рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин - раздел Биология, АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН У Сухій Речовині Тіла Тварин Більше Білків Та Жирів, А Рослин -Вуглеводів. Тв...

У сухій речовині тіла тварин більше білків та жирів, а рослин -вуглеводів. Тваринний жир при звичайних умовах твердий, у ньому переважають насичені жирні кислоти, а рослинний - рідкий і до його складу входять ненасичені жирні кислоти. В агрозоотехнічному аналізі такі речовини, як зола, клітковина, протеїн і жир, називають сирими. Це означає, що вони не чисті, а містять різні домішки.

Вода. Завдяки своїм особливостям вода виконує різноманітні функції в організмі. Вона - важлива складова рослин і тіла тварин, один з основних елементів живлення. Втрата майже всього запасу


жиру в організмі, половини білків і до 40% маси тіла не загрожує житію тварин, але при втраті 10% води порушуються функції організму, а при втраті 20% настає смерть.

Вода бере участь у багатьох життєвих функціях: прийманні та перетравленні корму (гідролізі), всмоктуванні перетравлених поживних речовин, перенесенні їх до клітин, транспортуванні в організмі ферментів, гормонів, вітамінів, розчиненні й виносі продуктів життєдіяльності клітин, у реакціях обміну речовин, які відбуваються у водному середовищі, регуляції осмотичного тиску. Завдяки високій теплопровідності, захованій теплоті випаровування вода відіграє важливу роль у підтриманні постійної температури тіла та розподілі в ньому тепла.

При нестачі води втрачається апетит, погіршується перетравність і використання речовин, зменшується жива маса, знижується продуктивність. При тривалій нестачі її спостерігаються блювання, пронос, розлад нервової системи, настає інтоксикація, внаслідок чого організм гине.

Кількість води в кормах або продуктах тваринництва визначають висушуванням наважки корму при температурі 100-Ш5°С до постійної маси.

Вміст води в організмі новонароджених тварин становить 75-80, а дорослих - 50-60 %. З підвищенням вгодованості, збільшенням відкладання жиру рівень її знижується.

У кормах кількість води коливається від 5 до 96%. Багаті на неї коренебульбоплоди і баштанні (75—92%), трава й силос (60-80), жом, м'язга, барда (82-95), молоко і продукти його переробки (87-92%). Мало води в зерні (13-14), сухих залишках переробних виробництв (макуха, шрот та ін.), риб'ячому, м'ясо-кістковому борошні, дріжджах (5-Ю), соломі (15-1.7%).

Від вмісту води в кормах залежать їхня поживність і зберігання. Корми з великою кількістю води малопоживні й погано зберігаються.

Потреба тварин у воді зумовлюється їхнім віком, продуктив­ністю, фізіологічним станом, фізичною формою корму (сухий, вологий), температурою навколишнього середовища тощо. На 1 кг сухої речовини велика рогата худоба споживає 4-6 кг води, вівці - 2-3, свині та коні - 2-2,5, кури - 2-3, молодняк у молочний період - 6-9 кг. Суху речовину в кормах поділяють на неорганічні (мінеральні) й органічні речовини.

Мінеральні речовини (сира зола). При зоотехнічному аналізі сиру золу визначають спалюванням наважки корму чи тканин тварини


у муфельній печі при температурі 450~550°С до постійної маси. Це залишок, який не згоряє. До ЇЇ складу входять оксиди металів і ангідриди кислот, вуглекислота, незгорілі частинки вугілля, домішки піску, пилу та ін.

Мінеральні речовини рослин і тіла тварин знаходяться у формі різних неорганічних та органічних сполук і виконують різноманітні функції. Вони є складовими ферментів та гормонів і поділяються на макро- і мікроелементи.

У групу макроелементів входять кальцій, фосфор, магній, натрій, калій, хлор і сірка.

Кальцій. Цей елемент становить основу кісткової тканини, де його міститься близько 99% від усієї кількості в організмі. Він регулює роботу серця, нервової, м'язової системи, проникність мембран клітин, активує ряд ферментів, бере участь у зсіданні крові, виливає на засвоєння фосфору, цинку тощо.

Фосфор. Основна кількість його знаходиться в кістках - до 80 % від маси у тілі. Крім того він входить до складу нуклеїнових кислот, багатьох ферментів, фосфопротеїдів, фосфоліпідів, відіграє важливу роль в обміні вуглеводів, регулюванні кислотно-лужної рівноваги в організмі, біологічних реакціях та обміні енергії.

Обмін кальцію і фосфору в організмі тварин тісно пов'язані між собою. Тому для його нормального функціонування ці елементи повинні надходити у певних співвідношеннях. При нестачі кальцію і фосфору в раціонах або порушенні їхнього співвідношення молодняк хворіє на рахіт (опухання суглобів, скривлення кінцівок), а дорослі тварини - на остеомаляцію (розм'якшення кісток, потовщення суглобів), остеонороз (ламкість кісток, утворення порожнин у плоских кістках). Птиця несе яйця без шкаралупи. Тому у тварин сповільнюється апетит (тварини лижуть стіни, жують неїстівні предмети). Багаті на кальцій і фосфор м'ясо-кісткове та рибне борошно. Бідні на кальцій і фосфор коренебульбоплоди. При нестачі цих елементів у кормах до раціонів додають мінеральний підкорм, використовують солі зазначених елементів у вигляді кальцієвих, фосфорних і кальцієво-фосфорних сполук.

Магній входить до складу кісток (70%) і м'яких тканин організму (30%) від його кількості в організмі). Він активує ряд ферментів, бере участь в обміні вуглеводів. При ного нестачі у кормах тварини, особливо на початку пасовищного періоду, тварини хворіють на магнієву титанію, переважно велика рогата худоба й рідше вівці. У них відмічається нервове збудження, тремтіння, порушення


координації руху. Для запобігання захворюванню на початі пасовищного періоду худобу слід підгодувати солями магнію.

Натрій міститься в організмі у м'яких тканинах, переважно рідинах. Бере участь у регулюванні осмотичного тиску, кислот» лужної рівноваги, активує фермент амілазу, є складовою слини, разе із калієм регулює обмін води в організмі. За його допомого передаються нервові збудження. При нестачі цього елемента тварин втрачають апетит, знижують продуктивність. У рослинних корма натрію мало, тому до раціонів треба додавати кухонну сіль.

Калій, як і натрій, знаходиться в м'яких тканинах, здебільшого клітинах, разом із натрієм входить до складу кісток. Бере участь регулюванні осмотичного тиску, кислотно-лужної рівноваги, регулю роботу серця тощо. Рослинні корми багаті на калій і практично пр годівлі ними тварин нестачі його не спостерігається.

Сірка в організмі тварин і рослинах є складовою білків. Вона обов'язковий елемент гормону підшлункової залози - інсуліну й значній кількості - шерсті, копитного рогу. Нестачі сірки в раціона: при достатньому рівні білків майже не буває. Лише при використанні; раціонах жуйних небілкових форм азоту необхідна підгодівля ї; сірковмісними солями.

До мікроелементів належать залізо, мідь, кобальт, цинк, йод та ін. Залізо знаходиться в організмі в основному у сполуках : білками, особливо з білком крові - гемоглобіном. Крім того, вонс входить до складу ферментів тканинного дихання - цитохромів Запаси заліза зосереджені у печінці, нирках, селезінці, кістковому мозку. Нестача цього елемента спричиняє аліментарну анемію, втрату апетиту, сповільнення росту, схильність до захворювань.

Мідь необхідна для синтезу гемоглобіну, вона є складовою деяких окислювальних ферментів. Нестача її викликає виснаження організму, депігментацію шерсті, затримку росту, анемію, погіршення апетиту, пронос та інші-захворювання.

Кобальт необхідний для розвитку мікроорганізмів, які син­тезують вітамін Віг, активує ряд ферментів. Нестача його призводить до авітамінозу В!2, у тварин спостерігаються слабкість, різке схуд­нення. Хвороба мас назву сухотки. Найбільше реагують на нестачу кобальту велика рогата худоба і вівці.

Цинк входить до складу багатьох ферментів, проявляє сти­мулюючу дію на ряд статевих гормонів, гормони гіпофіза. При його нестачі тварини хворіють на паракератоз - запалення шкіри, відстають


у рості. У курчат порушується оперення, затримується кальцифікація кісток.

Йод є складовою гормону щитоподібної залози - тироксину. При його нестачі у тварин збільшується щитоподібна залоза, знижується плодючість, спостерігається мертвонародженість, приплід маложиггездатний, часто без волосяного покриву.

Крім того, в живленні тварин важливе значення мають марганець, молібден, фтор, селен та ін.

Як правило, кількість мікроелементів у кормах у тілі тварин виражають у міліграмах на 1кг маси, тоді як макроелементів - у грамах або відсотках. При нестачі макро- та мікроелементів у кормах їх додатково вводять до раціону у вигляді мінеральних підкормів.

