Робота в польових умовах

Геологорозвідувальні роботи (геологозйомочні, геофізичні, гідрогеологічні, інженерно-геологічні, топографічні, бурові й ін.), проведені в польових умовах, у тому числі сезонні, повинні плануватися й виконуватися з обліком конкретних природно-кліматичних інших умов і специфіки району робіт.

Польові підрозділи повинні бути забезпечені:

а) польовим спорядженням, засобами зв'язку й сигналізації, колективними й індивідуальними засобами захисту, рятувальними засобами й медикаментами згідно з переліком, затверджуваним керівником підприємства, з урахуванням складу й умов роботи;

б) топографічними картами й засобами орієнтування на місцевості.

Забороняється проводити маршрути й виконувати інші геологорозвідувальні роботи поодинці , а також залишати в таборі польового підрозділу одного працівника в малонаселених районах

До початку польових робіт на весь польовий сезон повинні бути:

а) вирішені питання будівництва бази, забезпечення польових підрозділів транспортними засобами, матеріалами, спорядженням і продовольством;

б) розроблений календарний план і складена схема відпрацьовування площ, ділянок, маршрутів з урахуванням природно-кліматичних умов району робіт із вказівкою всіх доріг, стежок, небезпечних місць (переправ через ріки, труднопрохідних ділянок і т.п.);

в) розроблений план заходів по охороні праці й пожежної безпеки;

г) визначені тривалість строку польових робіт, порядок і строки повернення працівників з польових робіт.

Стан готовності повинний бути оформлене актом, підписаним начальником партії, представником профспілкової організації, інженером з техніки безпеки й затвердженим керівником підприємства.

Усі виявлені недоліки повинні бути усунуті до виїзду на польові роботи.

Вихід польового підрозділу на базу по закінченню польових робіт повинен здійснюватися організовано, із призначенням особи, відповідального за безпеку пересування, і тільки за узгодженням з керівництвом підприємства.

У складі кожного польового підрозділу повинен бути санітарний інструктор.

 

6.2.2. Геофізичні роботи в свердловинах

Геофізичні роботи дозволяється проводити тільки в спеціально підготовлених свердловинах. Підготовленість об'єкта робіт підтверджується актом відповідно до діючих технічних інструкцій на даний вид робіт. Підготовка повинна забезпечити безпечну й зручну експлуатацію наземного геофізичного встаткування й безперешкодний спуск і підйом каротажних зондів і свердловинних приладів протягом часу, необхідного для проведення всього комплексу геофізичних досліджень.

Площадка для розміщення геофізичного устаткування повинна:

а) забезпечувати установку одиниць устаткування із шириною проходу між ними не менш 3 м, але бути не менш 10 х 10 м;

б) забезпечувати можливість установки каротажного підйомника в горизонтальному положенні з видимістю з місця машиніста мостків і устя свердловини;

в) мати під'їзні колії, що забезпечують безперешкодну евакуацію в аварійних ситуаціях своїм ходом або буксируванням іншими транспортними засобами;

г) освітлюватися в темний час доби.

Електроустаткування бурової установки перед проведенням геофізичних робіт повинне бути перевірене на відповідність вимогам ПТБ, стандартів електробезпечності й відповідати наступним додатковим вимогам:

а) для підключення геофізичного устаткування й апаратури до силової або освітлювальної мережі в краю площадки, призначеної для розміщення устаткування (або не більш ніж в 40 м від неї), повинна бути встановлена електрична крапка-щит із пристроєм, що відключає, і уніфікованої чотирьохполюсовою розеткою на напругу 380 V и триполюсної - на 220 V із заземлюючими контактами;

б) повинне бути позначене місце для приєднання до контуру заземлення бурової установки окремих заземлюючих провідників геофізичного встаткування;

Напрямний блок (відтяжний ролик) або наземний блок-баланс жорстко (болтами, хомутами) кріпиться в устя свердловини. Забороняється кріпити їх канатними укрутками, притисненням важкими предметами.

