рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЗАХВОРЮВАННЯ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

ЗАХВОРЮВАННЯ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА - раздел Биология, АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН 4.20.1.Інфекційні ХворобиБджіл ...

4.20.1.Інфекційні хворобибджіл

Європейський гнилець (гнилець відкритого розплоду) -викликає масову загибель і гниття личинок 3-4-деиного, іноді старшого віку або печатного розплоду. Зустрічається в різних зонах України. Збудник - стрептокок плютон, мікроб ланцетоподібної та коконоподібної форми. У загиблих личинок виявляють також вторинні мікроби - бацилу альвей і стрептокок апіс, які ускладнюють захворювання. Стрептокок плютон нестійкий проти впливу фізичних і хімічних засобів.

Хвороба проявляється частіше у травні - червні, при поганих умовах утримання - серед літа. Сприяють її розвитку переохолодження гнізд весною, недостача кормів та ослаблення сімей, іноді отруєння отрутохімікатами. Хвороба передається бджолами через корм, при перестановці стільників, вуликів тощо.

Захворілі личинки темніють, запливають, розкладаються, набувають жовтуватого кольору, іноді мають гнильний або кислий запах. Трупи їх висихають у темно-бурі кірочки, які легко видаляються бджолами з комірок. При запущеній формі хвороби уражаються личинки старшого віку; над загиблими личинками кришечки западають, продірявлюються, гнильна маса стає трохи тягучою, нагадуючи американський гнилець. Уражений розплід набуває строкатого вигляду. Діагноз ставлять за характерними клінічними

паками ураження розплоду і дослідженням у ветлабораторії, куди дсилають від хворих сімей зразки з ураженням розплодом.

Американський гнилець - злоякісна хвороба печатного 'Зплоду. Збудник - ларве, спороутворюючий стійкий мікроб. Спори у упах личинок, у меду, воску та перзі зберігають життєздатність еятки років. Хвороба проявляється в кінці квітня - у травні і масово ажає личинок в середині літа. Розвитку хвороби сприяє жарка >года, перегрівання гнізд бджіл. Хвороба розповсюджується при юдажу, перевезенні уражених сімей, переставлянні стільників від іорих сімей до здорових, заноситься блукаючими бджолами з ірмом, руками пасічника через інвентар.

Уражує личинок у 6-денному віці. Хворі личинки втрачають лужність, блиск, сегментацію і після запечатування комірок перед лялькуванням гинуть. Загиблі личинки розкладаються в клейку тильну масу тягучої консистенції, яка має запах, що нагадує ззварений столярний клей. Воскові кришечки над загиблими штиками часто бувають запалі і продірявлені. Висохлі трупи ичинок темно-кофейного кольору, міцно прилипають до стінок омірок і не піддаються очищенню бджолами.

Заходи боротьби. На неблагополучні щодо гнильцєвих хвороб асіки накладають карантин. Якщо уражених сімей небагато, їх нищують, склавши відповідний акт. В іншому випадку хворі сім'ї золюють на віддаль не менше 5 км. При наявності в природі іедозбору після дврдобового витримування бджіл без корму пере-■аняють їх у продезінфіковані вулики на рамки із штучної вощини, іають плідну матку від здорової сім'ї і згодовують лікувальний сироп. Стільники від хворих сімей перетоплюють на віск, який використо-»ують тільки на технічні потреби або знезаражують у спеціальному штоклаві. Рамки від загиблих сімей спалюють, вулики дезінфікують.

Лікування. Для лікування хворих сімей і профілактики "нильцевих захворювань використовують один з таких препаратів: норсульфазол натрій 1-2 г чи антибіотики - неоміцин, тетрациклін, еритроміцин, окситетрациклін, канаміцин, мономіцин - по 400 тис. ОД, хлортетрациклін, стрептоміцин - по 500 тис. ОД. Кожну дозу препарату попередньо розчиняють у 100 мл теплої (перевареної) води (38-40 °С) і додають до 1 л цукрового сиропу. Лікувальний сироп згодовують бджолиним сім'ям на ніч по 100-150 мл на вуличку бджіл через 5-7 днів до повного видужання. При додатковому або повторному курсі лікування, щоб запобігти утворенню стійких форм збудників, слід застосовувати інший препарат.

Належний ефект одержують при лікуванні бджолиних сімей, уражених гнильцем, комплексними препаратами з двох або трьох компонентів у зменшених дозах з додаванням вітамінів і екстракту елеутерокока, які згодовують з цукровим сиропом. Стільники з ураженим розплодом видаляють з гнізд, заздалегідь слабкі сім'ї об'єднують по 2-3 й утеплюють. Відсутність клінічних ознак свідчить про видужання сімей.

Одночасно з лікуванням на пасіці проводять дезінфекцію вуликів, придатних стільників, пасічницького інвентарю та інші профілактичні і охоронно-карантинні заходи відповідно до діючої інструкції.

Мішечкуватий розплід- хвороба дорослих личинок, переважно печатного розплоду. Збудник - фільтрувальний вірус кулястої форми, нестійкий проти фізичних і хімічних засобів. Він може зберігатись в організмі дорослих бджіл протягом зими до наступного року, при нагріванні до 100 °С гине через 40 хв. У меду зберігається близько І міс, стійкий до заморожування. Захворювання спостерігається в травні - червні, його виникненню сприяють різке і тривале охолодження гнізд і нестача кормів. Джерелом інфекції є загиблі личинки.

Заходи боротьби. На нєблагополучну пасіку накладають карантин. При слабкому ураженні матку з хворої сім'ї закривають на 5-7 днів у кліточку або замінюють молодою плідною маткою від здорової сім'ї, гніздо утеплюють і зменшують. Слабкі сім'ї об'єднують або підсилюють бджолами із здорових сімей. При сильному ураженні розплоду бджіл хворих сімей переганяють на продезінфіковані стільники. Стільники від хворих сімей перетоплюють на віск. Поліпшують санітарні умови. Бджолиним сім'ям згодовують протягом 10 днів цукровий сироп, додаючи 50 мг біоміцину або левоміцетину на 1 л сиропу. Карантин знімають через рік після ліквідації хвороби. Дезінфекцію вуликів, рамок, стільників та пасічницького інвентарю проводять так само, як і при інших гнильцевих захворюваннях.

Вірусний параліч, хронічний параліч, гострий параліч-хвороби дорослих і молодих бджіл. Збудники - фільтрувальні віруси, які можуть зберігатись у бджолиній сім'ї протягом року. Стійкі проти низьких температур, при нагріванні до 75 °С гинуть протягом 10 хв. Джерелом інфекції є хворі та загиблі бджоли. Здорові бджоли заражаються при дотику з хворими. Передається через корм та блукаючими бджолами, роями, при порушенні ветеринарно-санітарних правил утримання. Спостерігається з травня до кінця серпня. Уражені

бджоли малорухливі, тремтять, втрачають здатність літати, не реагують на подразнення, у них порушується координація рухів і настає параліч. Бджоли набувають чорного і блискучого кольору. Діагноз ставлять на підставі характерних ознак, серологічних досліджень зразків бджіл у ветлабораторії та біопроби на бджолах.

Заходи боротьби. На пасіку накладають карантин і проводять загальні санітарні заходи. Усувають причини перегрівання гнізд, хворих та підозрілих бджіл збирають і спалюють.

Септицемія- інфекційна хвороба бджолиних сімей, що супро­воджується масовою загибеллю дорослих бджіл. Збудник - бактерія апісентикус, мінлива, рухлива паличка. Проявляється переважно весною і восени, рідко - влітку. Розвитку хвороби сприяють висока вологість в гнізді бджіл, розміщення пасіки на низинах і заболочених місцях, зимівля бджіл у сирих зимівниках і недоброякісний мед. Хворі бджоли непокояться, пригнічені, не здатні літати, повзають на дні та на землі біля вулика і швидко гинуть. У загиблих бджіл тіло швидко розпадається на окремі частини. Внутрішні органи розкладаються і темніють. Зараження відбувається через дихальні органи з краплинами вологи.

Заходи боротьби. При виявленні септицемії проводять лікуВан-ня хворих сімей, дезінфікують вулики, стільники та інвентар. Хворим і підозрілим у захворюванні сім'ям згодовують цукровий сироп, на 1 л якого додають тетрациклін або хлортетрагшклін по 300 тис. ОД. Препарат розчиняють в 50 мл теплої води (38-40 °С) і змішують з сиропом. Лікувальний сироп згодовують по 0,5—1 д на сім'ю три рази через 5-7 днів. Бджіл утримують на зменшених гніздах, які добре утеплюють.

4.20.2. Інвазійні захворюваннябджіл

Вароагоз.Особливо небезпечна з тяжким перебігом хвороба бджолиних сімей, яка уражує бджолиний і трутневий розплід, бджіл, трутнів і маток. Збудник - зовнішній паразит гамазовий кліщ вароа якобсоні. На бджолах, трутнях, матках, личинках і лялечках паразитує самка кліща. Кліщ має чотири пари ніг і колючо-сисні ротові органи. Живиться гемолімфою личинок, лялечок і бджіл, проколюючи хітиновий покрив. Весною з появою розплоду самки проникають у комірки з дорослими личинками бджіл або трутнів і відкладають 4-8 яєць овальної форми. Повний цикл розвитку від яйця до дорослої особини триває у самця - 6-7, а у самки 8-9 днів. На одній бджолі

може паразитувати від одного до восьми кліщів, які знаходяться на тілі бджоли між грудьми і черевцем або під пертими трьома черевними сегментами, на трутні - до семи самок, на бджолиній лялечці - до 12, а трутневій - до 20 і більше кліщів. У бджолиній сім'ї може паразитувати декілька тисяч кліщів. Ступінь ураження бджіл і розплоду буває різним і залежить від кількості розплоду в сім'ї і сезону року. Весною бджоли уражуються менше, а восени більше в декілька разів. Весною і восени більше уражується бджолиний, а влітку трутневий розплід.

