КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

 

1. Які відділи розрізняють в будові тіла комахи?

2. В чому особливість прогнатичного типу голови комахи?

3. В чому особливість гіпогнатичного типу голови комахи?

4. В чому особливість опістогнатичного типу голови комахи?

5. Які розрізняють типи ротових апаратів комах?

6. Назвіть основні складові гризучого ротового апарату.

7. Назвіть основні типи крил комах.

8. Назвіть основні типи ніг комах.

9. Назвіть основні типи черевця комах.

10. Описати будову антени та ноги комахи.

Лабораторна робота 2. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ ЯЄЦЬ, ЯЙЦЕКЛАДОК, ЛИЧИНОК, ЛЯЛЕЧОК І ПОШКОДЖЕНЬ РОСЛИН

У практиці захисту рослин з метою діагностики нерідко використають фазу яйця. Про належність до тієї або іншої групи комах часто роблять висновок за зовнішнім виглядом яєць: за формою, розміром, скульптурою та забарвленням зовнішньої оболонки (хоріона).

Форма яєць може бути овальною або подовжено-овальною, циліндричною, кулястою, напівкулястою, бочонкоподібною, грушоподібною, пляшкоподібною і т.д. У деяких груп комах на одному з полюсів є подовжена стеблинка, за допомогою якої яйце прикріплюється до субстрату (рис. 14).

Довжина яєць коливається в межах – від 0,01-0,02 мм до 8-12 мм.

Скульптура поверхні яйця може бути гладкою, покритою горбками, зморщечками або борозенками, мати поздовжні або поперечні ребра, а іноді й ті та інші (сітчаста поверхня). У деяких яєць за великого збільшення мікроскопа видна мікропілярна зона, розташована в більшості яєць на верхньому полюсі, рідше на бічній поверхні. Мікропілярна зона має більш складну скульптуру, ніж інша частина хоріона.

Забарвлення зовнішнього шару хоріона найчастіше одноколірне, скловидно-прозоре, із зеленуватим або жовтуватим відтінком або біле, жовте, оранжеве, червоне та чорне. Іноді на загальному фоні трапляється різнокольорове забарвлення у вигляді плям, смуг, кольорових кілець. Використовуючи забарвлення як одну з діагностичних ознак, варто враховувати його зміну в міру розвитку зародка та перед відродженням личинки, а також при загибелі зародка внаслідок зараження його паразитом або хворобами. Так, тільки-но відкладені яйця клопа черепашки мають рівномірне ясно-зелене забарвлення з білими цятками навколо кришечки; на 2-3-й день розвитку зародка яйця темніють і набувають коричневатого відтінку; на 3-4-й день ясно-зелене забарвлення відновлюється, і на кришечці з’являється округла темна пляма; перед виходом личинки оболонка яйця набирає рожевого відтінку. Яйця клопа-черепашки, заселені яйцеїдами, набувають чорного та синювато-чорного забарвлення.

 

Рис. 14. Кладки яєць різних комах:

1 – гессенської мухи; 2 – жовтого агрусового пильщика; 3 – бурякової мухи;

4 – вишневого слизистого пильщика; 5 – златоглазки, ліворуч личинка, що народжується; 6 – картопляної корівки; 7 – колорадського жука; 8 – перелітної сарани (кубушки в розрізі); 9 – щитоноски.

 

 

Для точної діагностики яєць враховують також характер кладки: спосіб і форму, положення яєць стосовно субстрату. За способом кладки розрізняють яйця: відкрито відкладені на поверхню субстрату, повністю або частково сховані в субстраті, чи захищені оболонкою шкірястої капсули, волосками із черевця самки або покриті щитком з виділень придаткових залоз самки. Характер кладки: яйця самки відкладають поодиноко або невеликими групами з 3-5 яєць, або великими купками, що нараховують кілька сотень яєць, розташованих більш-менш правильними рядами в один, два, три шари або безладно. Стосовно субстрату відкладені яйця лежать горизонтально, вертикально або під кутом.

Яйця на отриманому наборі розглядають під мікроскопом, потім описують будову хоріона, форму та забарвлення яєць на прикладі 4-х видів комах (наприклад, яєць італійської сарани, капустяного білана, капустяної совки).