ГРУДИ ТА ЇЇ ПРИДАТКИ

На заняттях розглядають груди комах з різних систематичних груп (наприклад, у сарани, жука, метелика). Не розчленовуючи груди, знаходять три основних сегменти, порівнюють ступінь розвитку кожного з них і роблять відповідний запис. Потім за допомогою препарувальних голок розчленовують груди на 3 сегменти та замальовують їх, позначивши на рисунку придатки кожного сегмента та його склерити: грудку, спинку та бочки (на них слід зазначити епістерни та епімери).

Дорсальними придатками грудей комахи є крила (рис. 10).

Рис. 10. Типи крил:

1 – надкрило (жука); 2 – сітчасте (переднє крило златоглазки); 3 – перетинчасте (переднє крило пильщика, рt – птеростигма); 4 – напівнадкрило (клопа).

 

Ногиє вентральними придатками грудей комах(рис. 11)

Вивчати типи ніг зручно на постійних препаратах. Одержавши набір препаратів різних типів ніг, студент повинен розглянути кожний з них, знайти частини ніг, підрахувати кількість члеників на лапках, установити належність до відповідного типу і тільки після цього зробити замальовку з необхідними позначеннями. Одночасно дається короткий аналіз тих змін, що відбулися з окремими частинами ноги та з ногою в цілому в зв’язку із пристосуванням до виконання спеціальних функцій.

Рис. 11. Типи ніг:

а – бігательна (жужелиці); б – плавальна (задня нога жука плавунця); в – стрибальна (задня нога сарани); г – копальна (передня нога капустянки); д – хватальна (передня нога богомола); е – присмоктувальна (передня нога самця жука плавунця); ж – збірна (задня нога медоносної бджоли); з – ходильна (лапка жука довгоносика):

1 – тазик; 2 – вертлуг; 3 – стегно; 4 – гомілка; 5 – лапка.