Уражені вароатозом бджолині сім'ї неспокійно зимують, шумлять, бджоли з таких сімей виповзають з вуликів з переповненим черевцем, проносять, на дні вулика багато загиблих бджіл. У вєсняно-лїхній період сім'ї погано розвиваються, зменшують медозбір. Влітку і восени біля вуликів знаходиться велика кількість загиблих і недорозвинених бджолиних і трутневих лялечок і молодих бджіл. Розплід стає строкатий, зустрічаються загиблі личинки жовтуватого кольору, які, розкладаючись у гнильну масу, нагадують гнилець. Якщо не проводились обробки бджіл проти цього захворювання, загибель бджолиних сімей відбувається в осінньо-зимовий період і весною. Вароатоз часто супроводжується іншими заразними захворюваннями.

Заходи боротьби. На всіх пасіках, неблагополучних щодо вароатозу, здійснюють комплекс господарських, ветеринарно-санітар­них, біотехнологічиих і фізичних заходів з застосуванням лікувальних засобів.

Бджолині сім'ї утримують у вуликах, обладнаних спеціальними сітчастими підрамниками-кліщеуловлювачами; з дна вуликів знімають кліщів і сміття раз у 7-10 днів. Вулики ставлять на підставки або кілочки не нижче 30 см від землі у сонячних місцях. Обов'язково використовують воскобудівні рамки з метою знищення кліщів разом з трутневим розплодом. Важливе значення для боротьби з вароатозом має формування безрозплідних відводків, з обробкою їх акарицидними препаратами або термічним способом. Треба уникати перестановки стільників з одних сімей в інші, а також завжди тримати пасіку у належному санітарному.стані.

Лікування. Лікують бджіл від вароатозу фенотіазином, вароатн-ном, фольбексом, тимолом, мурашиною та щавлевою кислотами, а також тепловим методом, варобрауліном, КАС-81, застосовуючи їх відповідно до інструкцій.


Для підвищення ефективності ранньовесняних та заключних осінніх обробок з гнізд сімей доцільно видалити рамки з розплодом і розмістити їх у сім'ї-ішсубатори або верхні корпуси.

Обробки сімей бджіл проводять двічі через 24 год. Доза препарату на обробку сім'ї бджіл з шести гніздових стільників, які обсаджують бджоли, - одна смужка. Бджолині сім'ї, що мають менше трьох вуличок, не обробляють. При обробках сімей бджіл восени маток слід ізолювати в кліточки або під ковпачок на добу.

Тимол використовують у вигляді порошку при температурі повітря від 7 до 25 °С у період активного льоту бджіл. Порошком тимолу обпилюють планки рамок з розрахунку по 0,25 г на вуличку бджіл, повторюючи через 7 днів, при сильному ураженні - тричі через 4 дні.

Мурашину кислоту застосовують для обробки бджіл весною і в осінній період при температурі від 14 до 25 °С. Мурашину кислоту в поліетиленових пакетах з двома-трьома картонними пластинками або у флаконах з широкою шийкою (2 см в діаметрі у кількості 30-50 мл) поміщають зверху стільників над гніздом сім'ї бджіл. Кислоту помі­щають у бджолині сім'ї весною двічі з інтервалом 12 днів на 3-5 днів, а восени - одноразово на 3-5 днів. Під час обробок бджіл - кислотою верхні льотки у вуликах відкривають. З мурашиною кислотою треба поводитись дуже обережно.

Щавлеву кислоту застосовують у вигляді 2%-ого водного розчину (20 г на І л води), яким обприскують бджіл на стільниках за допомогою аерозольного розпилювача. Розчиняють щавлеву кислоту перевареною водою (30 °С). На обробку одного стільника з двох сторін витрачають 10-12,5 мл розчину, однієї бджолиної сім'ї у 12-рам-ковому вулику - близько 150 мл. Не можна обробляти стільник з відкритим розплодом і пергою, на час обробок їх видаляють з вуликів, а бджіл струшують на інші стільники. Протягом сезону залежно від ступеня ураження бджіл кліщем їх обробляють 3-4 рази. Об­прискування проводять при температурі повітря не нижче +16 °С,

Весною сім'ї бджіл обробляють після обльоту один раз, а при сильному ураженні - повторюють через 12 днів. Влітку після відкачування меду, до підгодівлі бджіл цукровим сиропом - два рази через 12 днів.

Варобраулін - порошок, виготовлений з рослин, кремового кольору, приємного запаху. Застосовують для боротьби з вароатозом і браульозом. Бджіл обробляють за допомогою спеціальних розпилю­вачів, обпилюючи кожний стільник з бджолами з обох боків на


відстані 25-30 см від стільника. Обробляють бджолині сім'ї весною після, обльоту і восени після відкачування меду. Курс лікування -3-5 обробок з інтервалом 6-7 днів.

Препарат КАС-81 - відвар з бруньок сосни і полину гіркого. Це рідина коричневого кольору, специфічного запаху, гіркого смаку. Готують його з попередньо зібраних, висушених і подрібнених рослин у співвідношенні: бруньок сосни - 50 г, полину гіркого періоду вегетації - 50, полину з квітками - 900, кип'ятять у ] 0 л води протягом 2-3 год. Охолоджений і профільтрований через 2-3 шари марлі відвар згодовують бджолиним сім'ям з цукровим сиропом з розрахунку 30-35 мл на 1 л сиропу. На сім'ю у 12-стільниковому вулику дають 5-6 л сиропу, а сім'ям у лежаках або багатокорпусних вуликах (2-3 корпуси) - до 10 л сиропу за 3-4 даванки.

Тепловий метод боротьби з вароатозом застосовують для обробки бджолиних сімей у безрозплідний період, переважно восени (жовтень - грудень) при температурі зовнішнього повітря від 0 до 8 °С тепла. Безстільникові пакети бджіл, безрозплідні відводки та рої обробляють в будь-який час сезону. Бджіл струшують із стільників у спеціальну сітчасту касету, яку поміщають на 15 хв у термокамеру з температурою повітря + 47 °С або на 30 хв при +45 °С. Касету з бджолами періодично струшують. Обробку проводять при низькій відносній вологості повітря в камері. Для цього термокамеру обладнують вентилятором, за його допомогою ззовні засмоктується повітря, яким продувають касети з бджолами. Об'єм цього повітря повинен становити не менше 0,5 м3 за хвилину на одну бджолину сім'ю. Оброблених бджіл після того, як вони заспокояться, висипають з касети у вулик.

Нозематоз - інвазійна хвороба дорослих бджіл. Збудник -нозема апіс, одноклітинний паразит, який уражує епітеліальні клітини слизової оболонки середньої кишки бджоли. Спори із трупів бджіл у зовнішньому середовищі можуть зберігатися до 4 років, у меду -11 міс, у воді - 113 днів. Хвороба має виражену сезонність - зимово-весняний період.

Джерелом інвазії є хворі і загиблі бджоли, матки, їх фекалії. Здорові бджоли уражуються через корм і при очищенні стільників від фекалій. Розповсюджується нозематоз блукаючими бджолами, різними комахами і кліщами, що живуть у вулику. Виникненню хвороби сприяють тривала зимівля, падевий мед, висока вологість у зимівнику та погані умови догляду.


Заходи боротьби. Для лікування і профілактики застосовують фумагілін (угорського виробництва) і сульфадимезин. Фумагілін - 20 г (вміст флакона) - розчиняють у 50 мл теплої (30-35 °С) води, доливають до 25 л цукрового сиропу і добре перемішують. Ліку­вальний сироп згодовують щоденно по 0,25 л або по 0,5 л на сім'ю через 4-5 днів протягом 2—3 тижнів або по 100-150 мл сиропу на вуличку бджіл тричі через 5-7 днів.

Дезінфекцію вуликів проводять гарячим 2%-им розчином лугу або кальцинованої соди. Дрібний інвентар кип'ятять протягом 1 год у 1%-ому розчині кальцинованої соди. Старі стільники перетоплюють на віск. Придатні дезінфікують 4%-им розчином формальдегіду протягом 4 год або паром 80%-им оцтової кислоти чи есенції з розрахунку 200 мл на вулик (12-стільниковий) протягом трьох діб при температурі І6°С. Добре діє пара формаліну з розрахунку 100 мл на І м' об'єму вулика чи ящика, які завантажують стільниками. До формаліну додають шість частин води і підігрівають, спрямовуючи пар через гумову трубку в ящик чи вулик.

Акарапідоз (акароз) - інвазійна хвороба. Збудник - мікроско­пічний кліщ, що паразитує в передній парі грудних трахей бджоли. Кліщ малорухливий, самка довжиною 0,16-0,19 мм, шириною 0,06-0,08 мм, самці менші. Кліщ живиться гемолімфою. Поза організмом бджоли жити не може. Джерелом хвороби є уражені кліщем бджоли. Кліщ передається при контакті. Розповсюджується безконтрольною кочівлею, продажем і перевезенням хворих сімей і роїнням.

Хвороба проявляється переважно весною. Захворілі бджоли втрачають здатність літати, у перший день весняного обльоту повзають масово біля вуликів. Крила у них розставлені вбік, вони збираються навколо вуликів і надвечір гинуть.

Заходи боротьби, Неблагополучні щодо акарапідозу пасіки і суміжні пункти в радіусі 5 км карантинують. При виявленні перших випадків акарапідозу в даному господарстві у благополучній місце­вості хворі сім'ї знищують. Розплід від таких сімей використовують для формування відводків.

Лікування. Усі бджолині сім'ї неблагоиолучної щодо акарапідозу пасіки весною обкурюють аерозолем (димом) одного з таких препаратів: фольбексу — 0,4 г, фольбексу ВА (бромпроиілату) - 370 мг. Препарати застосовують у вигляді паперових смужок, обкурюючи фольбексом - вісім, фольбексом ВА - шість разів.