Органічні речовини. Вміст органічних речовин визначають за різницею між кількістю сухої речовини та сирої золи. До цієї групи належать азотисті речовини корму (сирий протеїн), сирий жир, вуглеводи (сира клітковина, безазотисті екстрактивні речовини) та біологічно активні речовини.

Сирий протеїн містить білки і небілкові азотисті сполуки -аміди. Його визначають за кількістю азоту, якиіі є в кормі або продуктах тварин. У середньому прийнято, що вміст азоту в протеїні становить 16%. Звідси коефіцієнт переводу азоту в протеїн -6,25 (]()(): 16).

Білки - високомолекулярні органічні речовини, що складаються з амінокислот, з'єднаних за типом поліпептидних зв'язків. Білки поділяються на прості (протеїни), до яких входять лише амінокислоти, і складні (протеїди), що містять ще й інші речовини: фосфорну кислоту (фосфонротеїди), нуклеїнові кислоти (нуклепротеїди), пігменти (хромопротеїди), глюкозу (глікопротеїди) та ін.

Білки всіх організмів складаються в основному з 20 основних амінокислот, які поділяються на замінні (аланін, гліцин, пролін, оксинролін, серин, норлейцин, аспарагінова та глютамінова кислоти, цистин, цитрулін) і незамінні (аргінін, гістидин, лізин, метіонін, триптофан, фенілаланін, треонін, валін, лейцин та ізолейцин). Замінні амінокислоти синтезуються в організмі з інших шляхом пере-амінування, а незамінні не синтезуються або синтезуються у недо­статній кількості.

Для синтезу білків в організмі потрібно, щоб із кормами надхо­дили всі необхідні незамінні амінокислоти.

До групи амідів входять усі азотовмісні сполуки небілкової при­роди: вільні амінокислоти, власне аміди, азотисті основи (алкалоїди,


глюкозиди), нітрати, пурини, амонійні солі тощо. Це в основному проміжні продукти синтезу і розпаду білків. їх багато у траві, сіні, сінажі, силосі, коренебульбоплодах (30% від протеїну), тобто в рослинах, у період росту яких відбувається синтез білків, а при за­готівлі кормів - ще й їх розпад. Мало амідів у зерні та насінні, продуктах їх переробки (3-5 %) і кормах тваринного походження.

Білки в організмі- тварин використовуються як структурні речо­вини у побудові клітин, синтезі ферментів, гормонів, імунних тіл, а при дезамінуванні та окисленні -як джерело енергії.

Рівень протеїну в кормах коливається в широких межах - від 0,5 до 80 %. Багаті на протеїн зернобобові (20-30%), макуха і шрот, які одержують при переробці насіння олійних культур (30-40), дріжджі (45-50) та корми тваринного походження (40-80%).

Сирий жир.При зоотехнічному аналізі з наважки корму за умови тривалого екстрагування ефіром або іншими органічними розчинниками вилучають сполуки, які належать до сирого жиру. До складу останнього поряд із справжнім або нейтральним (складний ефір трьохатомного спирту-гліцерину і жирних кислот) входять інші жироподібні сполуки: фосфатиди, стерини, віск, жирні кислоти, жи­ророзчинні вітаміни, пігменти та ін.

Жир в організмі тварин поділяється на тканинний (входить до складу клітин) і запасний. Перший відіграє важливу роль в організмі й незалежно від вгодованості тварин його кількість у клітинах не змінюється. Другий використовується як джерело енергії при недо­статньому рівні живлення. Кормовий жир використовується як структурна речовина в побудові клітини, він - джерело ненасичених жирних кислот - лінолевої, ліноленової та арахідонової. Вони не синтезуються в організмі тварин і є незамінними в їхньому живленні.

Рослинні жири складаються з тригліцеридів ненасичених жир­них кислот й у звичайному стані рідкі.

Кількість жиру в кормах коливається у широких межах. Багаті на нього макуха (6-8%), корми тваринного походження (12-15%). Із зернових високий вміст жиру мають овес і кукурудза (4-6%). У решті зерна його - 1-3%. У соломі й сіні жиру 1,5-2,5 %, траві - 0,2-0,5, коренебульбоплодах - 0,1-0,2%. Багате на жир насіння олійних культур (30-40 % і більше).

Вуглеводи - це основне джерело енергії в організмі тварин. Енергія, яка утворюється при окисленні вуглеводів, використовується для підтримки процесів, пов'язаних із життєдіяльністю організму


(робота внутрішніх органів, синтез білків, підтримання постійної температури тіла тощо).

За схемою зоотехнічного аналізу, як уже зазначалося, вуглеводи поділяються на сиру клітковину і безазотисті екстрактивні речовини (БЕР).

Сира клітковина — це залишок після кип'ятіння наважки корму в слабких розчинах кислоти і лугу з наступним промиванням гарячою водою, спиртом та органічним розчинником (ацетон, ефір). У живленні тварин клітковина відіграє роль не лише поживної речовини, а й баластної, що подразнює рецептори травного каналу, забезпечуючи цим нормальну перистальтику.

Багаті на клітковину грубі корми - солома (40-45%), полова (35-40), сіно (20-30%), із зернових високий вміст клітковини мають овес (10 %), висівки (11-15 %). У решті зернових її 2-6%.

Безазотисті екстрактивні речовини містять цукор, крохмаль, глікоген, інулін, пектинові речовини, частину геміцелюлоз, органічні кислоти (яблучну, винну, молочну, оцтову та ін.), глюкозиди та інші речовини. У рослинних кормах переважають цукри і крохмаль. Велика кількість цукру в цукрових буряках (до 22%), мелясі (до 60), сухій речовині молодих злакових трав (до 13), у сіні залежно від способів заготівлі його вміст коливається від 5 до 7%, а в соломі - від 2 до 3%. Єдиним представником цукрів тваринного походження є лактоза (молочний пукор). У молоці корів її 4-5%.

Крохмаль як запасний енергетичний матеріал нагромаджується у значній кількості в зерні (до 70%), бульбах картоплі (до 24%). Представником полісахаридів в організмі тварин є глікоген, який становить близько 1 % їхньої маси.

Біологічно активні речовини. Крім основних поживних ре­човин, які використовуються в організмі як пластичний та енергетич­ний матеріал, у кормах і тілі тварин містяться й речовини, що характеризуються високою біологічною активністю, хоча їх і незначна кількість. Це вітаміни, гормони, гормоноподібні речовини тощо. До біологічно активних речовин належать також алкалоїди, глюкозиди (часто отруйні при використанні кормів із високим їх вмістом), інгібітори ферментів, вітамінів.

Серед біологічно активних речовин, які окремо визначаються в кормах і виконують важливі функції в організмі тварин, є вітаміни. Вони входять до складу багатьох ферментів, утворюють різні ком­плексні сполуки з білками, вуглеводами, жирами, гормонами, що відіграють важливу роль в обміні речовин. Вітаміни необхідні орга-


нізму в малих дозах (міліграмах, мікрограмах на добу) для нормаль­ного росту й розвитку, відтворних функцій, зміцнення здоров'я, ви­робництва продукції. Нестача їх у кормах спричиняє порушення обміну речовин, різні захворювання і навіть загибель тварин. За­хворювання, викликані відсутністю вітамінів у раціонах, називаються авітамінозами.

Тварини одержують вітаміни переважно з кормами, але деяка частина їх може синтезуватися в організмі (вітаміни групи В). Нині відомо близько 20 вітамінів. Сільськогосподарські тварини можуть відчувати нестачу до 15 із них. Вітаміни прийнято поділяти на жи­ророзчинні (А, Б, Е, К) і водорозчинні (групи В і вітамін С).

Вітамін А (ретинол, антиксерофтальмічний) - це иенасичений одноатомний спирт, нестійкий до нагрівання, швидко окислюється на повітрі й під дією світла. Міститься лише в продуктах тваринного походження - молозиві, молоці, яйцях. В організмі найбільше його у печінці та в невеликій кількості у жирі.

В організмі тварин вітамін А бере участь у процесах обміну речовин, сприяє нормальному стану слизових оболонок. При його нестачі спостерігається ороговіння епітелію слизових оболонок дихальних шляхів, травного каналу, статевих органів, нирок, сечоводів та очей. У зв'язку з ороговінням слизова оболонка не виконує бар'єрних функцій щодо проникнення мікроорганізмів, і тварини стають легко-сприйнятливими до різних інфекційних захворювань. Крім того, вітамін А бере активну участь у фотохімічних процесах сприйняття світла, і тому першою ознакою його нестачі є те, що тварини пере­стають бачити у темряві (куряча сліпота). При тривалій нестачі цього вітаміну вони сліпнуть внаслідок розладу рогівки ока. Таким чином, вітамін А необхідний для нормального росту тварин, запобігання інфекційним захворюванням, нормалізації обміну речовин.

