Геодинамічні процеси, пов’язані з океаногенезом

 

Океаногенез характеризується дробленням і деструкцією раніше існуючої кори, переважно континентального типу, за рахунок процесів рифтогенезу і формування нової кори океанічного типу в результаті спредінгу.

Передокеанічна стадія починається переважно в умовах континенту. Підйом розігрітих мантійних мас з нижньої мантії активізує верхню мантію, призводить до позитивного вигину літосфери (аркогенезу), її розтріскуванню, утворенню розломів, по яких основні та ультраосновні магми проникають у земну кору і на поверхню. Це фаза початкової деструкції (трапова формація).

Така фаза континентального рифту відзначається утворенням специфічних тектонічних структур, просіданням з розсувом рифтів.

Схема геотектонічного розвитку пізньоорогенної стадії геосинклінального етапу

Схема геотектонічного розвитку ранньоплатформової стадії платформного етапу

Схема геотектонічного розвитку пізньоплатформної стадії платформного етапу

Рисунок 2.19 а – Повний геодинамічний цикл розвитку літосфери

Схема відродження геотектонічних рухів та нового гороутворення

Схема передгеосинклінальної стадії геосинклінального етапу

Схема пізньогеосинклінальної стадії геосинклінального етапу розвитку земної кори

Схема ранньоорогенної стадії орогенного етапу розвитку земної кори

Рисунок 2.19 б – Повний геодинамічний цикл розвитку літосфери

 

Власне океанічна стадія характеризується розкриттям океану. Спочатку це вузькі міжконтинентальні моря – фаза морського рифту. Активізація процесу спредінгу призводить до подальшого “розповзання” морського дна, збільшення площі моря і переродження його в океан – фаза спредінгу (рис. 2.20).

В міру зменшення джерела енергії та розкриття нових океанів в межах існуючого океану починають проявлятися процеси субдукції. На початку ці процеси співіснують з процесами спредінгу (фаза часткової субдукції), надалі вони домінують (фаза повної субдукції). Відбувається скупчення

Рисунок 2.20 – Гіпотеза розростання дна океану і пов’язаний з нею механізм, за рахунок якого океанічна кора може бути сформована при зміщенні літосфери в обидва боки з швидкістю 1-6 см/рік (за даними М. Ботта)

 

речовини, його акреція; формуються складчасті споруди за рахунок підсуву літосферних плит. В результаті цих процесів формується континентальна кора. В період повної субдукції відбувається закриття океану і виникнення на його місці гірської поверхні з внутрішньоконтинентальними ізольованими морськими водоймищами.