Після обробки фольбексом льоток закривають на 40 хв, фольбексом ВА на 1 год. Лікують бджіл увечері після закінчення льоту або вранці до вильоту бджіл.

Браульоз.Збудник - бджолина воша - браула, маленька, безкрила комаха довжиною 1,3 мм, шириною 1 мм. червоно-бурого кольору, з трьома парами ніг. Доросла браула живиться кормом з ротових органів бджіл і маток. Зараження відбувається при контакті уражених бджіл із здоровими, також заносяться браули з сусідніх пасік. Воші поселяються на бдлюлах, особливо багато їх буває на матках восени, переважно в ділянці грудей. Браули непокоять і виснажують бджіл і маток, від чого вони гинуть.

Заходи боротьба. На неблагополучну пасіку накладають карантин. Весною до головного медозбору зрізають воскові кришечки медових стільників. Уражені браулами сім'ї обкурюють димом фенотіазину в таблетках (доза 0,7 г) на сім'ю протягом трьох днів підряд. Через 10 днів курс обробки повторюють до повного оздоровлення.

Варобраулін застосовують весною і восени, обпилюючи бджіл по 3-5 разів через 6-7 днів. Після обробки стільники поміщають на попередні місця і вулик закривають.

Сенотаїніоз.Збудник - личинки мухи сенотаїнії трікуспіс, які паразитують у грудній порожнині льотних бджіл. Мухи сіро-попелястого кольору, довжиною 6-9 мм, з білою головою. Нападають на льотних бджіл здахів вулика, скупчуючись на них в теплу погоду, іі відкладають личинок, які проникають у грудну порожнину бджоли. Захворювання проявляється з червня до вересня.

Заходи боротьби. Мух знищують обробкою листів жерсті чи скла розміром 50x50 см, розміщених на дахах вуликів, 0,05 %-ою вазеліновою емульсією ціодрина в кількості 5-6 г. Обробку повто­рюють через 15 діб. Посередині листа ставлять склянку з 30-50 мл антрактапта, виготовленого з 50 г сухих квітів ромашки (на 1 л кип'ятку додають 50 г цукру і 2-3 г дріжджів).

Мелеоз.Збудник - личинки (тріангулінн) жуків строкатої і звичайної майок. Бджоли уражуються личинками на рослинах. Личинки звичайної майки лсовтого кольору, довжиною 1,8 мм, а строкатої- чорного з членистим тілом - 3,8 мм. Небезпечніші личинки строкатої майки, які проколюють хітиновий покрив бджоли і впиваються в її тіло. Живляться вони гемолімфою, спричиняючи подразнення, а потім і загибель бджіл. Хвороба нетривала, збігається з появою нового покоління личинок майок у природі.


Заходи боротьби. Личинок жуків знищують обкурюванням бджіл тютюновим димом (50 г тютюну на димар) увечері протягом 3-5 хв. Перед обробкою на дно вулика кладуть аркуш паперу. Після обробки личинок швидко струшують з паперу і спалюють.

4.20,3. Незаразні хвороби бджіл

Хімічний токсикоз виникає при збиранні бджолами нектару і пилку з рослин, оброблених отрутохімікатами.

Отруєння бджіл хімікатами виявляють за наявністю масової загибелі бджіл у вуликах і на передвуликових майданчиках після обробки рослин поблизу пасіки та хімічним аналізом на отруто­хімікати. Для хімічного дослідження у ветлабораторію надсилають загиблих бджіл у кількості і 00 г з різних вуликів, 100-150 г незапе­чатаного меду, 40-50 г перги з стільником, оброблені отрутохіміка­тами рослини - не менше 0,5-0,6 кг. Зразки поміщають у скляні банки, запечатують кожен окремо і в день відбору надсилають з супровідним листом у ветлабораторію.

Заходи боротьби і профілактика. Бджолині сім'ї вивозять із зони оброблюваних рослин на відстань 5-7 км або ізолюють у вуликах за допомогою дротяної сітки чи мішковини, які закріплюють під дахом вулика. Дах вулика піднімають на спеціальні підставки для вентиляції. Льоток загартовують, на гнізда поміщають порожні корпуси або магазинні надставки. У вулик ставлять годівниці чи банки з водою (або наливають її у стільники). Ізолюють бджіл у вуликах залежно від застосовуваних отрутохімікатів до 5-7 днів. При частковому отруєнні бджіл й ослабленні сімей з вуликів видаляють рідкий мед і пергу, зменшують гніздо й утеплюють. Бджолам дають рідкий сироп (1 : 2).

Щоб не допустити отруєння бджіл, рослини слід обробляти отрутохімікатами до їх цвітіння. Спеціалісти і керівники господарств повинні повідомляти пасічників та власників бджіл за три дні до застосування отрутохімікатів. Перед обробкою рослин власники бджіл повинні вивезти пасіку, а при неможливості вивезення ізолювати їх у гнізді на певний період.

Падєвий токсикоз спостерігається прй споживанні бджолами падевого меду. Викликає масову загибель бджіл переважно взимку. Хворі бджоли проносять, виповзають з вуликів і масово гинуть.

Падєвий токсикоз розпізнають за наявністю паді в меду і загибелі бджіл з ознаками проносу взимку. Іноді хвороба спостері­гається влітку. Падь в меду визначають за допомогою розчину


оцтовокислого свинцю і вапняної проби. Для цього у ветлабораторію в серпні після закінчення медозбору і перед формуванням гнізд надсилають зразки стільникового меду від кількох сімей пасіки.

Заходи боротьби. З вуликів видаляють падевий мед і дають бджолам доброякісний або цукровий сироп. При виявленні проносу бджолам взимку підставляють стільники з квітковим медом або згодовують цукровий сироп. Влаштовують надранній обліт бджіл. Навесні звужують гнізда, очищають брудні стільники, бджолам дають корм.

Пилковий токсикоз- це отруєння молодих бджіл пилком отруйних рослин: чемериці, аконіту, жовтецю, жовтозілля та інших або результат споживання перги, ураженої пліснявою. Хвороба короткочасна, проявляється частіше в травні, іноді пізніше, що залежить від періоду цвітіння отруйних рослин. Хворіють молоді бджоли-годувальниці, які більше споживають пилку. Хворі бджоли виповзають з вуликів на передвуликові майданчики, не здатні літати і повільно гинуть.

Пилковий токсикоз розпізнають за наявністю у вуликах і на передвуликових майданчиках загиблих і повзаючих бджіл з черевцем, переповненим кашкоподібним вмістом брудно-жовтого кольору. При необхідності у ветлабораторію надсилають хворих і загиблих бджіл.

Заходи боротьби. Бджолам згодовують рідкий 20-30 %-ий цукровий сироп або мед, розчинений водою. У вулики ставлять воду. Бджіл слід вивезти на кочівлю в поле.

Замерлий розплід- це загибель личинок і лялечок різного віку внаслідок близькоспорідненого парування маток. Причини - вади ма­ток, зниження якості потомства, недостатнє забезпечення бджіл кор­мом. Розпізнають за такими ознаками: вимирання личинок і лялечок різного віку в деяких комірках стільників, потемніння трупів личинок і лялечок при висиханні, народження недорозвинених бджіл. Хворобу слід відрізняти від ураження розплоду вароатозом і гнильцями.

Заходи боротьби. Заміна маток з вадами молодими плідними та поліпшення годівлі бджіл і умов їх утримання.

Застуджений розплід- загибель розплоду суцільними ділян­ками в стадії личинки на крайніх рамках внаслідок різкого охолодження. Загиблі личинки сіруватого кольору, потім темніють, без запаху або з слабким гнильним запахом. Цю хворобу слід відрізняти від європейського гнильця.

Заходи боротьби. Бджіл утримують в утеплених і ущільнених гніздах, сім'ї забезпечують кормом.


Горбатий розплід - наявність печатного трутневого розплоду з опуклими кришечками внаслідок вад матки або відсутності її у сім'ї і появи бджіл-трутівок, які відкладають незапліднені яйця в комірки.

Заходи боротьби. В сім'ях з горбатим розплодом видаляють маток з вадами і підсаджують молодих плідних. Стежать за якістю і своєчасним вибракуванням старих маток.

4.20.4. Профілактика і боротьба з хворобами бджіл

Спеціалізація та інтенсифікація бджільництва не можливі без

створення стійкого ветеринарно-санітарного благополуччя пасік. Для

здійснення цього необхідно перш за все попередити занесення хвороб

на пасіки, дотримувати ветеринарно-санітарних вимог при догляді та

ҐСЙЙИР ф$тгр ^ <и*шгшісиш .даофілактики, а якщо з'явились хвороби,

якомога швидше вжити необхідних заходів для оздоровленню вдж&т№-

них сімей.

Профілактика - це комплекс науково обгрунтованих господар­ських, ветеринарно-санітарних і зоогігіенічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню хвороб, підвищенню стійкості бджіл проти них. Профілактика хвороб бджіл, особливо ін­фекційних, має законодавчий характер і с обов'язковою для всіх пасічницьких господарств.

З метою попередження захворювань бджіл на пасіках слід утримувати тільки сильні, здорові і продуктивні бджолині сім'ї. Пасіки треба розміщувати на благополучній щодо карантинних хвороб бджіл території, на сухих, захищених від вітрів і сонячних місцях з належною кормовою базою. Стаціонарні пасіки і тимчасові точки, які мають понад 20 сімей бджіл, треба ставити на відстані не ближче 500 м від житлової зони населених пунктів, місць відпочинку, культурно-побутових об'єктів, шосейних доріг і залізниць, 1 км від тварин­ницьких та птахівничих ферм і 5 км від підприємств кондитерської і хімічної промисловості та воскопереробних заводів, а також репродук­тивних і карантинних пасік. Не можна розміщувати пасіки під лініями електропередач, поблизу забруднених, заболочених і затоплюваних водою місць і біля складів з отрутохімікатами.

