Генотипічна мінливість.

Генотипічна мінливість – це мінливість, що наслідується, тобто передається нащадкам. Вона включає до свого складу комбінаційну та мутаційну мінливість.

Комбінаційна мінливість – це мінливість, яка обумовлена перекомбінацією генів у процесі мейозу (при кросинговері) та комбінаціями гамет при заплідненні.

Мутаційна мінливість – це мінливість, яка обумовлена появою мутацій – випадкових стрибкоподібних змін спадкового матеріалу (ДНК, хромосом).

 

4.1 Розв‘язати наступні задачі:

1. Ділянка гена, що кодує поліпептид, має в нормі наступний порядок підстав: ААГЦААЦЦАТТАГТААТГААГЦААЦЦЦ. Які зміни відбудуться в білці, якщо під час реплікації в шостому кодоні з'явилася вставка (Т) між другим і третім нуклеотидами.

 

2. На ділянці гена, що кодує поліпептид, послідовність нуклеотидних підстав наступна: ГААЦГАТТЦГГЦЦАГ. Відбулася інверсія на ділянці 2-7 нуклеотидів. Визначите структуру поліпептидного ланцюга в нормі і після мутації.

 

3. У нуклеотидної послідовності гена АААГТТАААЦТГАААГГЦ відбулося випадання 5-го і 9-го нуклеотидів. Який повинен бути ділянка білка в нормі і який вийде.

 

4. Визначите можливі генотипи дітей в браках:

а) Здорова жінка і чоловік з синдромом Клайнфельтера;

б)Жінка-трисомік по Х-хромосомі і чоловік з синдромом Дауна

 

5. .Які з наступних захворювань не пов'язані з порушенням мейотичної розбіжності хромосом:

а) Синдром Тернера,

б) Синдром Дауна,

в) Синдром "котячого крику",

г) Синдром Патау.

 

Завдання 5: Розв‘язати вище приведені задачі.