Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки

Склад, функції та значення крові.

Плазма крові, її хімічний склад та властивості.

Будова і функції еритроцитів, тромбоцитів та лейкоцитів.

Групи крові та резус-фактор.

Зсідання крові. Швидкість осідання еритроцитів як показник функціонального стану організму. Правила переливання крові.
Види імунітету: клітинний та гуморальний, вроджений та набутий. Механізми формування імунітету. Поняття про антиген та антитіло.

Алергія як підвищена чутливість організму до певних чинників. Поняття про імунну пам’ять.

Поняття про вакцини та сироватки, їх роль у профілактиці та лікуванні захворювань.

Найбільш поширені захворювання, що ведуть до порушення функцій і складу крові (недокрів’я, лейкози, порушення зсідання крові тощо).
Будова та робота серця людини. Особливості будови та функціонування серцевого м’яза.

Нейрогуморальна регуляція серцевого циклу. Будова та функції кровоносних судин (артерій, вен, капілярів) та їхніх систем (великого і малого кіл кровообігу).

Рух крові по судинах, кров’яний тиск у них. Діагностичне значення і методи виміру пульсу, верхнього (систольного) і нижнього (діастольного) артеріального тиску. Нейрогуморальна регуляція кровообігу.
Розлади серцево-судинної системи (аритмії, тромбоз, гіпертонічна хвороба, інфаркт міокарда та ін.), заходи профілактики захворювань системи кровообігу.

Прояви артеріальної, венозної та капілярної кровотеч, перша допомога при них.
Склад, утворення та функції лімфи. Лімфатична система, лімфообіг. Особливості будови лімфатичних вузлів та їхня роль як бар’єрів на шляху поширення збудників хвороб в організмі. Взаємозв’язки між кров’ю, тканинною рідиною та лімфою, як складовими внутрішнього середовища організму людини.

Критеріями оцінювання є кількість опрацьованих статистичних матеріалів, якість аналізу, вміння сформулювати висновки та обґрунтувати їх.


Тема 5. Травлення та обмін речовин в організмі людини – 4 год.