Лабораторний і геологічний контроль

Внутрішній лабораторний контроль має за мету виявлення і визначення величини раптових помилок в аналізах. Зовнішній контроль напрямлений на викриття та запобігання причин можливих систематичних помилок, що допускаються лабораторією внаслідок мілких відступлень від ДСТУ.

Лабораторний контроль (внутрішній і зовнішній) виконується постійно кожною лабораторією і складає важливу і невідокремлену частину аналітичних досліджень.

Внутрішній лабораторний контроль по параметрах технічного аналізу (Wa, Ac, Scоб, Vг, Qгб) і елементарного аналізу згідно з ДСТУ виконується по всіх досліджуваних пробах, тобто по кожній пробі визначення ведеться паралельно в двох навісках – основній та шифрованій. По барометричним дослідженням внутрішньому контролю підлягає 50% проб, а за хімічним складом золи – 35%. Можливість проведення контрольних аналізів по деяким параметрам (при аналізі кернових проб), що потребують визначену кількість вугілля, обмежується вагою вихідної проби.

В практиці вуглерозвідувальних лабораторій прийнято на зовнішній лабораторний контроль відправляти 5% від загальної кількості проб, що аналізуються. Аналізи по зовнішньому контролю виконуються з великою старанністю та точністю, як правило, з двох паралельних навісок найбільш кваліфікованими лабораторіями.

Лабораторний контроль як внутрішній, так і зовнішній, проводиться по одній і тій же пробі, тому він не може розкрити похибки, що виникають через недосконалість методів відбору кернових проб, халатності чи порушення правил при первісній обробці і транспортуванні. Для виявлення і оцінки величини цих помилок необхідне всебічне зіставлення вихідних аналізів і продуманий геологічний контроль якості аналізів. Так як дублікати кернових проб вугілля при тривалому зберіганні окислюються, геологічний контроль можливий тільки при оперативному виконанні аналізів і постійної систематизації даних в ході геологорозвідувальних робіт.

В ході робіт необхідно виявити причини відхилень значень показників від загальних закономірностей (прослідити хід змін парагенетичних зв’язків показників, о характеризують послідовне збільшення метаморфізму від верхніх горизонтів до нижніх). Окрім перевірки проб, що відхиляються, в порядку геологічного контролю повинні перевірятися проби вугілля пласта (приблизно 5% від всіх проб).

Технологічні дослідження (збагачуваності, коксоватості та ін.) вугілля пласта доцільно в порядку контролю проводити паралельно по одно типовим пробам в двох лабораторіях, так як для цих досліджень немає строгих методик і отримані висновки в деякій мірі залежать від досліджувача.