гречка, вимогливий до тепла, але на відміну від неї більш стійкий проти посухи (рис. 4.20). Зацвітає він на 60-80-й день після посіву, масове його цвітіння припадає на… Свіжий (рідкий) соняшниковий мед має золотистий колір, а закристалізований - світло-янтарний.

Кормові культури

Всі види конюшини - медоносні, але цінність їх для бджіль­ництва неоднакова. Якщо 1 га білої конюшини дає бджолам 100 кг меду, а 1 га рожевої… Червона конюшина цвіте в червні - липні, рожева - з червня по серпень включно.… Рожеву і білу конюшини добре відвідують бджоли. Для запилення цих рослин потрібно не менше однієї бджолосім'ї на 1 га…

Рис. 4.23. Без бджіл огірки не дають урожаю 4.9.7. Медоноси лісів

На Півдні гарним медоносом вважається біла акація, на Північному Заході - верес і лісове різнотрав'я.

У тайзі Сибіру і хвойних лісах інших районів величезні площі зайняті іван-чаєм - багаторічною трав'янистою рослиною, яка є першокласним медоносом. Іван-чай росте здебільшого на узліссі, вирубках і згарах хвойних лісів. У місцях масового поширення іван-чай дає основну частину товарної продукції меду.

У лісах Сибіру зустрічаються також дягель, жовта акація та інші медоноси (рис. 4.24). У лісах півночі європейської частини країни тривалий взяток дають бджолам ягідні кущі і півкущі, біла конюшина та інші трави лісових полян.

Всюди ліси для бджіл є джерелом раннього взятку. Дерева, кущі і медоноси лісових полян дають нектар та пилок в той час, коли на

полях та луках зовсім немає квітучих медоносів. А це надзвичайно важливо для весняного розвитку бджолиних сімей.

Медоноси лук

  Але нерідко ще зустрічаються луки дуже запущені, засмічені малоцінними… Там, де за луками немає належного догляду, розвивається дернина, яка поступово погіршує умови росту рослин. У…

Післяукісніта післяжнивні посіви нектароносів

Післяжнивні та післяукісні посіви, що зацвітають у серпні -вересні дають медозбір для бджіл у пізньолітній період. Крім того, з цих посівів… Успіх у використанні післяукісних і особливо післяжнивних посівів гречки… Поля під ці посіви повинні бути чисті від бур'янів. Підготовляти грунт слід зразу ж після збирання попередника, щоб…

Поліпшення кормової бази

Залежно від місцевих природних умов, планових завдань з ви­робництва сільськогосподарської продукції і прийнятих в господарстві сівозмін кормову… 1. Посіви кормових нектароносних сумішок і насамперед таких, до складу яких… Після збирання покривної культури 15-25 серпня впоперек рядів еспарцету на глибину 4 см висівають жито (норма висіву -…

Контрольні запитання

2. Що таке перга? 3. Які культури відносять до медоносів? 4. Основні шляхи поліпшення кормової бази.

Породи бджіл

У 70-х роках минулого століття українські бджоли були завезені на Далекий Схід, де вони швидко акліматизувались і широко розповсюдились. Існує… До недавнього часу степові українські бджоли населяли величезну територію… Карпатські бджоли.Природний ареал поширення цих бджіл -гірські та передгірні райони Карпат.

ЖИТТЯ БДЖОЛИНОЇ СІМ І пгиіяі ит ти.. 4.11.1. Допомога бджолиним сім'ям під час зимівлі

Найкращим кормом в таких випадках взимку є мед у стільниках, заготовлений у першу половину медозбору. Ще краще класти стільник з медом прямо на… Якщо стільників з медом немає, використовують якісний відкачаний мед. Його… При відсутності меду бджіл годують теплим густим цукровим сиропом (1,5:!), наливаючи його в низькі скляні півлітрові…

Виведення маток, робочих бджіл, трутнів

Усі технології, які використовують у процесі виведення маток, грунтуються на тому, що при відбиранні з гнізда матки для відновлення сім'ї як… Виведення робочих бджіл. Запліднені яйця, тільки що відкладені маткою в… Перші три доби личинки робочих бджіл одержують молочко (за своїм складом воно дещо відрізняється від молочка, яким…

Кочівля пасік

На пасіках закінчують головну осінню ревізію. Хоч медозбір давно припинився, у бджіл ще залишається загостреним інстинкт заготівлі корму. Старі… Огляд сімей краще робити вранці або надвечір, коли бджоли не літають. Не слід… Переважна більшість пасічників України перевозять пасіки на медозбір та запилення ентомофільних сільськогосподарських…

Контрольні запитання

1. Яку допомогу надають бджолиним сім'ям під час зимівлі?