Місця розміщення бджолиних сімей (точків) погоджують з державною ветеринарною службою і місцевими органами влади. Вулики ставлять на спеціальні підставки або дерев'яні кілочки зав­вишки не менше 30 см. На передльоткових майданчиках періодично збирають бджіл, які загинули, сміття і спалюють. На пасіці


обладнують яму глибиною до 1 м з кришкою для зливання брудної води і різних відходів, майданчик для дезінфекції вуликів та іншого інвентарю. На кожній пасіці треба мати резерв вуликів не менше 10-15 % загальної кількості бджолиних сімей і потрібну кількість відбудованих стільників: для лежаків - 24 стільники на сім'ю, багатокорпусних - 40, однокорпусних - 121 гніздових і 24 магазинних, для 16-стіяьннкових відповідно 16 і 16. Щороку в сім'ях слід замінювати не менше 30 % старих стільників за рахунок відбудованих бджолами на штучній вощині.

Завозити бджіл у господарство можна лише після попереднього їх обстеження, при наявності ветеринарного свідоцтва про благо­получчя господарства - постачальника бджолиних сімей. Завезені у господарство бджолині сім'ї витримують місяць на карантині і обсте­жують. На територію пасіки допускати сторонніх осіб не дозволяється. Приміщення для зберігання запасних стільників з медом і пергою, сушнику, воску, воскосировини, знезараженого інвентарю та пасіч­ницького обладнання повинні бути недоступними для бджіл. Витоп­лений віск і штучну вощину треба зберігати в ящиках або мішках. Два рази на рік - весною і восени проводять профілактичну дезінфекцію вуликів, будівель та пасічницького інвентарю. Після огляду кожної бджолиної сім'ї завжди треба дезінфікувати предмети догляду. Пасічник повинен працювати в чистому халаті, після огляду кожного вулика мити руки з милом. У зимівнику і складських приміщеннях необхідно постійно знищувати гризунів, застосовуючи механічні, біологічні та хімічні засоби. При неблагополучній зимівлі бджолиним сім'ям надають допомогу, усуваючи причину їх непокоєння.

Під час першого весняного огляду бджіл вибірково від 10% сімей відбирають проби (не менше як по 50 особин підмору чи живих бджіл) і надсилають їх у ветеринарну лабораторію для дослідження. Від підозрілих на захворювання сімей проби відбирають від кожної. Наслідки огляду, стан обльоту бджолиних сімей, аналізи лабораторних досліджень і проведену дезінфекцію та лікування записують у пасічному журналі.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Процес перебудови в Україні відкритої конкурентоспроможної аграрної економіки ринкового типу інтегрованої у світову сільськогосподарську систему... Спеціалістам сільського господарства належить велика роль у забезпеченні... Перехід ринкової економіки відкриває широкі можливості для розвитку приватної власності Така тенденція буде...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЗАХВОРЮВАННЯ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Кожен, хто розводить тварин, повинен знати будову тваринного організму та його функції. Будову і форму організму вивчає мор­фологія, а перебіг життєвих процесів (функцій) в

Клітинна будова тваринного організму
Тіло тварин складається з великої кількості клітин (до кількох трильйонів)^ які утворюють його тканини й органи. Клітина здатна самооновлюватись, саморегулюватись і самовідт

Вчення про тканини
У процесі розвитку ембріона відбувається спеціалізація клітин і у творення тканин. Тканина — це система клітин та їхніх похідних, що характеризується спільними морфо-фізіоло

Органи, апарати та системи органів
Тваринний організм складається з багатьох органів. Органом називають частину організму, яка має певну форму, виконує специфічну функцію і складається з кількох тканин. Розрізнюють д

Будова скелета
Скелет складається з Кісток, хрящів і зв'язок. Він є опорою тіла, утворює його порожнини. У кістках накопичуються мінеральні солі і знаходиться жовтий і червоний кістковий мозок. Кістки за формою п

Будова скелета
Скелет складається з Кісток, хрящів і зв'язок. Він є опорою тіла, утворює його порожнини. У кістках накопичуються мінеральні солі і знаходиться жовтий і червоний кістковий мозок. Кістки за формою п

Похідні шкіри
Волосся розрізняють покривне, захисне і чутливе. Волосина складається з двох частин: стрижня, який виступає над поверхнею шкіри, й кореня, що знаходиться у волосяній сумці. Корінь закінчуєть

Копита, ратиці, роги
Це рогові утвори, що захищають від пошкодження більш глибокі тканини. У хижаків замість копит є кігті, а у людей - нігті. Копито має вигляд башмака на кінцях пальців однокоп

СИСТЕМА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ
Органи травлення забезпечують обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем. У цих органах проходить перетворення складних речовин корму до більш простих сполук, які мож

Органи ротової порожнини та глотка
До органів ротової порожнини належать: губи, щоки, ясна, тверде і м'яке піднебіння, язик, зуби, слинні залози й мигдалики. Губи - шкірно-м'язові складки, які закривають вхід у ротов

Стравохідно-шлунковий відділ
Стравохід - трубкоподібний орган, по якому кормові маси потрапляють із глотки до шлунка. Він має шийну, грудну і черевну частини. Стінка складається з трьох оболонок: слизової,

Відділ товстих кишок
Він включає сліпу, ободову та пряму кишки. Слизова оболонка цих кишок не має ворсинок, у ній менше залоз. Просвіт товстих кишок більший, ніж у тонких, особливо у коней. М'язова оболонка добре

Будова органів дихання
Носова порожнина має вхідні отвори - ніздрі і вихідні - хоани. Хрящовою перегородкою вона розділена на дві половини. Слизова оболонка носа вистелена миготливим епітелієм із зал

Органи кровотворення
Більшість клітин крові тварин - це високоспеціалізовані, не здатні до розмноження клітини, які мають короткий період життя. Тому в організмі відбувається постійне кровотворення - гемоиоез у кровотв

Кровоносні судини та кола кровообігу
Відомі три види кровоносних судин: артерії, вени і капіляра. Стінка артерій і вен має три оболонки - внутрішню, середню і зовнішню, а стінка капілярів - лише один шар ендотеліальних клітин.

Лімфообіг та лімфа
Тканинна рідина утворюється з плазми крові й заповнює невеликі проміжки між клітинами тіла. Вона проникає в лімфатичні судини і називається лімфою. Лімфа - проз

Контрольні запитання
  І.Що відноситься до органів кровообігу? 2..Як побудована стінка серця?   3. Де розміщене серце

Будова і значення органів сечовиділення
. Система органів сечовиділення складається з парних органів -нирок і сечоводів і непарних - сечового міхура, сечовипускного каналу (сечівника), який у самців переходить у сечостатевий кан

Фізіологія сечоутворення і сечовиділення
Утворення сечі в нирках.Це складний трифазний процес, який регулюється нервово-гуморально. Перша фаза сечоутворення - фільтраційна - відбуваєть

СИСТЕМА ОРГАНІВ РОЗМНОЖЕННЯ
  Розмноження - одна з характерних властивостей усіх живих організмів, що забезпечує безперервність і спадкоємність життя і збереження кожного виду тварин.

Органи розмноженнясамців
До них належать сім'яники з придатками, сім'яниковий мішок, сім'япроводи й сім'яні канатики, сечостатевий канал і придаткові статеві залози, статевий член з препуціальшш мішком (рис. 1.17).

Органи розмноження самок
До них відносять яєчники, яйцепроводи, матку, піхву, сечостатеве иереддвер'я і зовнішні статеві органи (рис. 1.18).   5 - шийка матки; б - піхва; 7 - иереддвер'я; 8

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ
Основою життя тварин є обмін речовин і енергії. У ньому беруть участь білкн, вуглеводи, жири, вода, мінеральні солі, вітаміни. 1.9.1.Обмін білків Білки (пр

Обмін вуглеводів
Вуглеводи (сахариди, цукри) - основне джерело енергії. До організму вони надходять в основному у формі полісахаридів, які ферментами розщеплюються до глюкози. Остання всмоктується в кров і з

Обмін жирів
Жири (ліпіди) ~ джерело енергії. Вони входять до складу клітин, а частина жирів відкладається про запас. В організмі жири можуть утворюватися з вуглеводів і білків, але основна їх кількість

Обмін води і солей
Вода для організму має надзвичайно важливе значення. Без неї тварини гинуть через кілька діб. Вода становить 65-70 % маси тіла тварини. Вона входить до складу клітин, плазми кр

Вітаміни
Вітаміни потрібні для регулювання обміну речовин, адже більшість з них входить до складу ферментів. Вони впливають і на генетичний апарат. Відомо понад ЗО вітамінів, перший із

Обмін енергії теплорегуляція
У результаті дисиміляції потенційна енергія поживних речовин витрачається на процесії асиміляції, механічну роботу, а також перет­ворюється у теплову. Відомо, що 1 гжиру при окисленні дає 38,9 кДж

ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ
Організм існує як єдине ціле завдяки нервовій і гуморальній регуляції. Осгання здійснюється в основному гормонами, які виробляються залозами внутрішньої секреції. Ці залози не мають вивідних

Контрольні запитання
1. Що характерно для залоз внутрішньої секреції? 2. Назвіть гормони, які виробляють різні залози. З.У яких залозах виробляється інсулін і адреналін?   4. Як в

Периферична нервова система
Периферична нервова система складається з нервів, які поді­ляються на спинномозкові і черепномозкові. Основу нерва становлять м'якушеві і безм'якушеві відростки нейронів. Всі нерви парні.

Вища нервова діяльність
Вчення про вшц}' нервову діяльність створив І. П. Павлов. Вивчаючи процеси травлення, він звернув увагу на те, що в собаки слиновиділення починається ще до того,

ОСНОВИ РОЗВЕДЕННЯ І ВІДТВОРЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Розведення сільськогосподарських тварин - це наука про еволюцію, принципи й методи розмноження та якісного поліпшення сільськогосподарських тварин, удосконалення й перетворення порід і корис

СУТЬ ГЕНЕТИКИ
Завдання сучасної генетики полягають не тільки в дослідженні вказаних теоретичних проблем, які лише в майбутньому будуть мати глибоке практичне значення. Перед генетикою стоять також і ближчі науко

Методи вивчення мінливості
Жодна ознака чи властивість організму не розвивається без впливу спадковості й середовища. Межа ' реагування зумовлена спадковими особливостями організму, тобто його генотип. Організм реагує на впл

Контрольні запитання
1. Що таке спадковість? 2. Дайте пояснення поняттям "генотип", "фенотип", "доміну­вання", "рецесивність". 3. Доведіть суть першого і другог

Розмноження клітин
Розмноження - одна з основних властивостей усіх живих організмів, що забезпечує безперервність і спадковість життя на Землі. Розмножуються клітини поділом. Під час поділу клітини відбуваютьс

Моної ібрндне. дніїбрндне і нолігібридне схрещування
Вивчивши закономірності успадкування однієї пари якісних од­нак, Мендель розпочав схрещування гороху з двома та більшою кіль­кістю ознак. Він проводив схрещування гороху, у якого насіння було зелен

Хромосомна теорія спадковості
Всі хромосоми клітин тіла жіночих особин однаково парні. У чоловічих особин хромосоми однієї пари не схожі одна на одну. Тому несхожу пару хромосом у самки і самця названо статевою, а схожу -автоно

Контрольні запитання
  жіночі статеві 1. Поняття дигібридного схрещування. 2. Про що свідчить третій закон Менделя?

Походження сільськогосподарських тварин
Після зародження життя на Землі тривалий час формуватися види рослин і тварин. За вченням Ч.Дарвіна, види рослин і тварин створилися під дією природного добору. Природний добір

Одомашнення тварин
Приручення й одомашнення диких тварин - це складний і тривалий процес, який відбувався протягом переходу діяльності людини від полювання до осілого способу життя. Одомашнення (доместикацію) диких т

РІСТ І РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Індивідуальний розвиток охоплює морфологічні, біохімічні та фізіологічні зміни, які відбуваються в організмі тварин різних видів від часу утворення зиготи і до кінця використання або життя тварин.

Періоди індивідуального розвитку тварин
індивідуальний розвиток тварин поділяють на два основних періоди: внутрішньоугробний (ембріональний) та післяутробний (постембріональний). Період внутрішньоутробного розвит

Закономірності росту окремих частин тіла та основних тканин і фактори, що впливають на ріст і розвиток
У процесі індивідуального розвитку інтенсивність росту живої маси тварин у різні періоди неоднакова: в ембріональний вона вища, ніж у постембріональний, тобто з віком тварин знижується. Така законо

Контрольні запитання
І,-Яка різниця між поняттями "ріст" та "розвиток"? 2. Загальні закономірності росту і розвитку тварин. 3. Що таке ембріоналізм, інфантилізм та неотенія?

Фактори, які впливають на формуванні! конституції тварин
Конституціональні особливості організмів формуються в процесі онтогенезу під виливом спадкових задатків батьків. Останні можуть бути успішно реалізовані у нащадків в резульїаті направлених прийомів

Класифікація тинів конституції
П.М. Кулешов виділив чотири тиші конституції: грубий, ніж­ний, щільний, рихлий. М.Ф. Іванов додав міцний тип конституції. Груба конституція - тварини мають товсту шкір

Класифікація тинів конституції
П.М. Кулешов виділив чотири тиші конституції: грубий, ніж­ний, щільний, рихлий. М.Ф. Іванов додав міцний тип конституції. Груба конституція - тварини мають товсту шкір

Кондиції тварин
Кондицією тварин називають стан вгодованості тварин, який залежить від рівня годівлі, догляду, утримання і використання. Фахівці розрізняють такі кондиції: заводську (племінну)

ОСНОВНІ СТАТІ і РОЗВИТОК ЇХ У ТВАРИН РІЗНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ
Статі - це анатомічні ділянки на тілі тварин, які мають свої умовні межі. Особливими статями є: голова, шия, холка, грудна клітка, спина, поперек, круп, черево, кінцівки

ДОБІР І ПІДБІР СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Племінна робота - це система організаційно-технологічних заходів, спрямованих на поліпшення породних якостей тварин і з метою підвищення їхньої продуктивності. Основними елементами племінної роботи

Підбір сільськогосподарських тварин
Підбір. У тваринництві відбір й підбір є основними зоотехніч­ними методами поліпшення продуктивних та племінних якостей тварин. Підбір - це використання для спаровування кращих

Зоотехнічний облік у тваринництві
Для ведення зоотехнічного обліку, недопущення плутанини з походженням тварин всім при народженні присвоюють індивідуальні номери, які записуються у відповідні документи. Цей номер зберігається за т

Контрольні запитання
..... 1. Що таке добір і підбір, який між ними зв'язок? 2. Який добір називають природним, а який штучним? 3. Методи і форми добору. 4. Які ознаки входять до ком

Схрещування сільськогосподарських тварин
Схрещуванням називається парування тварин різних порід. Потомство, одержане при цьому, називається помісями. Схрещування супроводжується посиленням гетерозиготності, внаслідок чого у

СПЕРМА, її СКЛАД, ОЦІНКА ЯКОСТІ СПЕРМИ
Сперма - це складний секрет чоловічих статевих залоз, що утворюється від змішування сперміїв із секретом придатка та придаткових статевих залоз. До складу сперми входить 90-98%

Будова мікроскопа
Око людини влаштоване так, що роздивитися предмет, якщо його розміри менше 0,1 мм неможливо. Тим часом в природі існує безліч об'єктів, значно менших за розміром. Це різні мікроорганізми, клітки ро

Розведення сперми
Щоб збільшити об'єм еякулята, а також для того, щоб зберегти здатність сперміїв, що запліднюючу здатність сперміїв на триваліший термін при зберіганні їх поза організмом, сперму розбавляють спеціал

Способи зберігання сперми
Способи зберігання спермії поза організмом засновані на створенні умов, за яких спермії впадають в стан анабіозу. Зберігання сперми при температурі від 0 до 20°.

Транспортування сперми
Звичайно із станції штучного осіменіння сперму плідників доставляють в господарства на пункт автотранспортом, а також авіа і залізничним транспортом. Основні вимоги до транспортування спер

ШТУЧНЕ ОСІМЕНІННЯ САМОК
Штучне осіменіння - ефективний метод швидкого вдоско­налення породних і продуктивних якостей тварин. Його застосування сприяє інтенсивному відтворенню стада. Розробка та впрова

Трансплантація ембріонів
Трансплантація ембріонів - це вилучення їх з яйцепроводів або матки однієї тварини (самка-донор) і пересадка в яйцепровід або матку іншої тварини (самка-реципієнт), яка перебув

Осіменіння корів і телиць
■ Осіменіння - це введення сперми у статеві іиляхи самки. Воно буває природним (при статевому акті) і штучним (за допомогою спеціальних інструментів). Осіменяють

Контрольні запитання
1. Які переваги штучного осіменіння над природним? 2. У чому полягає суть трансплантації ембріонів? 3. Від яких факторів залежить успіх штучного осіменіння тварин? 4. Наз

Будова і функції яєчників
Після виходу з фолікула яйцеклітина потрапляє в яйцепровід, а на місці розірваного фолікула утворюється жовте тіло; яке стає залозою внутрішньої секреції і виділяє в кров гормон. Якщо яйцеклітина,

Будова і функція матки
Матка - порожнистий орган, в якому розвивається зародок і плід. Розрізняють чотири типи маток: подвійна - у гризунів, слона; двороздільна - у деяких гризунів; дворога - у жуйни

Статева циклічність у самок
Статева діяльність самок проявляється після досягнення ними статевої зрілості. При цьому у статевозрілих самок періодично повторюються статеві цикли - комплекс морфофізіологічних і біологічних змін

Утримання і годівля вагітних самок
Матковий склад для отримання високої заплідненості необхідно утримувати в належних зоогігієнічних умовах і на повноцінному раціоні. Якщо матки отримують достатню кількість кормів, різно­манітні пож

ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ
Діагностика вагітності і безплідності - першочерговий і обов'язковий захід у кожному господарстві. При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але пер

Механізм пологів
■ Для правильного надання допомоги при пологах необхідно мати чітке уявлення про їх механізм, про ті сили, які сприяють або заважають просуванню плоду. У пологовому акті беруть участь всі орг

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок
У кожному тваринницькому господарстві повинні бути пологові відділення і приміщення для новонароджених. Обладнання такого відділення дає можливість зберегти здоров'я і продуктивність матері, здоров

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою
Пологи - фізіологічний процес, тому можуть проходити без стороннього втручання. У природних умовах мати інстинктивно перегризає пуповину, облизує дитинча, витягає міхур з родових шляхів гірк його з

Післяпологовий період
Післяпологовий період - час від закінчення пологів (вигнання посліду) до завершення інволюції статевих і інших органів породіллі, тобто період відновлення до того стану, в якому вони знаходилися до

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ
І Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів штучного осіменіння. Пункти сл

З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів
Годівля - це організація виробничого процесу з метою забезпечення життєвих потреб тварин в енергії та поживних речовинах. Поліпшуючи годівлю, досягають високої продуктивності тварин і раціон

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин
Годівля сільськогосподарських тварин є однією з найважливі­ших складових зоотехнічної науки, яка розробляє теоретичні основи, методи й технологічні прийоми раціонального живлення, що забезпе­чує но

Поняття про поживність кормів
Для правильної годівлі тварин слід знати дію кормів на організм, поживність їх і потреби тварин у кормі. Обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем починається із засвоєння організ

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності
Сільськогосподарським тваринам згодовують різноманітні корми, які відрізняються за складом і поживністю. Організм тварин у процесі живлення засвоює в певних кількостях та співвідношеннях необхідні

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин
У сухій речовині тіла тварин більше білків та жирів, а рослин -вуглеводів. Тваринний жир при звичайних умовах твердий, у ньому переважають насичені жирні кислоти, а рослинний - рідкий і до його скл

Контрольні запитання
1.Для чого тваринам необхідні поживні речовини? 2.Що таке поживність корму? 3.Фактори, що впливають на поживність корму. 4.Що необхідно знати для визначе

Методи визначення перетравності поживних речовин
Хімічний склад корму не дає повного уявлення про ного поживність, оскільки характеризує лише валовий вміст поживних речовин у ньому. Останні надходять з кормом у травний канап тварин переважно у ви

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.
При вмісті в 1 кг сіна 8,48% протешу 2 кг сіна міститимуть його (2><8,48:100)= 169,6 г. У 2,2 кг калу міститься 2,61% протеїну, тобто його виділилося (2,2x2,61:100) = 57,4 г. Отже, п

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ
Перетравність поживних речовин в організмі тварин різних видів неоднакова. Це зумовлюється різною анатомічною будовою травної системи. Жуйні (велика рогата худоба, вівці, кози) добре перетравлюють

Контрольні запитання
1. Які основні методи визначення перетравності поживних речовин кормів? 2.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах?

ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів
Найбільш ефективне використання енергії для формування продукції має місце тільки при забезпеченні тварин як самою енергією, так і протеїном, мінеральними речовинами, вітамінами. Тому, поряд з енер

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну
До цих шляхів належать: • збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких культур відносять

Контрольні запитання
і. Що таке сирий протеїн? 2.Що входить до складу сирого протеїну? 3.Які функції білків у організмі тварин? 4.Як впливає нестача або надлишок білків н

Вуглеводна поживність кормів
Вуглеводи є головною складовою частиною сухої речовини рос­линних кормів. Органічна речовина кормів рослинного походження на 60-80 % представлена вуглеводами. Оскільки сільськогосподарські

Класифікація вітамінів
На сьогодні відомо більше ЗО вітамінів. За міжнародною класифіка­цією, прийнятою у 1.956 році, вітаміни розподіляються на дві групи-розчинні у жирах (А, Д, Е, К) та розчинні у воді (група В, С).

КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА
Кормаминазивають продукти рослинного і тваринного поход­ження та промислового синтезу, які містять поживні речовини в засвоюваній формі, не впливають негативно на здоров'я тварин т

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів
У годівлі тварин в основному використовують корми рослин­ного походження, хімічний склад і поживність яких залежить від клі­матичних і ґрунтових умов, виду та сорту рослин, агротехніки вирощу­вання

Хімічний склад і поживність зелених кормів
Зелені корми- надземна частина зелених рослин, яку згодовують тваринам у свіжому вигляді. їх відносять до групи соковитих та об'ємистих кормів. За вмістом поживних і біологічно акт

Зелений конвеєр
Зелений конвеєр- така організація літньої кормової бази, при якій тварини з ранньої весни до пізньої осені забезпечені зеленими кормами. Він є природний, штучний і комбінованого ти

Культурні та природні пасовища
Пасовищає одним із елементів раціонального використання зелених кормів. Вони можуть бути природними та штучно створеними (культурними). Є два способи спасування: вільний та загінни

Контрольні запитання
1.Що таке зелений корм? 2..Який хімічний склад зелених кормів? 3.Яка поживність зелених кормів? 4..Які є джерела надходження зелених кормів? 5.Щ

Технологія заготівлі силосу
Технологія заготівлі силосу складається з таких операцій: скошування силосних культур з одночасним подрібненням, доставки до силососховища, вивантаження маси, внесення консерва

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу
Сінаж- консервований в анаеробних умовах корм, заготов­лений із пров'ялених до вологості 40-55% трав, зібраних на ранніх стадіях вегетації. Це високоякісний корм, менш кислий, ніж

Облік силосу і сінажу
Запаси силосу і сінажу визначають зважуванням маси під час її закладання у сховищах з урахуванням втрат поживних речовин у процесі силосування (втрати внаслідок бродіння) або за обчисленням об'єму

Контрольні запитання
1.Що таке силос? 2.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 3.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації нео

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів
Солома - це стебла злакових і бобових культур після обмолоту. Вона містить 32-37 % клітковини, 4-7 - протеїну, 1-2 -жиру, 30-40 -безазотистих екстрактивних речовин і 4-7% золи. В ярій соломі

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ
Запаси грубих кормів у господарстві визначають обчисленням маси скирти через об'єм у кубометрах і масу 1 м3 сіна чи соломи. Маса 1 м сіна залежно від його ботанічного складу через ЗО дні

Залишки борошномельного виробництва
Залишки борошномельного виробництва (висівки, борош­няний пил, зернова січка, рисова мучка) одержують при розмелюванні зерна на борошно чи переробці на крупу. Найширше

З.І3.2. Залишки олійного виробництва
До них відносять макуху й шрот. Іх одержують при добуванні олії з насіння олійних культур за допомогою пресування або екстрагування жиророзчинниками. У першому випадку одержують макуху, в др

Залишки крохмале-иатокового виробництва
До них відносяться жмакм (м'язга). Крохмаль виробляють із картоплі, зерна кукурудзи і пшениці. Картоплю розтирають, крохмаль вимивають водою, а залишаються жмаки (м'язга). Свіжа картопляна м

Залишки спиртового і пивоварного виробництва
До залишків спиртового і пивоварного виробництв відносять­ся брага, солодові ростки, пивна дробина, пивні дріжджі. Брага - залишок при виробництві харчового спи

Контрольні запитання
1.Що відносять до залишків борошномельного виробництва? 2.Яка їх поживність? 3.Особливості і норми згодовування тваринам. 4.Назвіть відходи олійного виро

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Будова і функції яєчників
Після виходу з фолікула яйцеклітина потрапляє в яйцепровід, а на місці розірваного фолікула утворюється жовте тіло; яке стає залозою внутрішньої секреції і виділяє в кров гормон. Якщо яйцеклітина,

Будова і функція матки
Матка - порожнистий орган, в якому розвивається зародок і плід. Розрізняють чотири типи маток: подвійна - у гризунів, слона; двороздільна - у деяких гризунів; дворога - у жуйни

Статева циклічність у самок
Статева діяльність самок проявляється після досягнення ними статевої зрілості. При цьому у статевозрілих самок періодично повторюються статеві цикли - комплекс морфофізіологічних і біологічних змін

Утримання і годівля вагітних самок
Матковий склад для отримання високої заплідненості необхідно утримувати в належних зоогігієнічних умовах і на повноцінному раціоні. Якщо матки отримують достатню кількість кормів, різно­манітні пож

ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ
Діагностика вагітності і безплідності - першочерговий і обов'язковий захід у кожному господарстві. При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але пер

Механізм пологів
■ Для правильного надання допомоги при пологах необхідно мати чітке уявлення про їх механізм, про ті сили, які сприяють або заважають просуванню плоду. У пологовому акті беруть участь всі орг

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок
У кожному тваринницькому господарстві повинні бути пологові відділення і приміщення для новонароджених. Обладнання такого відділення дає можливість зберегти здоров'я і продуктивність матері, здоров

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою
Пологи - фізіологічний процес, тому можуть проходити без стороннього втручання. У природних умовах мати інстинктивно перегризає пуповину, облизує дитинча, витягає міхур з родових шляхів гірк його з

Післяпологовий період
Післяпологовий період - час від закінчення пологів (вигнання посліду) до завершення інволюції статевих і інших органів породіллі, тобто період відновлення до того стану, в якому вони знаходилися до

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ
І Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів штучного осіменіння. Пункти сл

З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів
Годівля - це організація виробничого процесу з метою забезпечення життєвих потреб тварин в енергії та поживних речовинах. Поліпшуючи годівлю, досягають високої продуктивності тварин і раціон

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин
Годівля сільськогосподарських тварин є однією з найважливі­ших складових зоотехнічної науки, яка розробляє теоретичні основи, методи й технологічні прийоми раціонального живлення, що забезпе­чує но

Поняття про поживність кормів
Для правильної годівлі тварин слід знати дію кормів на організм, поживність їх і потреби тварин у кормі. Обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем починається із засвоєння організ

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності
Сільськогосподарським тваринам згодовують різноманітні корми, які відрізняються за складом і поживністю. Організм тварин у процесі живлення засвоює в певних кількостях та співвідношеннях необхідні

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин
У сухій речовині тіла тварин більше білків та жирів, а рослин -вуглеводів. Тваринний жир при звичайних умовах твердий, у ньому переважають насичені жирні кислоти, а рослинний - рідкий і до його скл

Контрольні запитання
10.Для чого тваринам необхідні поживні речовини? 11.Що таке поживність корму? 12.Фактори, що впливають на поживність корму. 13.Що необхідно знати для виз

Методи визначення перетравності поживних речовин
Хімічний склад корму не дає повного уявлення про ного поживність, оскільки характеризує лише валовий вміст поживних речовин у ньому. Останні надходять з кормом у травний канап тварин переважно у ви

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.
При вмісті в 1 кг сіна 8,48% протешу 2 кг сіна міститимуть його (2><8,48:100)= 169,6 г. У 2,2 кг калу міститься 2,61% протеїну, тобто його виділилося (2,2x2,61:100) = 57,4 г. Отже, п

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ
Перетравність поживних речовин в організмі тварин різних видів неоднакова. Це зумовлюється різною анатомічною будовою травної системи. Жуйні (велика рогата худоба, вівці, кози) добре перетравлюють

Контрольні запитання
3. Які основні методи визначення перетравності поживних речовин кормів? 4.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах?

ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів
Найбільш ефективне використання енергії для формування продукції має місце тільки при забезпеченні тварин як самою енергією, так і протеїном, мінеральними речовинами, вітамінами. Тому, поряд з енер

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну
До цих шляхів належать: • збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких культур відносять

Контрольні запитання
і. Що таке сирий протеїн? 10.Що входить до складу сирого протеїну? 11.Які функції білків у організмі тварин? 12.Як впливає нестача або надлишок білкі

Вуглеводна поживність кормів
Вуглеводи є головною складовою частиною сухої речовини рос­линних кормів. Органічна речовина кормів рослинного походження на 60-80 % представлена вуглеводами. Оскільки сільськогосподарські

Класифікація вітамінів
На сьогодні відомо більше ЗО вітамінів. За міжнародною класифіка­цією, прийнятою у 1.956 році, вітаміни розподіляються на дві групи-розчинні у жирах (А, Д, Е, К) та розчинні у воді (група В, С).

КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА
Кормаминазивають продукти рослинного і тваринного поход­ження та промислового синтезу, які містять поживні речовини в засвоюваній формі, не впливають негативно на здоров'я тварин т

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів
У годівлі тварин в основному використовують корми рослин­ного походження, хімічний склад і поживність яких залежить від клі­матичних і ґрунтових умов, виду та сорту рослин, агротехніки вирощу­вання

Хімічний склад і поживність зелених кормів
Зелені корми- надземна частина зелених рослин, яку згодовують тваринам у свіжому вигляді. їх відносять до групи соковитих та об'ємистих кормів. За вмістом поживних і біологічно акт

Зелений конвеєр
Зелений конвеєр- така організація літньої кормової бази, при якій тварини з ранньої весни до пізньої осені забезпечені зеленими кормами. Він є природний, штучний і комбінованого ти

Культурні та природні пасовища
Пасовищає одним із елементів раціонального використання зелених кормів. Вони можуть бути природними та штучно створеними (культурними). Є два способи спасування: вільний та загінни

Контрольні запитання
10.Що таке зелений корм? 11..Який хімічний склад зелених кормів? 12.Яка поживність зелених кормів? 13..Які є джерела надходження зелених кормів?

Технологія заготівлі силосу
Технологія заготівлі силосу складається з таких операцій: скошування силосних культур з одночасним подрібненням, доставки до силососховища, вивантаження маси, внесення консерва

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу
Сінаж- консервований в анаеробних умовах корм, заготов­лений із пров'ялених до вологості 40-55% трав, зібраних на ранніх стадіях вегетації. Це високоякісний корм, менш кислий, ніж

Облік силосу і сінажу
Запаси силосу і сінажу визначають зважуванням маси під час її закладання у сховищах з урахуванням втрат поживних речовин у процесі силосування (втрати внаслідок бродіння) або за обчисленням об'єму

Контрольні запитання
4.Що таке силос? 5.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 6.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації нео

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів
Солома - це стебла злакових і бобових культур після обмолоту. Вона містить 32-37 % клітковини, 4-7 - протеїну, 1-2 -жиру, 30-40 -безазотистих екстрактивних речовин і 4-7% золи. В ярій соломі

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ
Запаси грубих кормів у господарстві визначають обчисленням маси скирти через об'єм у кубометрах і масу 1 м3 сіна чи соломи. Маса 1 м сіна залежно від його ботанічного складу через ЗО дні

Залишки борошномельного виробництва
Залишки борошномельного виробництва (висівки, борош­няний пил, зернова січка, рисова мучка) одержують при розмелюванні зерна на борошно чи переробці на крупу. Найширше

З.І3.2. Залишки олійного виробництва
До них відносять макуху й шрот. Іх одержують при добуванні олії з насіння олійних культур за допомогою пресування або екстрагування жиророзчинниками. У першому випадку одержують макуху, в др

Залишки крохмале-иатокового виробництва
До них відносяться жмакм (м'язга). Крохмаль виробляють із картоплі, зерна кукурудзи і пшениці. Картоплю розтирають, крохмаль вимивають водою, а залишаються жмаки (м'язга). Свіжа картопляна м

Залишки спиртового і пивоварного виробництва
До залишків спиртового і пивоварного виробництв відносять­ся брага, солодові ростки, пивна дробина, пивні дріжджі. Брага - залишок при виробництві харчового спи

Контрольні запитання
10.Що відносять до залишків борошномельного виробництва? 11.Яка їх поживність? 12.Особливості і норми згодовування тваринам. 13.Назвіть відходи олійного

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Відходи рибної промисловості
Рибне борошно одержують із нехарчової риби та рибних від­ходів при виробництві консервів. У високоякісному рибному борошні - до 60 % протеїну. Воно багате на незамінні амінокислоти і вітамін

Контрольні запитання
1.Що відносять до кормів тваринного походження? 2. Який хімічний склад молока? 3. Назвіть відходи переробки молока. 4. Яка поживна цінність молока та мол

ЗЕРНОВІ КОРМИ І КОМБІКОРМИ
Усі зернові корми, які використовують у годівлі сільськогоспо­дарських тварин, належать до концентрованих із вмістом великої кількості легкоперетравних поживних речовин. За їхньою допомогою балансу

Злакові зернові культури
Зерно злакових культур- це переважно енергетичний корм. У ньому міститься 84-88 % сухої речовини, 10-14% протеїну, 2-3% жиру (овес і кукурудза - 4-6%),

Зернобобові культури
Зернобобових культур є протеїновим кормом. Воно містить 84-85% сухої речовини, 22-40 - протеїну, 1,2-1,9 - жиру ІЗО-35% безазо-тистих екстрактивних речовин. Кількість клітковин

Комбікорми
Це однорідні кормові суміші заводського виготовлення, в які входить багато компонентів, підібраних з урахуванням науково обґрунтованих потреб тварин певного виду і віку в поживних речовинах для заб

СИНТЕТИЧНІ КОРМИ, ДРІЖДЖІ Й ВІТАМІННІ ДОБАВКИ, АНТИБІОТИКИ ТА БІОЛОГІЧНІ РЕЧОВИНИ
Мінеральні добавки. При нестачі мінеральних елементів у раціонах тварин їх компенсують додаванням до суміші концентрова­них кормів і комбікормів солей макро- та мікроелементів.

Поняття про потребу і норму годівлі
Продуктивність і стан здоров'я тварин нерозривно пов'язані із процесами, що відбуваються в їх організмі в результаті обміну речо­вин. Тому треба знати при якій кількості речовин, сполук, елементів

Методи контролю за повноцінністю годівлі тварин
В умовах інтенсифікації тваринництва і переходу його на промис­лову основу підвищуються вимоги до повноцінності годівлі. Незбалан-сованість раціонів, низький або надмірно високий рівень годівлі, ни

Принципи складання раціонів для різних видів і статево-вікових груп тварин
Для складання раціону необхідно знати: • норму годівлі; • поживність кормів; • наявність кормів у господарстві; • які корми, і в якій кількості

Особливості годівлі жуйних тварин та тварин з однокамерним шлунком
Особливості годівлі жуйних тварин пов'язані з особливостями будови Та функціонуванням травлення. Цей вид тварин пристосований до поїдання і перетравлення значних кількостей об'ємистих кормів. Завдя

Типи годівлі
Під типом годівлі розуміють умовну назву раціону, яка залежить від умісту в ньому окремого корму або групи кормів за енергетичною поживністю чи сухою речовиною. Визначають т

Способи годівлі
Поживність кормів для птиці виражають в обмінній енергії, а типи (спосіб) годівлі - за співвідношенням сухих і вологих кормів у раціоні. Бувають такі типи годівлі: сухий, комбінований та водопій.

Народногосподарське значення бджільництва
Бджільництво - галузь сільського господарства, завданням якої є розведення і утримання бджолиних сімей з метою одержання від них меду і воску, а також використання бджіл для за

Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур
У нашій країні налічується понад 1.00 видів сільськогоспо­дарських культур, які потребують перехресного запилення комахами. До числа найважливіших комахозапидюваних (ентомофільних) рослин належать:

Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур
У нашій країні налічується понад 1.00 видів сільськогоспо­дарських культур, які потребують перехресного запилення комахами. До числа найважливіших комахозапидюваних (ентомофільних) рослин належать:

ВКЛАД ВІТЧИЗНЯНИХ ВЧЕНИХ У РОЗВИТОК БДЖІЛЬНИЦТВА
Серед вчених, які відіграли велику роль у розвитку вітчизняного бджільництва, слід відзначити академіка П.І. Ринкове, П.І. Прокопо-вича, О.М. Бутлерова (рис. 4.1). Вперше вітчизняне бджіль

БУДОВА ТІЛА БДЖОЛИ 4.3Л. Загальна будова бджоли
Бджолина сім'я - цілісна біологічна одиниця, до складу якої входять матка, робочі бджоли. Це жіночі особини. У весняно-літній період тимчасово проживають трутні-еамці, яких виховують сім'?дл

РОЗВИТОК І РОЗМНОЖЕННЯ БДЖІЛ 4.4.1. Розмноження бджіл
Розрізняють природне та штучне розмноження сімей. Природне розмноження (роїння) є небажаним явищем на пасіці, оскільки воно негативно впливає на розвиток і продуктивність сімей, зростають, затрата

Розвиток бджіл протягом року
У найбільш діяльний період року, тобто з весни до осені, тривалість життя бджіл невелика. В середньому вона коливається від 35 до 50 днів залежно від умов їх існування. Чим гірші і важчі умови житт

ДВОМАТОЧНЕ УТРИМАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ
1.5.1.Утримання бджолиних сімей Підготовку бджолиних сімей до зимівлі розпочинають з оцінювання їхнього стану і створення оптимальних умов для осіннього нарощування молоди

Контрольні запитання
1. Як проводиться підготовка бджолиних сімей до зимівлі? 2. Що таке двоматочне утримання бджолиних сімей? 4.6. ОРГАНІЗАЦІЯ БДЖІЛЬНИЦЬКОГОГОСПОДАРСТВА Пас

Тиші вуликів
Вулик - це житло бджіл, збудоване людиною, основне обладнання пасіки. Він має велике значення для розвитку бджолиних сімей та їх продуктивної діяльності. У ньому проходить життя бджіл протягом усьо