Вітамін О (кадьциферол). Відомо до 10 сполук з О-вітаміиною активністю, але найважливіші із них 02-ергокальциферол і Бз-холекальциферол. Попередником вітаміну От є ергостерон, що міститься у рослинах і дріжджах, а 0( - 7-дегідро.холестернн - у шкірі тварин.

Фізіологічна роль вітаміну О нолягас у регулюванні обміну в організмі кальцію і фосфору. Якщо його не вистачає, молодняк хворіє на рахіт. При цьому затримується кальцифікація кісток, вони стають м'якими, опухають суглоби, викривляються кінцівки. У дорослих тварин кальцій і фосфор вилучаються з кістяка, кістки стають м'якими,


потовщуються суглоби (остеомаляція). Як наслідок різко знижується продуктивність тварин.

Вітамін О, як і вітамін А, виражається в міжнародних одиницях. За 1 МО вітаміну О прийнято 0,025 мкг цього вітаміну.

Джерелом вітаміну В у раціонах є високоякісне сіно (500-600 МО в І г), опромінені сухі дріжджі (до 20 тис. МО в 1 і), риб'ячий жир (50-500 МО в 1 мл), концентрат- вітаміну відеїн (до 200 тис. МО в 1 г), відекаротин (200 тис. МО і 1,5 мг каротину в 1 г).

Вітамін Е (токоферол). В організмі виконує антиокислювальну функцію, бере участь у тканинному диханні, реакціях обміну речовин, синтезі аскорбінової кислоти. Нестача його в організмі призводить до зниження статевої здатності у самців та самок; у самців спо­стерігається атрофія сім'яників, а у самок гине зародок і настає дегенерація яєчників. У телят, ягнят, поросят відмічається дегенерація м'язової тканини (білом'язова хвороба).

Вітамін Е дуже поширений у природі. На нього багаті зелені та зернові корми, силос, сінаж, сіно і нестача його в організмі тварин буває рідко.

Вітамін К (філохінон). Є декілька аналогів цього вітаміну - Кь К?, Кз і вікасол. Основна фізіологічна функція його в організмі полягає у посиленні зсідання крові, він стимулює синтез протромбіну і фібриногену як основних компонентів при утворенні кров'яного згу­стку. Нестача вітаміну К спостерігається в основному у молодняку птиці. При цьому відбуваються крововиливи у травному каналі та печінці, у зв'язку з чим він одержав назву антигеморагічного фактора. У ссавців і дорослої птиці нестачі вітаміну К не відмічається.

Із водорозчинних вітамінів важливе значення в годівлі тварин мають В|, В2, Вз, В5, В;2- Вони синтезуються мікроорганізмами, які густо населяють передшлунки жуйних і товсту кишку, а також міс­тяться у кормах. Проте інтенсивність їхнього синтезу в товстій кишці незначна, і у тварин з однокамерним шлунком може спостерігатися нестача вітамінів групи В при низькому вмісті їх у кормах. При цьому в раціони додатково вводять вітамінні препарати, які випускає промисловість для кормових цілей.

Важливе значення в життєдіяльності організму тварин мають й інші вітаміни групи В: Вй (піридоксин), Вс (фолієва кислота), В4 (холін), вітамін Н (біотин) та ін.

До водорозчинних належать і протицинговий вітамін С (аскор­бінова кислота). Він бере активну участь в окислювально-відновиих реакціях, інактивації токсичних речовин, впливає, на функцію залоз


внутрішньої секреції, забезпечує дихання клітин, поліпшує засвоєння заліза, підсилює захисні функції організму. Цей вітамін міститься у зелених кормах, свіжих овочах, картоплі й синтезується мікрофлорою травного каналу. Тварини, як правило, на цингу не хворіють, крім мавп і морських свинок.

Таким чином, вивчення хімічного складу кормів у практиці тва­ринництва є одним із найважливіших елементів оцінки їхньої по­живної цінності. Знаючи його, можна судити про те, які з поживних речовин і в якій кількості містяться у кормі, а звідси - в якій мірі вони задовольнятимуть потребу тварин у тих чи інших елементах живлення. Для детальнішого аналізу поживності кормів необхідно знати, яка кількість поживних речовин може бути використана організмом. Для цього треба знати, що. таке перетравність кормів, оскільки тварина живе і виробляє необхідну людині продукцію за рахунок того, що перетравлює із спожитих кормів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Процес перебудови в Україні відкритої конкурентоспроможної аграрної економіки ринкового типу інтегрованої у світову сільськогосподарську систему... Спеціалістам сільського господарства належить велика роль у забезпеченні... Перехід ринкової економіки відкриває широкі можливості для розвитку приватної власності Така тенденція буде...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Кожен, хто розводить тварин, повинен знати будову тваринного організму та його функції. Будову і форму організму вивчає мор­фологія, а перебіг життєвих процесів (функцій) в

Клітинна будова тваринного організму
Тіло тварин складається з великої кількості клітин (до кількох трильйонів)^ які утворюють його тканини й органи. Клітина здатна самооновлюватись, саморегулюватись і самовідт

Вчення про тканини
У процесі розвитку ембріона відбувається спеціалізація клітин і у творення тканин. Тканина — це система клітин та їхніх похідних, що характеризується спільними морфо-фізіоло

Органи, апарати та системи органів
Тваринний організм складається з багатьох органів. Органом називають частину організму, яка має певну форму, виконує специфічну функцію і складається з кількох тканин. Розрізнюють д

Будова скелета
Скелет складається з Кісток, хрящів і зв'язок. Він є опорою тіла, утворює його порожнини. У кістках накопичуються мінеральні солі і знаходиться жовтий і червоний кістковий мозок. Кістки за формою п

Будова скелета
Скелет складається з Кісток, хрящів і зв'язок. Він є опорою тіла, утворює його порожнини. У кістках накопичуються мінеральні солі і знаходиться жовтий і червоний кістковий мозок. Кістки за формою п

Похідні шкіри
Волосся розрізняють покривне, захисне і чутливе. Волосина складається з двох частин: стрижня, який виступає над поверхнею шкіри, й кореня, що знаходиться у волосяній сумці. Корінь закінчуєть

Копита, ратиці, роги
Це рогові утвори, що захищають від пошкодження більш глибокі тканини. У хижаків замість копит є кігті, а у людей - нігті. Копито має вигляд башмака на кінцях пальців однокоп

СИСТЕМА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ
Органи травлення забезпечують обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем. У цих органах проходить перетворення складних речовин корму до більш простих сполук, які мож

Органи ротової порожнини та глотка
До органів ротової порожнини належать: губи, щоки, ясна, тверде і м'яке піднебіння, язик, зуби, слинні залози й мигдалики. Губи - шкірно-м'язові складки, які закривають вхід у ротов

Стравохідно-шлунковий відділ
Стравохід - трубкоподібний орган, по якому кормові маси потрапляють із глотки до шлунка. Він має шийну, грудну і черевну частини. Стінка складається з трьох оболонок: слизової,

Відділ товстих кишок
Він включає сліпу, ободову та пряму кишки. Слизова оболонка цих кишок не має ворсинок, у ній менше залоз. Просвіт товстих кишок більший, ніж у тонких, особливо у коней. М'язова оболонка добре

Будова органів дихання
Носова порожнина має вхідні отвори - ніздрі і вихідні - хоани. Хрящовою перегородкою вона розділена на дві половини. Слизова оболонка носа вистелена миготливим епітелієм із зал

Органи кровотворення
Більшість клітин крові тварин - це високоспеціалізовані, не здатні до розмноження клітини, які мають короткий період життя. Тому в організмі відбувається постійне кровотворення - гемоиоез у кровотв

Кровоносні судини та кола кровообігу
Відомі три види кровоносних судин: артерії, вени і капіляра. Стінка артерій і вен має три оболонки - внутрішню, середню і зовнішню, а стінка капілярів - лише один шар ендотеліальних клітин.

Лімфообіг та лімфа
Тканинна рідина утворюється з плазми крові й заповнює невеликі проміжки між клітинами тіла. Вона проникає в лімфатичні судини і називається лімфою. Лімфа - проз

Контрольні запитання
  І.Що відноситься до органів кровообігу? 2..Як побудована стінка серця?   3. Де розміщене серце

Будова і значення органів сечовиділення
. Система органів сечовиділення складається з парних органів -нирок і сечоводів і непарних - сечового міхура, сечовипускного каналу (сечівника), який у самців переходить у сечостатевий кан

Фізіологія сечоутворення і сечовиділення
Утворення сечі в нирках.Це складний трифазний процес, який регулюється нервово-гуморально. Перша фаза сечоутворення - фільтраційна - відбуваєть

СИСТЕМА ОРГАНІВ РОЗМНОЖЕННЯ
  Розмноження - одна з характерних властивостей усіх живих організмів, що забезпечує безперервність і спадкоємність життя і збереження кожного виду тварин.

