Програма дослідження вугілля

Справжнім проектом передбачається основну увагу приділити вивченню пласта m3.

Попутно по розвідувальних пластах m5, m51, m62, m7 проектуються тільки найнеобхідніші показники: теханаліз, пластометрія, удавана щільність, максимальна вологоємкість, відбивна здатність і сума ОК.

Відбори проб проводитимуться по керну свердловин. Перебурки пластів вугілля здійснюватиметься газокернонаборниками – КА – 61.

У разі дефектних перебурок або повного пропуску вугільних пластів, пласти випробуватимуться стріляючими грунтоносами, а у ряді випадків проводитимуться повторні перебурки пластів. З метою якісної зустрічі і перебурки пластів передбачається перед кожним пластом переходити на буріння укороченими рейсами за 5 м до нього.

З належних випробуванню пластів пласти m5, m51, m62, m7 на площі розвідки мають складну будову, а пласт m3 – просту.

Кількість вугільних пачок і порідних прошарків, що підлягають випробуванню приведено в таблиці 3.3.

Таблиця 3.3. - Таблиця розрахунків кількості вугільних пачок і порідних прошарків, що підлягають випробуванню

 

    Синоніміка Будова пласта Всього
Проста 2 – пачкова кількість вугільн. пачок   кількість породних прошарків  
кількість підсічок кількість вугільн. пачок кількість підсічок.   кількість вугільн. пачок кількість породних прошарків
m7    
m62    
m51    
m5    
m3       -
Всього

 

Виходячи з приведених даних, загальна кількість вугільних пачок складе 54, а кількість порідних прошаків – 24 .

Згідно з "Методикою розвідки вугільних родовищ Донецького басейну"-1972 р. програма досліджень і кількість визначень показників вугілля, як правило, залежить від можливих напрямів використання вугілля, тобто на сам перед, від його марки, і від природної мінливості показника.

Обов’язковим видом досліджень є технічний аналіз. Згідно з програмою досліджень вугілля марки ОС на стадії дорозвідки показники Wa, Ac, Scоб та Vг , об’ємна вага з’ясовуються по всіх пробах вугілля. В вуглисто-глинистих породах, що складають прошарки і безпосередню крівлю та підошву, обмежуються визначенням Wa, Ac, Scоб.

За зольністю пласт m3 є середньо зольним, тому необхідно врахувати, що по пробах с зольністю більше 10% Wa, Ac, Scоб визначаються двічі: в вихідній пробі та після збагачення. Згідно значень Ac та Scоб вугілля пласта m3 в наміченій ділянці буде класифікуватися по групах зольності і вмісту сірки. По збагаченій пробі знову поводиться повний технічний аналіз, так як без величин Wa, Ac, Scоб неможливо розрахувати і оцінити Vг, зпікуваність, Со та інші показники. Програма подальших досліджень кожної проби уточнюється по результатах технічного аналізу з урахуванням ваги збагачених проб.

Теханаліз і пластометричні показники :

· по кожній вугільній пачці буде відібрана проба на теханаліз, що складе 54 проб. Для виконання зовнішнього і внутрішнього контролю теханалізу буде відібрано додатково по 5 % проб від загальної кількості вугільних пачок, що складе 3 проби. З урахуванням зовнішнього і внутрішнього контролю загальна кількість визначень на теханаліз складе 60 проб.

Пластометричні показники визначатимуться за всіма пластоперетиннями розвіданих пластів по об'єднаній пробі з декількох пачок. Всього передбачається провести 30 визначень шарометричних показників вугілля.

· удавана щільність вугілля і породних прошарків.

Удавана щільність вугілля передбачається для контролю раніше проведених досліджень в об'ємі 30% вугільних проб, що складає 17 визначень.

Удавана щільність порідних прошарків визначатиметься по 80% пластоперетинах порідних прошарків – це складе 44 проби.

Волога робочого палива може бути визначена тільки за пробами з гірничих виробок. Максимальну вологоємкість Wmax, що замінює цей показник, в коксівному вугіллі достатньо з’ясувати по одиноких пробах – 6 на шахтопласт (стосовно кількості проектованих свердловин). Також при дослідженні вугілля марки ОС можна обмежитися визначенням теплоти згоряння по одиноких пробах – в нашому випадку 6 на вугільний пласт m3 в межах досліджуваної частини поля шахти. Така ж кількість проб характерна для визначення сірки (роздільно по видах), фосфору, елементарного аналізу (C, H, N, O), питомої ваги органічної маси, механічної стійкості, відбивної здатності вітриніту та хімічного складу золи:

· для визначення максимальної вологоємкості (Wmax) потрібно одинокі проби, в кількості не менше 5 на пласт. Загальна кількість складе 30 визначень.

· хімічний аналіз вугілля, елементний аналіз, хімічний склад золи вугілля, петрографічні дослідження і дослідження збагачуваності по керну свердловин передбачається визначати в кількості не менше 5 проб на пласт, що складе 30 визначень по кожному параметру.

· теплота згорання (Qdaf) передбачається в кількості не менше 5 проб на пластоперетину, що складе 30 проб.

· показник віддзеркалення вітриніту (Rо) і зміст фюзенізованих компонентів (ΣΟΚ) передбачається провести в кількості не менше 5 проб на пласт, що складе по 30 визначень для кожного параметру.

· токсичні елементи 60 визначень.

Вивчення шкідливих компонентів у вугіллі передбачається в розрахунку 1 пробу на км2. З цього розрахунку передбачається 18 визначень.

По всіх пробах вугілля марки ОС вагою не менше 100 г малозольного чи (збагаченого вугілля) в першу чергу визначають барометричні показники. Для відокремлення вугілля, що слабо спікається (ОС-Т) з y=0 у зв’язку з низькою чуттєвістю пластометричного методу, додатково вивчається спічуваність за методом Рогу за всіма пробами.

· індекс Рогу при у=0 по всіх пробах. Всього 54 проб.