Залежність ефективності процесу навчання від активності учня.

Суть цієї закономірності полягає в тому, що результати навчання уч­ня залежать від характеру навчально-пізнавальної діяльності й рівня розвитку його мотиваційної сфери.

Єдність процесів викладання та учіннясвідчить про спільну ді­яльність вчителя та учня, за якої в процесі навчання не тільки розвива­ється учень, а й удосконалює свої професійні навички вчитель.

Взаємозалежність завдань, змісту, методів і форм навчання в навчальному процесі.Усвідомлення цього зобов'язує вчителя врахо­вувати у своїй роботі досягнення педагогічної науки. Відповідно мето­ди й форми навчання мають стимулювати розвиток логічного мислен­ня школяра, його вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, спонукати до виявлення власної ініціативи та нестандартності в прий­нятті рішень. На це мають бути зорієнтовані шкільні підручники й по­сібники з біології.

На ефективність навчання впливають і такі системні чинники: ціле­спрямованість взаємодії викладача й учня; рівень мотивації та актив­ності дій учнів; єдність цілей учня та вчителя; залежність засвоєння знань від системно організованого повторення; використання учнями попереднього досвіду, усвідомлення ними необхідності засвоєння ма­теріалу; поступовість ускладнення навчальної роботи учня тощо.

Слід мати на увазі, що зазначені закономірності не розкривають усіх зв'язків, які діють у педагогічному процесі.

3.3

Основні принципи навчання біології

П

ринципи навчання це провідні положен­ня, нормативні вимоги до організації та

здійснення навчално-виховного процесу, які мають характер загаль-

них указівок, правил і норм, що випливають з його закономірностей. значени Сучасні принципи навчання біології зумовлюють вимоги до всіх за- ?Ище компонентів навчального процесу. Вони виступають в Рг°анічнєдності, утворюючи певну структуру основних положень


Розділ 3 Закономірності й принципи навчання біології

організації навчального процесу. Принципи тісно пов'язані із законо* мірноетями навчання. На них ґрунтуються підходи до навчання всім дисциплінам, визначаючи певною мірою їхній зміст, засоби та прийом ми. Реалізація кожного принципу здійснюється за допомогою розроб­лених практикою дидактичних вимог, якими обов'язково керується педагог.

У методиці навчання біології виокремлюють принципи, наведені нарис. 3.2.

Перші спроби створення цілісної системи принципів навчання на* лежать Я. А. Коменському, Й. Г. Песталоцці, Ф. А. Дістервегу. Ваго­мий внесок у цю справу зробив К. Д. Ушинський. У принципах зафік­совано тисячолітній досвід ефективної реалізації навчання й вихован­ня, скоригований науковими дослідженнями та надбанням передової шкільної практики.

Принципи навчання виконують регулятивну функцію, яку можна розглядати в двох аспектах: по-перше, як спосіб моделювання дидак­тичних теорій; по-друге, як спосіб регуляції практики навчання.

Розглянемо загальну характеристику цих принципів.

Принцип науковостіполягає в тому, що на навчальних заняттях пропонуються для засвоєння точно встановлені в науці положення, тобто зміст біологічної освіти має відображувати наукові факти, по­няття, закони, теорію. Цим зумовлюються підвищені вимоги до змісту кожного заняття й відповідно сприятливі умови для всебічного розвит­ку особистості учня.

Принцип науковості навчання висуває такі основні вимоги: /■ впровадження в навчальний процес новітніх досягнень педагогіки,

психології, методики, передового педагогічного досвіду; / відбір найсуттєвішого змісту біологічної науки з урахуванням ло­гіки навчального предмета; У всебічний аналіз біологічних об'єктів та явищ із причинно-наслі,

ковими зв'язками; / однозначність і чіткість означень біологічних понять, наукової тер­мінології;

/ ознайомлення з науковими теоріями й гіпотезами; / залучення учнів до системи доступних наукових досліджень.

Реалізується цей принцип насамперед під час розробки навчальних програм і підручників із біології. Велике значення для забезпечення принципу науковості на уроках біології мають використання методів