Органи розмноженнясамців
До них належать сім'яники з придатками, сім'яниковий мішок, сім'япроводи й сім'яні канатики, сечостатевий канал і придаткові статеві залози, статевий член з препуціальшш мішком (рис. 1.17).

Органи розмноження самок
До них відносять яєчники, яйцепроводи, матку, піхву, сечостатеве иереддвер'я і зовнішні статеві органи (рис. 1.18).   5 - шийка матки; б - піхва; 7 - иереддвер'я; 8

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ
Основою життя тварин є обмін речовин і енергії. У ньому беруть участь білкн, вуглеводи, жири, вода, мінеральні солі, вітаміни. 1.9.1.Обмін білків Білки (пр

Обмін вуглеводів
Вуглеводи (сахариди, цукри) - основне джерело енергії. До організму вони надходять в основному у формі полісахаридів, які ферментами розщеплюються до глюкози. Остання всмоктується в кров і з

Обмін жирів
Жири (ліпіди) ~ джерело енергії. Вони входять до складу клітин, а частина жирів відкладається про запас. В організмі жири можуть утворюватися з вуглеводів і білків, але основна їх кількість

Обмін води і солей
Вода для організму має надзвичайно важливе значення. Без неї тварини гинуть через кілька діб. Вода становить 65-70 % маси тіла тварини. Вона входить до складу клітин, плазми кр

Вітаміни
Вітаміни потрібні для регулювання обміну речовин, адже більшість з них входить до складу ферментів. Вони впливають і на генетичний апарат. Відомо понад ЗО вітамінів, перший із

Обмін енергії теплорегуляція
У результаті дисиміляції потенційна енергія поживних речовин витрачається на процесії асиміляції, механічну роботу, а також перет­ворюється у теплову. Відомо, що 1 гжиру при окисленні дає 38,9 кДж

ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ
Організм існує як єдине ціле завдяки нервовій і гуморальній регуляції. Осгання здійснюється в основному гормонами, які виробляються залозами внутрішньої секреції. Ці залози не мають вивідних

Контрольні запитання
1. Що характерно для залоз внутрішньої секреції? 2. Назвіть гормони, які виробляють різні залози. З.У яких залозах виробляється інсулін і адреналін?   4. Як в

Периферична нервова система
Периферична нервова система складається з нервів, які поді­ляються на спинномозкові і черепномозкові. Основу нерва становлять м'якушеві і безм'якушеві відростки нейронів. Всі нерви парні.

Вища нервова діяльність
Вчення про вшц}' нервову діяльність створив І. П. Павлов. Вивчаючи процеси травлення, він звернув увагу на те, що в собаки слиновиділення починається ще до того,

ОСНОВИ РОЗВЕДЕННЯ І ВІДТВОРЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Розведення сільськогосподарських тварин - це наука про еволюцію, принципи й методи розмноження та якісного поліпшення сільськогосподарських тварин, удосконалення й перетворення порід і корис

СУТЬ ГЕНЕТИКИ
Завдання сучасної генетики полягають не тільки в дослідженні вказаних теоретичних проблем, які лише в майбутньому будуть мати глибоке практичне значення. Перед генетикою стоять також і ближчі науко

Методи вивчення мінливості
Жодна ознака чи властивість організму не розвивається без впливу спадковості й середовища. Межа ' реагування зумовлена спадковими особливостями організму, тобто його генотип. Організм реагує на впл

Контрольні запитання
1. Що таке спадковість? 2. Дайте пояснення поняттям "генотип", "фенотип", "доміну­вання", "рецесивність". 3. Доведіть суть першого і другог

Розмноження клітин
Розмноження - одна з основних властивостей усіх живих організмів, що забезпечує безперервність і спадковість життя на Землі. Розмножуються клітини поділом. Під час поділу клітини відбуваютьс

Моної ібрндне. дніїбрндне і нолігібридне схрещування
Вивчивши закономірності успадкування однієї пари якісних од­нак, Мендель розпочав схрещування гороху з двома та більшою кіль­кістю ознак. Він проводив схрещування гороху, у якого насіння було зелен

Хромосомна теорія спадковості
Всі хромосоми клітин тіла жіночих особин однаково парні. У чоловічих особин хромосоми однієї пари не схожі одна на одну. Тому несхожу пару хромосом у самки і самця названо статевою, а схожу -автоно

Контрольні запитання
  жіночі статеві 1. Поняття дигібридного схрещування. 2. Про що свідчить третій закон Менделя?

Походження сільськогосподарських тварин
Після зародження життя на Землі тривалий час формуватися види рослин і тварин. За вченням Ч.Дарвіна, види рослин і тварин створилися під дією природного добору. Природний добір

Одомашнення тварин
Приручення й одомашнення диких тварин - це складний і тривалий процес, який відбувався протягом переходу діяльності людини від полювання до осілого способу життя. Одомашнення (доместикацію) диких т

РІСТ І РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Індивідуальний розвиток охоплює морфологічні, біохімічні та фізіологічні зміни, які відбуваються в організмі тварин різних видів від часу утворення зиготи і до кінця використання або життя тварин.

Періоди індивідуального розвитку тварин
індивідуальний розвиток тварин поділяють на два основних періоди: внутрішньоугробний (ембріональний) та післяутробний (постембріональний). Період внутрішньоутробного розвит

Закономірності росту окремих частин тіла та основних тканин і фактори, що впливають на ріст і розвиток
У процесі індивідуального розвитку інтенсивність росту живої маси тварин у різні періоди неоднакова: в ембріональний вона вища, ніж у постембріональний, тобто з віком тварин знижується. Така законо

Контрольні запитання
І,-Яка різниця між поняттями "ріст" та "розвиток"? 2. Загальні закономірності росту і розвитку тварин. 3. Що таке ембріоналізм, інфантилізм та неотенія?

Фактори, які впливають на формуванні! конституції тварин
Конституціональні особливості організмів формуються в процесі онтогенезу під виливом спадкових задатків батьків. Останні можуть бути успішно реалізовані у нащадків в резульїаті направлених прийомів

Класифікація тинів конституції
П.М. Кулешов виділив чотири тиші конституції: грубий, ніж­ний, щільний, рихлий. М.Ф. Іванов додав міцний тип конституції. Груба конституція - тварини мають товсту шкір

Класифікація тинів конституції
П.М. Кулешов виділив чотири тиші конституції: грубий, ніж­ний, щільний, рихлий. М.Ф. Іванов додав міцний тип конституції. Груба конституція - тварини мають товсту шкір

Кондиції тварин
Кондицією тварин називають стан вгодованості тварин, який залежить від рівня годівлі, догляду, утримання і використання. Фахівці розрізняють такі кондиції: заводську (племінну)

ОСНОВНІ СТАТІ і РОЗВИТОК ЇХ У ТВАРИН РІЗНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ
Статі - це анатомічні ділянки на тілі тварин, які мають свої умовні межі. Особливими статями є: голова, шия, холка, грудна клітка, спина, поперек, круп, черево, кінцівки

ДОБІР І ПІДБІР СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН
Племінна робота - це система організаційно-технологічних заходів, спрямованих на поліпшення породних якостей тварин і з метою підвищення їхньої продуктивності. Основними елементами племінної роботи

Підбір сільськогосподарських тварин
Підбір. У тваринництві відбір й підбір є основними зоотехніч­ними методами поліпшення продуктивних та племінних якостей тварин. Підбір - це використання для спаровування кращих

Зоотехнічний облік у тваринництві
Для ведення зоотехнічного обліку, недопущення плутанини з походженням тварин всім при народженні присвоюють індивідуальні номери, які записуються у відповідні документи. Цей номер зберігається за т

Контрольні запитання
..... 1. Що таке добір і підбір, який між ними зв'язок? 2. Який добір називають природним, а який штучним? 3. Методи і форми добору. 4. Які ознаки входять до ком

Схрещування сільськогосподарських тварин
Схрещуванням називається парування тварин різних порід. Потомство, одержане при цьому, називається помісями. Схрещування супроводжується посиленням гетерозиготності, внаслідок чого у

СПЕРМА, її СКЛАД, ОЦІНКА ЯКОСТІ СПЕРМИ
Сперма - це складний секрет чоловічих статевих залоз, що утворюється від змішування сперміїв із секретом придатка та придаткових статевих залоз. До складу сперми входить 90-98%

Будова мікроскопа
Око людини влаштоване так, що роздивитися предмет, якщо його розміри менше 0,1 мм неможливо. Тим часом в природі існує безліч об'єктів, значно менших за розміром. Це різні мікроорганізми, клітки ро

Розведення сперми
Щоб збільшити об'єм еякулята, а також для того, щоб зберегти здатність сперміїв, що запліднюючу здатність сперміїв на триваліший термін при зберіганні їх поза організмом, сперму розбавляють спеціал

Способи зберігання сперми
Способи зберігання спермії поза організмом засновані на створенні умов, за яких спермії впадають в стан анабіозу. Зберігання сперми при температурі від 0 до 20°.

