рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Таблиця 4.1

Таблиця 4.1 - раздел Биология, ЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ   Всі Тканини І Клітини Обмиваються Рідинами (Кров, Лімфою), Рі...

 

Всі тканини і клітини обмиваються рідинами (кров, лімфою), різними тканинними рідинами, в склад яких, крім органічних колоїдів входять розчини електролітів, які є в відносно непоганими провідниками. Різні тканини в організмі мають неоднакову електропровідність (таблиця 4.2).

Таблиця 4.2 – Питомий опір деяких біологічних систем

№ п/п Тканина g, Ом м
Спинномозкова рідина 5,5 10-1
Сироватка крові 7,1 10-1
М’язева тканина 2,0
Печінка
Нервової тканини
Жирової тканини
Сухої шкіри
Кістки без надкістя
Еритроцити

 

Визначення опору біологічних об’єктів на постійному струмі важко проводити через наявність поляризації. При протіканні постійного струму через живі клітини часто спостерігається дезінтеграція клітин при різкому пониженні їх електропровідності.

В роботі з живими тканинами при вимірюванні електропровідності з метою зменшення поляризаційних ефектів використовують компенсаційні схеми з спеціальними мостами на змінному струмі.

4. Використання постійного струму з лікувальною метою. Гальванізація і електрофорез.

Невеликі струми мають терапевтичну дію. Метод лікування невеликим постійним струмом називають гальванізацією.

У залежності від місця прикладання електродів подразнення передається нервовими клітинами у той чи інший орган, в якому під дією струму відбуваються зміни обмінних та функціональних властивостей. У результаті швидкої реакції на подразнення у шкірі та внутрішніх органах рефлекторно розширюються капіляри, змінюється проникність клітинних мембран.

Тепловий ефект під час гальванізації дуже незначний, тому що при терапевтичних процедурах використовують струми з густиною не більшою за 0,5мА/см^2.

Первинна дія електричного струму на тканини організму пов’язана з рухом іонів електролітів та інших заряджених частинок. Рухливість цих частинок різна, тому відбувається їх перерозподіл. А також частинки можуть затримуватись біля напівпрониклих перегородок у тканинах, внаслідок чого змінюється концентрація іонів у різних елементах тканин. У цьому полягає первинна дія електричного струму на тканини організму.

У клінічній практиці використовують ще один метод лікування постійним струмом - лікувальний електрофорез. Цей метод полягає у введенні за допомогою струму лікарських речовин у живий організм через шкіру або слизову оболонку. При цьому дія струму поєднується з дією введених лікарських речовин.

Проникність шкіри невелика, тому що пори в шкірі заповнені повітрям, а стінки мають електричний заряд. Якщо шкіра перебуває в електричному полі, то рідина з підшкірних тканин під дією поля переміщується зсередини назовні, повітря з пор витісняється і вони заповнюються рідиною, а іони речовини з поверхні шкіри мають можливість дифундувати усередину. Якщо прокладки під електродами змочити розчином лікарських речовин, які дисоціюють на іони або містять заряджені колоїдні частинки, то при пропусканні струму іони і частки входять у тканину і викликають терапевтичний ефект. Одночасно з тканини в прокладку входять іони речовини, які містяться у клітинних та позаклітинних рідинах (К+, Na+, Cl- тощо) .

Рухливість іонів і колоїдних частинок (антибіотики) невелика, проте під час введення їх шляхом електрофорезу, їх можна виявити в органах і тканинах досить швидко. Це зумовлено тим, що речовини, введені у тканини постійним струмом, надходять у кровоносні судини і розносяться потоком крові і лімфи по всьому організму.

5. Проходження змінного струму через біологічні об’єкти

Кожній клітині, окрім омічного опору, властивий також ємнісний, зумовлений накопиченням іонів протилежного знаку біля клітинних мембран. Поляризаційна ємність сягає значення 10мкФ та більше на квадратний сантиметр поверхні мембрани. Наявність ЕРС поляризації та поляризаційної ємності ускладнює вимірювання електропровідності живих клітин при постійному струмові, а також цей струм, проходячи через цитоплазму, розкладає її. З цієї причини вимірювання електричних параметрів біологічних об’ктів зручніше проводити з використанням змінного струму.

 

Проходження змінного струму через повне коло описується законом Ома:

де Z- повний опір кола (імпеданс). Для біологічних об’єктів характерні омічний і ємнісний опори. Електрична модель об’єкта може бути подана різними комбінаціями ємностей і омічних опорів – різними еквівалентними електричними схемами (рис.4.4).

При послідовному з’єднанні активного опору R і ємності С повний опір (імпеданс) дорівнює

 

 
 


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ

Електропровідність клітин і тканин... Величина електропровідності живих тканин і органів несе велику інформацію про...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Таблиця 4.1

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Електропровідність клітин і тканин для постійного струму
Кров, цитоплазма та різні тканинні рідини – це розчини електролітів. Найкраще проводять струм спинномозкова рідина, кров, лімфа, дещо гірше – м’язи, печінка, серцевий м’яз, легенева тканина і найгі

Електричні властивості тканин організму
Біологічні тканини по різному проводять електричний струм. Основним механізмом, який характеризує протікання електричного струму в живих організмах, є електрична провідність, яка обумовлена іонною

А при паралельному
Тангенс кута зсуву фаз між струмом і напругою визначається відношенням напруги на ємнісному і активн

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги