Організація праці при виконанні геологорозвідувальних робіт

Виконання робіт в геологічних організаціях носить яскраво специфічний характер. На відміну від багатьох інших галузей промисловості, де ділянки виробництва робіт територіально сконцентровані, виконуються в стаціонарних умовах і в більшості своїй проводяться в освоєних районах, геологорозвідувальні роботи, як правило, ведуться в малообжитих областях, з частою зміною місць проведення робіт і значною відірваністю від економічних і культурних центрів. Багато видів геологорозвідувальних робіт проводяться на відкритому повітрі протягом цілого року невеликими колективами.

Незважаючи на всі ці труднощі, умови праці робітників геологічних організацій повинні задовольняти діючим вимогам техніки безпеки і санітарних норм. Тому, щоб забезпечити виконання норм і правил безпеки при геологорозвідувальних роботах, потрібен складний комплекс заходів з організації праці робітників.

Організація праці включає:

- розстановку людей в процесі виробництва;

- організацію робочих місць і їх оснащення необхідним комплексом механізмів;

- методи і прийоми труда, а також розділення праці між окремими робітниками.

В теперішній час все більше поширення отримує наукова організація праці, яка має на меті на основі досягнень науки і техніки досягнути максимального росту продуктивності праці при найменших матеріальних і трудових витратах і при збереженні здоров’я робітників.

Виключно велика увага в геологорозвідувальних організаціях приділяється максимальній механізації усіх видів геологорозвідувальних робіт, постійному вдосконаленню технології виробництва з метою полегшення і оздоровлення умов праці.

Під охороною праці розуміється система законодавчих актів і відповідних до них соціально-економічних, технічних, санітарно-гігієнічних і організаційних заходів, що забезпечують безпеку, збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці.

В поняття “охорона праці” включають три основні аспекти: трудове законодавство, виробничу санітарію і техніку безпеки.

Трудове законодавство – це правові і організаційні заходи, що визначають трудові відносини на виробництві: режим робочого часу і відпочинку, умови праці жінок і підлітків, порядок прийому на роботу та звільнення і т.ін.

Виробнича санітарія – це система організаційних, гігієнічних і санітарно-технічних заходів, що запобігають впливу на працюючих шкідливих виробничих факторів. Виробнича санітарія передбачує розробку і здійснення санітарно-гігієнічних норм і положень, обладнання побутових приміщень на підприємствах, боротьбу з шумом, вібрацією, загазованістю, запиленістю, високою температурою на робочих місцях і в виробничих приміщеннях.

Техніка безпеки – це система організаційно-технічних заходів і засобів, що запобігають вплив на роботу небезпечних виробничих факторів.

Заходи з техніки безпеки – це комплекс технічних засобів і прийомів роботи, що виключають виробничий травматизм і забезпечують безпеку праці. Вони напрямлені на розробку безпечних прийомів виконання різних видів робіт, на поліпшення технологічних процесів, введення безпечної техніки і технології, застосування запобіжних приладів, автоматичних систем сигналізації, засобів індивідуального захисту і т.ін.

Кожна галузь народного господарства має специфічні, іноді ті, що різко відрізняються від інших галузей умови праці, виникає необхідність розроблювати галузеві правила і норми по охороні праці. Так, на геологорозвідувальних роботах діють “Правила безпеки при геологорозвідувальних роботах”, що є обов’язковими для всіх організацій, підприємств і закладів, що проводять розвідку корисних копалин, науково-дослідницькі, проектні і конструкторські роботи, а також виготовляють геологорозвідувальне обладнання [8].