Транспортування сперми
Звичайно із станції штучного осіменіння сперму плідників доставляють в господарства на пункт автотранспортом, а також авіа і залізничним транспортом. Основні вимоги до транспортування спер

ШТУЧНЕ ОСІМЕНІННЯ САМОК
Штучне осіменіння - ефективний метод швидкого вдоско­налення породних і продуктивних якостей тварин. Його застосування сприяє інтенсивному відтворенню стада. Розробка та впрова

Трансплантація ембріонів
Трансплантація ембріонів - це вилучення їх з яйцепроводів або матки однієї тварини (самка-донор) і пересадка в яйцепровід або матку іншої тварини (самка-реципієнт), яка перебув

Осіменіння корів і телиць
■ Осіменіння - це введення сперми у статеві іиляхи самки. Воно буває природним (при статевому акті) і штучним (за допомогою спеціальних інструментів). Осіменяють

Контрольні запитання
1. Які переваги штучного осіменіння над природним? 2. У чому полягає суть трансплантації ембріонів? 3. Від яких факторів залежить успіх штучного осіменіння тварин? 4. Наз

Будова і функції яєчників
Після виходу з фолікула яйцеклітина потрапляє в яйцепровід, а на місці розірваного фолікула утворюється жовте тіло; яке стає залозою внутрішньої секреції і виділяє в кров гормон. Якщо яйцеклітина,

Будова і функція матки
Матка - порожнистий орган, в якому розвивається зародок і плід. Розрізняють чотири типи маток: подвійна - у гризунів, слона; двороздільна - у деяких гризунів; дворога - у жуйни

Статева циклічність у самок
Статева діяльність самок проявляється після досягнення ними статевої зрілості. При цьому у статевозрілих самок періодично повторюються статеві цикли - комплекс морфофізіологічних і біологічних змін

Утримання і годівля вагітних самок
Матковий склад для отримання високої заплідненості необхідно утримувати в належних зоогігієнічних умовах і на повноцінному раціоні. Якщо матки отримують достатню кількість кормів, різно­манітні пож

ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ
Діагностика вагітності і безплідності - першочерговий і обов'язковий захід у кожному господарстві. При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але пер

Механізм пологів
■ Для правильного надання допомоги при пологах необхідно мати чітке уявлення про їх механізм, про ті сили, які сприяють або заважають просуванню плоду. У пологовому акті беруть участь всі орг

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок
У кожному тваринницькому господарстві повинні бути пологові відділення і приміщення для новонароджених. Обладнання такого відділення дає можливість зберегти здоров'я і продуктивність матері, здоров

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою
Пологи - фізіологічний процес, тому можуть проходити без стороннього втручання. У природних умовах мати інстинктивно перегризає пуповину, облизує дитинча, витягає міхур з родових шляхів гірк його з

Післяпологовий період
Післяпологовий період - час від закінчення пологів (вигнання посліду) до завершення інволюції статевих і інших органів породіллі, тобто період відновлення до того стану, в якому вони знаходилися до

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ
І Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів штучного осіменіння. Пункти сл

З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів
Годівля - це організація виробничого процесу з метою забезпечення життєвих потреб тварин в енергії та поживних речовинах. Поліпшуючи годівлю, досягають високої продуктивності тварин і раціон

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин
Годівля сільськогосподарських тварин є однією з найважливі­ших складових зоотехнічної науки, яка розробляє теоретичні основи, методи й технологічні прийоми раціонального живлення, що забезпе­чує но

Поняття про поживність кормів
Для правильної годівлі тварин слід знати дію кормів на організм, поживність їх і потреби тварин у кормі. Обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем починається із засвоєння організ

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності
Сільськогосподарським тваринам згодовують різноманітні корми, які відрізняються за складом і поживністю. Організм тварин у процесі живлення засвоює в певних кількостях та співвідношеннях необхідні

Контрольні запитання
1.Для чого тваринам необхідні поживні речовини? 2.Що таке поживність корму? 3.Фактори, що впливають на поживність корму. 4.Що необхідно знати для визначе

Методи визначення перетравності поживних речовин
Хімічний склад корму не дає повного уявлення про ного поживність, оскільки характеризує лише валовий вміст поживних речовин у ньому. Останні надходять з кормом у травний канап тварин переважно у ви

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.
При вмісті в 1 кг сіна 8,48% протешу 2 кг сіна міститимуть його (2><8,48:100)= 169,6 г. У 2,2 кг калу міститься 2,61% протеїну, тобто його виділилося (2,2x2,61:100) = 57,4 г. Отже, п

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ
Перетравність поживних речовин в організмі тварин різних видів неоднакова. Це зумовлюється різною анатомічною будовою травної системи. Жуйні (велика рогата худоба, вівці, кози) добре перетравлюють

Контрольні запитання
1. Які основні методи визначення перетравності поживних речовин кормів? 2.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах?

ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів
Найбільш ефективне використання енергії для формування продукції має місце тільки при забезпеченні тварин як самою енергією, так і протеїном, мінеральними речовинами, вітамінами. Тому, поряд з енер

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну
До цих шляхів належать: • збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких культур відносять

Контрольні запитання
і. Що таке сирий протеїн? 2.Що входить до складу сирого протеїну? 3.Які функції білків у організмі тварин? 4.Як впливає нестача або надлишок білків н

Вуглеводна поживність кормів
Вуглеводи є головною складовою частиною сухої речовини рос­линних кормів. Органічна речовина кормів рослинного походження на 60-80 % представлена вуглеводами. Оскільки сільськогосподарські

Класифікація вітамінів
На сьогодні відомо більше ЗО вітамінів. За міжнародною класифіка­цією, прийнятою у 1.956 році, вітаміни розподіляються на дві групи-розчинні у жирах (А, Д, Е, К) та розчинні у воді (група В, С).

КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА
Кормаминазивають продукти рослинного і тваринного поход­ження та промислового синтезу, які містять поживні речовини в засвоюваній формі, не впливають негативно на здоров'я тварин т

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів
У годівлі тварин в основному використовують корми рослин­ного походження, хімічний склад і поживність яких залежить від клі­матичних і ґрунтових умов, виду та сорту рослин, агротехніки вирощу­вання

Хімічний склад і поживність зелених кормів
Зелені корми- надземна частина зелених рослин, яку згодовують тваринам у свіжому вигляді. їх відносять до групи соковитих та об'ємистих кормів. За вмістом поживних і біологічно акт

Зелений конвеєр
Зелений конвеєр- така організація літньої кормової бази, при якій тварини з ранньої весни до пізньої осені забезпечені зеленими кормами. Він є природний, штучний і комбінованого ти

Культурні та природні пасовища
Пасовищає одним із елементів раціонального використання зелених кормів. Вони можуть бути природними та штучно створеними (культурними). Є два способи спасування: вільний та загінни

Контрольні запитання
1.Що таке зелений корм? 2..Який хімічний склад зелених кормів? 3.Яка поживність зелених кормів? 4..Які є джерела надходження зелених кормів? 5.Щ

Технологія заготівлі силосу
Технологія заготівлі силосу складається з таких операцій: скошування силосних культур з одночасним подрібненням, доставки до силососховища, вивантаження маси, внесення консерва

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу
Сінаж- консервований в анаеробних умовах корм, заготов­лений із пров'ялених до вологості 40-55% трав, зібраних на ранніх стадіях вегетації. Це високоякісний корм, менш кислий, ніж

Облік силосу і сінажу
Запаси силосу і сінажу визначають зважуванням маси під час її закладання у сховищах з урахуванням втрат поживних речовин у процесі силосування (втрати внаслідок бродіння) або за обчисленням об'єму

Контрольні запитання
1.Що таке силос? 2.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 3.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації нео

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів
Солома - це стебла злакових і бобових культур після обмолоту. Вона містить 32-37 % клітковини, 4-7 - протеїну, 1-2 -жиру, 30-40 -безазотистих екстрактивних речовин і 4-7% золи. В ярій соломі

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ
Запаси грубих кормів у господарстві визначають обчисленням маси скирти через об'єм у кубометрах і масу 1 м3 сіна чи соломи. Маса 1 м сіна залежно від його ботанічного складу через ЗО дні

Залишки борошномельного виробництва
Залишки борошномельного виробництва (висівки, борош­няний пил, зернова січка, рисова мучка) одержують при розмелюванні зерна на борошно чи переробці на крупу. Найширше

З.І3.2. Залишки олійного виробництва
До них відносять макуху й шрот. Іх одержують при добуванні олії з насіння олійних культур за допомогою пресування або екстрагування жиророзчинниками. У першому випадку одержують макуху, в др