2. Що таке прискорене розмноження бджолиних сімей?

3. Як виводяться бджолині матки, робочі бджоли, трутні?

4. Як проводиться формування бджолиної сім'ї?

5. Як проводиться кочівля бджіл?

ВЕСНЯНА РЕВІЗІЯ БДЖОЛИНОЇ СІМ'Ї 4.12.1. Весняні роботи на пасіці

Силу бджолиної сім'ї визначають за кількістю зайнятих бджолами рамок або вуличок. У кожній вуличці нараховується від 200 до 300 г бджіл, або 2-3… Кількість розплоду визначають за кількістю зайнятих ним рамок. Про якість… Запас меду навесні розміщується в основному на крайніх рамках. Кількість його визначають приблизно за площею…

Виставлення бджіл

У місці, яке захищене від вітру і добре прогрівається сонцем, встановлюють напувалку для бджіл (рис.4.27). Найчастіше це невелика діжечка, в нижній… дошки класти мішечок з сіллю, але при цьому утворюється дуже висока, шкідлива…  

Огляд бджолиних сімей

Для захисту голови від ужалень бджіл користуються лицевою сіткою. Під час роботи сітка лежить на голові пасічника; на лице її опускають в тому разі,… Для роботи з бджолами потрібний також димар. Складається він з двох металевих… Заспокоєні димом бджоли менше жалять, тому що з появою в гнізді диму бджоли набирають в зобики мед (вони не залишають…

Облік на бджолофермах

Результати перевірки всіх пасік бджолоферми відзначають в акті.

Акт весняної перевірки бджолоферми

обл асть___________________________________________________ Складений____________________________________ 200__ р. 1. Було поставлено на зиму бджолиних сімей___________ , нуклеусів з

Контрольні запитання

1. Що таке весняна ревізія?

2. Як проводять обстеження стану бджолиних сімей після зимівлі?

3. Основні завдання пасічника у весняний період.

4. Як складається акт весняної перевірки бджолоферми?

ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ

Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічника є створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиних… Інтенсивність росту бджолиних сімей залежитьвід їх сили після зимівлі. Тому… Результати огляду записують в журнал пасіки. Всі помічені недоліки (сім'ї слабкі, сім'ї без маток, сім'ї з…

Допомога бджолиним сім'ям, що погано перезимували

Виправлення безматочної сім'ї. Поведінка бджіл в сім'ї без матки помітно відрізняється від поведінки сімей з матками. Вони не захищають своє гніздо… Безматочній сім'ї дають плідну запасну матку з нуклеуса, а бджіл приєднують до… Виправлення слабких сімей. Гнізда слабких сімей рекоменду­ється на ранньовесняний період скорочувати. В гнізді…

Контрольні запитання

1. Від чого залежить інтенсивність росту бджолиних сімей?

2. Як допомагають бджолиним сім'ям, що погано перезимували?

3. Для чого утеплюють гнізда бджіл?

СПОСОБИ ПІДГОТОВКИ І ВИКОРИСТАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ НА МЕДОЗБОРАХ

Використання бджіл на запиленні сільськогосподарських культур

Із загальної кількості комах, що запилюють різні сільсько­господарські культури, 80-95% становлять медоносні бджоли. Збираючи нектар і пилок, вони… Використання бджіл на запиленні посівів сільськогосподарських культур… Бджолині сім'ї краще працюють на запиленні тоді, коли пасіку підвозять на початку цвітіння рослин. Якщо ж її підвезти…

Способи підготовки бджілдо медозбору

Успішно використовувати медозбір можуть лише сильні бджолині сім'ї. Тому пасічник повинен прагнути до того, щоб у кожній бджолиній сім'ї до часу… Підготовка бджолиних сімей до медозбору в кожній зоні має свої особливості.… Належні умови для весняного розвитку бджолиних сімей створюються в дво-, чотирикорпусних вуликах на рамку розміром…

Переробка бджолиної о нектару в мед

Таблиця 4.2 Склад меду   Складові частини Вміст (%)   середній мінімальний максимальний Вода 18,01 11,20 31,68 …

ФАЛЬСИФІКАЦІЯ МЕДУ 4.15.1. Виявлення домішок у бджолиному меду

Попелиці живляться соком рослин. Сік цей солодкий, але дуже рідкий. Попелиці змушені споживати дуже багато соку, щоб одержати необхідні їм поживні… Мед, в якому є падь, своїм складом значно відрізняється від квіткового меду. В… Пасічник повинен постійно стежити за якістю корму, принесе­ного бджолами у вулик. Якщо вони почнуть збирати падь, то…

Контрольні запитання

1.Що таке падевий мед?