Підвісний блок (ролик) повинен підвішуватися до вертлюга через штропи або безпосередньо на гак талевого блоку через накидне кільце. Забороняється використовувати підвісні блоки без запобіжного кожуха (скоби).

Міцність вузлів кріплення підвісного й наземного блоків повинна перевірятися при введенні підйомника в експлуатацію, після кожного ремонту блоків і в кожному разі не рідше 1 рази в рік.

Справність засувки гака талевого блоку повинна перевірятися щораз безпосередньо перед проведенням геофізичних робіт.

Бурове устаткування свердловини повинне бути справним для забезпечення можливості використання його під час проведення всіх геофізичних робіт. У процесі їхнього виконання на свердловині повинна перебувати вахта бурової бригади, що за узгодженням може залучатися до виконання допоміжних робіт.

При роботі бурових агрегатів по забезпеченню проведення геофізичних робіт (додаткове пророблення свердловини, підйом залишених у свердловині приладів за допомогою бурильних труб і т.д.) персонал геофізичних підрозділів може перебувати на буровій установці тільки за згодою керівника бурових робіт.

Геофізичні роботи через бурильні труби допускається проводити тільки за планом, спільно затвердженому буровою й геофізичної організаціями.

Перед проведенням геофізичних робіт буровий інструмент і інвентар повинні бути розміщені й закріплені так, щоб не заважати роботі геофізичної партії (загону). Між каротажною станцією й устям не повинні перебувати предмети, що перешкоджають руху кабелю й переходу людей, а також обмежуюча видимість устя свердловини машиністом лебідки каротажного підйомника. Площадка біля устя й приймальні мостки повинні бути справні й очищені від бурового розчину, мастильних матеріалів, снігу, льоду (в зимовий період року).

Кабель, що з'єднує геофізичне устаткування з електромережею, повинен підвішуватися на висоті не менш 0,5 м від землі.

Підключати геофізичне устаткування до джерела енергії необхідно по закінченні складання й перевірки електросхеми станції.

Свердловинні прилади вагою більше 40 кг допускається переносити за допомогою спеціальних засобів (носилок, ременів, кліщових захватів і т.д.). Спуск таких і довгомірних (більше 2 м незалежно від маси) приладів у свердловину й підйом необхідно виконувати механізованим способом.

Міцність кріплення свердловинних приладів, апаратів і вантажів до кабелю повинна бути не більше 2/3 розривного зусилля кабелю.

Довжина кабелю повинна бути такою, щоб при спуску свердловинного снаряда на максимальну глибину на барабані лебідці залишалося не менше половини останнього ряду витків кабелю.

Щоб уникнути затаскування свердловинних приладів на блок на кабелі повинні бути встановлені три добре видимі мітки.

Швидкість підйому кабелю при підході свердловинного приладу до черевика обсадної колони й після появи останньої попереджувальної мітки повинна бути знижена до 250 м/год.

Перед початком робіт на свердловині повинна перевірятися справність систем гальмового керування, кабелеукладача, захисних огороджень підйомника, цілісність заземлюючих провідників геофізичного встаткування.

Виконання геофізичних робіт повинне бути припинене при:

а) сильному поглинанні бурового розчину (зі зниженням рівня більше 15 м/год);

б) виникненні затягувань кабелю, кількаразових зупинках свердловинних снарядів при спуску (за винятком випадків зупинки снарядів на відомих уступах або в кавернах);

в) погіршенні метеоумов: зниженні видимості менш 20 м, посиленні вітру до штормового (більше 20 м/с), сильному зледенінні.

При виникненні на свердловині аварійних ситуацій, що загрожують життю і здоров'ю людей (пожежа, викид токсичних речовин, і т.д.), працівники геофізичного підрозділу повинні негайно евакуюватися в безпечне місце.