Залишки крохмале-иатокового виробництва
До них відносяться жмакм (м'язга). Крохмаль виробляють із картоплі, зерна кукурудзи і пшениці. Картоплю розтирають, крохмаль вимивають водою, а залишаються жмаки (м'язга). Свіжа картопляна м

Залишки спиртового і пивоварного виробництва
До залишків спиртового і пивоварного виробництв відносять­ся брага, солодові ростки, пивна дробина, пивні дріжджі. Брага - залишок при виробництві харчового спи

Контрольні запитання
1.Що відносять до залишків борошномельного виробництва? 2.Яка їх поживність? 3.Особливості і норми згодовування тваринам. 4.Назвіть відходи олійного виро

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Будова і функції яєчників
Після виходу з фолікула яйцеклітина потрапляє в яйцепровід, а на місці розірваного фолікула утворюється жовте тіло; яке стає залозою внутрішньої секреції і виділяє в кров гормон. Якщо яйцеклітина,

Будова і функція матки
Матка - порожнистий орган, в якому розвивається зародок і плід. Розрізняють чотири типи маток: подвійна - у гризунів, слона; двороздільна - у деяких гризунів; дворога - у жуйни

Статева циклічність у самок
Статева діяльність самок проявляється після досягнення ними статевої зрілості. При цьому у статевозрілих самок періодично повторюються статеві цикли - комплекс морфофізіологічних і біологічних змін

Утримання і годівля вагітних самок
Матковий склад для отримання високої заплідненості необхідно утримувати в належних зоогігієнічних умовах і на повноцінному раціоні. Якщо матки отримують достатню кількість кормів, різно­манітні пож

ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ
Діагностика вагітності і безплідності - першочерговий і обов'язковий захід у кожному господарстві. При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але пер

Механізм пологів
■ Для правильного надання допомоги при пологах необхідно мати чітке уявлення про їх механізм, про ті сили, які сприяють або заважають просуванню плоду. У пологовому акті беруть участь всі орг

Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок
У кожному тваринницькому господарстві повинні бути пологові відділення і приміщення для новонароджених. Обладнання такого відділення дає можливість зберегти здоров'я і продуктивність матері, здоров

Допомога самкам при нормальних пологах та догляд за новонародженими і самкою
Пологи - фізіологічний процес, тому можуть проходити без стороннього втручання. У природних умовах мати інстинктивно перегризає пуповину, облизує дитинча, витягає міхур з родових шляхів гірк його з

Післяпологовий період
Післяпологовий період - час від закінчення пологів (вигнання посліду) до завершення інволюції статевих і інших органів породіллі, тобто період відновлення до того стану, в якому вони знаходилися до

ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ
І Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів штучного осіменіння. Пункти сл

З ГОДІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН Поживність кормів
Годівля - це організація виробничого процесу з метою забезпечення життєвих потреб тварин в енергії та поживних речовинах. Поліпшуючи годівлю, досягають високої продуктивності тварин і раціон

Коротка історія розвитку вчення про годівлю сільськогосподарських тварин
Годівля сільськогосподарських тварин є однією з найважливі­ших складових зоотехнічної науки, яка розробляє теоретичні основи, методи й технологічні прийоми раціонального живлення, що забезпе­чує но

Поняття про поживність кормів
Для правильної годівлі тварин слід знати дію кормів на організм, поживність їх і потреби тварин у кормі. Обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем починається із засвоєння організ

Хімічний склад кормів як первинний показник поживності
Сільськогосподарським тваринам згодовують різноманітні корми, які відрізняються за складом і поживністю. Організм тварин у процесі живлення засвоює в певних кількостях та співвідношеннях необхідні

Значення поживних речовин у живленні і обміні речовин тварин
У сухій речовині тіла тварин більше білків та жирів, а рослин -вуглеводів. Тваринний жир при звичайних умовах твердий, у ньому переважають насичені жирні кислоти, а рослинний - рідкий і до його скл

Контрольні запитання
10.Для чого тваринам необхідні поживні речовини? 11.Що таке поживність корму? 12.Фактори, що впливають на поживність корму. 13.Що необхідно знати для виз

Методи визначення перетравності поживних речовин
Хімічний склад корму не дає повного уявлення про ного поживність, оскільки характеризує лише валовий вміст поживних речовин у ньому. Останні надходять з кормом у травний канап тварин переважно у ви

Приклад розрахунку коефіцієнта перетравності протеїну.
При вмісті в 1 кг сіна 8,48% протешу 2 кг сіна міститимуть його (2><8,48:100)= 169,6 г. У 2,2 кг калу міститься 2,61% протеїну, тобто його виділилося (2,2x2,61:100) = 57,4 г. Отже, п

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ПЕРЕТРАВНІСТЬ КОРМІВ І РАЦІОНІВ
Перетравність поживних речовин в організмі тварин різних видів неоднакова. Це зумовлюється різною анатомічною будовою травної системи. Жуйні (велика рогата худоба, вівці, кози) добре перетравлюють

Контрольні запитання
3. Які основні методи визначення перетравності поживних речовин кормів? 4.Що таке коефіцієнт перетравності? З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах?

ПРОТЕЇНОВА ПОЖИВНІСТЬ КОРМІВ 3.4.1. Поняття про протеїнову поживність кормів
Найбільш ефективне використання енергії для формування продукції має місце тільки при забезпеченні тварин як самою енергією, так і протеїном, мінеральними речовинами, вітамінами. Тому, поряд з енер

Основні шляхи вирішення проблеми кормового протеїну
До цих шляхів належать: • збільшення виробництва протеїну на кормових угіддях через розширення посівів культур, багатих на протеїн, та підвищення їх врожайності (до таких культур відносять

Контрольні запитання
і. Що таке сирий протеїн? 10.Що входить до складу сирого протеїну? 11.Які функції білків у організмі тварин? 12.Як впливає нестача або надлишок білкі

Вуглеводна поживність кормів
Вуглеводи є головною складовою частиною сухої речовини рос­линних кормів. Органічна речовина кормів рослинного походження на 60-80 % представлена вуглеводами. Оскільки сільськогосподарські

Класифікація вітамінів
На сьогодні відомо більше ЗО вітамінів. За міжнародною класифіка­цією, прийнятою у 1.956 році, вітаміни розподіляються на дві групи-розчинні у жирах (А, Д, Е, К) та розчинні у воді (група В, С).

КОРМИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА
Кормаминазивають продукти рослинного і тваринного поход­ження та промислового синтезу, які містять поживні речовини в засвоюваній формі, не впливають негативно на здоров'я тварин т

Фактори, що впливають на склад і поживність кормів
У годівлі тварин в основному використовують корми рослин­ного походження, хімічний склад і поживність яких залежить від клі­матичних і ґрунтових умов, виду та сорту рослин, агротехніки вирощу­вання

Хімічний склад і поживність зелених кормів
Зелені корми- надземна частина зелених рослин, яку згодовують тваринам у свіжому вигляді. їх відносять до групи соковитих та об'ємистих кормів. За вмістом поживних і біологічно акт

Зелений конвеєр
Зелений конвеєр- така організація літньої кормової бази, при якій тварини з ранньої весни до пізньої осені забезпечені зеленими кормами. Він є природний, штучний і комбінованого ти

Культурні та природні пасовища
Пасовищає одним із елементів раціонального використання зелених кормів. Вони можуть бути природними та штучно створеними (культурними). Є два способи спасування: вільний та загінни

Контрольні запитання
10.Що таке зелений корм? 11..Який хімічний склад зелених кормів? 12.Яка поживність зелених кормів? 13..Які є джерела надходження зелених кормів?

Технологія заготівлі силосу
Технологія заготівлі силосу складається з таких операцій: скошування силосних культур з одночасним подрібненням, доставки до силососховища, вивантаження маси, внесення консерва

Сінаж. Технологія заготівлі сінажу
Сінаж- консервований в анаеробних умовах корм, заготов­лений із пров'ялених до вологості 40-55% трав, зібраних на ранніх стадіях вегетації. Це високоякісний корм, менш кислий, ніж

Облік силосу і сінажу
Запаси силосу і сінажу визначають зважуванням маси під час її закладання у сховищах з урахуванням втрат поживних речовин у процесі силосування (втрати внаслідок бродіння) або за обчисленням об'єму

Контрольні запитання
4.Що таке силос? 5.Які фактори впливають на поживність і якість силосу? 6.Які культури добре силосуються, важко силосуються і не силосуються? 4. В якій фазі вегетації нео

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

КОРЕНЕБУЛЬБОПЛОДИ 1 БАШТАННІ КОРМИ 3.10.1. Коренебульбоплоди
Коренебульбоплодипосідають важливе місце в годівлі сіль­ськогосподарських тварин. Вони позитивно впливають на фізіологіч­ний стан, молочну та м'ясну продуктивність, ріст і розвиток

Солома, полова. Технологія згодовування грубих кормів
Солома - це стебла злакових і бобових культур після обмолоту. Вона містить 32-37 % клітковини, 4-7 - протеїну, 1-2 -жиру, 30-40 -безазотистих екстрактивних речовин і 4-7% золи. В ярій соломі

ЗБЕРІГАННЯ ТА ОБЛІК ГРУБИХ КОРМІВ
Запаси грубих кормів у господарстві визначають обчисленням маси скирти через об'єм у кубометрах і масу 1 м3 сіна чи соломи. Маса 1 м сіна залежно від його ботанічного складу через ЗО дні

Залишки борошномельного виробництва
Залишки борошномельного виробництва (висівки, борош­няний пил, зернова січка, рисова мучка) одержують при розмелюванні зерна на борошно чи переробці на крупу. Найширше

З.І3.2. Залишки олійного виробництва
До них відносять макуху й шрот. Іх одержують при добуванні олії з насіння олійних культур за допомогою пресування або екстрагування жиророзчинниками. У першому випадку одержують макуху, в др

Залишки крохмале-иатокового виробництва
До них відносяться жмакм (м'язга). Крохмаль виробляють із картоплі, зерна кукурудзи і пшениці. Картоплю розтирають, крохмаль вимивають водою, а залишаються жмаки (м'язга). Свіжа картопляна м

Залишки спиртового і пивоварного виробництва
До залишків спиртового і пивоварного виробництв відносять­ся брага, солодові ростки, пивна дробина, пивні дріжджі. Брага - залишок при виробництві харчового спи

Контрольні запитання
10.Що відносять до залишків борошномельного виробництва? 11.Яка їх поживність? 12.Особливості і норми згодовування тваринам. 13.Назвіть відходи олійного

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Молока і продукти його переробки
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбирано

Відходи рибної промисловості
Рибне борошно одержують із нехарчової риби та рибних від­ходів при виробництві консервів. У високоякісному рибному борошні - до 60 % протеїну. Воно багате на незамінні амінокислоти і вітамін

Контрольні запитання
1.Що відносять до кормів тваринного походження? 2. Який хімічний склад молока? 3. Назвіть відходи переробки молока. 4. Яка поживна цінність молока та мол

ЗЕРНОВІ КОРМИ І КОМБІКОРМИ
Усі зернові корми, які використовують у годівлі сільськогоспо­дарських тварин, належать до концентрованих із вмістом великої кількості легкоперетравних поживних речовин. За їхньою допомогою балансу

Злакові зернові культури
Зерно злакових культур- це переважно енергетичний корм. У ньому міститься 84-88 % сухої речовини, 10-14% протеїну, 2-3% жиру (овес і кукурудза - 4-6%),

Зернобобові культури
Зернобобових культур є протеїновим кормом. Воно містить 84-85% сухої речовини, 22-40 - протеїну, 1,2-1,9 - жиру ІЗО-35% безазо-тистих екстрактивних речовин. Кількість клітковин

Комбікорми
Це однорідні кормові суміші заводського виготовлення, в які входить багато компонентів, підібраних з урахуванням науково обґрунтованих потреб тварин певного виду і віку в поживних речовинах для заб

СИНТЕТИЧНІ КОРМИ, ДРІЖДЖІ Й ВІТАМІННІ ДОБАВКИ, АНТИБІОТИКИ ТА БІОЛОГІЧНІ РЕЧОВИНИ
Мінеральні добавки. При нестачі мінеральних елементів у раціонах тварин їх компенсують додаванням до суміші концентрова­них кормів і комбікормів солей макро- та мікроелементів.

Поняття про потребу і норму годівлі
Продуктивність і стан здоров'я тварин нерозривно пов'язані із процесами, що відбуваються в їх організмі в результаті обміну речо­вин. Тому треба знати при якій кількості речовин, сполук, елементів

Методи контролю за повноцінністю годівлі тварин
В умовах інтенсифікації тваринництва і переходу його на промис­лову основу підвищуються вимоги до повноцінності годівлі. Незбалан-сованість раціонів, низький або надмірно високий рівень годівлі, ни

Принципи складання раціонів для різних видів і статево-вікових груп тварин
Для складання раціону необхідно знати: • норму годівлі; • поживність кормів; • наявність кормів у господарстві; • які корми, і в якій кількості

Особливості годівлі жуйних тварин та тварин з однокамерним шлунком
Особливості годівлі жуйних тварин пов'язані з особливостями будови Та функціонуванням травлення. Цей вид тварин пристосований до поїдання і перетравлення значних кількостей об'ємистих кормів. Завдя

Типи годівлі
Під типом годівлі розуміють умовну назву раціону, яка залежить від умісту в ньому окремого корму або групи кормів за енергетичною поживністю чи сухою речовиною. Визначають т

Способи годівлі
Поживність кормів для птиці виражають в обмінній енергії, а типи (спосіб) годівлі - за співвідношенням сухих і вологих кормів у раціоні. Бувають такі типи годівлі: сухий, комбінований та водопій.

Народногосподарське значення бджільництва
Бджільництво - галузь сільського господарства, завданням якої є розведення і утримання бджолиних сімей з метою одержання від них меду і воску, а також використання бджіл для за

Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур
У нашій країні налічується понад 1.00 видів сільськогоспо­дарських культур, які потребують перехресного запилення комахами. До числа найважливіших комахозапидюваних (ентомофільних) рослин належать:

Роль бджіл у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур
У нашій країні налічується понад 1.00 видів сільськогоспо­дарських культур, які потребують перехресного запилення комахами. До числа найважливіших комахозапидюваних (ентомофільних) рослин належать:

ВКЛАД ВІТЧИЗНЯНИХ ВЧЕНИХ У РОЗВИТОК БДЖІЛЬНИЦТВА
Серед вчених, які відіграли велику роль у розвитку вітчизняного бджільництва, слід відзначити академіка П.І. Ринкове, П.І. Прокопо-вича, О.М. Бутлерова (рис. 4.1). Вперше вітчизняне бджіль

БУДОВА ТІЛА БДЖОЛИ 4.3Л. Загальна будова бджоли
Бджолина сім'я - цілісна біологічна одиниця, до складу якої входять матка, робочі бджоли. Це жіночі особини. У весняно-літній період тимчасово проживають трутні-еамці, яких виховують сім'?дл

РОЗВИТОК І РОЗМНОЖЕННЯ БДЖІЛ 4.4.1. Розмноження бджіл
Розрізняють природне та штучне розмноження сімей. Природне розмноження (роїння) є небажаним явищем на пасіці, оскільки воно негативно впливає на розвиток і продуктивність сімей, зростають, затрата

Розвиток бджіл протягом року
У найбільш діяльний період року, тобто з весни до осені, тривалість життя бджіл невелика. В середньому вона коливається від 35 до 50 днів залежно від умов їх існування. Чим гірші і важчі умови житт

ДВОМАТОЧНЕ УТРИМАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ
1.5.1.Утримання бджолиних сімей Підготовку бджолиних сімей до зимівлі розпочинають з оцінювання їхнього стану і створення оптимальних умов для осіннього нарощування молоди

Контрольні запитання
1. Як проводиться підготовка бджолиних сімей до зимівлі? 2. Що таке двоматочне утримання бджолиних сімей? 4.6. ОРГАНІЗАЦІЯ БДЖІЛЬНИЦЬКОГОГОСПОДАРСТВА Пас

Тиші вуликів
Вулик - це житло бджіл, збудоване людиною, основне обладнання пасіки. Він має велике значення для розвитку бджолиних сімей та їх продуктивної діяльності. У ньому проходить життя бджіл протягом усьо

УПОРЯДКУВАННЯ САДИБИ ПАСІКИ 4,7.1. Зимівники
У більшості районів країни бджіл на зиму ставлять в спеціальні приміщення, так звані зимівники (омшаники). Тільки в деяких більш південних районах бджоли цілий рік перебувають на волі. Всередині зи

Нвентар, який застосовується нридогляді за бджолами
Рис.4.І2.Димарі

Нвентар, який застосовується при виробництвімеду і воску
Ножі пасічні(рис. 4.17) призначені для розпечатування медових стільників, тобто для того, щоб зрізати кришки із запечатаного стільника. Випускають ножі трьох типів. Леза їх виготов

КОРМИ І ГОДІВЛЯ БДЖІЛ
4.9.1. Основні корми для медоноснихбджіл Основними кормами для бджіл здебільшого є сільськогосподар­ські культури та ті, що ростуть на природних угіддях, з яких бджоли зби

Зернові культури
Гречка - цінна круп'яна однорічна культура і гарний медонос, який дає в деяких районах країни основну частину товарної продукції меду. За сприятливих умов погоди 1 та гречки дає в середнії*, смузі

Олійні і технічні культури
Соняшник - олійна однорічна культура, цінна медоносна рослина. Хоч соняшник виділяє нектару менше, ніж гречка, але наявність великих площ гюсіву цієї культури сгавить її в розр

Кормові культури
Конюшини - цінна кормова культура. Найбільше значення для тваринництва має червона, рожева і біла конюшина. Всі вони багаторічні рослини. Червона конюшина - це культура лукопас

Медоноси лук
Значення лук оцінюється не тільки розміром площ, зайнятих ними, але й видовим складом рослин. Для тваринництва і бджільництва найбільш цінні луки, на яких росте багато конюшини (рожевої, білої), жо

Післяукісніта післяжнивні посіви нектароносів
Велике значення в поліпшенні кормової бази для бджільництва мають післяжнивні та післяукісні посіви медоносів, які мають короткий період вегетації до цвітіння. Це гречка, гірчиця, фацелія, чина пос

Поліпшення кормової бази
У нашій країні є ще немало районів з бідною кормовою базою бджільництва. При проведенні заходів щодо поліпшення кормової бази в таких районах головна увага повинна бути зосереджена на розширенні по

Контрольні запитання
1. Які основні корми застосовують при годівлі бджіл? 2. Що таке перга? 3. Які культури відносять до медоносів? 4. Основні шляхи поліпшення кормової бази.