2. Як виявити домішки у розчині меду?

3. Які лікувальні властивості меду?

4. Як використовується мед в кулінарії?

ПРОДУКТИ БДЖІЛЬНИЦТВА

Т. Бджолиний мед, його відкачування, фасування, пакування, дозрівання, зберігання

До нього входить понад 70 речовин, які діють на організм людини по-різному і зумовлюють його лікувальну дію. Залежно від джерела медозбору бджолиний мед поділяють на квітковий і падевий,… За розмірами кристалів мед може бути дрібнозернистим або крупнозернистим. До медів, які швидко кристалізуються,…

Основні показники вощини

Виготовляють вощину на воско-вощинних заводах та в майстернях обласних контор бджільництва з найкращого пасічного воску. При виробництві її до… Вощина має колір від білого і світло-жовтого до жовтого, природний восковий…

Відбудова стільників

Якщо стільники відбудовують на початку головного медозбору в сім'ї залежно від їх сили одночасно ставлять по кілька рамок з вощиною. Після їх… Під час відбудови стільників головна турбота пасічників полягає в тому, шоб не… У результаті своєчасної відбудови стільників підвищується медозбір, не відбувається роїння, попереджується багато…

Збирання, заготівля та зберігання квіткового пилку

Квітковий пилок необхідний для бджіл як білково-жировий корм, джерело вітамінів та мінеральних солей. Без нього вони не можуть нормально… Для збирання пилку використовують пилковловлювачі різних конструкцій. Вони… Перед початком збирання квіткового пилку пасічники готують для цього відповідні сім'ї, які повинні мати силу 8-9…

Маточне молочко, його збирання, зберігання і транспортування

За зовнішнім виглядом маточне молочко сметаноподібне, білого або кремувато-жовтого кольору з характерним запахом та пекучим смаком. За хімічним… Маточне молочко є їжею для личинок робочих бджіл і трутнів протягом перших… На промислових пасіках, що спеціалізуються на виробництві маточного молочка, формують сімт-виховательки так само, як і…

Прополіс, ного збирання

Рис. 4.29. Зразки прополісу з різних областей України

Кількість прополісу в сім'ї залежить від пори року, породи бджіл, природно-кліматичних умов. Готуючись до зимівлі, бджоли намагаються заліпити щілини у вуликах, зменшити просвіт льотка, запобігаючи впливу зовнішніх факторів на сім'ю в цілому. Тому восени прополісу в вуликах найбільше. У готовому вигляді прополіс в природі не зустрічається. До зібраних на рослинах смолистих речовин бджоли додають секрет слинних залоз, віск, квітковий пилок. До складу прополісу входять рослинні смоли, бальзами, дубильні речовини, ефірні масла, бджолиний віск, квітковий пилок, шматочки деревини, частини тіла бджіл, волокна рослинною й тваринного походження. Прополіс має протимікробні властивості, тому його широко застосовують умедицині і ветеринарії та в косметиці для

виготовлення кремів, зубної пасти, а також для водостійких і декоративних покриттів на виробах з дерева та металу.

Літо - найкраща' пора року для збирання прополісу. За цей період, використовуючи різні засоби й способи його заготівлі, від однієї бджолиної сім'ї можна одержати 50-150 г прополісу. Засобами його збирання є рамки з вмонтованими в них поворотними або знім­ними планками, полотнинки, які кладуть зверху гнізда та ін.

Збирають прополіс за допомогою стамески, зчищаючи його з рамок, стінок вулика, льотків та інших частин вулика, дотримуючись санітарно-гігієнічних правил.

Щоб запобігти забрудненню прополісу пилом та сміттям, збирати його з вуликів і стільників необхідно відразу ж після звільнення їх від бджіл, перед розміщенням на зберігання в складські приміщення.

Зібраний прополіс у вигляді крихт або ущільнених грудочок поміщають у чисті, сухі скляні банки або целофанові, поліетиленові або паперові мішечки. Не рекомендується загортати його в газету, листя рослин, тканини. Зберігають прополіс упакованим у сухих, чистих приміщеннях при температурі не вище 25 °С, захищаючи від сонячних променів.

Переробка воскової сировини

Перед переробкою одержану воскову сировину сортують на відносно світлу і темну. Світлу переробляють на сонячних і парових воскотопках, а темну… або плитки. Добутий на пасіці віск повинен мати білий, світло-жовтий, жовтий,…

Рис. 4.30. Віск пасічний пресовий та екстракційний

Після переробки воскової сировини пасічник одержує пасічну мерву, яку необхідно негайно просушити, оприбуткувати і здати на заготівельний пункт. На воско-вощинних підприємствах пресовий віск частково використовують на виробництво вощини та інші технічні потреби. Відходи після одержання пресового воску називаються заводською мервою.

Контрольні запитання

І.Як відкачують бджолиний мед? 2.Які основні показники вощини?

3. Зберігання, заготівля та зберігання квіткового пилку.

4. Як збирають і зберігають прополіс?

5. Переробка воскової сировини.

НАРОЩУВАННЯ МОЛОДИХ БДЖІЛ НА ЗИМІВЛЮ 4.17.1. Підготовка бджолиних сімей до зимівлі в зимівниках

Підготовку до неї розпочинають з проведення осінньої ревізії. У «середині 'Сертйй"ЄЙІЙЙ& ІдаоЖна сім'я повинна мати 1^-14вуличок бджіл і… Нині пасічники широко практикують заміну кормового меду цукровим сиропом як… В умовах України при необхідності найдоцільніше давати цукрову підгодівлю у серпні. В цей час стоїть відносно тепла…

Нарощування бджіл на зиму

Кращий період для нарощування бджіл на зиму в лісостеповій зоні України - серпень. Якщо сім'я на початку місяця мала не менше шести вуличок бджіл,… Краще, коли в цей період є природний пилково-нектарний медозбір з пізнього… Багато пасічників осіннє нарощування бджіл поєднують з осінньою кормозаміною. Тоді у вигляді сиропу доводиться…

Годівля бджіл перед зимівлею

Враховуючи велику різницю між закупівельною ціною на мед і реалізаиійною ціною цукру, дехто уже підраховує, які великі прибутки можна одержувати… При переробці сиропу бджоли спрацьовуються, витрачають дуже багато енергії.… Особливо шкідливо позначається переробка сиропу на бджолах, виснажених вароатозом. Вони погано зимують. У сім'ях, які…

Контрольні запитання

1. Як проводиться підготовка бджолиних сімей до зимівлі в зимівниках?

2. Як проводять нарощування бджіл на зиму?

3. Як готують цукровий сироп?

4. Як годують бджіл перед зимівлею?

ОСІННЯ РЕВІЗІЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ

Головна осіння ревізія бджолиних сімей та їх бонітування

На пасіках настає новий відповідальний період - підготовка бджолиних сімей до зимівлі. Для пасічника вона починається з детального обстеження стану… Повним розбиранням гнізд визначають силу сімей, наявність матки та її якість… Бджолині сім'ї, які займають у цей час не менше 11 рамок, вважають сильними, 9-10 рамок - середніми. Всі слабкі,…

Складання акта осінньої ревізії

Перевіряє пасіки комісія в складі завідуючого фермою, пасічника і представника правління господарства (або адміністрації). Під час перевірки дані,… Результати перевірки всіх пасік бджолоферми відзначають в акті. Акт осінньої перевірки бджолоферми

Контрольні запитання

4.19. ЗИМІВЛЯ БДЖІЛ 4.19.1. Постановка бджіл у зимівники Більшість бджолиних сімей перебувають у зимівниках 120-150, а в деякі роки у… Заносять вулики в суху погоду. Вулики з сильними сім'ями ставлять на нижні стелажі, а середні - на верхні. Коли сім'ї…

Бджоли в теплицях

Взимку багато бджіл також гине від переохолодження біля скла. Намагаючись проникнути через скло чи плівку, бджола тут довго затримується,… Особливі труднощі в бджолозапиленні бувають взимку. У короткий світловий день,… бджолами квіток огірків часто пов'язане ще й з тим, що в них мало нектару - основного приваблювана бджіл. На квітку…

Контрольні запитання

1. Як ставлять вулики бджіл у зимівники?

2. Яким чином доглядають взимку за станом бджіл? З.Які умови утримання бджіл в теплицях?

ЗАХВОРЮВАННЯ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

Європейський гнилець (гнилець відкритого розплоду) -викликає масову загибель і гниття личинок 3-4-деиного, іноді старшого віку або печатного… Хвороба проявляється частіше у травні - червні, при поганих умовах утримання -… Захворілі личинки темніють, запливають, розкладаються, набувають жовтуватого кольору, іноді мають гнильний або кислий…

Контрольні запитання

4. Які заходи боротьби із хворобами бджіл? 5. Яка профілактика захворювань бджіл? 4.21.ВОРОГИ І ШКІДНИКИ БДЖІЛ 4.21.1. Ворогибджіл

Шкідники бджіл

Заходи боротьби. У зимовий період стільники зберігають при температурі 0-10 °С морозу. Старі стільники слід своєчасно вибрако­вувати і перетоплювати… після чого ставлять на 2-3 год у герметично закритий ящик. Користуватися цими… Мурашки - проникають у вулики, непокоять бджіл, крадуть мед (за добу можуть викрасти до 1 кг меду). Нападають на…

КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

Аналізатори - органи тварин, які сприймають вплив різних подразників. Анатомія - наука про закономірності розвитку окремих органів та організмів в… Апітоксин (бджолина отрута) — специфічний продукт бджіл, який репродукується залозами жалоносного апарата і…

Література

2. Богданов Г.А. Кормление сельскохозяйственньїх животньїх. -N4.: Агропромиздат, 1990. - 624с. 3. Боііко В.І., Лисенко М.В. Анатомія і фізіологія сільськогоспо­дарських… 4. Бусенко О.Т. та ін. Технологія виробництва продукції і тваринництва: Підручник / За ред. О.Т. Бусенко. - К.:…

– Конец работы –

Используемые теги: анатомія, фізіологія, сільськогос, арських, тварин0.069

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Практичне заняття № 3 Загальна фізіологія. ФІЗІОЛОГІЯ ЯК НАУКА
На сайте allrefs.net читайте: "Практичне заняття № 3"

Методичні рекомендації Щодо застосування регістрів журнально-ордерної форми обліку Для сільськогосподарських підприємств
Методичні рекомендації... Щодо застосування регістрів журнально ордерної форми обліку...

ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... Г В Смолин ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО УКРАЇНИ Навчальний посібник ге видання...

ФІЗІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ
Синапси ЦНС будова механізм передачі інформації Нейромедіатори їхні види Гальмівні синапси їх нейромедіатори Постсинаптичне та пресинаптичне... За допомогою електронної мікроскопії та мікроелектрофізіологічного методу... Розрізняють такі види синапсів аксо соматичні а к с о дендритичні аксо аксональні дендро дендритичні мал...

ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ФІЗІОЛОГІЯ ЗА КРЕДИТНО-МОДУЛЬНОЮ СИСТЕМОЮ МОДУЛЬ 1
На сайте allrefs.net читайте: ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ФІЗІОЛОГІЯ ЗА КРЕДИТНО-МОДУЛЬНОЮ СИСТЕМОЮ МОДУЛЬ 1.

ФІЗІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ
Лекція Фізіологія як наука Загальні принципи регуляції фізіологічних функцій Фізіологія нервового волокна Збудливість Фізіологія скелетних...

Загальна фізіологія збудливих тканин
Фізіологія як наука Поняття про функцію Методи фізіологічних досліджень... Нормальна фізіологія наука про об єктивні закономірності протікання функцій... Функція це діяльність і властивість клітин органів систем організму які проявляються як фізіологічний процес чи...

Господарський облік, його суть і характеристика
Господарський облік його суть і характеристика... План... Бухгалтерський обліку системі господарського обліку...

ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО
Юридичний факультету... Кафедра господарського права... Укладач д ю н проф Вінник О М...

Господарське право
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ... кафедра ПРИКЛАДНА ЕКОНОМІКА ЗАТВЕРДЖЕНО Радою економічного факультету...

0.026
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Лісогосподарський коледж: Завдання 1 В даному завданні потрібно розробити в програмному забезпеченні Microsoft Excel автоматичне нарахування для фірми ОРХІДЕЯ яке б відображало... Закупівельна ціна процентний навар... тепер перейдемо до другої половини таблиць з даного додатку яке відображає загальну суму закупівлі декоративних...
  • ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ЖИТТЯ І СВІТОВИЙ РИНОК ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ЖИТТЯ І СВІТОВИЙ РИНОК Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа... Міжнародна економічна інтеграція МЕІ процес зближення та взаємопроникнення... МЕІ має переважно регіональний характер Форми МЕІ...
  • АНАТОМІЯ ЛЮДИНИ Міністерство охорони здоров я України...
  • З МІОЛОГІЇ СВІЙСЬКИХ ТВАРИН Департамент аграрної освіти та науки... Науково методичний центр аграрної освіти...
  • ФІЗІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ Методична розробка для організації самостійної позааудиторної роботи студентів... Години... Дисципліна ФІЗІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ Тема Динамічні та статичні показники зовнішнього...