Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції

Морфо – функціональна характеристика та класифікація хромосом людини. Хроматин – речовина хромосоми. Гетерохроматин ( багаторазові повтори нуклеотидів ДНК) та еухроматин ( унікальні нуклеотидні послідовності ДНК). Каріотип людини.

Мітоз як механізм нестатевого розмноження еукаріотів. Фази мітозу. Будова метафазних хромосом та динаміка їх структури у клітинному циклі. Амітоз. Поняття про мітотичну активність тканини.

Мейоз як цитологічна основа утворення і розвитку статевих клітин( гамет). Фази та стадії першого та другого мейотичних поділів. Принципові відмінності поведінки хромосом у мейозі та у мітозі. Гаплоїдна та диплоїдна кількість хромосом. Механізми, що призводять до генетичної різноманітності гамет.

Статеві клітини, їх цитогенетична характеристика. Гаметогенез у тварин і людини: сперматогенез та оогенез .

Процес запліднення. Біологічні особливості репродукції людини.

Каріотип людини. Будова хромосом на мікроскопічному,субмікроскопічному та молекулярному рівнях. Гетерохроматин та еухроматин.

Каріотипування – метод визначення хромосомних мутацій людини. Цитогенетичні механізми синдромів при порушеннях кількості або структури аутосом( синдром ″котячого крику″, Патау, едвардса,Дауна), та статевих хромосом( синдроми трисомії Х, Клайнфельтера, Шершевського-Тернера, полісомії за У – хромосомою).

Значення культури лімфоцитів для вивчення хромосом людини.