Хімічний склад ядра

З чого складається ядро земної кулі? В світлі міркувань та цифр, викладених в попередніх лекціях, вирішення цього питання не було б дуже важким, але насправді є набагато складнішим ніж уявлялося.

До теперішнього часу була широко розповсюджена ідея про залізне ядро Землі (рис. 1.17). Підставою для її існування є дані про щільність речовини Землі та про склад метеоритів. Дійсно, ще у 1877 році великий вчений Д.Менделєєв, розглядаючи питання про конденсації розпеченої газової кулі (такої, як була Земля, за уявленням П.Лапласа), писав: “коли допустити, що маємо кулю, подібну земній, і що в середині її домінує залізо, щільність якого більша 7, а на поверхні знаходиться речовина із щільністю менша 3, як це і є в дійсності на поверхні Землі”, і далі, припускає, що “частина цих поверхневих речовин домішана до внутрішнього ядра, то щільність ядра буде середньою між 3 та 7 або близькою до 5. Такою і є щільність земної кулі”. Далі Д.Менделєєв вказував на те, що Земля та метеорити – члени єдиної сонячної системи, які пов’язані спільністю походження і, очевидно, подібні за своїм складом. І оскільки “між метеорними каменями більшість, хоча і не всі, представляють залізо”, але вони, метеорити, “дають вагомі докази на користь вищенаведеного”, тобто на захист гіпотези про ядро, яке складається в основному залізом.

З іншого боку, проти ідеї про залізне або залізно-никілеве ядро виступав геохімік академік В. Вернадський. В 1904 році він писав: “Породи метеоритів не мають багато спільного з тими породами, в яких на Землі знаходиться (Fe, Ni). Самий характер метеоритного Fe-Ni різко відрізняється від земних мінералів. Планетне походження метеоритів не доведене, і характерна для них хондрова будова вказує на умови різко відмінні від умов застигання магм в земних глибинах. Одне з багаточисельних породжень Кант-Лапласовської гіпотези, ці теоретичні уявлення мають бути залишені в стороні при опробуванні їх точними методами”.

Як же бути? Необхідно сказати, що проти ідеї про залізне ядро говорить досить великий ряд міркувань.