Породи бджіл
Українські степові бджоли.За своїм походженням вони дуже близькі до карпатських. Мають сіре забарвлення тіла. Довжина хоботка - 6,4-6,6 мм. Відрізняються високою зимостійкістю, пом

Породи бджіл
Українські степові бджоли.За своїм походженням вони дуже близькі до карпатських. Мають сіре забарвлення тіла. Довжина хоботка - 6,4-6,6 мм. Відрізняються високою зимостійкістю, пом

Виведення маток, робочих бджіл, трутнів
Бджолина сім'я інтенсивно розвивається і виявляє високу продуктивність за умов наявності матки, яка має високу яйценосність, а її потомство характеризується бажаною в господарському відно­шенні спа

Кочівля пасік
З настанням осені кочові пасіки перевозять на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер

Кочівля пасік
З настанням осені кочові пасіки перевозять на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер

Виставлення бджіл
Перед виставленням бджіл із зимівника необхідно підготувати майданчик (садибу пасіки) для розміщення на ньому вуликів з бджолами; треба очистити його від сміття та залишків снігу, забити кілочки аб

Огляд бджолиних сімей
Працювати на пасіці зручніше в легкому комбінезоні або фартусі. Менш зручні халати. Робочий одяг повинен бути зшитий з гладкої і світлої матерії (ворсистий і темний одяг дратує і озлоблює бджіл). Р

Облік на бджолофермах
Весною на сільськогосподарських бджільницьких фермах (пасіках) проводять перевірку стану всіх бджолиних сімей з метою вияснення результатів зимівлі. Перевіряє пасіки комісія в складі завідуючого фе

Акт весняної перевірки бджолоферми
Господарство___________________ район______________________ обл асть___________________________________________________ Складений____________________________________ 200__ р.

ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ
4.13.1. Створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиної сім'ї, годівлябджіл Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічник

ВЕСНЯНЕ НАРОЩУВАННЯ БДЖІЛ
4.13.1. Створення умов для посиленого вирощування розплоду, відновлення сили бджолиної сім'ї, годівлябджіл Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турботою пасічник

Використання бджіл на запиленні сільськогосподарських культур
Збільшення виробництва зерна гречки, насіння олійних культур, особливо соняшника, гірчиці, овочів, баштанних культур, плодів, ягід, підвищення врожайності тонковолокнистих сортів бавовнику, розши­р

Способи підготовки бджілдо медозбору
У період між весняною ревізією пасік і головним медозбором перед пасічником стоїть ряд завдань. Він повинен забезпечити своє­часне розширення кубел, не допустити переходу бджолиних сімей в ройовий

Переробка бджолиної о нектару в мед
У мед бджоли перетворюють нектар, який вони збирають з квіток медоносних рослин. З принесеного у вулик і складеного в комірки стільників нектару бджоли видаляють зайву воду. Щоб з нектару випаровув

ФАЛЬСИФІКАЦІЯ МЕДУ 4.15.1. Виявлення домішок у бджолиному меду
Крім нектару квіток, бджоли схильні збирати й інші солодкі речовини: соки тріснутих спілих фруктів, кавунів, солодкий сік, який виділяють рослини (медяна роса), та ін. У деяких лісових районах бджо

Т. Бджолиний мед, його відкачування, фасування, пакування, дозрівання, зберігання
Бджолиний мед- Продукт переробки бджолами нектару медо­носних рослин або цукристих речовин, зібраних з рослин. Використо­вується як високопоживний харчовий і лікувальний продукт. З

Основні показники вощини
Вощина - це тонкі воскові листи з витиснутими на них з обох боків точних розмірів шестикутними денцями - основами майбутніх бджолиних комірок. Використовують її на пасіках для швидкої і правильної

Відбудова стільників
Для поповнення гнізд бджолиних сімей, поліпшення їх санітарного стану, одержання меду високої якості та товарного воску щороку на пасіках вибраковують і переробляють на віск 20-30 % старих гніздови

Збирання, заготівля та зберігання квіткового пилку
З квітня по липень - найкраща пора року для збирання бджолами квіткового пилку - цінного продукту рослин, природного концентрату, в якому містяться вітаміни, ензими, рослинні гормони, мікроелементи

Маточне молочко, його збирання, зберігання і транспортування
У нашій країні з лікувальною метою широко застосовують препарат, виготовлений з маточного молочка - апілак. За призначенням лікаря також використовують свіже маточне молочко, добуте з маточників, а

Прополіс, ного збирання
Прополіс, бджолиний клей, уза, смолка - це клейка смолиш речовина з приємним запахом, яку збирають і переробляють бджоли (рис.4.29). Використовують вони його як ремонтно-будівельний матеріал у вули

Переробка воскової сировини
Зібрану воскову сировину, вибракувані стільники, погано відбудовану вощину спочатку переробляють на пасіках. Найкращими строками для цього є жовтень - січень. Різні воскові залишки, вирізані трутне

НАРОЩУВАННЯ МОЛОДИХ БДЖІЛ НА ЗИМІВЛЮ 4.17.1. Підготовка бджолиних сімей до зимівлі в зимівниках
У більшості районів України товарні медозбори закінчуються на початку серпня, і пасічники починають роботи по підготовці бджолиних сімей до найвідповідальнішого періоду їх життя - зимівлі.

Нарощування бджіл на зиму
Основними умовами нарощування молодих бджіл на зиму є достатня сила сімей, забезпечення їх кормом (нектаром і пилком) та відповідне утеплення. Інтенсивніше нарощуються бджоли з цьогорічними плідним

Годівля бджіл перед зимівлею
Цукор у вигляді сиропу різної концентрації згодовують бджолам у багатьох випадках: для збільшення розплоду в сім'ях весною та восени, коли в природі немає нектару; для поповнення запасів корму при

Головна осіння ревізія бджолиних сімей та їх бонітування
Кінець літа. Минув головний медозбір. Немало сотень кілометрів налітали бджоли, які народились весною і на початку літа, в пошуках духмяного нектару. Чимало бджіл загинуло в полі. Багато з них зуст

Складання акта осінньої ревізії
Восени на сільськогосподарських бджільницьких фермах (пасіках) проводять перевірку стану всіх бджолиних сімей з метою визначення стану сімей, підготовлених до зими. Перевіряє пасіки комісі

Контрольні запитання
І.Як проводиться головна осіння ревізія бджолиних сімей? 2.3 якою метою проводиться бонітування бджолиних сімей? 3. Складання акту осінньої ревізії. 4.19. ЗИМІВЛЯ БДЖІЛ 4.

Бджоли в теплицях
Умови теплиць для життя бджіл дуже несприятливі. Однією з причин цього є занадто висока температура та відносна вологість повітря (особливо весною і влітку). Ще гірше, що бджоли, не бачачи скла чи

ЗАХВОРЮВАННЯ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА
4.20.1.Інфекційні хворобибджіл Європейський гнилець (гнилець відкритого розплоду) -викликає масову загибель і гниття личинок 3-4-деиного, іноді ста

Контрольні запитання
і.Які хвороби бджіл відносять до інфекційних? 2. Збудники інвазійних захворювань бджіл. З.Які хвороби відносять до незаразних? 4. Які заходи боротьби із хворобами бджіл? 5. Яка пр

Шкідники бджіл
Воскова міль належить до нічних метеликів, личинки якої живляться воском. Розрізняють велику і малу воскову міль. Це метелик з розмахом крил 25-28 мм, передні крила якого попел

КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
Амітоз ~ прямий поділ клітин. Аналізатори - органи тварин, які сприймають вплив різних подразників. Анатомія

Література
1. Баканов В.Н., Менькии В.К. Кормление сельскохозяйственньїх животньїх. - М.: Агропромиздат, 1989. - 511с. 2. Богданов Г.А. Кормление сельскохозяйственньїх животньїх. -N4.: Агропромиздат,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги