ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН ЗОВНІШНЬОЇ БУДОВИ ТІЛА КОМАХ

Для знайомства із зовнішньою будовою тіла комаху кладуть на предметне скло, розглядають під лупою, звертаючи при цьому увагу на основні ознаки, що характеризують представників класу комах.

Зовнішні покриви тіла в комахи тверді, у чому легко переконатися, якщо перевірити це на дотик або проколоти їх голкою. Тіло розділене на серію члеників або сегментів. Останні виразно об’єднані в три відділи тіла: голову, груди та черевце (рис. 1). Під лупою видно, що кожний із цих відділів має різного роду придатки.

 

Рис. 1. Чорний тарган, вид зверху:

а – самець; б – самка; 1 – голова; 2 нижньощелепні щупики; 3 – очі;

4 – вусики; 5 – передньоспинка; 6 – середньоспинка; 7 – надкрила;

8 – задньоспинка; 9 – черевце; 10 – стегно; 11 – гомілка; 12 – лапка; 13 – церки; 14 – щиток; 15 – грифельки.

 

Огляд відділів починають з голови, що являє собою передній відділ тіла. Голова має вусики, ротові органи, складні очі, прості очі або вічка. Груди складаються з 3-х сегментів, що мають знизу по парі членистих ніг, а зверху, на 2-му й 3-му грудних сегментах, прикріплені дві пари крил. Черевце починається за місцем прикріплення задніх ніг, воно складається з різної кількості більш-менш подібних сегментів й у дорослих комах позбавлено ніг. На задньому кінці черевця можуть бути придатки у вигляді яйцеклада, церок, грифельків.

Після загального огляду комаху поміщають у препарувальну ванночку й відчленовують препарувальними голками або пінцетом голову від грудей, а потім груди від черевця та замальовують схематично.