УПОРЯДКУВАННЯ САДИБИ ПАСІКИ 4,7.1. Зимівники
У більшості районів країни бджіл на зиму ставлять в спеціальні приміщення, так звані зимівники (омшаники). Тільки в деяких більш південних районах бджоли цілий рік перебувають на волі. Всередині зи

Нвентар, який застосовується нридогляді за бджолами
Рис.4.І2.Димарі

Нвентар, який застосовується при виробництвімеду і воску
Ножі пасічні(рис. 4.17) призначені для розпечатування медових стільників, тобто для того, щоб зрізати кришки із запечатаного стільника. Випускають ножі трьох типів. Леза їх виготов

КОРМИ І ГОДІВЛЯ БДЖІЛ
4.9.1. Основні корми для медоноснихбджіл Основними кормами для бджіл здебільшого є сільськогосподар­ські культури та ті, що ростуть на природних угіддях, з яких бджоли зби

Зернові культури
Гречка - цінна круп'яна однорічна культура і гарний медонос, який дає в деяких районах країни основну частину товарної продукції меду. За сприятливих умов погоди 1 та гречки дає в середнії*, смузі

Олійні і технічні культури
Соняшник - олійна однорічна культура, цінна медоносна рослина. Хоч соняшник виділяє нектару менше, ніж гречка, але наявність великих площ гюсіву цієї культури сгавить її в розр

Кормові культури
Конюшини - цінна кормова культура. Найбільше значення для тваринництва має червона, рожева і біла конюшина. Всі вони багаторічні рослини. Червона конюшина - це культура лукопас

Медоноси лук
Значення лук оцінюється не тільки розміром площ, зайнятих ними, але й видовим складом рослин. Для тваринництва і бджільництва найбільш цінні луки, на яких росте багато конюшини (рожевої, білої), жо

Післяукісніта післяжнивні посіви нектароносів
Велике значення в поліпшенні кормової бази для бджільництва мають післяжнивні та післяукісні посіви медоносів, які мають короткий період вегетації до цвітіння. Це гречка, гірчиця, фацелія, чина пос

Поліпшення кормової бази
У нашій країні є ще немало районів з бідною кормовою базою бджільництва. При проведенні заходів щодо поліпшення кормової бази в таких районах головна увага повинна бути зосереджена на розширенні по

Контрольні запитання
1. Які основні корми застосовують при годівлі бджіл? 2. Що таке перга? 3. Які культури відносять до медоносів? 4. Основні шляхи поліпшення кормової бази.

Породи бджіл
Українські степові бджоли.За своїм походженням вони дуже близькі до карпатських. Мають сіре забарвлення тіла. Довжина хоботка - 6,4-6,6 мм. Відрізняються високою зимостійкістю, пом

Породи бджіл
Українські степові бджоли.За своїм походженням вони дуже близькі до карпатських. Мають сіре забарвлення тіла. Довжина хоботка - 6,4-6,6 мм. Відрізняються високою зимостійкістю, пом

Виведення маток, робочих бджіл, трутнів
Бджолина сім'я інтенсивно розвивається і виявляє високу продуктивність за умов наявності матки, яка має високу яйценосність, а її потомство характеризується бажаною в господарському відно­шенні спа

Кочівля пасік
З настанням осені кочові пасіки перевозять на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер

Кочівля пасік
З настанням осені кочові пасіки перевозять на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер

Виставлення бджіл
Перед виставленням бджіл із зимівника необхідно підготувати майданчик (садибу пасіки) для розміщення на ньому вуликів з бджолами; треба очистити його від сміття та залишків снігу, забити кілочки аб

Огляд бджолиних сімей
Працювати на пасіці зручніше в легкому комбінезоні або фартусі. Менш зручні халати. Робочий одяг повинен бути зшитий з гладкої і світлої матерії (ворсистий і темний одяг дратує і озлоблює бджіл). Р

Облік на бджолофермах
Весною на сільськогосподарських бджільницьких фермах (пасіках) проводять перевірку стану всіх бджолиних сімей з метою вияснення результатів зимівлі. Перевіряє пасіки комісія в складі завідуючого фе

Акт весняної перевірки бджолоферми
Господарство___________________ район______________________ обл асть___________________________________________________ Складений____________________________________ 200__ р.

ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ
4.13.1. Створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиної сім'ї, годівлябджіл Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічник

ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ
4.13.1. Створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиної сім'ї, годівлябджіл Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічник

Використання бджіл на запиленні сільськогосподарських культур
Збільшення виробництва зерна гречки, насіння олійних культур, особливо соняшника, гірчиці, овочів, баштанних культур, плодів, ягід, підвищення врожайності тонковолокнистих сортів бавовнику, розши­р

Способи підготовки бджілдо медозбору
У період між весняною ревізією пасік і головним медозбором перед пасічником стоїть ряд завдань. Він повинен забезпечити своє­часне розширення кубел, не допустити переходу бджолиних сімей в ройовий

Переробка бджолиної о нектару в мед
У мед бджоли перетворюють нектар, який вони збирають з квіток медоносних рослин. З принесеного у вулик і складеного в комірки стільників нектару бджоли видаляють зайву воду. Щоб з нектару випаровув

ФАЛЬСИФІКАЦІЯ МЕДУ 4.15.1. Виявлення домішок у бджолиному меду
Крім нектару квіток, бджоли схильні збирати й інші солодкі речовини: соки тріснутих спілих фруктів, кавунів, солодкий сік, який виділяють рослини (медяна роса), та ін. У деяких лісових районах бджо

Т. Бджолиний мед, його відкачування, фасування, пакування, дозрівання, зберігання
Бджолиний мед- Продукт переробки бджолами нектару медо­носних рослин або цукристих речовин, зібраних з рослин. Використо­вується як високопоживний харчовий і лікувальний продукт. З

Основні показники вощини
Вощина - це тонкі воскові листи з витиснутими на них з обох боків точних розмірів шестикутними денцями - основами майбутніх бджолиних комірок. Використовують її на пасіках для швидкої і правильної

Відбудова стільників
Для поповнення гнізд бджолиних сімей, поліпшення їх санітарного стану, одержання меду високої якості та товарного воску щороку на пасіках вибраковують і переробляють на віск 20-30 % старих гніздови

Збирання, заготівля та зберігання квіткового пилку
З квітня по липень - найкраща пора року для збирання бджолами квіткового пилку - цінного продукту рослин, природного концентрату, в якому містяться вітаміни, ензими, рослинні гормони, мікроелементи

Маточне молочко, його збирання, зберігання і транспортування
У нашій країні з лікувальною метою широко застосовують препарат, виготовлений з маточного молочка - апілак. За призначенням лікаря також використовують свіже маточне молочко, добуте з маточників, а

Прополіс, ного збирання
Прополіс, бджолиний клей, уза, смолка - це клейка смолиш речовина з приємним запахом, яку збирають і переробляють бджоли (рис.4.29). Використовують вони його як ремонтно-будівельний матеріал у вули

Переробка воскової сировини
Зібрану воскову сировину, вибракувані стільники, погано відбудовану вощину спочатку переробляють на пасіках. Найкращими строками для цього є жовтень - січень. Різні воскові залишки, вирізані трутне

НАРОЩУВАННЯ МОЛОДИХ БДЖІЛ НА ЗИМІВЛЮ 4.17.1. Підготовка бджолиних сімей до зимівлі в зимівниках
У більшості районів України товарні медозбори закінчуються на початку серпня, і пасічники починають роботи по підготовці бджолиних сімей до найвідповідальнішого періоду їх життя - зимівлі.

Нарощування бджіл на зиму
Основними умовами нарощування молодих бджіл на зиму є достатня сила сімей, забезпечення їх кормом (нектаром і пилком) та відповідне утеплення. Інтенсивніше нарощуються бджоли з цьогорічними плідним

Годівля бджіл перед зимівлею
Цукор у вигляді сиропу різної концентрації згодовують бджолам у багатьох випадках: для збільшення розплоду в сім'ях весною та восени, коли в природі немає нектару; для поповнення запасів корму при

Головна осіння ревізія бджолиних сімей та їх бонітування
Кінець літа. Минув головний медозбір. Немало сотень кілометрів налітали бджоли, які народились весною і на початку літа, в пошуках духмяного нектару. Чимало бджіл загинуло в полі. Багато з них зуст

Складання акта осінньої ревізії
Восени на сільськогосподарських бджільницьких фермах (пасіках) проводять перевірку стану всіх бджолиних сімей з метою визначення стану сімей, підготовлених до зими. Перевіряє пасіки комісі

Контрольні запитання
І.Як проводиться головна осіння ревізія бджолиних сімей? 2.3 якою метою проводиться бонітування бджолиних сімей? 3. Складання акту осінньої ревізії. 4.19. ЗИМІВЛЯ БДЖІЛ 4.

Бджоли в теплицях
Умови теплиць для життя бджіл дуже несприятливі. Однією з причин цього є занадто висока температура та відносна вологість повітря (особливо весною і влітку). Ще гірше, що бджоли, не бачачи скла чи

Контрольні запитання
і.Які хвороби бджіл відносять до інфекційних? 2. Збудники інвазійних захворювань бджіл. З.Які хвороби відносять до незаразних? 4. Які заходи боротьби із хворобами бджіл? 5. Яка пр

Шкідники бджіл
Воскова міль належить до нічних метеликів, личинки якої живляться воском. Розрізняють велику і малу воскову міль. Це метелик з розмахом крил 25-28 мм, передні крила якого попел

КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
Амітоз ~ прямий поділ клітин. Аналізатори - органи тварин, які сприймають вплив різних подразників. Анатомія

Література
1. Баканов В.Н., Менькии В.К. Кормление сельскохозяйственньїх животньїх. - М.: Агропромиздат, 1989. - 511с. 2. Богданов Г.А. Кормление сельскохозяйственньїх животньїх. -N4.: Агропромиздат,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги