ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ МТМ

Міська телефонна мережа (МТМ) – це сукупність станційних та лінійних споруд, а також кінцевого абонентського обладнання (телефонних апаратів), призначена для забезпечення телефонним зв’язком абонентів міста. До основних станційних споруд МТМ належать комутаційне обладнання АТС, підстанцій (ПС), установчо-виробничих АТС (УВАТС) і різних вузлів автоматичної комутації, а також встановлене на цих станціях обладнання електроживлення і систем передачі.

До лінійних споруд входять лінійні кабелі (рідко, головним чином на абонентських пунктах приміської зони, використовуються повітряні лінії), телефонна каналізація, розподільні шафи і коробки, проводки в абонентських пунктах і т.д. На МТМ є абонентські лінії (АЛ), за допомогою яких телефонні апарати підключаються до АТС, ПС або УВАТС і з’єднувальні лінії (ЗЛ), які зв’язують між собою станції або вузли МТМ.

Кожному телефонному апарату МТМ присвоюється певний абонентський номер. Сукупність номерів усіх абонентів міста називають нумерацією МТМ. Окрема абонентська група, наприклад сотня або тисяча телефонних апаратів, також має свою нумерацію. Визначаючи нумерацію, частіше всього беруть до уваги тільки два абонентських номера – з найменшими і найбільшими цифрами в розрядах одиниць, десятків, сотень і т.д. При цьому 0 можна рахувати найменшою цифрою (так як в системах числення 0 менше 1) або найбільшою цифрою (так як на номеронабирачі цифра 0 розташована після цифри 9, і при її наборі на АТС надходить найбільша кількість імпульсів - десять). Значність нумерації МТМ, тобто кількість цифр в номері, залежить від загальної ємності МТМ (під ємністю у даному випадку розуміють можливу кількість абонентських номерів). Якщо, наприклад, загальна ємність МТМ не перевищує 10 000 номерів, то кожний номер може містити тільки цифри тисяч Т, сотень С, десятків Д і одиниць О, тобто нумерація буде чотиризначною. Структуру чотиризначного номера позначають записом ТСДО.

Крім звичайних абонентських номерів, на МТМ використовують скорочені (двох- і трьохзначні) номери, які присвоєні різним спецслужбам. Номери всіх спецслужб звичайно починаються з цифри 0 (01, 02 і т.д.), тому 0 не може бути першою цифрою абонентських номерів. Абонентські номери не повинні починатися також з цифри 8, яка є індексом виходу на автоматичну міжміську телефонну станцію (АМТС). Через це при чотиризначній нумерації ємність МТМ фактично не може перевищувати 8000 номерів (в якості цифр тисяч не можна використовувати дві цифри – 0 і 8); при п’ятизначній нумерації максимальна ємність МТМ дорівнює 80 000 (цифрою десятків тисяч не може служити 0 і 8) і т.д.

На нерайонованій МТМ використовується тільки одна міська АТС (МАТС), яка обслуговує усіх абонентів міста. Приклад побудови такої мережі на рис. 1, де крім МАТС ємністю N = 4000 номерів показані також підстанції (N = 1000) і УВАТС (N = 500).

Підстанцією називається обладнання, „винесене” з міської АТС і розміщене

в безпосередній близькості від досить компактної групи абонентів. Використання ПС дозволяє скоротити затрати на АЛ за рахунок зменшення їх протяжності. Підстанція зв’язана з МАТС трьома пучками ЗЛ односторонньої дії: один пучок використовується для міського вихідного зв’язку від ПС на МАТС, другий – для місцевого вхідного зв’язку і третій пучок – для міжміського зв’язку. Усі види з’єднання абонентів ПС відтворюються через МАТС, тому в тракті взаємного зв’язку абонентів ПС беруть участь дві ЗЛ – вихідна та вхідна.

Установчо-виробнича АТС обслуговує абонентів установи чи підприємства. Подібно підстанції вона зв’язана з МАТС трьома пучками ЗЛ. Для встановлення з’єднання з абонентами МАТС абонент УВАТС повинен набрати індекс зовнішнього зв’язку (зазвичай цифру 9), а потім абонентський номер. Взаємний зв’язок абонентів УВАТС здійснюється без заняття ЗЛ, при цьому абонент, який викликає, набирає скорочений номер, що містить кілька останніх цифр повного абонентського номера абонента, якого викликають. Значність такого скороченого номера залежить від ємності УВАТС. Наприклад, для внутрішнього зв’язку абонентів УВАТС на рисунку 2.1 може використовуватись трьохзначна нумерація (111- 500), так як ємність цієї УВАТС не перевищує 1000 номерів.

Зв’язок АМТС з МАТС здійснюється по замовно-з’єднувальним лініям (ЗЗЛ) і міжміським з’єднувальним лініям (ЗЛМ), як показано на рисунку 2.1. На рисунку показані також пучки ЗЛ для зв’язку з спецслужбами. Один з них використовується для виклику стола замовлень МТС набором цифр 07.

Районована МТМ містить кілька районних АТС (РАТС). Кожна РАТС обслуговує тільки абонентів обмеженої території, яка називається телефонним районом (межі таких районів показані на рисунку 2.2 штрихпунктирними лініями). Районування МТМ дозволяє значно зменшити загальну протяжність АЛ. Прийнято вважати, що ємність однієї РАТС не перевищує 10 000 номерів (інколи в одній будівлі розміщуються дві та більше РАТС). Кожній РАТС присвоюється певний код, значність якого залежить від прийнятої на даній МТМ системи нумерації. Так, при п’ятизначній нумерації використовуються однозначні коди, і абонентський номер має структуру КТСДО. В якості цифри К по вказаній вище причині не можна використовувати 0 або 8, тому на МАТС з п’ятизначною нумерацією можна мати не більше восьми РАТС. Гранична ємність такої МТМ дорівнює 8*10 000=80 000 номерам. Якщо на МТМ використовується шестизначна нумерація, то коди РАТС двохзначні (К1К2), абонентські номери мають вигляд К1К2 ТСДО, максимальна кількість РАТС дорівнює 80, а гранична ємність мережі складає 800 000 номерів.

На рисунку 2.1 приведений приклад побудови районованої МТМ з п’ятизначною нумерацією. Абонентські лінії на рисунку не показані, але наведена їх нумерація. Видно, що на кожній РАТС усі абонентські номери починаються з однієї і тієї ж цифри, яка і є кодом даної РАТС; ця ж цифра входить в найменування РАТС. Як видно з рисунка, нумерація ПС та УВАТС є складовою частиною нумерації РАТС-4, в яку вони включені (зі складу нумерації РАТС-4 для ПС виділена сьома тисяча, а для УВАТС – п’ять сотень восьмої тисячі).

На рисунку 2.2 РАТС-2 є станцією декадно-крокової системи, а РАТС-3 і РАТС-4 – координатні. Усі три станції зв’язані між собою пучками односторонніх ЗЛ по принципу „кожна з кожною”. По такому принципу організовані ЗЗЛ і ЗЛМ для зв’язку РАТС і АМТС. Для зменшення затрат на ЗЛ зв’язок з спецслужбами організований через вузол спецслужб (ВСС), обладнання якого знаходиться в будівлі РАТС-2.